Αποψεις για nikon D60

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
Ειμαι κατοχος μιας μικρης κομπακτ εδω και 4 σχεδον χρονια, μιας μηχανης πολυ μικρων διαστασεων που με συντροφευει παντου σε καθε εξορμηση.
Αφου τα ορια της κομπακτ ειναι μικρα αρχισα να σκεφτομαι την αγορα μιας dslr.
Μετα απο ερευνα σε διαφορα καταστηματα ωστε να τις δω απο κοντα και μετα απο σκεψη για το πως θα τη χρησιμοποιω, μπορω να πω οτι η NIKON D60 μου ''εκατσε'' καλα στο χερι με τις μικρες τυπου κομπακτ διαστασεις αλλα και την καλη για το μεγεθος της παντα εργονομια. Σκεφτομαι για την αγορα του κιτ με το φακο 18-55 με σταθεροποιητη. Ακουω τις αποψεις σας.
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Είναι μια πολύ καλή μηχανή για κάποιον που μεταβαίνει από τον ένα "κόσμο" στον άλλο.Μια καλή μηχανή για όλες τις περιπτώσεις.

Ποιές περιπτώσεις θέλεις εσύ να ασχοληθείς περισσότερο;

Τοπία, άνθρωποι, εκδηλώσεις,ταξίδια, αστικό τοπίο, σπόρ...

Παίζει σπουδαίο ρόλο για το φακό που θα διαλέξεις, όπως επίσης και τα χρήματα που θα διαθέσεις.

Ο 18-55 είναι καλός, για πολλές περιπτώσεις, αλλά μέχρι εκεί. Για ειδικές περιπτώσεις, θέλεις κάτι καλύτερο. Μην αρκείσαι στον φακό του κιτ
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
Βασικα σκεφτομαι να ξεκινησω με αυτο το φακο και στην πορεια ισως βρω προς τα που θα κινηθω. Κυριως φωτογραφιζω τοπια και ανθρωπους.
Ημουν σε βαφτιση φιλων προσφατα και ο φωτογραφος τραβουσε 10 στασεις κι εγω με την κομπακτ 1. Οπως καταλαβαινετε και για μερικες τετοιες περιπτωσεις θελω να με βγαζει ασπροπροσωπο κι οχι να χανω τα μισα.
Εκτος αν υπαρχει καμια καλυτερη προταση φακου αντι του κιτ για γενικη κυριως χρηση σε πρωτη φαση κι οχι κατι εξειδικευμενο. Καλο ειναι να εχει νομιζω σταθεροποιητη ο φακος καθως το σωμα δεν διαθετει.
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
:guitarist: να το παρεις το κοριτσι....να το παρεις, μη το παιδευεις......

για να μπω κατευθειαν στην ουσια, για οποιο εισαγωγικο μοντελο nikon, canon, sony, pentax μας ελεγες οτι σου αρεσει, θα σε συμβουλευα να το παρεις. Και αυτο πολυ απλα γιατι ολες ειναι πολυ καλες μηχανες για τα λεφτα τους, και ειμαι σιγουρος οτι οποια και να παρεις θα την ευχαριστηθεις.

Απο εκει και περα αν θες να μεινεις σε λογικα χρηματα θα μεινεις στον ικανοποιητικο φακο του κιτ, αλλα αν θες να ξοδεψεις παραπανω θα μας πεις ποσα παραπανω και αν σε ενδιαφερει το πολυ wide ή (και) το πολυ tele(zoom).

Αυτα τα 2-3 πραγματακια αν ξεκαθαρισεις θα μπορεσουμε να πουμε μερικες ιδεες. Αν πχ μπορεις να δωσεις ακομα 500 ευρω παιρνεις τον 16-85 ή τον 18-200 και καθαριζεις. Αν οχι, ξανασυζηταμε.

Και κατι τελευταιο. Εχε υποψιν σου οτι με την μικρη νικον μπορεις να φορας μονο τους afs afi φακους της μαμας (ή τους HSM sigma) αν θες να εχεις autofocus. Mε τους αλλους maual.
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
Ευχαριστω για τις συμβουλες και διευκρινισεις. Υπαρχουν επιλογες φακων afs afi ή θα εχω προβλημα να βρω τετοιους;
Ενας 16-85 θα ηταν καλυτερος απο αυτον του κιτ; Θα αξιζε να προτιμησω κατι τετοιο; Ποσο παραπανω περιπου θα κυμαινοταν το κοστος; Ενας 16-85 καλυπτει μεγαλυτερο ευρος περιστασεων φωτογραφισης και ειναι ποιοτικοτερος απο τον 18-55; Να προτιμησω κατι τετοιο αντι για 18-55;
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Καταρχην δεν υπαρχει λογος αγχους. Ολη η νεα γενια των φακων της νικον σε καλυπτει (ειναι δηλ afs). Εκτος αν σκεφτεσαι στο μελλον να ασχοληθεις και με το ευγενες σπορ της συλλογης παλαιοτερων φακων (βλ. send). Αν οχι εισαι οκ.

Σε ολα τα αλλα που ρωτας η απαντηση ειναι ΝΑΙ! το δε κοστος των φακων που ανεφερα ειναι οπως προ ειπα περιπου 500 ευρω.

Τωρα στην ποιοτητα της φωτο που θα δεις στην οθονη σου θα δεις μικρη διαφορα. Τοσο μικρη που δεν δικαιολογουν την διαφορα τιμης. Αλλα ετσι ειναι ολα τα πραγματα στη ζωη.

Αυτο ομως που εχουν ανεκτιμητο αυτοι οι φακοι ειναι οτι ακριβως λογω του εστιακου τους ευρου ειναι οι ιδανικοι all around φακοι. Η ποιοτητα ειναι αρκετα καλη σ αυτους τους δυο για να μπορεις να τους εχεις ως βασικους φακους ακομα κι αν αυριο παρεις την d300.

Γενικα σωματα αλλαζουμε, τους καλους φακους ομως τους κραταμε.

Ο 18-200 σου δινει τεραστιο ευρος για να κανεις σχεδον τα παντα. Ο 16-85 σου δινει περισσοτερο ανοιγμα 16 αντι 18 λιγοτερο τελε 85 αντι 200 αλλα και αρκετα καλυτερη οξυτητα.
 

acoustics

Senior Member
27 August 2007
642
Χρησιμοποιώ κατά κόρον την D60, καθόσον είναι αρκετά μικρή και ελαφριά για dSLR και βγάξει εξαιρετικά ποιοτικές φωτογραφίες, συγκρίσιμες με την πολύ ακριβότερη και πολύπλοκη D300 από την οποία έχω επίσης εμπειρία.
Είναι εξαιρετικά απλή στη χρήση της και δεν χρειάζεται καν να διαβάσεις το manual για να αρχίσεις να τη χρησιμοποιείς.
Φακός 18-55 VR.
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
Eκεινο το κοκκινο αναποδο τριγωνο στη χειρολαβη δεν ηθελα καν να το βλεπω και ουτε καν κοιταγα τις ΝΙΚΟΝ. Λογω ομως του βολικου μεγεθους αρχιζω να συνηθιζω ακομα και το κοκκινο, περιμενοντας τη μερα που θα προχωρησω στην αγορα. Αν κατασταλαξω και στο τι φακο θα βαλω με τη βοηθεια σας παντα και τις συμβουλες σας θα κανω την κινηση.
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Εδώ είμαστε για κάθε απορία σου.:ears:


Ο φακός που λέει ο nilo είναι πολύ καλός.Για ανθρώπους και τοπία, είναι ιδανικός...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Εάν αυτό που ψάνεις είναι το μικρό μέγεθος, νομίζω οι Olympus είναι πρώτες. Βέβαια οι επιδόσεις τους υπολείπονται ελαφρώς από τις υπόλοιπες, αλλά σίγουρα δεν μιλάμε και για μέρα με τη νύχτα. Δες και τις Ε-510/Ε-520.... Έχουν και σταθεροποίηση στο σώμα. Γενικώς βέβαια η εισαγωγική κατηγορία δεν είναι μηχανές μεγάλων διαστάσεων.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Μιας και είμαι κάτοχος (και πολύ ευχαριστημένος), δεν περιμένεις βέβαια να κάνω οτιδήποτε άλλο παρά να στην προτείνω.

Για την χρήση που θέλεις ο 18-55 είναι μια χαρά. Αργότερα βλέπεις αν θέλεις κάτι σε "μακρύτερο" ή σε "πλατύτερο".

Το μόνο που προσέχεις είναι ότι δυσκολεύεσαι κάπως να βγάλεις κάτι σε κίνηση (έχει εστίαση μόνο 3 σημείων).

Κατά τα άλλα...καλές φωτογραφίες!:firstprize:
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
καλη η διευκρινηση για τα 3 σημεια. Νομιζα πως ειχε περισσοτερα. Αλλα μαλλον σ αυτη τη λυση θα καταληξω (κιτ) γιατι οσο τη βλεπω τοσο μου αρεσει.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
O NIKON 18-55 VR είναι ίσως ο καλύτερος φακός κιτ μαζί με τον OLYMPUS 14-42. Αν διαλέξεις να πάρεις τη D60 να πάρεις και τον φακό. Μετά βλέπεις....εδώ είμαστε.
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
Απάντηση: Re: Αποψεις για nikon D60

O NIKON 18-55 VR είναι ίσως ο καλύτερος φακός κιτ μαζί με τον OLYMPUS 14-42. Αν διαλέξεις να πάρεις τη D60 να πάρεις και τον φακό. Μετά βλέπεις....εδώ είμαστε.
Mαλλον αυτο θα κανω για να εχω και μικρο σχετικα αρχικο κοστος.
 

olympuse410

Established Member
15 May 2008
172
με τον απλο 18-55 εχει 379 ευρω.ωραια τιμη ακουγεται αλλα δεν ξερω καθολου τα συν και τα πλην των φακων.απλα εμαθα για την τιμη και ειπα να το πω :afro:
 

olympuse410

Established Member
15 May 2008
172
στον παπαδακη στην Μπενάκη
(προφανώς θα τελείωσαν οι d40 που τις εδινε 295 και αρχισε τις προσφορες στις d60)
 
Last edited:

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Έχω μια απορία όσον αφορά την D60.

Υποθέτουμε πως βγάζω 50-60 φώτος. Η αποτύπωση γίνεται με την αρίθμηση DSC_0001, DSC_0002 κλπ.

Όταν φορμάρω την κάρτα και πάω άλλη μέρα να τραβήξω ξανά, αντί να συνεχίσει από εκεί που έμεινε (π.χ. DSC_0050, DSC_0051 κλπ) ξαναξεκινάει από την αρχή.

Είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω?