ΤΗΕ COUNTERFEITERS ( ΜΗ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ )

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
counterfeiters.jpg

ΤΗΕ COUNTERFEITERS
ΠΑΡΑΧΑΡΑΚΤΕΣ
Δείτε αυτή την ταινία
Από τις 5 – 6 καλύτερες της χρονιάς
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Επιβεβαιώνω κι εγω ότι είναι πολύ καλή ταινία, την είδα πολύ πρόσφατα
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Η ταινία όπως αναφέρθηκε παραπάνω απέσπασε το Oscar καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας τη χρονιά που μας πέρασε και πιστεύω πώς δικαιολογεί απολύτως τον τίτλο της . Μια low budget αυστριακή παραγωγή μου μαγνητίζει το βλέμμα του θεατή με την απλότητα της , την ανθρώπινη προσέγγισή του δράματός και τις ελαφριές αλλά υπαρκτές δόσεις χιούμορ. Μια μικρή ιστορία μιας ομάδας ανθρώπων εβραϊκής καταγωγής που συγκεντρώθηκαν επιλεκτικά απ τις δυνάμεις του Ναζισμού για να επιτελέσουν καταστροφικό έργο ενάντια στην οικονομία ολάκερης της τότε Ευρώπης . Με επικεφαλή ένα επιδέξιο παραχαράκτη θα επιχειρήσουν να εκτυπώσουν εκατομμύρια πλαστά χαρτονομίσματα που με την σειρά τους θα ´φέρουν το οικονομικό χάος σε Ευρώπη και Αμερική . O σκηνοθέτης κάνει εξαιρετική δουλειά με αρκετά μονόπλανα και με κινούμενη κάμερα μεταφέροντας με τον τρόπο αυτό μια επιπλέον ρεαλιστικότιτα στον θεατή που πραγματικά βιώνει την κάθε στιγμή της ταινίας λες και είναι μέλος της ομάδας των παραχαρακτών.
Σε γενικές γραμμές μπορούμε άνετα να την κατατάξουμε μέσα στις 5 – 6 καλύτερες ταινίες της χρονιάς . Μην διστάσετε να την επιλέξετε ακόμα κι αν χαλιέστε στο άκουσμα της γερμανικής και άχαρης γλώσσας
 
Last edited:
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: ΤΗΕ COUNTERFEITERS ( ΜΗ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ )

Tωρα θες να μαλωσουμε....!:twoguns:
Δεν πρόκειται καθώς εγώ και γνώστης της γερμανικής είμαι και μεγάλωσα εκεί οπότε δεν με χαλάν τα γερμανικά . Για τους άλλους το έγραψα βρε.:ernaehrung004:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,671
Αθήνα
Πολύ καλή ταινία αλλά, ρε Κωστή, αυτές είναι Χειμωνιάτικες ταινίες...
Μου μαύρισες την ψυχή καλοκαιριάτικα...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Κώστα εξαιρετική η πρότασή σου.:2thumb22sup:
Και μήν ακούς τον Μπάμπη .Αυτός μιά ταινία βλέπει φέτος το καλοκαίρι(Ολυμπαικό Στάδιο και Πανάθα.:D):flipout::flipout:
Είναι παντός καιρού η ταινία.
Εξαιρετική μινιατούρα ,πολυ καλή φωτογραφία.
Hθοποιοί πρώτης τάξεως.
Περιγράφεται θαυμάσια το τί σημαίνει ´επιβίωση´κάτω απο ακραίες συνθήκες..
Και φυσικά το φινάλε τής απελευθερωσης συγκλονιστικό με τά ανθρώπινα ράκη δίπλα-δίπλα μέ τούς πρωταγωνιστές τής ταινίες..

Και ευτυχώς που ήταν στα Γερμανικά.
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Πολυ καλη ταινια & απο μενα!
Υπεροχη ατμοσφαιρα που μεταφερει σωστα το κλιμα των
καταστασεων & της εποχης.
Δυνατες ερμηνειες & γενικοτερα ενα εργο που θετει
φιλοσοφικα ερωτηματα οσον αφορα,την συντροφικοτητα
την ατομικη σωτηρια η το γενικο καλο.
Η ταινια που βασιζεται στην αληθινη ιστορια ενος
υπαρκτου προσωπου κρατουμενου-παραχαρακτη κατα
την γνωμη μου ειναι απο τις καλυτερες της χρονιας &
σιγουρα αξιζει θεασης.
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Πολύ καλή ταινία, υπέροχα ευαίσθητη, ερμηνείες άψογες, συνιστάται ανεπιφύλακτα...

Κορυφαίες σκηνές, σκηνοθεσία, φωτογραφία, ατμόσφαιρα...
 

s.l.

Established Member
15 November 2006
150
καλησπερα κι απο μενα.

Με τετοια ομοφωνια μαλλον θα την δω σημερα
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Κορυφαια Ταινια !
Ο Γερμανικος / Αυστριακος και Γενικα Ευρωπαικος Κινηματογραφος εχει παρει την πρωτια τον τελευταιο καιρο και μου αρεσει επειδη βλεπει και η Γυναικα μου ....