Νέα Sony KDL-40ZX1 (H πιο ΛΕΠΤΗ LCD στον κόσμο)

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,095
Homeless
Έπεσε δίαιτα και στην Sony:2thumb22sup:


Sony has announced one of the most amazing televisions in the history of their company. The KDL-40ZX1, at only 12.2kg (equivalent to 26 pounds), is the thinnest LCD television in existence with portions of it only 9.9mm thick. To make things even sweeter, the 1080p capable ZX1 has 120hz MotionFlow for improved image quality in fast-moving sequences and Bravia Engine 2. Other specifications, such as a 3,000:1 contrast ratio and a 178 degree viewing angle should satisfy most consumers. This is truly the perfect 40 inch television that is begging to be mounted on a wall, and there is a good reason why -

One of the most interesting aspects of this television, aside from the incredible slim profile, is the inclusion of a wireless HD base station that goes with this device. Sony has not listed the maximum range for this particular model’s wireless HD, but we are assuming that it is WHDI, and based on previous Sony products with this functionality it should be about 20 meters (this is unconfirmed).

The ZX1’s wireless base station supports 3 HDMI, 2 component, a S-Video, and a VGA input. An AV mouse, USB, LAN and even standard phone port is also supported! The USB port will allow you to hook up your Sony camera and display your photos in full HD.

However, it appears that it will only transmit video wirelessly at 1080i. Sony will also release a wired model, that may only include one HDMI port (update: confirmed). So, it is logical to state that this television will only have one HDMI input by itself, making the base station very necessary. The news doesn’t stop there; did I mention there are different colors, too?
Sony Insider
Sony Japan
 
Last edited:

Psixakias - MAKRO

AVClub Enthusiast
2 November 2007
1,081
Θα γράφουν οι οδηγίες της ...

''Σε περίπτωση τοποθέτησής της κοντά σε παράθυρο, προσοχή στα μπουρίνια! Κίνδυνος πτώσης!''
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Σε λάθος στοιχεία επικεντρωνόμαστε:
το καταπληκτικό σε αυτή την τηλεόραση είναι το wireless HD station που λέει ότι διαθέτει. Φανταστείτε ένα τέτοιο μηχανάκι πάνω στο ρακ μας να στέλνει σήμα από όλες τις πηγές μας σε προβολέα και τηλεόραση που είναι εκ των πραγμάτων τοποθετημένα στις δύο απέναντι πλευρές του δωματίου...κι άσε τα HDMI να κουρεύονται...
 

Psixakias - MAKRO

AVClub Enthusiast
2 November 2007
1,081
και όσο για το wireless που αναφέρει ο Θοδωρής, εμένα απλά μου χτυπάει το εξής καμπανάκι....

για άλλη μια φορά αλλαγή όλων των συσκευών μου με άλλες που θα υποστηρίζουν ασύρματη δικτύωση!!! και μετά θα μιλάμε για τις επόμενες συσκευές που θα υποστηρίζουν άλλα πρωτόκολλα ασύρματης δικτύωσης πιο γρήγορα, και ξαφνικά θα αλλάζουμε συσκευές πιο γρήγορα και απο τα πουκάμισα!
 

mezzanine

AVClub Enthusiast
19 June 2006
744
1080i για να μην έχω ένα λεπτό καλώδιο hdmi στην τηλεόραση.
Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
ένα λεπτό καλώδιο έχεις μόνο αν έχεις μόνο μια πηγή και μόνο ένα μέσο προβολής.
Αν έχεις BD player, DVD-R, sat, HTPC και PS3 και θες να βλέπεις σε tv και προτζέκτορα κάνε τους πολλαπλασιασμούς και πες μου κι εμένα.
Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν οι switchers...
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,095
Homeless
1080i για να μην έχω ένα λεπτό καλώδιο hdmi στην τηλεόραση.
Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Είναι optional. Αμα θες μπορεις να συνδέσεις καλώδιο όπως είπες και παίζει 1080p
 

VEN_REN

Senior Member
13 September 2007
340
έχει πλάκα που αυτή η TV σε 5 χρόνια θα έχει 800 ευρώ, ενώ φαντάζομαι οτί όταν βγει στην αγορά θα έχει καμία 4.000 ευρώ.
 

mezzanine

AVClub Enthusiast
19 June 2006
744
Re: Απάντηση: Νέα Sony KDL-40ZX1 (H πιο ΛΕΠΤΗ LCD στον κόσμο)

ένα λεπτό καλώδιο έχεις μόνο αν έχεις μόνο μια πηγή και μόνο ένα μέσο προβολής.
Αν έχεις BD player, DVD-R, sat, HTPC και PS3 και θες να βλέπεις σε tv και προτζέκτορα κάνε τους πολλαπλασιασμούς και πες μου κι εμένα.
Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν οι switchers...

Με τόσες πηγές έχεις σίγουρα και ενα AV Receiver με HDMI Switch.
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Με τόσες πηγές έχεις σίγουρα και ενα AV Receiver με HDMI Switch.

SAT, DVD, BLU-RAY, PS3 -> AMPLIFIER -> HDMI TO TV

...και ξένοιασες!!!

1080i για να μην έχω ένα λεπτό καλώδιο hdmi στην τηλεόραση.
Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Ρε παληκάρια, η λέξη WIRELESS σας λέει κάτι ή ο σκοπός του forum είναι να γράφουμε κι ας λέμε ο,τι να'ναι...αμα δεν βλέπετε την χρησιμότητα ενός wireless switcher τότε ελάτε και σπίτι μου να μου δώσετε λύση να συνδέσω 4 πηγές για να δείχνουν εικόνα σε προβολέα και τηλεόραση και ήχο στον ενισχυτή, γιατί φαίνεται κι εγώ και όλοι που σκάβαμε πατώματα και τοίχους και περνάγαμε καλώδια για να μην φαίνονται είμαστε όλοι χαζοί και δεν είχαμε σκεφτεί τις προφανείς λύσεις που έχετε βρει εσείς.