JUMPER

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
jumper-movie-poster.jpg


Ο Νταγκ Λάιμαν τρία χρόνια μετά το «Mr. & Mrs. Smith» αποφάσισε να ξαναπιάσει την κάμερα για το καλό των blockbuster lovers. Ο σκηνοθέτης του πρώτου «Bourne» και παραγωγός των επόμενων δύο άφησε κατά μέρους τα πρακτοριλίκια και μεταφέρει το ομότιτλο μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας του Στίβεν Γκουλντ στο μεγάλο πανί. Ο Ντέιβι είναι ένας έφηβος που ανακαλύπτει ότι έχει τηλεμεταφορικές δυνατότητες και προσπαθεί να μάθει να ζει με αυτές. Ο νεαρός όμως θα αρχίσει να χρησιμοποιεί το μεταφυσικό ταλέντο του για παράνομες δραστηριότητες υπό την καθοδήγηση του Κοξ.

Το καστ του «Jumper» αφήνει πολλές υποσχέσεις με τον Χέιντεν Κρίστενσεν στον ρόλο του τηλεμεταφερόμενου πρωταγωνιστή, τον Σάμιουελ Τζάκσον να είναι ο κακόβουλος πατρώνος του Ντέιβι και τους Τζέιμι Μπελ και Νταϊάν Λέιν σε κεντρικούς ρόλους.

 

route66

Senior Member
3 July 2006
343
Tην ειδα πριν απο μερικες μερες..... Η ταινια ειναι αστα να πανε.... αν εισαι μεχρι 12 βλεπεται απραραδεκτη.....
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
την είχα δει και εγώ πριν μερικούς μήνες... ούτε που τη θυμάμαι...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Επειδη ειμαι fan των ταινιων scifi μου αρεσε αρκετα. Ειδικα τα οπτικα εφε ειναι φοβερα.

Υποψην οτι απο οτι ξερω μολις προσφατα κυκλοφορησε επισημα σε DVD.
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Έχει το χαβαλέ της αλλα είναι απλά να περνάει η ώρα.
Οι πιτσιρικάδες θα τη γουστάρουν πάντως...
 

route66

Senior Member
3 July 2006
343
Rivers και εγω ειμαι fun των ταινιων sci fi αλλα υπαρχουν sci fi και sci fi ...
Το Jumper σεναριακα ειναι παιδαριωδες, ισως ειναι καταλληλο για ενα κοινο αμερικανικων εφηβων μαζι με την τεραστια σακκουλα του popcorn και την jumbo coke....
Και το Donnie Darko ειχε στοιχεια παρομοια με το Jumper (time travel κτλ) αλλα εχει σημασια πως πειθεις τον θεατη κατασκευαζοντας μια καλη ιστορια, και πως περνας το μυνημα...
Κριμα γιατι ως θεματικη θα μπορουσε να ειναι ενδιαφερον...
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Re: Απάντηση: JUMPER

Rivers και εγω ειμαι fun των ταινιων sci fi αλλα υπαρχουν sci fi και sci fi ...
Το Jumper σεναριακα ειναι παιδαριωδες, ισως ειναι καταλληλο για ενα κοινο αμερικανικων εφηβων μαζι με την τεραστια σακκουλα του popcorn και την jumbo coke....
Και το Donnie Darko ειχε στοιχεια παρομοια με το Jumper (time travel κτλ) αλλα εχει σημασια πως πειθεις τον θεατη κατασκευαζοντας μια καλη ιστορια, και πως περνας το μυνημα...
Κριμα γιατι ως θεματικη θα μπορουσε να ειναι ενδιαφερον...


Κάνεις κάτι συγκρίσεις............:worshippy:
 

mulder

Established Member
13 July 2008
122
Αθήνα
Η χειρότερη ταινία που έχω δει φέτος...

Και υπόψιν είμαι άτομο που απολαμβάνει τις περισσότερες "για να περάσει η ώρα" ταινίες δράσης/επιστημονικής φαντασίας.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
μούφα... -bye-

(και εγώ όταν διάβαζα το θέμα της είχα φανταστεί κάτι πολύ ενδιαφέρον...)
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Βλεπω οτι ο Βασιλης κοιταει το εργο απο την σωστη οπτικη γωνια (βλ. ομορφη πρωταγωνιστρια) :D,παντος μετρια ταινια.
 

ΜΗΤΣ

Supreme Member
19 June 2006
3,418
Athens, Greece
Και εγώ που είχα την εντύπωση ότι θα ήταν άψογη? Μόνο το trailer έχω δεί και μου φάνηκε ότιη ταινία θα είναι σούπερ. Απογοητεύτηκα που διάβασα όλα αυτά εδώ. Θα την δώ και θα σας πώ και εγώ...
 
Εξαιρετική εικόνα και ήχος στο BluRay, αλλά η ταινία ήταν απαράδεκτη. Δεν είχε σενάριο, δεν είχε ηθοποιία.. βασικά δεν είχε τίποτα εκτός από καλές τεχνικές προδιαγραφές.

Ευτυχώς ήταν και μικρή σε διάρκεια..