Καμία Πατρίδα για τους Μελλοθάνατους — No Country for Old Men

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
B00118T63C.01.LZZZZZZZ.jpg


Καμιά πατρίδα για τους
μελλοθάνατους
No Country
for Old Men
Χώρα: ΗΠΑ
Έτος: 2007
Διάρκεια: 122
Είδος: περιπέτεια roadmovie
Σκηνοθεσία: Joel and Ethan Coen
Πρωταγωνιστούν : JavierBardem , Tommy Lee Jones, Josh Brolin
Εικόνα: 2.35:1
Ήχος: D.D 5,1

Η πολυφημισμένη ταινία των αδερφών Κοεν που τους δικαίωσε στην φετινή απονομή των OSCARκερδίζοντας όλα τα σημαντικά βραβεία έφτασε επιτέλους σε DVD .
Μια περίεργη προσέγγιση του αστυνομικού θρίλερ με την πινελιά των δημιουργών της που εμένα προσωπικά μ ενθουσίασε . Μια άρτια στυμμένη περιπέτεια καταδίωξης με φόντο την αμερικάνικη επαρχεία . Ο δεν Javierεξαιρετικώς όπως πάντα άλλωστε στο ρόλο του να προσαρμόζεται σαν κινηματογραφικός χαμαιλέοντας σε ότι κι αν του ζητηθεί . Ένας ρόλο που ίσος στάθηκε και το κλειδί της επιτυχίας για την ταινία .


Ιούνιος του 1980, κάπου στο Τέξας, κοντά στα σύνορα με το Μεξικό.
Μια αγοραπωλησία ναρκωτικών πάει στραβά. Καμιά 10αρια μεξικάνοι σκοτώνονται. Ο Λιουέλιν Μος που βγαίνει αργότερα στην περιοχή για κυνήγι, βρίσκει έναν ετοιμοθάνατο μεξικάνο, μεγάλη ποσότητα ηρωίνης και μια βαλίτσα με 2 εκατομμύρια ευρώ. Παίρνει τη βαλίτσα και γυρίζει στο τρέιλερ όπου ζει με τη γυναίκα του. Όμως, κυριευμένος από ενοχές, επιστρέφει στο σημείο της σφαγής. Η κίνησή του αυτή θα τον «προδώσει»: όσοι ψάχνουν τα λεφτά, ξέρουν πια ποιος είναι…
Ο Άντον Σιγκούρ είναι ένας πληρωμένος δολοφόνος. Το σκάει από μια σύλληψή του. Χρησιμοποιεί ως όπλο ένα αεροβόλο, από αυτά που χρησιμοποιούνται στα σφαγεία. Θα προσληφθεί για να βρει τη βαλίτσα με τα λεφτά. Θα σκοτώσει αυτούς που τον προσλάβανε και θα κυνηγήσει μόνος του τα λεφτά. Τον βοηθάει ένας δέκτης – η βαλίτσα εκτός από λεφτά έχει μέσα της κι έναν πομπό…
Ο σερίφης Εντ Τομ Μπελ προσπαθεί να διαλευκάνει την υπόθεση. Είναι μεσήλικας, κοντά στη συνταξιοδότηση κι έχουν δει πολλά τα μάτια του. Θεωρεί πως πλέον, η βία στην εποχή του έχει ξεφύγει. Προσπαθεί να προστατέψει τον Μος και τη γυναίκα του και να πιάσει τον Σιγκούρ…
Μοιραία, οι τρεις άνδρες θα συναντηθούν και τα αποτελέσματα δεν θα είναι τα καλύτερα…

http://www.youtube.com/watch?v=YBqmKSAHc6w
 
Last edited:

sakisxas

Supreme Member
7 September 2006
5,385
C:\Greece\Komotini
Re: No Country for Old Men

Tην είδα,και μου άρεσε αρκετά μπορώ να πώ.
Συγκλονιστική και καθηλωτική η ερμηνεία απο τον Ξαβιέ Μπαρτέμ
 

markont

Established Member
19 June 2006
230
Re: No Country for Old Men

Μέτρια κατά τη γνώμη μου, δεν μου αρέσουν οι ταινίες των Κοέν
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Re: No Country for Old Men

Μέτρια κατά τη γνώμη μου, δεν μου αρέσουν οι ταινίες των Κοέν

+1

Πάρα πολύς ντόρος για το σχεδον τίποτα.......Μέτρια
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: No Country for Old Men

Εμενα παλι μου αρεσουν οι ταινιες των Κοεν
αλλα αυτη εδω (παρα την εξαιρετικη ερμηνεια του Javier Bardem)
μου αφησε μετριες εντπωσεις..
 
17 June 2006
14,350
Re: No Country for Old Men

τη θεωρώ μία από τις καλύτερες ταινίες που έκαναν ποτέ οι Κοέν. Η βία είναι απλά το πρόσχημα. Εγώ "διάβασα" την ταινία σαν ένα συντριπτικό κοινωνικό σχόλιο πάνω στη σύγχρονη Αμερική.
Αφηγηματικά, η βιρτουοζιτέ των Κοέν "χτυπάει κόκκινα". Το σενάριο είναι απίστευτο, οι ατάκες από τις καλύτερες που έχω ακούσει εδώ και χρόνια, οι ερμηνείες απλά εκπληκτικές: ακόμα κι από τον Γούντι Χάρελσον παίρνουν μιά performance που, ανάλογή της, δεν τον έχω δεί να δίνει ποτέ.
ο Τόμυ Λή απλά αδιανόητος. Αφαιρετικός ως εκεί που δεν παίρνει - τεράστιος θεατρίνος. Οχι μόνο δεν θα μπορούσε να λείπει αλλά αυτός είναι βασικά ο κεντρικός χαρακτήρας του φίλμ.

Οποιος πάει να δεί την ταινία σαν περιπέτεια και αιματοκύλισμα, απλά έχασε: παρα-είναι σύνθετη και έχει πολλαπλά επίπεδα ανάγνωσης.
Μακράν το καλύτερο φίλμ που είδα φέτος.



Αυτά είχα γράψει τότε και εξακολουθούν να ισχύουν μέχρι κεραίας.
Σπάνιο αυτό στις μέρες μας, όπου συνήθως ξεχνάς την ταινία από την επομένη κιόλας.
 

tsoulfas panagiotis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,047
Re: No Country for Old Men

Μπραβο, ρε Κωστα,μια τετοια οπτικη βλεπω απο καποια μελοι που γενικως "παρακολουθω" εδω μεσα κ επαληθευομαι οτι σωστα ειναι εκει που ειναι.Οποιος την δει επιφανιακα,απλα εχασε.100% μαζι σου
 

XR.MC

New member
1 November 2007
34
Re: No Country for Old Men

Ωραια κινηματογραφιση,ομορφα πλανα,καλες ερμηνειες αλλα
κατι οι επαναλαμβανομενοι σκοτωμοι, κατι οτι σε αφηνει στο
τελος να μην ξερεις αν τελειωσε μετριο & για μενα το
τελικο αποτελεσμα.Ειμαι με αυτους που εγραψαν πολυ
φασαρια για το τιποτα..
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: No Country for Old Men

Καλή ταινία προσεγμένη στις λεπτομέρειες με ωραίους χαραχτήρες. Ολα τα "λεφτά" βέβαια είναι ο Μπαρδέμ και το κουρεμά του.!!
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Απάντηση: No Country for Old Men

μια χαρα χαλια ταινια ηταν,κακη απο μενα,πολυ φασαρια για το τιποτα.
διακοπηκε στον τεταρτο σκοτωμο αν θυμαμαι καλα.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: No Country for Old Men

μια χαρα χαλια ταινια ηταν,κακη απο μενα,πολυ φασαρια για το τιποτα.
διακοπηκε στον τεταρτο σκοτωμο αν θυμαμαι καλα.
¨Όχι ρε συ , το σταμάτησες στο καλύτερο . Μετά από αυτό αρχίζουν τα γούστα . Κάτι ξωβηζες , κάτι τρελά πάρτι . Άσε σου λέω έχασες τα καλύτερα .:flipout:
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Απάντηση: No Country for Old Men

¨Όχι ρε συ , το σταμάτησες στο καλύτερο . Μετά από αυτό αρχίζουν τα γούστα . Κάτι ξωβηζες , κάτι τρελά πάρτι . Άσε σου λέω έχασες τα καλύτερα .:flipout:

και πανε αυτα τα δυο μαζι Κωστα μου?

:flipout:
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,526
Land of Dystopia
Απάντηση: No Country for Old Men

Ταινιάρα, και ο Μπαρντέμ, σε ένα απίστευτο ρόλο ψυχάκια. Ισως έαν είχε ένα διαφορετικό τέλος να έμενε και ως αριστούργημα.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Re: No Country for Old Men

Μετά τα τόσα κολακευτικά σχόλια που είχα ακούσει για την εν λόγω ταινία,
τα ΟΣΚΑΡ που πήρε αλλά και την βαθμολογία που έχει πάρει στο IMDB
περίμενα και εγώ να δω ένα αριστούργημα. Αλλά .......

Πολύ μέτρια ταινία (για να μην πω κακή). Δεν μου άφησε τίποτα ..... αδιάφορη....

Εάν δεν υπήρχε ο εξαιρετικός "ψυχάκιας" θα την έλεγα και πατάτα ολκής ...

Πολύ καλή εικόνα ...... ο ήχος απλά αδιάφορος (μόνο τον κεντρικό δούλεψε σε όλη την ταινία).

Δεν θα την πρότεινα ποτέ σε κανένα για να την δει .... εκτός και αν του περίσσευε κανά δύωρο για πέταμα.


Από αυτά που έιχα πει τότε ...... αλλάζω τα εξής:

  1. Ψήφισα κακή .... και όχι μέτρια
  2. Καλός ο Μπαρδέμ στο ρόλο του ψυχάκια .... ΑΛΛΑ έχουμε δει κλάσεις καλύτερους
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: No Country for Old Men

βλεπω ποιος ειναι ο ...ψυχακιας εδω μεσα...


Εμενα, η ταινια, δεν μου ειπε τιποτα.
Βεβαια σε αεροπλανο (παλι) την ειδα, δεν ξερω αν μου ξεφυγε κατι, (εμενα η της κυριας παραδιπλα) αλλα τελικα, εχασα και παλι 2 πολυτιμες ωρες υπνου, τις οποιες εδω και τοσο καιρο δεν εχω καταφερει να ανακτησω.

Με φιλικους χαιρετισμους.

Ο Ντινος.
 

Μπάμπης Θ.

New member
11 August 2007
95
Π.Φάληρο
Re: No Country for Old Men

Εξαιρετική ταινία. Άξιζε τα oscar. Απίστευτη προσέγγιση των χαρακτήρων, όλες οι ερμηνείες απλά κορυφαίες, σκηνοθεσία για σεμινάριο, φωτογραφία, κίνηση, ροή, αμεσότητα, ρεαλισμός.. δεν βρήκα ψεγάδι.. Μπράβο στα αδέρφια..
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: No Country for Old Men

Εξαιρετική ταινία..
Αφαιρετική στούς διαλόγους της(πού είναι συχνά πανέξυπνοι)μέ ρυθμούς πού εναλλάσονται(ανάμεσα στην αφόρητη βαρεμάρα τού Αμερικανικου Νότου και τήν βία)μέ σφικτοδεμένη και ελλειπτική σκηνοθεσία και πολύ καλή φωτογραφία.
Οι ήρωες κυκλοφορούν σάν να είναι μόνοι τους σε αυτο τον κόσμο τού Τέξας.
Σχεδόν σάν Ζωντανοί-Νεκροί...Σχεδόν αποξενωμένοι και ο γύρο κόσμος δεν έχει καμιά αξία και βρίσκεται πάντα στο φόντο τής Ταινίας.
Ο Τομυ Λή Τζόουνς (πόσο δύσκολο είναι να υποκρίνεσαι εξαιρετικά χωρίς να κάνεις την παραμικρή ´φασαρία´) σάν εκπρόσωπος τού Νόμου είναι ήδη παραιτημένος και απλά παρακολουθεί τίς βίαιες εξελίξεις...Δέν μπορεί να κάνει οτιδήποτε σε έναν κόσμο πού δεν τον αναγνωρίζει κάν..
Ο ανόητος ,πεισματάρης αμοραλιστής και looser κυνηγός τού ´Αμερικανικου Ονείρου´(Josh Brolin)πού ξεπουλάει τά πάντα γιά να πιάσει την ´καλή´ειναι μια κλασσική φιγούρα τών Κοέν...
Ενα τίποτα ,πού ξαφνικά τού προκύπτει κατά τύχην η ευκαιρία για μιαν άλλη ζωή (χειρότερη απο την προηγούμενη).
Kαι ο Chigurn(Bardem)πού περιφρονεί εντελώς το ανθρώπινο είδος χωρίς κανεναν οικτο ,χωρίς συναισθήματα αλλά μέ κάποιες ´προσωπικές Υπερ-Ανθρωπες´αρχές...Η ερμηνεία τού Bardem τόσο όσο για να είναι σχεδόν αριστουργηματική.
Δεν είναι τυχαίο πού σκοτώνει στο διάβα του τούς πάντες μέ όπλο πού σκοτώνουν τά γελάδια(τετοια είναι η περιφρόνηση προς τον άνθρωπο και φυσικά και προς τον ιδιο του τον εαυτό)και πού κυκλοφορεί σαν Ζομπι αντέχοντας στον πόνο και επιδεικνύοντας έναν ´αφόρητο´πρωτογονισμό της επιβίωσης...
Εκπληκτικές σιωπές,που αυξάνουν τήν ενταση σε αυτο το μελετημένο σέ κάθε λεπτομέρεια φίλμ..
Το τέλος ζοφερό και σκοτεινό...
Ολα πωλούνται και αγοράζονται και οι ´Νέοι Ανθρωποι´συνεχίζουν την πορεία τους .
Οι Κοέν επανήλθαν με ένα σπουδαίο σχόλιο για τίς χαμένες αξίες και μια Αμερική που βυθίζεται όλο και πιό πολύ στον κυνισμό..
Πρόταση γιά το μέλλον πάντως δέν έχουν..