Olympus e3 vs Fujifilm S5 Pro

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
φίλοι μου ανοίγω αυτό το θέμα γιατί θα χρειαστώ τις συμβουλές σας...

πριν από αρκετά χρόνια δούλευα σε φωτογραφείο για πολλά χρόνια και για διάφορους λόγους τα παράτησα....
κάνοντας άλλου είδους δουλειές τα τελευταία χρόνια έμεινα μακριά απ τον χώρο
ακολουθώντας τον όμως σε επίπεδο χόμπι...
τον τελευταίο καιρό όμως μου έχει γεννηθεί η επιθυμία να επιστρέψω στον χώρο
σε "επαγγελματικό επίπεδο" σαν ελεύθερος επαγγελματίας κατι που σημαίνει ότι θα χρειαστώ αναβάθμιση τόσο σε μηχανή και φακούς όσο και σε εξοπλισμό γι αυτή την προσπάθεια...

πρώτη μου επιλογή ήταν η νέα d300 αλλά προσπαθώντας να κρατήσω το κεφάλαιο χαμηλά (γιατί είναι στην μέση και η επιβεβλημένη αγορά τριών studio flash,,,ασύρματου τηλεχειρισμού,,,φωτοκύτταρου κλπ) ,,,έστρεψα το ενδιαφέρον μου στην καινούργια Olympus e3...

παράλληλα ρωτώντας επαγγελματία που γνωρίζω καλά και που είναι πάνω από 25 χρόνια στον χώρο μου είπε να σκεφτώ σοβαρά την περίπτωση της S5 PRO..για την οποία έχει ακούσει και ο ίδιος τα καλύτερα από συναδέλφους...

κάνοντας λοιπόν μια περιήγηση έχω και εγώ αρχίσει να "ψήνομαι" για το ενδεχόμενο..

έχω βρει το σώμα μόνο στα 820 euro σε μεγάλο κατάστημα στην Αθήνα και θα ήθελα να με συμβουλέψετε για φακούς σε πρώτη φάση....

πρώτος στόχος η φωτογράφηση μυστηρίων (Γάμος-Βάπτιση) και σε δεύτερο πλάνο φωτογραφήσεις εκδηλώσεων...

αν κάποιος "κλίνει" υπέρ της olympus e3 θα τον παρακαλούσα να γράψει την γνώμη του..

θα επανέλθω το βραδάκι γιατί τώρα πρέπει να πάω για δουλειά...

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Η E3 είναι καλό σώμα, και βγαίνει καλή προσφορά πακέτο με το φλας. Εάν σου κάνει και καλή τιμή σε πακέτο με φακό...

Βέβαια και η S5 είναι σοβαρή πρόταση, με τέτοια τιμή.

Αναλόγως του είδους επαγγελματικής χρήσης για την οποία προορίζεις τη μηχανή, δες λίγο και το θέμα ταχύτητας σε fps και ακόμη σημαντικότερα, αριθμού καρέ σε αυτή την ταχύτητα. Εκεί η E3 δίνει 5fps για μόλις όμως 24 jpegs (ψηλή ποιότητα, lexar 2 gb 133x).
Η D300 με την ίδια κάρτα δίνει 6.1 fps για 49 καρέ, και η πρωταθλήτρια του τομέα Canon 40D δίνει 6.3 fps για 128 (!!) καρέ.

Δυστυχώς στον τομέα αυτό τη S5 είναι πολύυυυυ πίσω. Αναλόγως των ρυθμίσεων, μέχρι 2.9 fps για μόλις 20 καρέ. Εάν δε τραβάς raw... άστο καλύτερα, θέλει και 1 λεπτό να αδειάσει το μπάφερ. Ενδεχομένως δηλαδή να σε κρεμάσει.
 

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
'Εχεις σκεφτεί και ποιούς φακούς θα πάρεις μετά?? Γιατί πιστεύω ότι αυτός είναι ο σημαντικότερος λόγος για να επενδύσεις σε μια μάρκα. Και αν το έχεις σκοπό να επενδύσεις πολλά σε κόπο και χρήμα καλό θα ήταν ξέρεις μέχρι ποιό σημείο μπορείς να φθάσεις στην κάθε μάρκα.
Δυστυχώς εκτός από canon-nikon οι υπόλοιποι δεν έχουν πολλές εναλακτικές λύσεις για τις εστιακές αποστάσεις.
Εγώ προτείνω canon 40d με κόστος 855 ευρώ.
 

xrvpaul

Established Member
20 February 2007
120
Αθήνα
Με την oly είναι βέβαιο οτι δεν υπάρχει αυτή η πληθώρα επιλογών σε φακούς όπως canon - nikon, είτε σε φακούς της εταιρίας είτε τρίτων κατασκεαστών. Παρόλα ταυτα οι λιγοστοί (συγκριτικά) φακοί της είναι αξιόλογοι και δεν υπάρχει καποιο κενό στα εύρη που καλύπτουν. Απλά είναι λιγο ακριβοί. Η sigma σταδιακά υποστηρίζει το 4/3 όλο και περοσσότερο.
Επίσης υπάρχει αυτό το πολύ καλό site το οποίο δεν ειναι επίσημο της εταιρίας αλλα παρέχει απίστευτη πληθώρα πληροφοριών, τεχνικών χαρακτηριστικών, σώματος και φακών. Επίσης το φόρουμ είναι πολύ δραστήριο και πολύ χρήσιμο για εναν κάτοχο.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Olympus e3 vs Fujifilm S5 Pro

Με την oly είναι βέβαιο οτι δεν υπάρχει αυτή η πληθώρα επιλογών σε φακούς όπως canon - nikon, είτε σε φακούς της εταιρίας είτε τρίτων κατασκεαστών. Παρόλα ταυτα οι λιγοστοί (συγκριτικά) φακοί της είναι αξιόλογοι και δεν υπάρχει καποιο κενό στα εύρη που καλύπτουν. Απλά είναι λιγο ακριβοί. Η sigma σταδιακά υποστηρίζει το 4/3 όλο και περοσσότερο.
Επίσης υπάρχει αυτό το πολύ καλό site το οποίο δεν ειναι επίσημο της εταιρίας αλλα παρέχει απίστευτη πληθώρα πληροφοριών, τεχνικών χαρακτηριστικών, σώματος και φακών. Επίσης το φόρουμ είναι πολύ δραστήριο και πολύ χρήσιμο για εναν κάτοχο.

'Εχεις σκεφτεί και ποιούς φακούς θα πάρεις μετά?? Γιατί πιστεύω ότι αυτός είναι ο σημαντικότερος λόγος για να επενδύσεις σε μια μάρκα. Και αν το έχεις σκοπό να επενδύσεις πολλά σε κόπο και χρήμα καλό θα ήταν ξέρεις μέχρι ποιό σημείο μπορείς να φθάσεις στην κάθε μάρκα.
Δυστυχώς εκτός από canon-nikon οι υπόλοιποι δεν έχουν πολλές εναλακτικές λύσεις για τις εστιακές αποστάσεις.
Εγώ προτείνω canon 40d με κόστος 855 ευρώ.
\


βρε σεις θετε και τα λετε....??

το παιδι θελει μια μηχανη να αρχισει κι εσεις φτασατε στο συστημα?

και ολυμπους να παρει υπαρχουν ολες οι εστιακες αποστασεις.Μιλαμε για εταιρεια με παραδοση στα οπτικα και μαλιστα με πολλες διαφορετικες ποιοτητες στους φακους αναλογα με το βαλαντιο.

Για ανεξαρτητους κατασκευαστες μην πω τιποτα......
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Θα μου επιτρέψετε να αναφερθώ στην γιαγιά της Fuji S5 την S2 την οποίο έχω από το 2002 σε σύγκριση με την πολύ ανώτερη σε χαρακτηριστικά EOS 5D που έχω από το 2006.
Και με τις δύο έχω κάνει πολλές χιλιάδες λήψεις (λόγω επαγγέλματος), η S2 έχει μηδενίσει το κοντέρ, δηλ πάνω από 100,000 λήψεις και η 5D 37,000 κλίκ.
Μέ απόλυτα κριτήρια η 5D είναι νικήτρια, υψηλότερη ευκρίνεια, λιγότερος θόρυβος, δυνατότητα για μεγάλες μεγενθύσεις...μπλά μπλά....
ΟΜΩΣ!
Στον τομέα του χρώματος και της απόδοσης των τόνων της επιδερμίδας η παλιά S2 δείχνει τα δόντια της.
Όσοι από εσάς έχετε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν films της Fuji θα καταλάβετε τι εννοώ.
Έχει το λεγόμενο fuji color δηλ προσομοιάζει το Astia στη θέση ORG, το Provia στη θέση STD και το Velvia στη θέση HIGH.
H EOS 5D σ'αυτόν τον τομέα ακολουθεί
Η διάδοχος της S2 η S3 είχε βελτιωμένα χαρακτηριστικά ως προς το δυναμικό εύρος και το θόρυβο.
Η διάδοχος της S3 η S5 είναι ακόμα πιο βελτιωμένη ( και με καλύτερο σώμα)
Η πρώτη επιλογή των επαγγελματιών πορτραίτου σε dSLR ήταν και είναι κάποιο από τα μοντέλα της Fuji.
Στο γάμο τα πράγματα είναι ιδιαίτερα δύσκολα - κι ας υπομειδιάζουν μερικοί - όταν έχεις να "παντρέψεις" το λευκό συνήθως νυφικό με το μαύρο (συνήθως) γαμπριάτικο κοστούμι, τον εσωτερικό κιτρινωπό φωτισμό της εκκλησίας και το φώς των φλάς.
Πρέπει το δυναμικό εύρος να είναι εκτεταμένο, χωρίς να θυσιάζονται οι τόνοι του δέρματος. Αυτό φίλοι μου είναι πολύ σημαντικό.
Χώρια του ότι σου δίνεται μονο μία ευκαιρία .
Εκεί η Fuji τα καταφέρνει άψογα και σε jpeg
Απλά.....
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
σας ευχαριστώ όλους θερμά για τις απαντήσεις...

billy ακριβώς το ίδιο πράγμα μου είπε και ο γνωστός μου,,,ότι η fuji τα καταφέρνει καλύτερα σε jpeg παρά σε RAW...
απ την ματιά που έριξα είδα ότι είχε δίκιο και στην ποιότητα των χρωμάτων που είναι κορυφαία για την κατηγορία.(είναι αυτό που λέει ο billy με την προσαρμογή των φιλμ στο ψηφιακό)..
το ίδιο ισχύει και για την ευκρίνεια...

αυτό που με προβληματίζει σε πρώτη φάση είναι η ταχύτητα και σε δεύτερη η ποιότητα εστίασης....
φίλε yiannakas έχω είδη δει το site που μου προτείνεις... (όπως και αρκετά άλλα)....
εγώ θα πρότεινα να μου συστήσετε κάποιους φακούς για αρχη...και βλέπουμε...
τώρα στα συν της olympus είναι το ασύρματο φλας που δίνει δώρο συν το battery grip στα 1190 euro περίπου συν το ότι έχω ήδη δυο φακούς από την E500 που έχω ,,,που εδώ που τα λέμε δεν κάνουν γι αυτή την δουλειά...
επίσης στα συν η ταχύτητα εστίασης αλλά στα ψηλά iso έχει πρόβλημα το οποίο είναι οφθαλμοφανές...
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Re: Olympus e3 vs Fujifilm S5 Pro

billy ακριβώς το ίδιο πράγμα μου είπε και ο γνωστός μου,,,ότι η fuji τα καταφέρνει καλύτερα σε jpeg παρά σε RAW...

Όχι Σπύρο, το raw είναι σαφώς ανώτερο, απλά το jpeg είναι τόσο καλό που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και χωρίς επεξεργασία straight out of the camera.:a0210:
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Re: Olympus e3 vs Fujifilm S5 Pro

Όχι Σπύρο, το raw είναι σαφώς ανώτερο, απλά το jpeg είναι τόσο καλό που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και χωρίς επεξεργασία straight out of the camera.:a0210:

ναι αυτό ακριβώς εννοούσα...μπορεί να το διατύπωσα λάθος
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
να προτείνω και εγώ κάτι?
πάρτε μία μηχανή με καλά υψηλά iso με ευκρίνεια χωρίς θολούρα, όπως η pentax k20d.
Σε μία βάφτιση, με την ταπεινή fuji F31 βγήκαν καλύτερες φωτογραφίες απο την d200 του επαγγελματία,
Με την Fuji F31 βγήκαν άφλασα με υψηλά iso, ενώ ο επαγγελματίας έβγαζε φλασιές που κατέστρεφαν όλο το σκηνικό.

μαγευτική για τα μάτια μου η παρακάτω φωτογραφία με iso 3200 από την pentax k20d
 

Attachments

  • iso 3200 b.jpg
    iso 3200 b.jpg
    150.4 KB · Views: 44
Last edited by a moderator:

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
να προτείνω και εγώ κάτι?
με την ταπεινή fuji F31 βγήκαν καλύτερες φωτογραφίες απο την d200 του επαγγελματία, απλά επειδή βγήκαν άφλασα με υψηλά iso με την Fuji F31 ενώ ο επαγγελματίας έβγαζε φλασιές που κατέστρεφαν όλο το σκηνικό

μαγευτική αυτή με iso 3200 με την pentax k20d


Serge Golikov Αυστραλός, καθηγητής φωτογραφίας κινηματογράφου και φίλος:grinning-smiley-043
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Olympus e3 vs Fujifilm S5 Pro

να προτείνω και εγώ κάτι?
πάρτε μία μηχανή με καλά υψηλά iso με ευκρίνεια χωρίς θολούρα, όπως η pentax k20d.
Σε μία βάφτιση, με την ταπεινή fuji F31 βγήκαν καλύτερες φωτογραφίες απο την d200 του επαγγελματία,
Με την Fuji F31 βγήκαν άφλασα με υψηλά iso, ενώ ο επαγγελματίας έβγαζε φλασιές που κατέστρεφαν όλο το σκηνικό.

μαγευτική για τα μάτια μου η παρακάτω φωτογραφία με iso 3200 από την pentax k20d

:flipout::flipout:μάλλον του επαγγελματία τα φλας "αδειαζαν" σε κάθε λήψη της
f31....η τα είχε συντονίσει στα ΑΜ:flipout:

η φώτο με την K20D είναι χωρίς φλας...η κάνω λάθος
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Olympus e3 vs Fujifilm S5 Pro

Θα μου επιτρέψετε να αναφερθώ στην γιαγιά της Fuji S5 την S2 την οποίο έχω από το 2002 σε σύγκριση με την πολύ ανώτερη σε χαρακτηριστικά EOS 5D που έχω από το 2006.
Και με τις δύο έχω κάνει πολλές χιλιάδες λήψεις (λόγω επαγγέλματος), η S2 έχει μηδενίσει το κοντέρ, δηλ πάνω από 100,000 λήψεις και η 5D 37,000 κλίκ.
Μέ απόλυτα κριτήρια η 5D είναι νικήτρια, υψηλότερη ευκρίνεια, λιγότερος θόρυβος, δυνατότητα για μεγάλες μεγενθύσεις...μπλά μπλά....
ΟΜΩΣ!
Στον τομέα του χρώματος και της απόδοσης των τόνων της επιδερμίδας η παλιά S2 δείχνει τα δόντια της.
Όσοι από εσάς έχετε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν films της Fuji θα καταλάβετε τι εννοώ.
Έχει το λεγόμενο fuji color δηλ προσομοιάζει το Astia στη θέση ORG, το Provia στη θέση STD και το Velvia στη θέση HIGH.
H EOS 5D σ'αυτόν τον τομέα ακολουθεί
Η διάδοχος της S2 η S3 είχε βελτιωμένα χαρακτηριστικά ως προς το δυναμικό εύρος και το θόρυβο.
Η διάδοχος της S3 η S5 είναι ακόμα πιο βελτιωμένη ( και με καλύτερο σώμα)
Η πρώτη επιλογή των επαγγελματιών πορτραίτου σε dSLR ήταν και είναι κάποιο από τα μοντέλα της Fuji.
Στο γάμο τα πράγματα είναι ιδιαίτερα δύσκολα - κι ας υπομειδιάζουν μερικοί - όταν έχεις να "παντρέψεις" το λευκό συνήθως νυφικό με το μαύρο (συνήθως) γαμπριάτικο κοστούμι, τον εσωτερικό κιτρινωπό φωτισμό της εκκλησίας και το φώς των φλάς.
Πρέπει το δυναμικό εύρος να είναι εκτεταμένο, χωρίς να θυσιάζονται οι τόνοι του δέρματος. Αυτό φίλοι μου είναι πολύ σημαντικό.
Χώρια του ότι σου δίνεται μονο μία ευκαιρία .
Εκεί η Fuji τα καταφέρνει άψογα και σε jpeg
Απλά.....


ο Βασιλης τα ειπε ολα.

ακουστε την γνωμη ενος επαγγελματια και αφηστε τις υποθεσεις.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Απάντηση: Olympus e3 vs Fujifilm S5 Pro

να προτείνω και εγώ κάτι?

μαγευτική για τα μάτια μου η παρακάτω φωτογραφία με iso 3200 από την pentax k20d


Ίσως είμαι λίγο περίεργος αλλά εγώ θα ήθελα λίγο φώς στον κόσμο στο κάτω μέρος τηςφωτογραφίας. Εδώ Η μηχανή έχει αναγκαστεί να κάψει πολλά σημεία στο επάνω μέρος της εκκλησίας ενώ τα πρόσωπα παραμένουν σκοτεινά.
Άν είχε χρησιμοποιήσει φλας (οχι το pop up...) με ένα μικρό softbox θα είχε βγεί πολύ καλύτερη θεωρώ. Και άν το λευκό του φλας ενοχλεί αυτό ευκολά διορθώνετε με ένα χρωματιστό φιλτράκι
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Re: Απάντηση: Olympus e3 vs Fujifilm S5 Pro

Ίσως είμαι λίγο περίεργος αλλά εγώ θα ήθελα λίγο φώς στον κόσμο στο κάτω μέρος τηςφωτογραφίας. Εδώ Η μηχανή έχει αναγκαστεί να κάψει πολλά σημεία στο επάνω μέρος της εκκλησίας ενώ τα πρόσωπα παραμένουν σκοτεινά.
Άν είχε χρησιμοποιήσει φλας (οχι το pop up...) με ένα μικρό softbox θα είχε βγεί πολύ καλύτερη θεωρώ. Και άν το λευκό του φλας ενοχλεί αυτό ευκολά διορθώνετε με ένα χρωματιστό φιλτράκι

Αλεξ έχεις απόλυτο δίκιο εδώ, συμφωνώ μαζί σου, όμως η ρωσική ορθόδοξη εκκλησία του Sidney στην περίπτωση αυτή απαγορεύει τη χρήση φλας.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
οποτε να υποθεσω billy οτι η πρωτη σου επιλογη γι αυτη τη δουλεια ειναι η fuji s5 pro???

με τους φακους τι γινεται ομως....εχεις να μου προτεινεις καποιον 17αρι που να τον εχεις δοκιμασει κιολας??

p.s.ζηταω πολλα??
 
Last edited:

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Re: Olympus e3 vs Fujifilm S5 Pro

οποτε να υποθεσω billy οτι η πρωτη σου επιλογη γι αυτη τη δουλεια ειναι η fuji s5 pro???

με τους φακους τι γινεται ομως....εχεις να μου προτεινεις καποιον 17αρι που να τον εχεις δοκιμασει κιολας??

p.s.ζηταω πολλα??

Σίγουρα είναι η s5 η πρώτη επιλογή μου.
Όσο για φακούς μέχρι πρότινος ο Νικκορ 17-55 f/2,8, πολύ δυνατή εναλλακτική λύση ο Tamron 17-50 f/2,8 , ισάξιος του Nikkor και για μερικούς καλύτερος.
Απέφυγε τους φακούς με μεταβλητό διάφραγμα (πχ 3,5-4,5 ή 5.6) θα σε δυσκολέψουν με τα φλάς και θα σου υποβιβάζουν το βάθος πεδίου.