Linn Majik DS

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,539
Ξερουμε κατι γι´αυτο??
http://www.linn.co.uk/majik_ds#

Σε σχεση με τ´ακριβοτερα?

Λυνεται το θεμα με τα HD downloads?

kai επισης, ποια η διαφορα του
Studio Master FLAC, απο το
Studio Master WMA.
ποτε επιλεγουμε το ενα και ποτε το αλλο?
 
Last edited:

Costas Coyias

Banned
19 June 2006
1,964
Αυστρία
Ξερουμε κατι γι´αυτο??
http://www.linn.co.uk/majik_ds#

Λυνεται το θεμα με τα HD downloads?

Ναι. Θα χρειαστείς ένα λαπτόπιον για να χειρίζεσαι το ζήτημα επιλαπτοπίως και επισταμένως, καθώς επίσης και έναν DCHP server και ένα 100άρι switch, (για 1000άρι δεν ξέρω, μπορεί να χαλάει τις χροιές).
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,212
127.0.0.1
kai επισης, ποια η διαφορα του
Studio Master FLAC, απο το
Studio Master WMA.

Το format και το μέγεθος του αρχείου.

καθώς επίσης και έναν DCHP server και ένα 100άρι switch, (για 1000άρι δεν ξέρω, μπορεί να χαλάει τις χροιές).

Μην τον μπερδεύεις τον ανθρωπιό... Τα routerάκια έχουν ενσωματομένο DHCP server. Σου στήνω και ένα 10άρι δίκτυο με ομοαξωνικό BNC να έχεις κάτι χροιές πικάπ μούρλια! :BDGBGDB55:
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,539
Τι λετε ρε παιδια και δεν καταλαβαινω?
Laptop υπαρχει το Τoshiba P100-263
Και πες, πες ο Coyias, απ´ την μια, και ο Themiloc απ την αλλη, οχι οτι δεν συμφωνω βεβαια, και ειπα να το "ψαξω".
Αν καταλαβα καλα, εχω ενα switch, που γραφει πανω του 8 port switch 10/100 MBPS, kanei?
Το ρουτερ ειναι και ενσυρματο και ασυρματο.
Το bnc που κολαει? (απο utp σε bnc εννοει?)

Αντε να μπαινουμε στο σιγα σιγα στο HD download.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,212
127.0.0.1
ωραια, και σε τι θελουμε να το κατεβασουμε, για να το "παιξουμε" μετα?

Ανάλογα με το τι υποστηρίζει το player σου...
Αν υποστηρίζει flac κερδίζεις σε χώρο...
Τα περισσότερα όμως υποστηρίζουν WMA.

Σε ένα laptop μπορείς να παίξεις τα πάντα βέβαια.
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,539
Πως μπορω να δω τι υποστηριζει το πλειερ μου?
(ξερω οτι εχω σιγουρα WMP, VLC.)

"Σε ένα laptop μπορείς να παίξεις τα πάντα βέβαια"

Τοτε μηπως δεν χρειαζομαι το Linn magik ds?
 

Costas Coyias

Banned
19 June 2006
1,964
Αυστρία
Πλάτων, με μια μικρή αμφιβολία, (γιατί δεν κατάφερα να πιάσω στα χέρια μου ένα τέτοιο μηχανάκι της Linn), το Majic είναι το player, αυτό παίζει και αυτό αποκωδικοποιεί. Αν αντιθέσει προς έναν USB DAC, όπου ο υπολογιστής τον οδηγεί ως κάρτα ήχου, αποστέλλοντάς του έτοιμη, αποκωδικοποιημένη παλμοσειρά. Το Magic είναι αυτόνομη συσκευή που επικοινωνεί μέσω Ethernet.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,212
127.0.0.1
Πως μπορω να δω τι υποστηριζει το πλειερ μου?

Διάβασε το manual. Δεν γνωρίζω καν για ποιο player μιλάμε... :)

Τοτε μηπως δεν χρειαζομαι το Linn magik ds?

Ίσως.
Δεν ξέρω αν το Linn υπερτερεί τόσο σε ήχο σε σχέση με έναν υπάρχων υπολογιστή με το DAC της Benchmark ή οποιοδήποτε άλλο με είσοδο USB...
Πιστεύω ότι αν έχεις ήδη ένα HTPC η καλύτερη επένδυση που θα μπορούσες να κάνεις θα ήταν ένα USB DAC παρά το Linn. Βέβαια δεν το έχω ακούσει οπότε δεν χρειάζεται να με πάρεις και στα σοβαρά... :ADFADF1:
 

vastsar

Senior Member
8 April 2007
585
Επειδη μπορει και να τα μπερδεψω, αλλα στην παρουσιαση της ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗΣ ενα τετοιο νομιζω ακουσαμε. Βεβαια νομιζω οτι στην ονομασια υπηρχε το ACURATE, ισως το Majik να ειναι μια φθηνοτερη εκδοση. Παντως αυτο που ακουσαμε δεν συγκρινεται με τιποτα με τα γνωστα DAC, απλα αν αντεχει η τσεπη σου παιρνεις μια βαθια ανασα και προχωρας. Πριν απο ενα μηνα ειχα ακουσει οτι η Linn ετοιμαζοταν να βγαλει κατι πιο οικονομικο (Majik?) γυρω στα 1.200 ευρω οποτε οταν με το καλο ερθει στην Ελλαδα ενα συγκριτικο θα ελυνε αποριες.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,764
Βόλος
Η Linn έχει δύο server (Magic και Accurate) και η διαφορά τους είναι σίγουρα στην τιμή (και δεν ξέρω και σε τι άλλο). Όπως είπε ο Κόγιας, συνδέονται με Ethernet σε NAS server, ο χειρίsμός γίνεται από PC, και η δουλειά τους είναι βασικά να διαβάζουν από το δίκτυο τη μουσική και να δίνουν αναλογικό σήμα. Υπάρχει όμως κι ένα άλλο προϊόν της Linn που είναι φθηνότερο, μικρότερο και πιο ενδιαφέρον: το Sneaky που έχει και ενισχυτή.
Οδηγίες εγκατάστασης Linn Sneaky DS

Πάντως αν είναι να έχεις τον υπολογιστή, τον βάζεις δίπλα στο στερεοφωνικό και του ρίχνεις ένα καλό dac. Δεδομένου ότι οι περισσότερες ενσωματωμένες κάρτες στους υπολογιστές έχουν ψηφιακή έξοδο, ίσως να μην χρειάζεται καν usb dac.
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,539
Αυτο που λες In() εχει εξοδους για ηχεια, και δεν θελω κατι τετοιο.

Εγω θελω να κατεβαζω ΗD music και να το ακουω απο το συστημα μου.
Αν οπως λες μπορει να γινει με ενα ντακ, (το λαπτοπ εχει εξοδο toslink se mini jack) που απ´οτι νομιζω πρεπει να ειναι και 24/192, τοτε προς τι οι σερβερ?
Για ποιον λογο θα προβει καποιος στην αγορα τους?

(Απ´οτι ειδα, ο majic ειναι 96 και οχι 192, και μαλλον γι´αυτο ειναι φθηνοτερο απο τα αλλα της Λινν).
 

Costas Coyias

Banned
19 June 2006
1,964
Αυστρία
Αν οπως λες μπορει να γινει με ενα ντακ, (το λαπτοπ εχει εξοδο toslink se mini jack) που απ´οτι νομιζω πρεπει να ειναι και 24/192, τοτε προς τι οι σερβερ?
Για ποιον λογο θα προβει καποιος στην αγορα τους?

Για να έχεις τα αρχεία αποθηκευμένα σε ένα NAS κάπου μακριά, στο λογιστήριο ας πούμε, και να χειρίζεσαι τον Majic από απόσταση, ας πούμε από τη ρεσεψιόν, ενώ αυτός παίζει στο bar της πισίνας.
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,539
Ωραια, με τον Magic λοιπον, κανεις ενα ωραιοτατο δικτυο.

Αν ομως ειναι διπλα στο συστημα το λαπτοπ? μηπως ειναι καλυτερα ενα ντακ?

(Βασιλη εχεις δικιο, πες μας αν θελεις, διαφορες με τα μεγαλυτερα της Linn?)
 
Απάντηση: Re: Linn Majik DS

Ωραια, με τον Magic λοιπον, κανεις ενα ωραιοτατο δικτυο.
Αν ομως ειναι διπλα στο συστημα το λαπτοπ? μηπως ειναι καλυτερα ενα ντακ?

Οι μηχανικοί της Linn ισχυρίζονται - προβλέψιμα ίσως - ότι η σύνδεση μέσω ethernet έχει περισσότερα πλεονεκτήματα.

(Βασιλη εχεις δικιο, πες μας αν θελεις, διαφορες με τα μεγαλυτερα της Linn?)

Δεν έχω ακούσει ακόμα το Majik DS.

Γενικά δεν προβλέπονται "τεράστιες" διαφορές σε σχέση με το Akurate.

Εάν σε ενδιαφέρει συγκριτική δοκιμή όλων των συσκευών DS της Linn στα γερμανικά, ενημέρωσε με να την στείλω σε αρχείο pdf.
 
Last edited:

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,764
Βόλος
Ο σέρβερ έχει το πλεονέκτημα που γράφει ο Κόγιας, και θα είναι ιδανικός σε multi-room καταστάσεις. Τώρα που υπάρχουν πια multi-room που δουλεύουν μέσω Ethernet και δεν χρειάζονται επιπλέον καλώδια, θα το σκεφτώ σοβαρά όταν χτίσω σπίτι. Σκεφτόμουν για παράδειγμα ένα Sneaky DS στην κουζίνα ή στην κρεβατοκάμαρα με ένα ζευγάρι ηχεία και πρόσβαση σε όλη την μουσική στον σκληρό (αλλά και στις πηγές ενός Linn συστήματος). Δεν είναι καλή ιδέα;
Αν όμως δεν έχεις τέτοιες βλέψεις, ο συνδυασμός PC+DAC είναι αρκετός.
 
Last edited:
Απάντηση: Re: Linn Majik DS

Ο σέρβερ έχει το πλεονέκτημα που γράφει ο Κόγιας, και θα είναι ιδανικός σε multi-room καταστάσεις. Τώρα που υπάρχουν πια multi-room που δουλεύουν μέσω Ethernet και δεν χρειάζονται επιπλέον καλώδια, θα το σκεφτώ σοβαρά όταν χτίσω σπίτι. Σκεφτόμουν για παράδειγμα ένα Sneaky DS στην κουζίνα ή στην κρεβατοκάμαρα με ένα ζευγάρι ηχεία και πρόσβαση σε όλη την μουσική στον σκληρό (αλλά και στις πηγές ενός Linn συστήματος). Δεν είναι καλή ιδέα;

Αυτή ήταν η γενική ιδέα πίσω από την δημιουργία του Sneaky DS.
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,539
Μια "σιγουρη λυση" λοιπον ειναι το majic και ενας ethernet Hard disc, καθοτι το λαποτοπ, δεν εχει τoν απαιτουμενο χωρο.

Πρεπει ομως να παρουμε και αλλο πλευερ, αν θελουμε να παιξουμε και αυτο π.χ????........ http://www.referencerecordings.com/HRx1.asp

ή μπορει το Ματζικ να παιξει και τα dvd-r audio?

Βασιλη, ποσταρε το εδω, αν θελεις, το PDF εστω και στα γερμανικα, μπορει να ενδιαφερει και αλλους.