Stargate Continuum

17 June 2006
23,743
Αθήνα
5817596x.jpg


Είχα να δω stargate από το κλασσικό το πρώτο που μου είχε αφήσει άριστες εντυπώσεις για την ευρηματικότητα και γενικά για όλο το story της Αστροπύλης.

Δυστυχώς η νέα αυτή έκδοση δεν ανταποκρίθηκε (κατά την γνώμη μου πάντα) στα ίδια επίπεδα.

Φτωχό θα το χαρκτήριζα από άποψη σεναρίου, προβλέψιμο και όχι με story που να περιμένεις να συμβεί κάτι με αγωνία. Αφήστε δε, που όλο το concept (σκηνικά, τεχνική λήψης ) μου έδινε συνέχεια την αίσθηση της τηλοπτικής σειράς και όχι κινηματογραφικής ταινίας.

Το είδα σε .mkv στα 720p , κάδρο 16:9, καλή εικόνα αλλά όχι κορυφαία. Για μια θέαση αξίζει να το δείτε βέβαια για να περάσετε ένα βραδάκι με πασατέμπο ή ποπκορν σε καμιά καλοκαιρινή κατάσταση, αλλά μέχρι εκεί. Προσωπικά δεν θα το αγόραζα το δισκάκι για συλλογή.
 

Λουκάς

Established Member
15 September 2006
166
ΑΘΗΝΑ
5817596x.jpg


Φτωχό θα το χαρκτήριζα από άποψη σεναρίου, προβλέψιμο και όχι με story που να περιμένεις να συμβεί κάτι με αγωνία. Αφήστε δε, που όλο το concept (σκηνικά, τεχνική λήψης ) μου έδινε συνέχεια την αίσθηση της τηλοπτικής σειράς και όχι κινηματογραφικής ταινίας.

+1. Νομίζω ότι αυτές οι ταινίες δεν παίζονται στους κινηματογράφους. Η πώληση τους σε DVD/Bluray συνέπεσε με την προβολή τους στην τηλεόραση.

Κατά τους παραγωγούς ο στόχος της τριλογίας μετά το τέλος της σειράς είναι να "τακτοποιήσει" κάποιες εκκρεμότητες που είχαν παραμείνει μετά το εσπευσμένο τέλος του 10ου κύκλου.

Το Continuum είναι η δεύτερη της τριλογίας.

Η πρώτη που βγήκε τα Χριστούγεννα τακτοποίησε το θέμα των Ori.
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
ναι , τους έχω δει με αγγλικούς υπότιτλους ...

βέβαια πρέπει να είσαι φαν , αλλιώς στον 4ο κύκλο τα φτύνεις ... μετά τον 7ο έχει πάλι μικρό ενδιαφέρον ...
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Εμένα δεν μου άρεσε η σειρά πάντως ,(όσο είχα δει τουλάχιστον, 8-10 επεισόδια, αδιάφορο.... )

Βέβαια εδώ και κάνα χρόνο έχω φάει κόλλημα με το Battlestar Galactica , το οποίο πέρα από κάτι μεταφυσικές και θεολογικού περιεχομένου ανοησίες , είναι μακράν η καλύτερη σειρά αυτού του είδους που έχω δει τα τελευταία χρόνια!! (Έχει και την number six.......)
 
13 March 2007
683
Βόλος
Τάσο, βασικά πρόκειται για μια έκδοση "ταινία" της ομώνυμης σειράς η οποία είναι αρκετά διαφορετική απο το αρχικό έργο. Για αυτόν τον λόγο σου "έδινε συνέχεια την αίσθηση της τηλοπτικής σειράς και όχι κινηματογραφικής ταινίας. " Μάλιστα επειδή παρακολουθώ και τις δύο σειρές Stargate SG-1 και Stargate Atlantis, μπορώ να σου πώ ότι έδενε και με τις δύο- δηλαδή πράγματα που έγιναν στην ταινία είχαν σχέση με την σειρά σε αυτήν την χρονική περίοδο. Συμφωνώ πλήρως με την ανάλυση σου, απλά να έχει υπόψιν ο κόσμος πριν την δεί οτι ουσιαστικά προκειται για ένα μεγάλο επεισόδιο της σειράς...και όχι για αυτόνομη ταινία.
 
Η ταινία ήταν απλά ένα μεγάλο επεισόδιο. Μέτρια προς καλούτσικη για τους fans.

Στους μη-φάνς πρέπει να φαίνεται ψιλοαδιάφορη.

Πάντως οι σειρές (SG-1 και Atlantis) για μένα είναι κορυφαίες στο είδος τους. Δεν έχω χάσει επεισόδιο.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Εμένα δεν μου άρεσε η σειρά πάντως ,(όσο είχα δει τουλάχιστον, 8-10 επεισόδια, αδιάφορο.... )

Βέβαια εδώ και κάνα χρόνο έχω φάει κόλλημα με το Battlestar Galactica , το οποίο πέρα από κάτι μεταφυσικές και θεολογικού περιεχομένου ανοησίες , είναι μακράν η καλύτερη σειρά αυτού του είδους που έχω δει τα τελευταία χρόνια!! (Έχει και την number six.......)

Το Battlestar Gallactica είναι άπαιχτη σειρά,συστήνεται ανεπιφύλακτα!
 

SoToS

AVClub Enthusiast
21 January 2008
794
Την είδα πριν μερικές μέρες...
Είχα δοκιμάσει παλιότερα να δω τις διάφορες σειρές που βγήκαν μετά την ταινία αλλά είχα αντέξει μόνο μερικά επεισόδια. Έτσι ήξερα τι θα με περιμένει...

Για μένα, αυτό δεν ήταν ταινία, ήταν μια φάρσα:
-Ηθοποιία μηδέν (0)
-Σκηνοθεσία (0)
-Σενάριο (0)
..........

Είναι απίστευτο να βλέπεις ηθοποιούς να παίζουν σαν να βρίσκονται στο σπίτι τους και να βαριούνται που ζουν... εντελώς εκτός ατμόσφαιρας, με κατεψυγμένα μικρο-αστειάκια για το κάθε τι, ανέκφραστοι, σαν αποτυχημένο πείραμα με κακοπρογραμματισμένα ανδροειδή στη θέση των ηθοποιών...

Τέτοιες "ταινίες" (και σειρές) καταστρέφουν το γούστο (και τη νοημοσύνη) του θεατή μαζικά, έτσι ώστε μετά να αποδέχεται και άλλη σαβούρα εκτός προγράμματος...
Υπάρχουν όμως και πολύ χειρότερες... το απόλυτο μηδέν βρίσκεται στη μείον κλίμακα!



Υ.Γ. Θεωρώ την πρωτότυπη ταινία "Stargate" ως ένα από τα καλύτερα sci-fi -καμία σχέση με ότι ακολούθησε...
 
Last edited:

hvoul

Senior Member
27 June 2006
545
Απάντηση: Re: Stargate Continuum

Το Battlestar Gallactica είναι άπαιχτη σειρά,συστήνεται ανεπιφύλακτα!

Τους Κύλωνες που γίνανε άνθρωποι? κατά την γνώμη μου για πασατέμπο κάνει και πλάκα!
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Re: Απάντηση: Re: Stargate Continuum

Τους Κύλωνες που γίνανε άνθρωποι? κατά την γνώμη μου για πασατέμπο κάνει και πλάκα!

Δες την απο την αρχη με λιγο προσοχη... δεν θα χασεις !!!
Και για μενα η κορυφαια σειρα επιστημονικης φαντασιας μεχρι τωρα.
 

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία
Διάβασα τα προηγούμενα και παρήγγειλα τον πρώτο κύκλο του sg-1
δεν μιλάμε για αριστούργημα αλλά το είδα πολύ ευχάριστα και γι'αυτό σε λίγο παραλαμβάνω τον δεύτερο και τον τρίτο κύκλο
Εντάξει είμαι λίγο κολλημένος με την επιστημονική φαντασία ...
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Μεγάλη πατάτα. Κοίταγα το ρολόι συνέχεια να τελειώσει. Ο μόνος λόγος που δεν την σταμάτησα στη μέση είναι το 7.7 που παίρνει στο imdb και τα gb της!

ΔΕΝ συστήνεται ανεπιφύλακτα -bye-