WARLORDS

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
poster.jpg


WARLORDS
(Tau ming chong)Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ
Χώρα: China- Hong Kong
Έτος: 2007
Διάρκεια : 127’
Είδος: Ιστορικό – επική περιπέτεια
Σκηνοθεσία : PeterChan
Πρωταγωνιστούν: JetLi, Andy Lau, Takeshi Kaneshiro

Μια πολύ καλή ταινία με εξαιρετική φωτογραφία , καταπληκτικά κοστούμια , υπέροχη μουσική και καλές ερμηνείες . Ένα σενάριο που αρχικά ίσος μπερδέψει κάποιους καθώς τα γεγονότα τρέχουν με γοργούς ρυθμούς και κάποια ουσιαστικά πράγματα πιθανόν και να σου ξεφύγουν . Θα την ξαναδώ μια από τις επόμενες μέρες καθώς κάτι δεν μου βγήκε σωστά και πιστεύω ότι σε σημεία την αδίκησα .
Στα + και η πάρα πολύ καλή εικόνα του DVD. Φαντασθείτε πώς θα παίζει αυτό το πράμα σε BR . Το DVDμας ήρθε απ την εταιρία HOLLYWOOD, την εταιρία που παρήγαγε πρώτη στην Ελλάδα BRδίσκους και πολύ πιθανόν σύντομα να δούμε και την ταινία αυτή στο πολυπόθητο αυτό μέσο .




Το έτος 1850, το μαρτύριο των 430 εκατομμυρίων Κινέζων εξαιτίας της διεφθαρμένης δυναστείας των Κινγκ, έδωσε πάτημα στην επανάσταση των Ταϊπίν. Κατά την διάρκεια του εμφυλίου πολέμου που κράτησε 14 χρόνια, επικρατούσε χάος και 70 εκατομμύρια άνθρωποι πέθαναν είτε στην μάχη είτε από λοιμούς…
Ο Πανγκ Κινγκγούν είναι στρατηγός στην υπηρεσία του αυτοκράτορα. Θα χάσει μια μάχη, ο στρατός του αποδεκατίζεται και ο ίδιος είναι βαριά τραυματισμένος. Θα τον περιθάλψει μια γυναίκα, της οποίας τον σύζυγο θα σώσει από θάνατο αργότερο. Εκείνος, από ευγνωμοσύνη, του προτείνει να γίνουν αδελφοποιητοί.
Τρίτος των αδελφοποιητών είναι ένας φίλος του σωσμένου. Όμως, η ισχυρή τους φιλία κάποια στιγμή, μοιραία, θα διαλυθεί βίαια…


 
17 June 2006
23,742
Αθήνα
Παιδιά, πολύ ωραίο. Κλασσικές έννοιες (εγωϊσμός, επίτευξη στόχων χωρίς ηθικούς φραγμούς, πολιτικά παιχνίδια κλπ ) που τις έχουμε δει άλλωστε πάμπολλες φορές και στην ελληνική ιστορία, περασμένες μέσα από την κινέζικη ιστορία με ωραίο τρόπο δίνοντας με ρεαλισμό την ωμή πραγματικότητα της εποχής.

Μπερδεύεσαι όντως κάποια στιγμή με την ταχύτητα του σεναρίου, (παναθεμά τους μοιάζουν και όλοι το ίδιο ) αλλά τελικά "μπαίνεις" στην ταινία και συμπάσχεις με τους ήρωες.

Δεν χρειάζεται βεβαίως να αναφερθώ στην κλασσική κινέζικη κουλτούρα, πληθώρα χρωμάτων, κουστούμια εποχής, τοπία , ένα χάρμα οφθαλμών ειδικά αν το δείτε σε καλύτερη έκδοση από το dvd.

Ψηφίζω καλή.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
εχω την εξακαναλη εκδοση απο τον μαρτη
αν και μου αρεσει ο τζετ η ταινια δεν ηταν επιπεδου Hero
περιμενω να βγει σε μπλε το φορμπιντεν κινκγνομ
και ακομα μια απο τον τζετ
για να δουμε
 

s.l.

Established Member
15 November 2006
149
Ο σκηνοθετης προσπαθησε πολυ και καταφερε πολλα, συχνα ομως με πασης φυσεως παλιομοδιτικες υπερβολες προδιδει την αξια του. ( βεβαια ειναι και η Κινεζικη αγορα..)

Πολυ καλη μουσικη επενδυση, σε ορισμενα σημεια με σαγηνεψε ( θα παρω το soundtrack με την πρωτη ευκαιρια)

Δυσκολη στην παρακολουθσηση προσωπων-χαρακτηρων...

Μετρια προς το καλη
Θα ψηφισω καλη
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Και μια σημαντική λεπτομέρεια που ξέχασα ν αναφέρω.
Το DVD είναι μεταγλωττισμένο στ´ αγγλικά

Προφανώς κανείς δεν το είδε σε DVD. Όλοι στο σινεμά το είδαμε :flipout:
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
43 λεπτά άντεξα, τόσο πολύ βαρετή μου φάνηκε... και το κακό είναι οτι με στράβωσε τόσο πολύ που δεν ξέρω καν αν θα την ξαναπροσπαθήσω...

(να πω ότι γενικότερα καταναλώνω άνετα τέτοιου είδους ταινίες
επίσης δεν θα ψηφίσω, γιατί με μόλις 43 λεπτά θα ήταν άδικο)
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Και μια σημαντική λεπτομέρεια που ξέχασα ν αναφέρω.
Το DVD είναι μεταγλωττισμένο στ´ αγγλικά

Προφανώς κανείς δεν το είδε σε DVD. Όλοι στο σινεμά το είδαμε :flipout:

Εγω ημουν ο ατυχος & το ειδα στο dvd..
Δυστυχως το να βλεπεις κινεζους & να ακους αγγλικα
ειναι οτι χειροτερο.
Κατα τα αλλα η ταινια θα ηθελε να ειναι Ηρωας αλλα δεν..
Εντυπωσιακη παραγωγη αλλα μετριο το τελικο αποτελεσμα
για μενα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: WARLORDS

Καμια σχεση με ολες Κινεζικες παραγωγες , ξεχαστε τα εντυπωσιακα κουστουμια και τα ακροβατικα στις μαχες...αυτη προσπαθει να ειναι πιο ρεαλιστικη αλλα κουραζει γιατι απο καποιο σημειο και μετα αρχιζει να θυμιζει ντοκυμαντερ.

Γενικα θα ελεγα οτι ειναι πολυ μετρια (προς κακη) αν κριθει με βαση αλλες παρομοιες ταινιες...