John Surman-Coruscating

17 June 2006
62,722
Χολαργός
coruscating.jpg


Δέν είναι ένας καλοκαιρινός δίσκος.
Είναι όμως ένας δίσκος πού αποτελεί σπουδαία παρέα γιά ένα απόγευμα μετά απο μιά καλοκαιρινή βροχή όπου το νωπό χώμα μυρίζει πανέμορφα ενώ το νερό εξατμίζεται απο την ζέστη πού κάνει πάλι τήν εμφάνισή της.

Ο σαξοφωνίστας John Surman μαζί με τον εκπληκτικό Chris Laurence(κόντρα-μπάσο)και ένα εκλεκτό κουαρτέτο εγχόρδων παρουσιάζει έναν δίσκο πού περιλαμβάνει πινελιές μπαρόκ,´κλασσικό ήχο´,μελωδίες πού θυμίζουν Barber αλλά και τζάζ αυτοσχεδιασμό κυρίως απο την εν παραλλήλω αυτόνομη ´δράση ´τού Laurence.

Το Coruscating θά μπορούσε να είναι ένα μετα-ρομαντικό σεξτέτο γιά έγχορδα και Βαρύτονο(καί Σοπράνο) Σαξόφωνο(πού εναλλάσσεται μέ το μπάσσο κλαρινέτο,πού υποδύεται τήν ´φωνή´τού βιολοντσέλλου)τού τέλους τού 20ού αιώνα.
Hχος ´σκοτεινός´πού ακολουθεί μελωδικούς δρόμους γεμάτους λυρισμό αλλά πού μάς παρουσιάζει καί εξαίσιες συνομιλίες κόντρα μπάσσου και κλαρινέτου ´νέας κοπής´(π.χ.το An Illusive Shadow)ή απογειωτικά μοναχικά σόλο τού Laurence πού συνοδεύονται απο κοφτές συγχορδίες τού κουαρτέτου(Crystal Walls).
Δίσκος εσοδείας 1999 απο την Ε.C.M. ακούγεται και από τούς λάτρεις τής κλασσικής ,αλλά και από φίλους άλλων ειδών μουσικής.
To φινάλε τού δίσκου μάς χαρίζει ένα μοναδικό κομμάτι(For the Moment)όπου ο Surman περιμένει υπομονετικά τήν ανάπτυξη τού θέματος απο το κουαρτέτο γιά να μάς προσφέρει μιά κρυστάλλινη μελωδία μέ το Βαρύτονο σαξόφωνο πού συνοδεύεται απο τον πάντα εξαιρετικό ρυθμό τού Laurence...
Πώς εμφανίζεται το Ουράνιο Τόξο όταν ξεδιαλύνει η βροχερή ατμόσφαιρα??
Κάπως έτσι....................
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Πρόκειται για εξαιρετικό καλλιτέχνη, συνήθως σε μοναχικούς δρόμους, με υπέρμετρη ευαισθησία, η οποία μεταφράζεται σε σπαρακτικές ''εικόνες'' φόρτισης, οδύνης και εν τέλει κάθαρσης .... το ηχόχρωμα από το κλαρινέτο του κάποιες φορές είναι πολύ κοντά σε δικούς μας ηπειρώτικους δρόμους .....

.....εξαίσιος ο προτεινόμενος δίσκος, ακούστε επίσης και τα πιο ευκολοδιάβατα 'Private City'', ''The road to St. Yves''.....
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Υπέροχη η παρουσίαση Σπύρο. Εγώ τον Surman τον έμαθα από "σπόντα', όταν άκουσα το "Thimar" (με Anouar Brahem και Dave Holland, από τα πιο αγαπημένα μου άλμπουμ...) Και επειδή δεν ήξερα από ποιό άλμπουμ του να αρχίσω για να αποκτήσω πιο ζεστή επαφή με τη μουσική του, κατέληξα στην εύκολη λύση της ECM που λέγεται "Selected recordings". Το Coruscating το έχω σε μέτριας ποιότητας κόπια (mp3 -ξέρω ...ντροπή και αίσχος για τέτοια έργα...) και δεν το έχω ακούσει ουσιαστικά ακόμα. Πάω για το cd λοιπόν με πρώτη ευκαιρία..
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Υπέροχη η παρουσίαση Σπύρο. Εγώ τον Surman τον έμαθα από "σπόντα', όταν άκουσα το "Thimar" (με Anouar Brahem και Dave Holland, από τα πιο αγαπημένα μου άλμπουμ...) Και επειδή δεν ήξερα από ποιό άλμπουμ του να αρχίσω για να αποκτήσω πιο ζεστή επαφή με τη μουσική του, κατέληξα στην εύκολη λύση της ECM που λέγεται "Selected recordings". Το Coruscating το έχω σε μέτριας ποιότητας κόπια (mp3 -ξέρω ...ντροπή και αίσχος για τέτοια έργα...) και δεν το έχω ακούσει ουσιαστικά ακόμα. Πάω για το cd λοιπόν με πρώτη ευκαιρία..

Εδώ είναι αρκετά διαφορετικός απο το Thimar ,Mάριε...
Μοιάζει να επιστρέφει σέ ´παλαιότερες´εποχές αλλά τά περάσματα κυρίως τού ιδίου και τού μπάσσου σέ ξαναφέρνουν στο τέλος τού 20ού αιώνα..
Πρόκειται γιά δίσκο συνόλου πού όντως ταιριάζει και σέ ´συντηρητικούς´της Κλασσικής(ελπίζω νά μήν το διαβάσει αυτό ο ´δικός μου´:ADFADF1:)πού τολμούν νά κάνουν τό ´επόμενο βήμα´αλλά και σέ όσους αρέσκονται σέ πιό σύγχρονα ακούσματα.
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Εδώ είναι αρκετά διαφορετικός απο το Thimar ,Mάριε...
Μοιάζει να επιστρέφει σέ ´παλαιότερες´εποχές αλλά τά περάσματα κυρίως τού ιδίου και τού μπάσσου σέ ξαναφέρνουν στο τέλος τού 20ού αιώνα..
Πρόκειται γιά δίσκο συνόλου πού όντως ταιριάζει και σέ ´συντηρητικούς´της Κλασσικής(ελπίζω νά μήν το διαβάσει αυτό ο ´δικός μου´:ADFADF1:)πού τολμούν νά κάνουν τό ´επόμενο βήμα´αλλά και σέ όσους αρέσκονται σέ πιό σύγχρονα ακούσματα.

Το Thimar άλλωστε δεν είναι και αντιπροσωπευτικό του Surman έτσι δεν είναι? Είναι λίγο πιο... οριεντάλ και πάνω στον ήχο του Brahem. Πάντως με είχε συγκινήσει πολύ το παίξιμό του εκεί και για αυτό σκέφτηκα να ακούσω κάτι πιό δικό του. Η συλλογή πο έχω αγοράσει μου άνοιξε την όρεξη, αλλά έχει αρκετά άλμπουμ στην μακρόχρονη πορεία του και πάντα δίσταζα προς τα που να κοιτάξω, στα πιο πρόσφατα ή στα προ εικοσαετίας πχ?
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Aμα είναι χειμωνιάτικος, να τον κοιτάξουμε ;) Παρεμπιπτόντως, τον Surman τον έχω δει στο κουαρτέτο του Paul Bley... :drummer: