Canon EOS 1000D

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Ένα λεπτομερές review για την εισαγωγική Dslr της canon.

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1000d/

Ενδιαφέρον παρουσιάζει η σύγκριση της με τις υπόλοιπες Entry-level των ανταγωνιστριών εταιρειών (και ιδιαίτερα με την D60) και την (κατά τη γνώμη μου) ελαφριά επικράτηση της.

Ο φακός του kit είναι ο 18-55 και με ελληνική τιμή στα 487(!!!) χωρίς τον IS και με 599 με τον IS, ταράζει τα νερά στην κατηγορία.

Ιδιαίτερα αν υπολογίσουμε πως το αξιοπρόσεχτο αυτό σετ δίνει χαρακτηριστικά όπως επεξεργαστή DIGIC III, LiveView και εστίαση 7 σημείων.
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
με πολύ αργό ρυθμό συνεχόμενης φωτογράφισης... μάλλον μας κάνει πλάκα η κάνον
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Nikon D60 ...... 3.0 fps
Sony a300 ......3.0 fps
Pentax K200D ..2.8 fps
Sigma SD14......3.0 fps
Canon 1000D....3.0 fps

Θα έλεγα ότι αφού ξεχώρισε προς τα επάνω την 450D, προσάρμοσε τα χαρακτηριστικά του "βασικού" της μοντέλου σύμφωνα με τον ανταγωνισμό. Εκτός εάν μας κάνουν πλάκα όλες μαζί, Nikon, Pentax, Sony, Canon και Sigma.

Αυτός που θέλει πολλά fps -και προφανώς σε φιλμάτη θα είχε και drive, γιατί καμία μόνη της δεν έπιανε ούτε κατά διάνοια τα 3 fps- θα στάξει κάτι παραπάνω για τα 6.5 fps της 40D. Εάν θέλει παραπάνω fps, απλά θα πάρει ...βιντεοκάμερα! -bye-
 
Last edited:

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
Απάντηση: Re: Canon EOS 1000D

Εκτός εάν μας κάνουν πλάκα όλες μαζί, Nikon, Pentax, Sony, Canon και Sigma.

ποιος είπε ότι δεν μας κάνουν πλάκα και οι άλλες εταιρείες;
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Τι να σου πω....

Πάντως τα 3 fps για (πολύ σημαντικότερο) απεριόριστο αριθμό jpegs που δίνουν οι 1000D, D60 και a300 δεν τα θεωρώ καθόλου κοροϊδία, νομίζω πως οπωσδήποτε υπερβαίνουν τις ανάγκες του ερασιτέχνη φωτογράφου. Αντιθέτως, τα 2.8 fps για μόλις 4 jpeg που δίνει η Pentax K200D, τα θεωρώ περιορισμό, όντως.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Τι συζητάμε τώρα.
Αν είναι στα €487 το κιτ, το σώμα σε 1 μήνα θα είναι περίπου στα €420-430 (για κάποιον που έχει φακούς)!

Value και πάλι value!
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
πόσο χαμηλότερης ποιότητας και κατηγορίας είναι η 1000D απο την 450D ?
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Δημήτρη η 450 είναι ανώτερη (σε χαρακτηριστικά κυρίως και όχι τόσο σαν κατασκευή ή ποιότητα). Αν κάποιος ανέβει στα €700 αξίζει η αγορά της. Σε πιο περιορισμένο budget η 1000άρα θεωρώ πως είναι η καλύτερη επιλογή.

Με λίγα λόγια κάθε μια δικαιολογεί τα λεφτά της!
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ουσιαστικώς στον αισθητήρα διαφέρουν (10 έναντι 12mp), βέβαια υπάρχει και ένα γενικότερο "κουτσουρεματάκι", να δικαιολογεί μία διαφορά των περίπου 150-200 ευρώ που έχουν.

Μια χαρά μηχανή θα είναι πάντως. Κατά τη γνώμη μου ο αγοραστής Canon θα πρέπει να επιλέξει είτε τη 1000D εάν θέλει να κινηθεί στα πιο φθηνά, είτε τη 40D εάν θέλει να ασχοληθεί πιο σοβαρά και χρειάζεται τη σιγουριά ενός πραγματικά καλού και ποιοτικού σώματος. Δεν βλέπω με καλό μάτι τέτοια "σαλαμοποίηση" των κατηγοριών, και μάλιστα με βήματα των 150 ευρώ.
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
σας ευχαριστώ παιδιά.

μου κάνει εντύπωση βέβαια που ο συντονιστής μας απορίπτει την λύση της 450d μιας και αναφέρεται σε "κουτσουρέματα" .

πάντως, ψάχνωντας λιγάκι για την 40d και sorry για το of topic, βρήκα αυτήν την προσφορά
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Δεν την απέρριψε από ότι κατάλαβα.
Απλά είπε πως για να δεις ουσιαστική διαφορά με την 1000 δίνεις 150-200 διαφορά και αντί για την 450, πέρνεις την 40D (αναφερόμαστε σε τιμή σώματος).

Αν μπορείς να ανέβεις στην 40d χτύπα την. Όσον αφορά την προσφορά, κάνει 850 το σώμα, δηλαδή θα δώσεις 450 για τους φακούς:chinscratch:.

Θεωρώ αυτήν http://www.pixmania.com/gr/gr/81637...7255&aftrack=TWpJMk1EczFNakE1OzEyMTY5ODEyMDI7

καλύτερη (μου αρέσει ο φακός). Θα χρειαστείς tele από την αρχή?
 
Last edited:

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
jim sorry που το έκανα λοκο το θέμα σου αλλά μιας και με ρωτάς, το ζητούμενο μου είναι να φύγω απο την 9G και να πάω σε κάτι καλύτερο που θα κρατήσω για χρόνια, δεν είμαι των πολλών αγορών ούτε των πολλών αλλαγών..

οπότε θα ήθελα κάμερα και φακούς για να μην ξανασχοληθώ ..
δεν είμαι επαγγελματίας, την φαμίλια μου κατα βάση και ότι άλλο μου κάτσει στο μάτι θέλω να φωτογραφίζω αλλά όπως είπα θέλω η αγορά μου να είναι One of.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Δεν υπάρχει πρόβλημα.
Καταρχήν το πας καλά. Η canon έχει 7-9 σημεία εστίασης (ανάλογα το μοντέλο) που θα σου φανούν χρήσιμα αν κυνηγάς παιδιά από πίσω. Σου αρέσουν και τα αθλητικά οπότε στα + και αυτό. Οι φακοί της προσφοράς που είδες έχουν και οι δύο σταθεροποίηση (άλλο ένα + για εμάς τους νέους).

Κάτσε να δεις τι θα σου πουν και άλλοι!

Κατά τα άλλα, κοιτάς το budget σου και ανάλογα ενεργείς.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Canon EOS 1000D

μου κάνει εντύπωση βέβαια που ο συντονιστής μας απορίπτει την λύση της 450d μιας και αναφέρεται σε "κουτσουρέματα" .

Καταρχάς δεν είμαι συντονιστής των φωτογραφικών, απλώς συχνός θαμώνας εδώ.
Τώρα για το άλλο, εξήγησα νομίζω τη λογική μου. Όποιος θέλει πραγματική αναβάθμιση από την 1000D, καλύτερα να ανεβεί στην 40D. Το φθηνόπωρο μάλιστα πιθανότατα θα ξαναβγεί η τελευταία σε rebate, οπότε η διαφορά εξανεμίζεται, θα βγαίνει ούτε 750 ευρώ τελική. Αυτά έβαλα κάτω και την επέλεξα κι εγώ, σκέφτηκα ότι μιλάμε για περίπου 100-150 ευρώ πάνω από την 450D (για την οποία δεν έπαιζε rebate και ήταν και "φρέσκια" στην αγορά).

Ένα σώμα είναι πολλά περισσότερα από megapixels, ευκρίνεια και τελική ποιότητα εικόνας. Είναι και το πώς θα φτάσεις στο αποτέλεσμα αυτό. Γιατί την ποιότητα εικόνας τη θεωρώ δεδομένη και στη 1000D και στη 450D, μια και δεν με απογοήτευε ούτε η 350D μου στον τομέα αυτό.
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
μα Τάσο,δεν το είπα για κακό, απλά θεωρώ οτι είσαι συντονιστής -και διαχειριστής- όλων των κατηγοριών μιας και είσαι αποτελεσματικός και απόλυτα αποδεκτός απο όλους μας.-bye-

απο εκεί και πέρα, μάλλον κατάλαβα λάθος το όρο "κουτσουρέματα" που είπες μιας και νόμιζα οτι αναφερόσουν στην ποιότητα κατασκευής όπως και την ποιότητα φωτογραφίας της 450d.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Κι εγώ πιστεύω ότι το σύστημα AF της 40d πρέπει να είναι πιο αποτελεσματικό από εκείνο της 1000/450d. Επίσης απαραίτητο θεωρώ την ύπαρξη και χρήση φακού με USM (για κινούμενους μπόμπιρες)
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
δηλαδη οι διαφορες με την 450D ειναι μικρες και ισως ασημαντες για καποιον που δεν ειναι επαγγελματιας και θα ηταν μια πολυ καλη λυση στα λεφτα που ζηταει; Ή μηπως τα 150 περιπου ευρω παραπανω της 450D αξιζουν με το παραπανω τα λεφτα τους;
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Καταρχάς ο επαγγελματίας δεν θα πάρει ούτε την 450D.

Οι διαφορές τους είναι κυρίως στην ανάλυση και θα δείξουν μόνο με πολύ καλούς φακούς. 12mp σε μικρό φορμά είναι αρκετά απαιτητικά.

Πιστεύω πως την 450D θα την πάρει κάποιος που τον φοβίζει το μεγαλύτερο βάρος και διαστάσεις της 40D. Την 1000D κάποιος που έχει πολύ σφικτό προϋπολογισμό.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Re: Απάντηση: Canon EOS 1000D

δηλαδη οι διαφορες με την 450D ειναι μικρες και ισως ασημαντες για καποιον που δεν ειναι επαγγελματιας και θα ηταν μια πολυ καλη λυση στα λεφτα που ζηταει; Ή μηπως τα 150 περιπου ευρω παραπανω της 450D αξιζουν με το παραπανω τα λεφτα τους;


Εγω προσωπικά πιστεύω πως αξίζουν.