Τηλεοράσεις και PCs

19 June 2006
35,671
-Κλειδώνει στα 24?
-Έχει judder?
-Φτιάξε μια custom ανάλυση
-Βάλε powerstrip
-Έχει overscan/underscan
-Από hdmi δέχεται 1080p γιατί το manual λέει......



Αυτές είναι μονάχα μερικές από τις ερωτήσεις που καθημερινά αυξάνονται και πληθύνονται στα διάφορα νήματα του Φόρουμ. Όλο και περισσότερος κόσμος αγοράζει τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας για να απολαύσει HD. Το μέσο? Γνωστό και μη εξαιρετέο. Ένας Core 2 Duo υπεραρκεί, μια καρτούλα των 60 Ε δείχνει ''παπάδες''. Γιατί όχι, λοιπόν? Γιατί να μην συνδέσω το PC μου ώστε ν' απολαύσω καθαρή εικόνα.....

Θα μου πείτε, γιατί δεν ανοίγεις το νήμα στην HTPC κατηγορία? Σκοπός μου είναι να συγκεντρώσουμε συνοπτικά τις εμπειρίες μας, πολλές ή λίγες, σε αυτό που λέει ο τίτλος.

Π.χ.

Έχω τη Samsung 78675578876546 συνδεδεμένη με ένα PC ( 2,5 C2D) με την 7600 μέσω HDMI. Μου κλειδώνει στα 24,50,60,72,96,188 κ.λ.π., δεν μου κλειδώνει στα 48,96,120 κ.λ.π. Έχω judder στις 1080άρες ματρόσκες. Δεν έχω judder πουθενά όταν κλειδώνω στα 72, αλλά χάνω ευκρίνεια. Τη σύνδεσα με VGA......και πάει λέγοντας.


Πέντε, δέκα κουβεντούλες για το πως η συσκευή μας χειρίζεται τα σήματα από τον υπολογιστή μας. Νομίζω, είναι καλή λύση να έχουμε αυτές τις πληροφορίες συγκεντρωμένες σε ένα νήμα από το να ψάχνουμε σε 100+ σελίδες να βρούμε πως τα πάει η ΤV ως μόνιτορ.


Και επειδή δεν κατέχω ούτε LCD ούτε Plasma ( τι στο καλό, κοτζάμ Sir με έχει ανακηρύξει ο Πρόεδρος σε άλλο νήμα:ridinghorse::ridinghorse:), το βουλώνω και σας αφήνω το πεδίο......


Play ball!!!!!!!!!!!:drummer::drummer:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Απάντηση: Τηλεοράσεις και PC's

Eγω θα ξεκινησω διορθώνοντας τον τιτλο! Ειναι το PC , τα PCs (χωρις αποστροφο).:2thumb22sup:
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Τηλεοράσεις και PC's

Eγω θα ξεκινησω διορθώνοντας τον τιτλο! Ειναι το PC , τα PCs (χωρις αποστροφο).:2thumb22sup:

''Μην αποστρέψεις των γνώσεών σου απ' εμού και ομοιωθήσομαι τοις πεπλανημένοις εις μάτην'':D:D


ΥΓ

Να διορθωθεί πάραυτα!!!!!!!:hanged:
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: Τηλεοράσεις και PC's

Επειδη το βλεπω το θεμα να γινεται sticky ,
καλο θα ηταν να αναγραφει και τι ειναι το overscan - underscan - judder .....
 

psolord

New member
30 July 2008
40
Re: Τηλεοράσεις και PC's

Ωραίο thread και μου είναι πολύ χρήσιμο μιας και ετοιμάζομαι για αγορά 1080p TV για χρήση σε PC. Θέλω να παίζω και games όμως.

Ο φίλος Γιάννης απλά με άγχωσε.

Ρε παιδιά εγώ ένα Grid και ένα Mass Effect θέλω να παίζω σε 1920*1080 με καθαρή εικόνα και νά έχω και ένα αξιοπρεπές desktop. Μπορώ?

Εδω έχω μία 720P AOC 32'' του κιλού, και έχει μια χαρά εικόνα. Απλά μου δημιουργεί πρόβλημα με την HDMI σύνδεση και την έχω συνδεδεμένη με την VGA υποδοχή. Όταν λέω προβλημα, εννοώ οτι χάνω καμιά 200 Pixels στον Y αξονα και δεν κατάλαβα ποτέ το γιατί. Δηλαδη το mouse φεύγει πάνω και εξαφανίζεται καθώς επίσης χάνω και τις 2 πρώτες γραμμές εικονιδίων πάνω πάνω, για να σας δώσω να καταλάβετε.

Με VGA όλα καλά όμως! Απλά δεν με ένοιξε πολύ γιατί ήταν εις γνώση μου προσωρινή λύση.

Τώρα όμως σκέφτομαι για κάποια απο τις Α656 (μέχρι 37) και θέλω γνώμες!
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Τηλεοράσεις και PC's

Εδω έχω μία 720P AOC 32'' του κιλού, και έχει μια χαρά εικόνα. Απλά μου δημιουργεί πρόβλημα με την HDMI σύνδεση και την έχω συνδεδεμένη με την VGA υποδοχή. Όταν λέω προβλημα, εννοώ οτι χάνω καμιά 200 Pixels στον Y αξονα και δεν κατάλαβα ποτέ το γιατί. Δηλαδη το mouse φεύγει πάνω και εξαφανίζεται καθώς επίσης χάνω και τις 2 πρώτες γραμμές εικονιδίων πάνω πάνω, για να σας δώσω να καταλάβετε.

Με VGA όλα καλά όμως! Απλά δεν με ένοιξε πολύ γιατί ήταν εις γνώση μου προσωρινή λύση.

Τώρα όμως σκέφτομαι για κάποια απο τις Α656 (μέχρι 37) και θέλω γνώμες!

-Κλειδώνει στα 24?
-Έχει judder?
-Φτιάξε μια custom ανάλυση
-Βάλε powerstrip
-Έχει overscan/underscan
-Από hdmi δέχεται 1080p γιατί το manual λέει......


-bye--bye-
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Re: Τηλεοράσεις και PC's

PANNY 46PZ80 (με ATI 4850 / 4870)

- HDMI 1:1 (1080p προφανως) - no overscan / underscan: OK
- 24, 50, 60: OK (δεν έχω δοκιμάσει ακόμα άλλα)
- Pstrip: OK

Γενικά: No Prob
 

psolord

New member
30 July 2008
40
Re: Τηλεοράσεις και PC's

για Overscan εδώ


Overscan in computers CRTs made for computer display are set to underscan with an adjustable black border. On LCDs driven from a digital signal, no adjustment is necessary because all pixels are in fixed positions. Thus all modern computers can safely assume that every last pixel is visible to the viewer.

LOL! Εμένα πάντως συμβαίνει το αντίθετο. Με VGA παίζει τζάμι. Με HDMI, βαράτε βιολιτζίδες!

Μεταξύ των Sharp LC32X20E, Samsung LE32A656A1F και Philips Cineos 32PFL9603D, ποια μου προτείνετε για χρήση ώς PC monitor?

Την Sharp την έχω στο νου μου απο τότε που βγήκε. Την Samsung την είδα στο Πλαίσιο και μου άρεσε, την Philips την γνώρισα εδω μέσα χάρη στο σχετικό thread. Επίσης Samsung και Philips είναι πιο καινούριες αν κατάλαβα καλά. Με έχει εντυπωσιάσει το contrast και το responseτης Philips, αν και δεν την είχα καν στο μυαλό μου σαν επιλογή. Την εταιρεία γενικότερα εννοώ. Ο λόγος μια αποτυχημένη αγορά που είχε κάνει ένας φίλος μου πριν 2-3 χρόνια, που πήρε Philips LCD για 1080P και του βγήκε 1080i.

Τα 100hz έχουν σημασία σε χρήση με PC? Μπορεί δηλαδή κάποιος που έχει 100Hz να προσαρμόσει την οθόνη του στα 100hz απο το Control Panel της κάρτας γραφικών ωστε να μειώσει όσο το δυνατόν το tearing, αν παίζει με Vsync OFF όπως εγώ?

Επίσης αν δεν σας είναι κόπος θα ήθελα να μάθω τι Panel χρησιμοποιούν οι ανωτέρω.

Ευχαριστώ.
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: Τηλεοράσεις και PC's

Τα 100hz έχουν σημασία σε χρήση με PC? Μπορεί δηλαδή κάποιος που έχει 100Hz να προσαρμόσει την οθόνη του στα 100hz απο το Control Panel της κάρτας γραφικών ωστε να μειώσει όσο το δυνατόν το tearing, αν παίζει με Vsync OFF όπως εγώ?

Νομίζω πως όχι, αλλά θα ήθελα να ακούσω κάποιον που το έχει δοκιμάσει.

Επίσης αν δεν σας είναι κόπος θα ήθελα να μάθω τι Panel χρησιμοποιούν οι ανωτέρω.
Ευχαριστώ.

Η Sharp το δικό της ASV, η Philips το ASV της Sharp, για την Samsung το ψάχνουμε, αλλά καθόλου απίθανο να φοράει και αυτή το ίδιο με τις άλλες.
 

psolord

New member
30 July 2008
40
Re: Τηλεοράσεις και PC's

Νομίζω πως όχι, αλλά θα ήθελα να ακούσω κάποιον που το έχει δοκιμάσει.



Η Sharp το δικό της ASV, η Philips το ASV της Sharp, για την Samsung το ψάχνουμε, αλλά καθόλου απίθανο να φοράει και αυτή το ίδιο με τις άλλες.

Ευχαριστώ φίλε!
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: Τηλεοράσεις και PC's

Πολύ σωστή η κίνηση του Γιάννη για το συγκεκριμένο νήμα και προτείνω να συζητάμε εδώ τις ερωτήσεις σχετικά με συνδέσεις υπολογιστών με τηλεόραση.

Εχω λαπτοπ Acer Aspire 9110 με καρτα γραφικών NIVIDIA GeForce 7600, που το πηρα πριν 2 χρόνια και έχει μια έξοδο DVI.
Πηρα απο εδω τηλέφωνο το πλαισιο για να δω πως θα το συνδεσω με το HDMI της τηλεόρασης και μου ειπαν να παρω καλώδιο με HDMI απο την μία πλευρα και απο την αλλη ανταπτορα για για το DVI και να παρω επισης και καλώδια ήχου, γιατι το DVI δεν υποστηριζει ηχο....

Αν το κανω αυτό, πιστευετε ότι θα βλέπω καλά το pc στην τηλεόραση και όσον αφορά το Internet και όσον αφορά ταινίες που εχω στο pc, αλλά και όσον αφορά word, excell κλπ....??? Θα φαινονται όλα αυτά το ίδιο καθαρά όπως και στο λαπτοπ αλλά σε μεγαλύτερο μέγεθος??? η θα έχω προβλήματα?

Είτε παίρνεις καλώδιο HDMI-HDMI και έναν αντάπτορα HDMI-DVI, η καλώδιο HDMI-DVI. Αφού το κάνεις αυτό και συνδέσεις τον υπολογιστή, δίνεις ανάλυση 1920x1080. Με την προϋπόθεση ότι η κάρτα γραφικών έχει αυτή την επιλογή (1920x1080), θα βλέπεις πολύ καλύτερα από ότι με το laptop σε όλα όσα ανέφερες.

Για τον ήχο πρέπει να χρησιμοποιήσεις διαφορετικό καλώδιο, όπως σου είπαν.
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Re: Τηλεοράσεις και PC's

Έχω μια Sharp XL2e (1080p, 24Hz) και ένα pc 780G (ATI HD 3200 on board).

Οι drivers της ATI δεν μου έδιναν στην αρχή επιλογη για 24Hz και ότι και να είχα δοκιμάσει είχα πρόβλημα στην κίνηση. Στους πρόσφατους όμως drivers αυτό διορθώθηκε. Γενικά κατάλαβα 2 πράγματα:

1. Αν η τηλεόραση δεν υποστηρίζει 24p, υπάρχει πρόβλημα στην κίνηση σε ταινίες με 24Hz. Τελεία και παύλα. Διορθώνεται ίσως με κόλπα, αλλά ποτέ εντελώς.

2. Οι drivers της ATI όταν καταλάβουν ότι υπάρχει τηλεόραση καρφωμένη στο HDMI, κάνουν από default underscan στα 1080p (βγάζουν black border γύρω - γύρω) , πιθανότατα για να μπορέσει να έχει όλη την εικόνα ακόμα κι αυτός που έχει λαμπάτη τηλεόραση. Αυτό όμως δεν ισχύει για τις TFT trueHD όπου θέλουμε pixel to pixel mapping. Πρέπει να πάμε λοπον με το χέρι να τραβήξουμε το slider του overscan (catalyst control panel) στο 0 για να έχουμε το τέλειο αποτέλεσμα.
 
Last edited:

psolord

New member
30 July 2008
40
Re: Τηλεοράσεις και PC's

Περιμένω σήμερα την Cineos 9603. Μόλις ολοκληρώσω τις δοκιμές θα σας ενημερώσω.

Σχετικά με αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω έχω μπερδευτεί λίγο. Μέχρι σήμερα έχω μία AOC 32'' που είναι καρφωμένη στα 60hz. Ότι ταινία έχω παίξει, παίζει πολύ καλά. Σπάνια έχω παρατηρήσει σπασίματα στην κίνηση. Ούτε σε 23,976 fps ούτε σε 25. Φυσικά καμία απο τις δύο ανανεώσεις δεν διαιρείται απόλυτα με το 60. Οπότε γιατί δεν έχω σπασίματα, παρα μόνο σε μερικές περιπτώσεις?

Επίσης και στα δύο μου PC έχω κάρτες ΑΤΙ (4850+3650) και δεν έχω borders κλπ. Σύνδεση με VGA.

Αν κατάλαβα καλά αυτό το 24p, που έχουν οι τηλεοράσεις, απλά ρίχνει τον ρυθμό ανανέωσης στα 24hz αντί για 60hz ας πούμε? Και με τα 25fps videos (PAL) τί γίνεται?

Εγω παίζω τα πάντα με KMPlayer, και αφού χρησιμοποιώ overlay rendering, δεν αλλάζει η συχνότητα ανανέωσης απο μόνη της. Φαντάζομαι ούτε στη νέα μου Philips θα αλλάζει. Μήπως είναι κάτι άλλο το 24p και έχω μπερδευτεί λίγο?
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: Τηλεοράσεις και PC's

Αν κατάλαβα καλά αυτό το 24p, που έχουν οι τηλεοράσεις, απλά ρίχνει τον ρυθμό ανανέωσης στα 24hz αντί για 60hz ας πούμε? Και με τα 25fps videos (PAL) τί γίνεται?

Εγω παίζω τα πάντα με KMPlayer, και αφού χρησιμοποιώ overlay rendering, δεν αλλάζει η συχνότητα ανανέωσης απο μόνη της. Φαντάζομαι ούτε στη νέα μου Philips θα αλλάζει. Μήπως είναι κάτι άλλο το 24p και έχω μπερδευτεί λίγο?


Το 24p στις τηλεοράσεις σημαίνει πως μπορούν να δεχτούν το αντίστοιχο σήμα (1080/24) στην είσοδο τους. Δεν το αναπαράγουν στα 24Hz όμως γιατί είναι πολύ μικρή συχνότητα και θα παρατηρούσαμε flickering. Στην ιδανική περίπτωση το αναπαράγουν σε κάποιο πολλαπλάσιο (72Hz, 96Ηz κλπ).

Όταν το σήμα είναι PAL (τηλεοπτικό, DVD κλπ) η αναπαραγωγή γίνεται στα 50Hz ή στα 100Hz.


Όσον αφορά την AOC πιθανόν να μην είναι φιξαρισμένη στα 60Hz και όταν δέχεται σήμα PAL να το αναπαράγει στα 50Hz. Αυτό γίνεται αυτόματα στις περισσότερες τηλεοράσεις και δεν ξέρω αν μπορείς να το παρακάμψεις με το λογισμικό που χρησιμοποιείς από το PC.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Τηλεοράσεις και PC's

Περιμένω σήμερα την Cineos 9603. Μόλις ολοκληρώσω τις δοκιμές θα σας ενημερώσω.

Σχετικά με αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω έχω μπερδευτεί λίγο. Μέχρι σήμερα έχω μία AOC 32'' που είναι καρφωμένη στα 60hz. Ότι ταινία έχω παίξει, παίζει πολύ καλά. Σπάνια έχω παρατηρήσει σπασίματα στην κίνηση. Ούτε σε 23,976 fps ούτε σε 25. Φυσικά καμία απο τις δύο ανανεώσεις δεν διαιρείται απόλυτα με το 60. Οπότε γιατί δεν έχω σπασίματα, παρα μόνο σε μερικές περιπτώσεις?

Επίσης και στα δύο μου PC έχω κάρτες ΑΤΙ (4850+3650) και δεν έχω borders κλπ. Σύνδεση με VGA.

Αν κατάλαβα καλά αυτό το 24p, που έχουν οι τηλεοράσεις, απλά ρίχνει τον ρυθμό ανανέωσης στα 24hz αντί για 60hz ας πούμε? Και με τα 25fps videos (PAL) τί γίνεται?

Εγω παίζω τα πάντα με KMPlayer, και αφού χρησιμοποιώ overlay rendering, δεν αλλάζει η συχνότητα ανανέωσης απο μόνη της. Φαντάζομαι ούτε στη νέα μου Philips θα αλλάζει. Μήπως είναι κάτι άλλο το 24p και έχω μπερδευτεί λίγο?

Φίλε psolord, αν δεν σου κάνει κόπο, μόλις παραλάβεις την 9603 προσπάθησε να την συνδέσεις και ψηφιακά (DVI-HDMI) δίνοντάς της διάφορες αναλύσεις και ρυθμούς ανανέωσης. Προσπάθησε να την ''κλειδώσεις'' στα 48, 72Hz και δες τις διαφορές στην κίνηση παίζοντας ματρόσκες. Αν δεν κάνω λάθος η κάρτα γραφικών σου μπορεί να κάνει custom αναλύσεις.....

Ευχαριστώ.
 

argi73

Established Member
28 February 2008
113
Sony 46W4000 και HTPC με 780G M/B + Nvidia8800GT
1:1 οκ (Με HD3200 όπως είπε ο φίλος Dimitris θέλει ρύθμισή από το ATI cp - Με 8800GT και καλώδιο DVI > HDMI δούλεψε αμέσος)
24hz ok (με onboard hd3200 - δεν είχα τον χρόνο να δοκιμάσω την 8800GT)
Powerstrip δεν χρειάστηκα κάποια custom ανάλυση
 
Last edited:

valdom

New member
2 January 2008
79
Πρώτες δοκιμές και από εμένα..

LG 50pg6000 (hd ready 1366x768) συνδεδεμένη με μια ATI 4870 με ένα hdmi καλώδιο.

Κοντά στη native ανάλυση της (1360χ768) kai 60 hz refresh rate το desktop δίχνει πεντακάθαρο... αλλά τα χρώματα αισθητά ξεπλυμένα!!!

Αναγκαστικά η ανάλυση μεγαλώνει σε 1920χ1080 όπου τα χρώματα είναι μια χαρά αλλά χρειάζεται λίγο manual πείραγμα στο underscan/overscan για να καλυφθεί όλη η οθόνη. Το desktop ωστόσο φαίνεται αρκετά θολό. Η κίνηση μια χαρά.

Επανέρχομαι μετά από νέες δοκιμές.. πάντως πολύ καλή η δουλειά της ATI sto catalyst.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Τηλεοράσεις και PCs

Πρώτες δοκιμές και από εμένα..

LG 50pg6000 (hd ready 1366x768) συνδεδεμένη με μια ATI 4870 με ένα hdmi καλώδιο.

Κοντά στη native ανάλυση της (1360χ768) kai 60 hz refresh rate το desktop δίχνει πεντακάθαρο... αλλά τα χρώματα αισθητά ξεπλυμένα!!!

Αναγκαστικά η ανάλυση μεγαλώνει σε 1920χ1080 όπου τα χρώματα είναι μια χαρά αλλά χρειάζεται λίγο manual πείραγμα στο underscan/overscan για να καλυφθεί όλη η οθόνη. Το desktop ωστόσο φαίνεται αρκετά θολό. Η κίνηση μια χαρά.

Επανέρχομαι μετά από νέες δοκιμές.. πάντως πολύ καλή η δουλειά της ATI sto catalyst.

Στα πόσα Hz????
Με τι υλικό????

Μήπως θα ήταν καλύτερα να ''παλέψεις'' τα χρώματα με την εγγενή ανάλυση???

Γιατί η θολούρα της β' περίπτωσης δεν ''παλεύεται''...λόγω κακού downscaling.