Nikon D90.

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Κάνοντας μια βόλτα σε διάφορα site και blogs, σχεδόν όλοι συμφωνούν πως στις 27/8 (σήμερα δηλαδή) θα γίνει η επίσημη παρουσίαση της νέας D90.

Στο μόνο πράγμα που υπάρχουν διαφωνίες είναι ο αισθητήρας. Άλλοι λένε 10 και άλλοι 12mp (οι περισσότεροι υποστηρίζουν το δεύτερο).

Κατά τα άλλα θα έχει:
Live view,
3'' LCD,
4,5fps,
Video (!!!), HDMI και συμβατότητα με GPS.

Μια φώτο που διακρίνονται τα παραπάνω καθώς και το μικρόφωνο.
http://images.quickblogcast.com/3/2/2/2/2/130718-122223/Nikon_D901.jpg

Ήδη κάποια site την προ-πωλούν προς 799
http://www.muller-photo-service.fr/boutique/nikon-boitier-p-855-1_3.html

Το καλύτερο το άφησα για το τέλος.
Θα τον δώσει η Nikon με νέο φακό kit 18-105mm f/3.5-5.6G DX με VR.
Η τιμή του kit αναμένεται στα $1300.

Εν αναμονή λοιπόν με την ελπίδα οι πληροφορίες να είναι αληθινές (όσοι έχετε ψάξει στο internet για την D90 πρόσφατα καταλαβαίνετε τι εννοώ).-bye-
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Απάντηση: Νέα Nikon D90.

5.1 θα έχει;

:flipout::flipout:

Πέρα από την πλάκα, φαίνεται ελκυστική.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα Nikon D90.

Μάλιστα.

Άρα η Nikon σύντομα θα προχωρήσει και σε αντικατάσταση της D300. D400?

Γιατί έτσι της κόβει δραματικώς τις πωλήσεις.
 

nikosGX

Supreme Member
9 November 2007
7,544
Re: Νέα Nikon D90.

H D90 τραβάει και βίντεο 720p !!!

(Αναφέρθηκε ήδη αλλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση!)
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: Νέα Nikon D90.

Με τα δικα μου τα κριτήρια απο d80 σε d90 δεν ειναι και πολυ καλή ιδέα, καλλιτερα μοντελα υπαρχουν πάντα και τα βήματα της αναβαθμισης δε θα πρεπει να ειναι μικρά...
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Απάντηση: Νέα Nikon D90.

Με τα δικα μου τα κριτήρια απο d80 σε d90 δεν ειναι και πολυ καλή ιδέα, καλλιτερα μοντελα υπαρχουν πάντα και τα βήματα της αναβαθμισης δε θα πρεπει να ειναι μικρά...


Συμφωνώ.Η αναβάθμιση θα προκύψει στους κατόχους της D80 (όπως εγώ) αν

αγοράσουν κάποια FF ή μεγαλύτερο μοντέλο μεταχειρισμένο.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα Nikon D90.

Κι όμως, εάν η D90 έχει τον αισθητήρα της D300, με δεδομένο το πόσα νέα χαρακτηριστικά ενσωματώνει, φαίνεται εκ πρώτης τουλάχιστον όψης μία σημαντικότατη αναβάθμιση από D80.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Re: Νέα Nikon D90.

Κι όμως, εάν η D90 έχει τον αισθητήρα της D300, με δεδομένο το πόσα νέα χαρακτηριστικά ενσωματώνει, φαίνεται εκ πρώτης τουλάχιστον όψης μία σημαντικότατη αναβάθμιση από D80.

Με δεδομένα αυτά που αναφέρεις σε άλλο thread (ζύγισμα, αίσθηση, σκόπευτρο κλπ) τα οποία και θεωρώ και εγώ σημαντικά για αναβάθμιση, είμαι και εγώ της άποψης ότι από μια 80άρα πας στην 300άρα.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα Nikon D90.

Μπα....

Σκόπευτρο έχουν περίπου το ίδιο (πρίσμα, ίδια μεγέθυνση).
Η διαφορά τιμής είναι εξωφρενική. 600 ευρώ δεν είναι?
Στην περίπτωση της Canon (450 και 40D μέχρι πριν λίγο) μιλάμε για 200 ευρώ, και πολύ μεγαλύτερες διαφορές στο σώμα, πέρα από τη "στιβαρότητα" και το σκελετό μαγνησίου. Καταρχάς μόνο το σκόπευτρο να έπαιρνες, καθρέπτες στην 450D, πρίσμα και φωτεινότατο μάλιστα στην 40D.

Ο υποψήφιος αγοραστής Νικον θα πρέπει να σκεφτεί πολύ σοβαρά εάν του χρειάζεται η (ας την πούμε) "αδιαβροχοποίηση" και η στιβαρότητα του μαγνησίου (και το μεγαλύτερο βάρος ασφαλώς...), το 1,5 fps παραπάνω (δηλαδή 4.5 fps λίγα του πέφτουν?) και τα 14bit χρωματικής διαβάθμισης, και εάν αξίζει να δώσει 600 ευρά για αυτά.
Εντάξει ο φωτογράφος γάμων θα την πάρει την D300 και όχι την D90. Άντε και κανένας adventurer (καλή ώρα ο nilo).
Για εμένα τίθεται περισσότερο θέμα "ψώνιου" του να έχει κανείς ό,τι καλύτερο και όχι πραγματικής ανάγκης.
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Νέα Nikon D90.

δεν ειναι μονο αυτα φανταζομαι. Η D300 εχει το κορυφαιο συστημα ΑF με 51 σημεια συν 3D tracking με τους 15 κεντρικους σενσορες cross type που πραγματικα σου πιανουν focus σε πολυ δυσκολες ωρες.

Θα υπαρχουν κι αλλα που δικαιολογουν την διαφορα στην τιμη αλλα πρεπει να δω τι θα εχει πρωτα η D90,
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Απάντηση: Νέα Nikon D90.

και το FF;

Δεν αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για τον αισθητήρα, έστω κι αν θεωρηθείς "ψώνιο";
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα Nikon D90.

Μόνος σου το είπες. "Το κορυφαίο". Δηλαδή η D90 πόσο λιγότερο αποτελεσματικά θα εστιάζει? Ή νομίζεις ότι η Canon 40D με τους 9 σταυροειδείς αισθητήρες (όλους "ευαίσθητους" με φακούς 2.8) εστιάζει πιο αργά ή λιγότερο αποτελεσματικά (στην πράξη) από τη δική σου;

Κατά τη γνώμη μου η διαφορά στην τιμή είναι αισχρή. Και για αυτό δεν θα διατηρηθεί η υπάρχουσα διαφορά, η D300 θα υποτιμηθεί γενναία ή θα αντικατασταθεί.
Το πόσο "γενναία" θα το καθορίσει και η τιμολόγηση της νέας 50D, και τα ψάρια που θα πιάσει ο αισθητήρας της τελευταίας (πολλά υπόσχεται η Canon, αλλά μέχρι να τα δούμε στην πράξη...)
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Νέα Nikon D90.

η D300 ειναι κατα τους περισσοτερους η κορυφαια semi pro της αγορας και κοστιζει 1350 ευρω το σωμα. Ποσο λιγοτερο επρεπε να κοστιζει δηλαδη? 800? Αδυνατον. 1000 κοστιζει η D200.
Ενταξει θα μπορουσε να ηταν και 1300 αλλα παλι η ουσια ειναι οτι η διαφορα στην τιμη μεταξυ της D300 και μιας αλλης μαρκας κ ελαφρως υποδεεστερης κατηγοριας, δεν θα αντικατοπτριζεται ακριβως και στην ποιοτητα. Αυτο βεβαια συμβαινεις σε ολες τις σχεσεις μεταξυ των κορυφαιων και των αμεσως υποδεεστερων μοντελων.

Παντως δεν υπαρχουν σημαδια για αντικατασταση. Πιθανον με το πληρωμα του χρονου να υπαρξει μια φυσιλογικη πτωση τιμης αν και δεν θα ειναι μεγαλη.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα Nikon D90.

Καλά. Εάν βγει η 50D στα 1100 ευρώ και σου δίνει 15mp με iso6400 ανώτερο (έτσι λέει η Canon, είπαμε, μπορεί να είναι και κομπασμός) της D300 και ένα κάρο νέα καλούδια (μέχρι και custom μικρορύθμιση για κάθε φακό σου, σου λέει), ένα σώμα εν ολίγοις στην κορυφή της κατηγορίας, να δω πώς θα δικαιολογηθούν τα 1350 ευρώ.

Αλλά δεν χρειάζεται την Canon.
Ήδη η Nikon έχει βάλει δικό της σοβαρότατο ανταγωνισμό.

Ίδιες πρακτικώς επιδόσεις και ποιότητα εικόνας (έστω, 4.5 fps, για όνομα βρε παιδιά!) σε πιο "ερασιτεχνικό" (και ελαφρύτερο και μικρότερο ασφαλώς, μην το ξεχνάμε) σώμα, για 600 ευρώ κάτω.
 
Last edited: