egreat media server με HD δυνατοτητες

Status
Not open for further replies.

m3fisto

Senior Member
30 September 2007
360
Patra
Ανοιγω με επιφυλαξη νεο θέμα.Αν και έψαξα δεν βρήκα σχετικό νήμα.Απο το κλασικό Newsletter του e-shop είδα το Egreat M31A σε τιμη στα 160 ευρά. μου φαινεται πολυ καλη λυση.Μεχρι τωρα για να δω HD υλικο στην τηλεοραση μου με υποτιτλους, επρεπε να κανω reencode το αρχειο με το mkv2vob προκειμενου να μπουν υποτιτλοι και να διαβαζεται απο το Playstation3.στη συνεχεια επρεπε να το κανω share μεσα απο το tvercity και απο εκει να το τραβηξω στο ps3 με διαφορα bugάκια( προβληματικο seek και pause). Αυτο καταντουσε κουραστικό αφου μου έπαιρνε περισσοτερη ώρα αυτη η διαδικασία (μικρος επεξεργαστής) παρά να κατεβάσω το ίδιο το high definition.
Το μηχανηματακι αυτο μου φαινεται πως θα μου λυσει τα χέρια.Το έχει δει ή δοκιμάσει κανείς ή να είμαι ο πρώτος που θα του κάνει review?:idea:

για να έφτιαχνα media center μικρου μεγεθους (που φυσικα θα έκανε πολύ περισσοτερα) που να έχει και τηλεχειρισμό θα μου κόστιζε σχεδον τα διπλασια
 
Last edited:

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
πολύ καλα, αν σκεφτείς οτι είναι ίδιο hardware με το popcorn hour a110 στα 160
 

tiborakos

Established Member
13 February 2007
211
πολύ καλα, αν σκεφτείς οτι είναι ίδιο hardware με το popcorn hour a110 στα 160

Δεν λέει ότι έχει HDMI 1.3 πάντως -εκτός και αν δεν το είδα. Σαν κατασκευή φαίνεται καλό, και έχει και SATA δίσκο. Στο site του κατασκευαστή πωλείται προς $250 χωρίς τα μεταφορικά, άρα στα 160 ΕΥΡΩ είναι καλή τιμή, τα 200 ΕΥΡΩ όχι...
Για να δούμε...
 
17 June 2006
23,769
Αθήνα
Ανοιγω με επιφυλαξη νεο θέμα.Αν και έψαξα δεν βρήκα σχετικό νήμα.Απο το κλασικό Newsletter του e-shop είδα το Egreat M31A σε τιμη στα 160 ευρά. μου φαινεται πολυ καλη λυση.Μεχρι τωρα για να δω HD υλικο στην τηλεοραση μου με υποτιτλους, επρεπε να κανω reencode το αρχειο με το mkv2vob προκειμενου να μπουν υποτιτλοι και να διαβαζεται απο το Playstation3.στη συνεχεια επρεπε να το κανω share μεσα απο το tvercity και απο εκει να το τραβηξω στο ps3 με διαφορα bugάκια( προβληματικο seek και pause). Αυτο καταντουσε κουραστικό αφου μου έπαιρνε περισσοτερη ώρα αυτη η διαδικασία (μικρος επεξεργαστής) παρά να κατεβάσω το ίδιο το high definition.
Το μηχανηματακι αυτο μου φαινεται πως θα μου λυσει τα χέρια.Το έχει δει ή δοκιμάσει κανείς ή να είμαι ο πρώτος που θα του κάνει review?:idea:

για να έφτιαχνα media center μικρου μεγεθους (που φυσικα θα έκανε πολύ περισσοτερα) που να έχει και τηλεχειρισμό θα μου κόστιζε σχεδον τα διπλασια


Ακριβώς για τον ίδιο λόγο πολλοί έχουμε αγοράσει τα αντίστοιχα Popcorn και Τvix.
Δες στην κατηγορία Home cinema - Πηγές, όπου γίνεται χαμός από παρόμοια μηχανάκια.


Προτείνω να μεταφερθεί το θέμα στην κατάλληλη κατηγορία.
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
σε αυτές τις συσκευές δεν έχει νόημα το 1.3 ... 1.3 θες όταν θέλεις να μεταφέρεις τα νέα πρότυπα ήχου σε AV που αποκωδικοποιεί τα νέα πρότυπα ήχου , από αρχεία/δίσκους που έχουν τέτοιο περιεχόμενο ( με το μικροσκόπιο τα ψάχνουμε ) και να έχεις και 7.1 σύστημα ηχείων ... εδώ που τα λέμε και η έκδοση 1.0 μια χαρά είναι ...
 

m3fisto

Senior Member
30 September 2007
360
Patra
το πηρα στα χερια μου.
Παρα πολυ ικανοποιημενος για τα 160 ευρω που εδωσα.ειδε και τους media servers που προυπηρχαν στο πισί για το playstation. Δυστυχως ακομα δεν καταφερα να παιξω srt υποτιτλους. τους embeded σε mkv τους παιζει κανονικα.Εμφανισιακά είναι πολύ κομψό και μικρούλι.Για την ακρίβεια είναι καρμπόν το mac mini σε μαυρο.Αυτη τη στιγμη το εχω χωρίς να εχω βαλει μέσα σκληρό και τα τραβαω όλα απο το ενσυρματο δίκτυο. Σε 1080p το ρυθμισα και ειναι μια χαρα ευαναγνωστο στα 2-3 μετρα αποσταση που καθομαι απο την 32αρα μου.ηχο δινώ με οπτική στα Ζ5500 και όλα μια χαρα αν και θα έλεγα πως είναι καπως χαμηλη η ένταση που δίνει σε σχεση με οταν έχω συνδεσει το πισί. Δοκίμασα βαρια 1080 αρχεία και μου έκανε σκαλώματα μονο στο big_buck_bunny_1080p_h264 το οποιο ειναι βεβαια σε .mov container.στο eternal sunshine που κυκλοφορει στο φορουμ καθως και στο ματριξ 3 που ειναι ασηκωτο γενικα, έπαιξε μαρουλι.
 

tiborakos

Established Member
13 February 2007
211
Μεγειά και καλές θεάσεις!
Για τα srt πρέπει να έχει επιλογή όταν πατάς subtitles στο τηλεκοντρόλ την ώρα που παίζει η ταινία, και με το "αριστερά-δεξιά" επιλέγεις "file"
Απλά στα settings επέλεξε πριν "greek subtitles" για να παίξουν κανονικά.
 

tiborakos

Established Member
13 February 2007
211
Re: Απάντηση: egreat media server με HD δυνατοτητες

ήρθε email προσφορά στα 160 ...

Ενημερωτικά να ρωτήσω, τι εmail είναι αυτό, γιατί λαμβάνω και εγώ email σαν member στο eshop.gr, αλλά δεν έχω λάβει κάτι τέτοιο...Τελευταίο που έλαβα ήταν στις 23/7 με τίτλο "Πραγματικές εκπτώσεις, μόνο για τα μέλη του e-shop.gr"
 

m3fisto

Senior Member
30 September 2007
360
Patra
πρεπει να ειναι ενα το newsletter που στελνουν γιατι καθε φορα το λαμβανω σε 3 λογαριασμους mail. ωστοσο στις 23/7 δεν ελαβα τιποτα παρομοιο με τι δικο σου.
σχετικα με τους υποτιτλους μου τους παιζει μονο απο σκληρο που συνδεω επανω.αν προσπαθησω να παιξω το αρχειο απο το tvercisty τοτε δε μου εμφανιζει επιλογη περα απο τους ενσωματωμενους που τυχον εχει το αρχειο.
 

tiborakos

Established Member
13 February 2007
211
Δεν έχω δοκιμάσει από το tversity, αλλά αν παίξεις μέσω δυκτίου -κάνεις setup ένα shared folder από το NMT- και εκεί μέσα είναι το αρχείο srt μαζί με το mkv ή ότι αντίστοιχο, λογικά θα το δει.
 

m3fisto

Senior Member
30 September 2007
360
Patra
οριστε και μια φωτο.ταιριαξε σαν αδερφακι με το playstation


αυτο που λες tiborakos προυποθετει να εχω βαλει σκληρο δισκο μεσα στο κουτι ε?
 

tiborakos

Established Member
13 February 2007
211
Οχι, κάνε share ένα folder στο PC που έχεις στο δύκτιο, και από το setup του NMT στο network πήγαινε και βρες το folder αυτό. Μπορεί να είναι και ολόκληρος δίσκος κτλ κτλ. Μετά ότι media έχεις μέσα, θα μπορείς να τα παίζεις μέσω δυκτίου.
 

tiborakos

Established Member
13 February 2007
211
οριστε και μια φωτο.ταιριαξε σαν αδερφακι με το playstation
αν βλέπω καλά, έχει και ανεμιστηράκι? από ζέστη πως τα πάει???
 

m3fisto

Senior Member
30 September 2007
360
Patra
ναι εχει ανεμιστηρακι και δεν ειναι αθορυβο.Αυτη τη στιγμη το εχω χωρις σκληρο μεσα και ειναι ολοδροσο.
θα το απενεργοποιησω το ανεμιστηρακι γιατι ειναι το μοναδικο μειονεκτημα που εχω βρει μεχρι στιγμης.σε tuning καταστηματα εχει 4cm fans που ειναι αθορυβα.θα προμηθευτω μαλλον ενα.
 

m3fisto

Senior Member
30 September 2007
360
Patra
επανερχομαι με feedback μετα απο μια μερα οπου του αλλαξα τα φωτα.
ακομα παραμενω ικανοποιημενος. Ωστοσο:
1)εχει "κρασαρει" 2 φορες ενω τραβαγα 1080 απο το δικτυο με το tvercity.-αφηνω ενα ενδεχομενο να φταει το καλωδιο που εχει χιλιοπατηθει και ειναι σε κακιστη κατασταση..Το κρασαρισμα του περιλαμβάνει σβησιμο της εικονας και επανερχεται με ανοιγμα-κλεισιμο του power_on απο το κουτι.Το χειριστηριο δεν εχει επαφη.αντιθετα απο σκληρο usb ότι και να τραβηξα δεν ειχα προβληματα με εξαιρεση ορισμενα σκαλωματακια σε σκηνες με bitrate κοντα στα 20.(το παραβλεπω και αυτο για τα 160 ευρω που εδωσα)
2) δε μου παιζει επιλεκτικα 2 απο τα Planet earth. Τα εχω σε 720 και σε 1080 ολα τα επεισοδια και δε μου παιζει με καμια κυβερνηση το 1080 shallow seas και το 720 με τις ερημους.
3) αν το αρχειο δεν εχει ηχο mp3,dolby digital, dts, τρωει κοληματα.Το προβλημα το εντοπισα με το batman begins που το εχω σε mkv 720 με τον ηχο AAC και στο τελευταιο xmen που το εχω σε wmv720 και εχει ηχο wma pro.ίσως απλα να ειναι και αδυναμια των ηχειων μου(logitech z5500) που παλευουν να το αποκωδικοποιήσουν και δεν τα καταφερνουν.Παντως και στις 2 περιπτωσεις η ταινία ειναι "θεάσιμη και ακροάσιμη" (δεν ξερω κατα πόσο είναι δόκιμοι οι χαρακτηρισμοι)
3)Η αποκριση κατα την πλοήγηση στα μενου είναι κάπως slaggy.ίσως εχω κακομαθει απο το bluetooth τηλεκοντρολ του ps3 που εχει ακαριαια αντιδραση.-Τωρα που το παρατηρω ολες οι συσκευες με υπερυθρες ειναι το ίδιο αργες...-
4)το ανεμιστηρακι που εχουν βαλει ειναι κακό.Πιο κακο και απο τον Σανταμ... Οταν επιστρεψω απο 15γουστο βοηθεια μας θα αποπειραθω να του κανω καμια μοντα.
5)δεν εχω καταφερει να διαβασει τα shared μου απο τα windows στο ίδιο υποδικτυο αν και τα βλεπει πως υπαρχουν.και εδω μαλλον δικο μου το προβλημα αφου τα βιστα ειναι πολυ ιδιοτροπα.ούτε λάπτοπ με xp τα έβλεπε παλιότερα.

Στα θετικα
1)παιζει dvd με τα μενου τους μια χαρα αρκει να τα βρει σαν φακελους με τη δομη AUDIO_TS VIDEO_TS
2)ξαναλεω και τονιζω οτι παιζει υποτιτλους ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ srt εχοντας δυνατοτητα να αλλαξει μεγεθος χρωμα και θεση στην εικονα.
3)ειναι αρκετα όμορφο και σεμνο.
4) μου επαιξε τμημα της ταινιας transformers που την εχω ριπαρισμενη απο HDDVD (26gb). στα windows για να την κανω να παιξει καθε φορα ταζω στην τηνο τα παιδια που δεν εχω ακομα.
5) το μενου ειναι ελληνικό.
6)εχει παραδοξως καλοφτιαγμενες web υπηρεσιες μεταξυ των οποιων youtube και trailers απο το www.apple.com
 

trabakoulas

New member
31 December 2007
47
m3fisto καλορίζικο και thanks για το review

μια απορία μόνο για την av out έξοδο
από την av out σε scart μπορείς να πας;
για video σε tv και audio σε stereo μέσω της av-out γίνεται;
περιλαμβάνεται κάποιο καλώδιο για την av-out έξοδο;

thanks


EDIT:
αν μπορείς να δεις το ανεμιστηράκι είναι 40mm;
 
Status
Not open for further replies.