GRADO Reference Sonata, ποιό από Sonneteer Sedley, Trichord Dino, Audiolab 8000PPA;

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Καλημέρα σε όλους.
Έχω την παραπάνω κεφαλή της Grado περίπου 3 χρόνια με χαμηλές όμως ώρες "πτήσης" βασικά λόγω έλλειψης χρόνου.
Είναι τοποθετημένη πάνω σε ένα Michell Gyro SE / Technoarm και παίζει κατευθείαν στο MM phono του Rotel RC1070 το οποίο παρεπιπτόντως είναι απρόσμενα καλό. Τελικός ο ομόσταβλος RB991 και τελικοί αποδέκτες τα αγαπημένα Audio Spectrum Artemis TLS (σημαντικά βελτιωμένα).

Και έρχομαι κατευθείαν στο ψητό.
Όσο σχεδόν έχω τη συγκεκριμμένη κεφαλή έχω εντυπωσιαστεί από τη συνολική της απόδοση, δηλαδή εξαιρετικός εστιασμός, μπάσο, λεπτομέρεια, εικόνα, βάθος, αλλά και πάντα είχα την υπόνοια ότι στις μεσαίες είχε μιά κοιλιά δηλαδή ακούγονταν κάπως υποτονικότερα από όσο θα έπρεπε. Μετά δε από την τελευταία αλλαγή των τουίτερ των Artemis με αυτά από ύφασμα Sonotex που έδωσαν ακόμη μεγαλύτερη λεπτομέρεια και αέρα ψηλά χωρίς ίχνος σκληράδας όπως τα δικά τους μεταλλικά, νόμιζα ότι λέπτυνε κι άλλο ο ήχος στις μεσαίες / κατώτερες μεσαίες κι ότι ευθυνόταν αυτή η αλλαγή.
Χθες βράδυ έκανα μια δοκιμή με ίδιο μουσικό θέμα σε βινύλιο και CD (KITARO Ten Years) και έκπληκτος άκουσα το μεν βινύλιο να υπερέχει φανερά σε φυσικότητα / αληθοφάνεια, εικόνα, μικρολεπτομέρειες και λεπτομέρεια ψηλά, ισάξιο σε έκταση χαμηλό όμως μακράν καλύτερο σε φυσικότητα και ταχύτητα, αλλά και με το CD να ακούγεται πολύ πιό ισορροπημένο στις μεσαίες με τα ανάλογα όργανα να ακούγονται γεμάτα και μπροστά ενώ στο βινύλιο πιό απόμακρα και με λιγότερη ένταση.

Σε 2 τεστ ξένων συντακτών αναφέρεται ότι η Sonata έχει laidback χαρακτήρα ενώ άλλοι την επαινούν ειδικά για τις πλούσιες μεσαίες της.

Παλαιότερα είχα δοκιμάσει να την συνδέσω πάνω στο MM phono του YAMAHA AZ1 (μή γελάτε γιατί βρέθηκα προ εκπλήξεων!) με αποτέλεσμα να πάρω μία άνευ ορίων τρισδιάστατη εικόνα με πρωτοφανή ανάδειξη μικρολεπτομερειών / αρμονικών / αέρα ψηλά, με ταυτόχρονα όμως σχετικά πλαδαρό χαμηλό και ακόμη πιό ρηχές μεσαίες.
Το phono του Rotel είναι αξιοσημείωτο το πόσο δυναμικά έχει ματσάρει με την κεφαλή. Οι χαμηλές είναι τόσο δυνατές και σφιχτές (φανερή η δύναμη και ο έλεγχος και του τελικού) αλλά ταυτόχρονα λείπει ο αέρας και το εξαιρετικό τρισδιάστατο βάθος του "home cinema" AZ1. Περισσότερο όμως με προβληματίζει η σχετική τρύπα στις μεσαίες που και με το Rotel δεν έδειξε να στρώνει. Και ειδικά χθές μετά τις αλεπάλληλες αλλάγές με το CD όπου ναι μεν δεν θέλω να το ακούω καθόλου αλλά ήταν απλά ισορροπημένο παντού, με εμφανή όμως μειονεκτήματα που ανέφερα παραπάνω.
Μη μου προτείνετε καλό CD player γιατί δεν με ενδιαφέρει. Μόνο βινύλιο με απασχολεί.

Και ρωτώ τελικά:
Φταίει η κεφαλή; Μα καλά, οι GRADO δεν φημίζονται για τις ζεστές - πλούσιες μεσαίες;
Φταίει το απλό phono του Rotelακιού (γιατί τα υπόλοιπα στη συνέχεια δηλ. προενισχυτής-τελικός-ηχεία αποδυκνείεται με CD ότι δεν έχουν κοιλιά στις μεσαίες.
Αναβάθμιση σε κάποιο από τα phono stages που αναφέρω στον τίτλο του θέματος (πέρα από πιθανή ανάδειξη μικρολεπτομερειών-αέρα ψηλά) θα έλυνε το πρόβλημα, ή τέλος (ώχ!) να αλλάξω κεφαλή με κάποια κινητού πηνίου (Lyra Argo / Benz Glider / Denon 304...) και φυσικά αγορά επιπλέον καινούργιου phono stage;
Έλεος!!!
 
Last edited:

Costas Coyias

Banned
19 June 2006
1,964
Αυστρία
Παρά το γεγονός ότι πρόκειται για το ίδιο έργο, η εκδόσεις του σε βινύλιο και CD είναι δύο προϊόντα, διαφορετικά μεταξύ τους, από τεχνικής πλευράς. Το φαινόμενο αυτό, της διαφοροποίησης της έκδοσης του βινυλίου από το CD, οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, κυριότεροι των οποίων είναι πρωτίστως το διαφορετικό mastering, και δευτερευόντως οι ατέλειες και οι συμβιβασμοί που εγγενώς έχει η τεχνολογία του αναλογικού πικάπ.

Χωρίς να θέλω να προχωρήσω σε κουραστικές λεπτομέρειες, το βινύλιο καταλήγει να ακούγεται περισσότερο τονισμένο στα άκρα, δίνοντας την υποκειμενική εντύπωση, ότι οι μεσαίες συχνότητες είναι υποτονικές, κάτι αναπόφευκτο. Είναι σαν να έχεις ύψος 1,80 και να είσαι εσύ το ψηλότερο μέλος της οικογένειας, αλλά μόλις βρεθείς ανάμεσα σε δύο δίμετρους μπασκετμπωλίστες, νομίζεις ξαφνικά ότι κόντυνες.

Αντιθέτως, το CD δεν υφίσταται όλους αυτούς τους συμβιβασμούς προσαρμογής και απορρόφησης μηχανικών συντονισμών και ισοστάθμισης, με αποτέλεσμα να είναι απαλλαγμένο λαθών, ή έστω να περιέχει λιγότερα λάθη, χωρίς πάντως να είναι άμοιρο της «άποψης» του προσώπου που έκανε το mastering, το οποίο –σε κάθε περίπτωση- θα είναι διαφορετικό από το mastering που προορίζεται για έκδοση σε βινύλιο.

Κοντολογίς, όσα phono stage και να αλλάξεις, είτε φθηνά είτε τα ακριβότερα που υπάρχουν, η εσφαλμένη «έκταση» του βινυλίου στα άκρα θα είναι πάντοτε παρούσα, δίνοντάς σου την αντίληψη της υποτονικής μεσαίας, και αυτής της επίπλαστης φυσικότητας. Εάν η κεφαλή δεν είναι συμβατή με το βραχίονα, τα προβλήματα αυτά θα μειωθούν ανάλογα, στο μέτρο που αναλογεί σε αυτήν την ασυμβατότητα, εάν η κεφαλή αντικατασταθεί από κάποια άλλη, η οποία θα είναι μηχανικά συμβατή με το βραχίονα, ή η υπάρχουσα κεφαλή τοποθετηθεί σε άλλο, συμβατό βραχίονα.

Επίσης, η αντικατάσταση ενός tweeter με κάποιο άλλο, διαφορετικό, χωρίς την ανάλογη επέμβαση στο crossover, είναι πολύ πιθανό να οδηγήσει σε εσφαλμένη απόκριση, η οποία θα συνεπάγεται, είτε τόνωση των μεσαίων γύρω από τη συχνότητα cross, είτε υποβιβασμό. Βεβαίως, εάν συνοδεύθηκε από αυτές τις τροποποιήσεις, ή έγινε με την έγκριση του κατασκευαστή, ο οποίος έχει ελέγξει ότι το tweeter αποκρίνεται και κροσσάρει σωστά, τότε εντάξει.
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Σε ευχαριστώ για την όντως ενδιαφέρουσα προσέγγιση στο πρόβλημα (που παραδέχομαι ότι δεν γνώριζα, δηλ. τις εγγενείς αδυναμίες του βινυλίου).

Όσον αφορά όμως τα tweeters, συμφωνώ για την απαραίτητη αλλαγή στα κροσόβερ (που δεν έκανα γιατί δεν γνωρίζω και πολλά) αλλά και με τα παλιά tweeter και με τα καινούργια, πάλι το CD ακούγεται πιό ισορροπημένο συχνοτικά. Αυτό που άλλαξε με την αλλαγή είναι κυρίως η απαλλαγή από τη σκληρότητα των μεταλλικών και ταυτόχρονα η αίσθηση αρμονικού πλούτου και αέρα ψηλά, που δεν είχα με τα παλιά.
Δεν ορκίζομαι κιόλας όμως όσον αφορά τη λεπτότητα των μεσαίων.
Απόψε θα ξαναβάλω τα παλιά 25TAF/DLG (μιας και τίποτα δεν άλλαξε και χρησιμοποιώ κλιπς σύνδεσης καλωδίων - ακροδεκτών τουίτερ) και θα δοκιμάσω.

Για τα phono που ανέφερα καμία άποψή;
(Επίσης, και DACT CT100;;;)
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Δηλαδή σε όλα τα μουσικά έργα που έχω ταυτόχρονα σε βινύλιο και CD, θα υφίσταται το πρόβλημα;
 
Last edited:

Costas Coyias

Banned
19 June 2006
1,964
Αυστρία
Δηλαδή σε όλα τα μουσικά έργα που έχω ταυτόχρονα σε βινύλιο και CD, θα υφίσταται το πρόβλημα;

Γενικά, ναι. Σε άλλες περιπτώσεις αυτό το φαινόμενο θα είναι ευκρινέστατο, σε άλλες κάπως λιγότερο.



Αν αυτό είναι το παλιό τουίτερ που φορούσαν τα Artemis (το H534), ποιο είναι το καινούργιο, με το θόλο από sonotex;
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Κώστα, αυτό που δείχνεις είναι το 25TAF/D (H534) αλουμινένιου θόλου ασημί χρώματος και δεν το φόρεσαν ποτέ τα παλιά Spectrum. Φορούσαν το 25TAF/DLG με G να σημαίνει Gold (δεν θυμάμαι ποιό Η κωδικό είχε) που ήταν επίχρυσου θόλου (χαρακτηριστικό το χρυσίζον χρώμα του κράματος αλουμινίου θόλου του). Έχω ένα ζευγάρι και μπορώ να δώ τον ακριβή κωδικό.

Αυτά που έβαλα είναι αυτό:
 

Attachments

  • e_seas_prestige_loudspeaker_tweeter_H0881_27TFFCb.jpg
    e_seas_prestige_loudspeaker_tweeter_H0881_27TFFCb.jpg
    20.5 KB · Views: 93
  • H881.jpg
    H881.jpg
    11.7 KB · Views: 91
  • h0881_27tffc_datasheet.pdf
    95.8 KB · Views: 12

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Και η επίσημη pdf σελίδα με τα χαρακτηριστικά του Η881:
 

Attachments

  • h881.pdf
    104 KB · Views: 3

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Μιχάλη, είναι πολύ πιθανό και αλλάζοντας κεφαλή να γίνει η δουλειά σου.

Προσωπικά πέτυχα απρόσμενα καλό αποτέλεσμα (δεν το περίμενα) με τη Denon DL-304 και το phono του παλιού μου προ, Rotel RC-1090. Βέβαια, το Trigon Vanguard ήταν πάντοτε μια κλάση πιο πάνω.

Το Dact είναι ένα από τα κορυφαία phono που υπάρχουν, αλλά ακριβό, εκτός κι αν το φτιάξεις μόνος σου. Αλλά και πάλι, μόνο το module κοστίζει περί τα 800 ευρώ.

Δυστυχώς τη Grado Platinum την είχα πολύ λίγο καιρό και δε θυμάμαι τον ήχο της, αλλιώς θα μπορούσα να σε βοηθήσω σ' αυτή την κατεύθυνση.
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Για την 304 ακούω και διαβάζω πολύ καλές κριτικές. Πιστεύεις ότι θα έπαιζε καλύτερα από τη Sonata των 800 περίπου ευρώ;
Θα χρειαζόμουν βεβαίως και εξωτερικό phono.
Ο Ξενοφών Βενιέρης στην Πραξιτέλους είναι ο εισαγωγέας;
Γνωρίζεις την τιμή της;
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Στην MC είσοδο του Rotel, δεν είχα πρόβλημα με την 304. Υποθέτω ότι ο 1070 και ο 1090 "φοράνε" το ίδιο module.
Εισαγωγέας της Denon είναι η Κινοτεχνική.

Είναι σχεδόν σίγουρο, μια και άμα δεις τιμή Aμερικής της Sonata:
http://www.needledoctor.com/Grado-Sonata-Wood-Body-Phono-Cartridge?sc=2&category=374

και της 304:
http://www.needledoctor.com/Denon-DL-304-Phono-Cartridge?sc=2&category=369


Βέβαια, επειδή η 304 είναι υπερβολικά χαμηλοέξοδη, για να μη μπεις σε μπελά, μπορέις να πάρεις καμιά Dynavector 17D3, Shelter 501MKII, γενικά μια καλή γιαπωνέζα.
Πιστεύω πως στην χαμηλομεσαία κατηγορία τιμής που κινούμαστε, οι γιαπωνέζες δεν έχουν αντίπαλο.

Όσον αφορά την τιμή της, μη δώσεις πάνω από 350 ευρώ.
 

rem2gr

Established Member
22 February 2008
161
Serres/Greece
Για το θέμα που ρωτάτε κύριε Πιτροπάκη, δεν είμαι σε θέση να σας απαντήσω, αν και νομίζω καλύπτουν οι παραπάνω απαντήσεις.

Ωστόσο από το δίσκο που χρησιμοποιήσατε για τις δοκιμές, έχω να σας πω ότι μόλις βρήκατε ένα φανατικό οπαδό του KITARO και της μουσικής του! Ειδικά ορισμένα album του πιστεύω ότι είναι πολύ καλά και από άποψη αρτιότητας της ηχογράφησης.

Παρεπιπτόντως κι εγώ, αν και δεν έχω κανένα φοβερό σύστημα, παρατήρησα διαφορές στο βινύλιο και το cd (μιλάμε πάντα για το ίδιο album του KITARO), το καθένα με τη χάρη του.
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Επίσης είμαι (ΤΟΡ) οπαδός του KITARO.
Αγοράζω όλα όσα άλμπουμ βρώ μεταχειρισμένα αλλά σε σχεδόν καινούργια κατάσταση. Οι καλύτερές του ηχογραφήσεις είναι όσες έχουν γίνει με τη Geffen Records. Υπέροχος μουσικός.

Χθες ξαναέβαλα τα παλιά original τουίτερ που είναι το εικονιζόμενο,

και θυμήθηκα και είδα ότι είχα συνδέσει τα νέα τουίτερ σε φάση με το crossover γιατί δεν άκουγα αλλαγές με αυτά σε φάση ή αναστροφή φάσης (είναι γνωστό ότι όλα τα (τουλάχιστον σίγουρα τα παλιά) Audio Spectrum παίζουν με τ τουίτερ συνδεδεμένο σε αναστροφή δηλ. το + της πλακέτας συνδέεται στο - του ακροδέκτη του τουίτερ). Αυτό είναι ένα θέμα που θα γράψω στην διπλανή κατηγορία με τα ηχεία.
Τέλος πάντων σύνδεσα τα παλιά 25TAF/DLG (Η629) σε αναστροφή και είτε άκουγα CD είτε βινύλιο δυσκολευόμουν να ακούσω διαφορές. Μερικές φορές δεν καταλάβαινα ποιό παίζει. Ο ήχος με αυτά τα τουίτερ κάπως σκληρότερος και παχύς και με "κουρεμένες" ψηλές, σαν να κόβει απότομα ψηλά και να μην αφήνει τις αρμονικές να αναπτυχθούν.
Όντως τελικά υπήρχε πάλι μια αναιπαίσθητη διαφορά στην ένταση των μεσαίων υπέρ του CD.
Ξανά τα Η881 (σε αναστροφή φάσης αυτή τη φορά) και έφυγε η σχετική σκληρότητα με επαναφορά της χαμένης λεπτομέρειας και απλώματος των αρμονικών ψηλά και με περισσότερο όμως εμφανή τη διαφορά στις μεσαίες. Έχω όμως και την υποψία ότι βελτιώθηκε κάπως με την αναστροφή φάσης η κοιλιά στη συγκεκριμένη περιοχή. Ήμουν όμως τόσο κουρασμένος που δεν ξαναάκουσα τα Η881 σε φάση για να διαπιστώσω αν ήταν ιδέα μου ή όχι.
Πάντως ο βασικός ύποπτος πιστεύω ότι είναι η κεφαλή με την τάση να ακούγεται σχετικά ατμοσφαιρική και laid back.

Μεταξύ Denon DL 304 και Sumiko BPS (που σαν υψηλοέξοδη στα 2,5 / 3,0 mv θα παίξει και στο ΜΜ phono μου) τί λέτε;
 

Attachments

  • Artemis TLS 065.jpg
    Artemis TLS 065.jpg
    104.2 KB · Views: 80
  • Artemis TLS 073.jpg
    Artemis TLS 073.jpg
    116.2 KB · Views: 79

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Να και τα νέα τουίτερ πάνω στα ηχεία (για όσους δεν τα γνώρισαν είναι τα Audio Spectrum Artemis TLS):
 

Attachments

  • Artemis TLS 026.jpg
    Artemis TLS 026.jpg
    118.3 KB · Views: 88
  • Artemis TLS 032.jpg
    Artemis TLS 032.jpg
    48.2 KB · Views: 87
  • Artemis TLS 015.jpg
    Artemis TLS 015.jpg
    120 KB · Views: 101
  • Artemis TLS 017.jpg
    Artemis TLS 017.jpg
    42.4 KB · Views: 92
  • Artemis TLS 055.jpg
    Artemis TLS 055.jpg
    52.7 KB · Views: 104

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Και αυτές:
 

Attachments

  • Artemis TLS 019.jpg
    Artemis TLS 019.jpg
    117.2 KB · Views: 85
  • Artemis TLS 024.jpg
    Artemis TLS 024.jpg
    117.5 KB · Views: 81
  • Artemis TLS 050.jpg
    Artemis TLS 050.jpg
    121.3 KB · Views: 92
  • Artemis TLS 033.jpg
    Artemis TLS 033.jpg
    50.1 KB · Views: 83
  • Artemis TLS 031.jpg
    Artemis TLS 031.jpg
    116.3 KB · Views: 84
Last edited:

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Κια η κεφαλή:
 

Attachments

  • Artemis TLS 035.jpg
    Artemis TLS 035.jpg
    119.4 KB · Views: 126
  • Artemis TLS 038.jpg
    Artemis TLS 038.jpg
    103.9 KB · Views: 89
  • Artemis TLS 040.jpg
    Artemis TLS 040.jpg
    106.8 KB · Views: 90
  • Artemis TLS 045.jpg
    Artemis TLS 045.jpg
    110.2 KB · Views: 94

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Μιχάλη, για να μη βρεις το μπελά σου με την 304, ίσως να είναι καλύτερα με τη Sumiko.

Προσωπικά θα κοίταζα προς Dynavector ή Shelter, πάντως.
Ίσως και κάποια Lyra...
 
Απάντηση: Re: GRADO Reference Sonata, ποιό από Sonneteer Sedley, Trichord Dino, Audio

Για τα phono που ανέφερα καμία άποψή;
(Επίσης, και DACT CT100;;;)

Αν δεν κάνω λάθος το Audiolab είναι εκείνο το phono με τις εισόδους για 2 βραχίονες συγχρόνως και τις balanced εξόδους, με τροδοτικό που άνετα μπαίνει σε ολοκληρωμένο 2x100W κλπ.

Ένα απο τα πιό ουδέτερα phono stages που έχω ακούσει. Μεταχειρισμένο παίζει γύρω στο χιλιάρικο.

Το DACT επίσης τρομερό. Ένα απο τα δύο θα πάρω κάποια στιγμή. Προσώρας το αρκετά φθηνότερο trigon vanguard για το κόστος του είναι το μόνο που τα συναγωνίζεται αν και λίγο πιό χρωματισμένο.
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Οι Lyra κεφαλές ήταν από πάντα το όνειρό μου. Ακριβές όμως. Η φθηνότερη Dorian πρέπει να κοστίζει περίπου χιλιάρικο και η Argo στο ενάμισι.

Γιατί όμως θα μπλέξω με τη Denon 304; Λόγω αγοράς αντίστοιχου Phono; (Ο Rotel 1070 έχει είσοδο μόνο ΜΜ.)

Το Audiolab 8000 PPA δεν νομίζω Έκτορα ότι ήταν αυτό που περιγράφεις. Μάλλον τα μπέρδεψες με άλλο.
 

Γ.CURE.ΔΗΜ

AVClub Enthusiast
21 June 2006
722
macedonia-thessalia
Καλημέρα σε όλους.
Έχω την παραπάνω κεφαλή της Grado περίπου 3 χρόνια με χαμηλές όμως ώρες "πτήσης" βασικά λόγω έλλειψης χρόνου.
Είναι τοποθετημένη πάνω σε ένα Michell Gyro SE / Technoarm και παίζει κατευθείαν στο MM phono του Rotel RC1070 το οποίο παρεπιπτόντως είναι απρόσμενα καλό. Τελικός ο ομόσταβλος RB991 και τελικοί αποδέκτες τα αγαπημένα Audio Spectrum Artemis TLS (σημαντικά βελτιωμένα).

Και έρχομαι κατευθείαν στο ψητό.
Όσο σχεδόν έχω τη συγκεκριμμένη κεφαλή έχω εντυπωσιαστεί από τη συνολική της απόδοση, δηλαδή εξαιρετικός εστιασμός, μπάσο, λεπτομέρεια, εικόνα, βάθος, αλλά και πάντα είχα την υπόνοια ότι στις μεσαίες είχε μιά κοιλιά δηλαδή ακούγονταν κάπως υποτονικότερα από όσο θα έπρεπε. Μετά δε από την τελευταία αλλαγή των τουίτερ των Artemis με αυτά από ύφασμα Sonotex που έδωσαν ακόμη μεγαλύτερη λεπτομέρεια και αέρα ψηλά χωρίς ίχνος σκληράδας όπως τα δικά τους μεταλλικά, νόμιζα ότι λέπτυνε κι άλλο ο ήχος στις μεσαίες / κατώτερες μεσαίες κι ότι ευθυνόταν αυτή η αλλαγή.
Χθες βράδυ έκανα μια δοκιμή με ίδιο μουσικό θέμα σε βινύλιο και CD (KITARO Ten Years) και έκπληκτος άκουσα το μεν βινύλιο να υπερέχει φανερά σε φυσικότητα / αληθοφάνεια, εικόνα, μικρολεπτομέρειες και λεπτομέρεια ψηλά, ισάξιο σε έκταση χαμηλό όμως μακράν καλύτερο σε φυσικότητα και ταχύτητα, αλλά και με το CD να ακούγεται πολύ πιό ισορροπημένο στις μεσαίες με τα ανάλογα όργανα να ακούγονται γεμάτα και μπροστά ενώ στο βινύλιο πιό απόμακρα και με λιγότερη ένταση.

Σε 2 τεστ ξένων συντακτών αναφέρεται ότι η Sonata έχει laidback χαρακτήρα ενώ άλλοι την επαινούν ειδικά για τις πλούσιες μεσαίες της.

Παλαιότερα είχα δοκιμάσει να την συνδέσω πάνω στο MM phono του YAMAHA AZ1 (μή γελάτε γιατί βρέθηκα προ εκπλήξεων!) με αποτέλεσμα να πάρω μία άνευ ορίων τρισδιάστατη εικόνα με πρωτοφανή ανάδειξη μικρολεπτομερειών / αρμονικών / αέρα ψηλά, με ταυτόχρονα όμως σχετικά πλαδαρό χαμηλό και ακόμη πιό ρηχές μεσαίες.
Το phono του Rotel είναι αξιοσημείωτο το πόσο δυναμικά έχει ματσάρει με την κεφαλή. Οι χαμηλές είναι τόσο δυνατές και σφιχτές (φανερή η δύναμη και ο έλεγχος και του τελικού) αλλά ταυτόχρονα λείπει ο αέρας και το εξαιρετικό τρισδιάστατο βάθος του "home cinema" AZ1. Περισσότερο όμως με προβληματίζει η σχετική τρύπα στις μεσαίες που και με το Rotel δεν έδειξε να στρώνει. Και ειδικά χθές μετά τις αλεπάλληλες αλλάγές με το CD όπου ναι μεν δεν θέλω να το ακούω καθόλου αλλά ήταν απλά ισορροπημένο παντού, με εμφανή όμως μειονεκτήματα που ανέφερα παραπάνω.
Μη μου προτείνετε καλό CD player γιατί δεν με ενδιαφέρει. Μόνο βινύλιο με απασχολεί.

Και ρωτώ τελικά:
Φταίει η κεφαλή; Μα καλά, οι GRADO δεν φημίζονται για τις ζεστές - πλούσιες μεσαίες;
Φταίει το απλό phono του Rotelακιού (γιατί τα υπόλοιπα στη συνέχεια δηλ. προενισχυτής-τελικός-ηχεία αποδυκνείεται με CD ότι δεν έχουν κοιλιά στις μεσαίες.
Αναβάθμιση σε κάποιο από τα phono stages που αναφέρω στον τίτλο του θέματος (πέρα από πιθανή ανάδειξη μικρολεπτομερειών-αέρα ψηλά) θα έλυνε το πρόβλημα, ή τέλος (ώχ!) να αλλάξω κεφαλή με κάποια κινητού πηνίου (Lyra Argo / Benz Glider / Denon 304...) και φυσικά αγορά επιπλέον καινούργιου phono stage;
Έλεος!!!
Είναι δύσκολο να βρεθεί εσωτερικό phono stage καλύτερο απο ένα καλό εξωτερικό και όποιος πεί το αντίθετο είναι ψέματα,γνώμη μου η κεφαλή είναι κορυφαία!! και μην υποβαθμίζεσαι,πρέπει να δοκιμάσεις κάποιο phono που να ταιριάζει με την κεφαλή σου υπάρχουν αρκετά και μπορείς να βρείς και κάποιο μεταχειρισμένο πχ trichord dino,musical fidelity κά