Θα χυθεί αίμα

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
site.php

Θα χυθεί αίμα
There Will Be Blood


κυκλοφόρησε σε DVD




τα σχόλια σας
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,669
Αθήνα
Απάντηση: Θα χυθεί αίμα σου λέω

Μετρίως μέτριο και σ´όλα μετρημένο. Αν δεν έπαιζε κι ο Daniel Day Lewis...
 

Dion999

AVClub Addicted Member
13 November 2006
1,759
Athens-προς τα βορεια
Re: Θα χυθεί αίμα σου λέω

Τεραστια η κριση στο κινηματογραφο τα τελευταια χρονια...ταινιες με oscar που ως επι τω πλειστον ειναι μετριοτατες.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Θα χυθεί αίμα σου λέω

Συμπαθέστατο και με εναν εξαιρετικό DDL.

Μέχρι εκεί όμως.
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Απάντηση: Θα χυθεί αίμα σου λέω

Ομολογουμένως, μεγάλο μέρος της ταινίας βασίζεται στον εξαιρετικό Daniel Day Lewis. Ωστόσο, μου αρεσε αρκετά μέχρι τη μέση, όσο μένει στην "αρχή" της ιστορίας. Από τη στιγμή που η αλλάζει η ροή της εξιστόρησης και επεκτείνεται σε βάθος χρόνου κάνει σοβαρή κοιλιά. Τελικά όμως, με το εκπληκτικό τέλος, κερδίζει τις (δικές μου) εντυπώσεις.
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: Θα χυθεί αίμα σου λέω

Μετρια μου φανηκε & εμενα αλλα με
εναν εξαιρετικο Daniel Day Lewis.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Θα χυθεί αίμα σου λέω

ΤΑΙΝΙΑΡΑ! Με εναν συγκλονιστικο Daniel Day Lewis που αξιζε περιτρανα το Oscar αλλα και πολυ καλο supporting cast (ιδιατερα πειστικος ο νεαρος Ιεροκήρυκας)..
Η ταινια, αν και εκτυλίσσεται αργα, σε "ρουφάει" σιγα-σιγα και σε κρατα καθηλωμενο εως το τελευταιο λεπτο. Σκηνοθετημενο με μαεστρια (προσεξτε την παρατεταμενη "βουβη"εισαγωγικη σκηνη) και με μια "ανατριχιαστικη" μουσικη επενδυση, δημιουργει ενα νοσηρό κλιμα... Επισης, βρηκα την υποθεση ιδιατερα ενδιαφερουσα, καθως εκτυλίσσεται σε μια ιστορικη περιοδο καθοριστικη για την εξελιξη του συγχρονου πολιτισμου (ανακαλυψη και εκμετάλλευση πετρελαικων κοιτασματων).
Η εκδοση BluRay απλα απολαυστικη σε εικονα και ηχο..
Highly Recommended!
 

markont

Established Member
19 June 2006
230
Re: Θα χυθεί αίμα σου λέω

Μέτρια ταινία, εξαιρετικός ο Lewis!
 

giovani

New member
15 November 2006
87
XANIA
Απάντηση: Θα χυθεί αίμα σου λέω

περιμενα περισσοτερα.ωραιο ξεκινημα με μια τεραστια κοιλια προς το τελος με ενα τελος σχεδον απαραδεκτο.:slapface:
 
Re: Θα χυθεί αίμα σου λέω

Μου θυμισε παρα πολυ συνολικα τις 3 Ταφες... αλλα δεν εφτασε στο επιπεδο τους...

Καλος ο Ντανιελ, αλλα ο ρολος του οπως τον ηθελε το σεναριο δεν ηταν τοσο πολυπλοκος ωστε να δωσει την ερμηνεια της ζωης του. Πιο πολυ με εντυπωσιασε ο κηρυκας αν και αυτος εφτανε λιγο στα ορια της καρικατουρας ορισμενες φορες..

Η μουσικη εμοιαζε εκνευριστικα με το Lost. Αραγε ειναι ο ιδιος??

Γενικά πάντως.. επειδή τρελαίνομαι για εξωτερικά γυρίσματα και αμερικάνικη έρημο... το'υχαριστήθηκα πολύ... Απλά νομίζω δεν άξιζε το όσκαρ...
 
Last edited:

teleologikos

New member
9 June 2008
92
Re: Θα χυθεί αίμα σου λέω

Η μουσικη εμοιαζε εκνευριστικα με το Lost. Αραγε ειναι ο ιδιος??

Ποιά μουσική απ' όλες; Είχε από Μπραμς μέχρι Άρβο Περτ κι ελάχιστη πρωτότυπη μουσική. Στους τίτλους τέλους ήταν το Κονσέρτο για βιολί του Μπραμς, έκπληξη που επέλεξαν Άννε Σοφί Μούτερ/Κάραγιαν.

Σε γενικές γραμμές μια αξιόλογη ταινία με έναν εξαίρετο Ντ. Ντ. Λιούις.
 

CptBill

Senior Member
13 July 2006
489
Πειραιάς
Re: Θα χυθεί αίμα σου λέω

Συνηθως το overall user rating της imdb συμβαδιζει με τα γουστα μου. Αλλα εδω κατα τη γνωμη μου το εργο δεν αξιζε σε καμια περιπτωση 8/10.
To soundtrack της ταινιας ειναι ακυρο ως προς το ειδος της ταινιας. Εντελώς ακυρο. Νομιζεις πως βλεπεις θριλερ.
Η ταινια κανει τρομερή κοιλια προς τη μεση. Δεν εχει καμία κορυφωση καθολη τη διάρκεια. Ουτε καν αγωνια. Απλα τη βλεπεις και περιμενεις να τελειωσει.

Μετρια. Χασιμο χρόνου. Τιποτα ιδιαίτερο. Την ειδα με αλλα δυο ατομα που συμφώνησαν μαζι μου.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Θα χυθεί αίμα σου λέω

Tά εκφραστικά μέσα τού Ντάνιελ Ντέϊ Λιούϊς έχουν ξεπεράσει κατά πολύ τόν ορισμό τού σπουδαίου ηθοποιού.
Ταινία χαρακτήρων όπου και ο ´σκοταδιστής´Ιερέας (Paul Dano)είναι εξαιρετικός.
Η ταινία είναι πολύ καλή και προσωπικά δεν με κούρασε καθόλου παρά την διάρκειά της.
Εχει δυνατές σκηνές ,κάνει βέβαια και κάποια κοιλιά και στό τέλος αναρωτήθηκα πρός τά πού ηθελε να το πάει ο σκηνοθέτης.
Στην αρχή προβάλλονται όλα τά ´καλά´τού έξυπνου,φιλόδοξου και ικανού επιχειρηματία,που πιστεύει μόνον στην ´ανάπτυξη ´και στό ´κέρδος´.
Απο την άλλη προβάλλει σαν ´αντίπαλο δέος´ο εκπρόσωπος τής θρησκείας,πού γοητεύει τούς ´καθυστερημένους´χωρικούς.
Περιγράφεται αρκετά διεξοδικά και με υπέροχη τεχνολογία(η φωτογραφία μέσα στο αληθινό φώς ειναι σπουδαία και ατού της ταινίας)η αλληλεξάρτηση αλλά και η σύγκορυση τής θρησκείας με την ´ανάπτυξη´(κατά πώς βολεύονται οι δύο εξουσίες).Η εξέλιξη τού ´πετρελαιά´είναι εντυπωσιακή μέν, απάνθρωπη δέ.
Το εντυπωσιακό φινάλε μάλλον δείχνει πώς τελικά η ´ανάπτυξη´είναι ο νέος Θεός(το παραλήρημα τού Πλέινβιου και οι πράξεις του αυτό δείχνουν)...
Το κατά πόσον αυτός ο καινούριος ´Θεός´έκανε τον κόσμο καλύτερο είναι άλλης τάξεως ζήτημα...
Συνολικά θεωρώ την ταινία πολύ καλή,κυρίως λόγω τών εκπληκτικών ερμηνειών,αλλά και τής καθ´όλα φιλότιμης προσπάθειας τού σκηνοθέτη..
Αλλως τε έχουμε δεί συνολικά τόσες ´πατάτες´τά τελευταία χρόνια πού το There will be blood σίγουρα ξεχωρίζει...
ΥΓ.
Πάντως οι Κοέν δικαίως πήραν το Οσκαρ καλύτερης Ταινίας.
Και ο Ντει Λιούις είναι μιά κατηγορία μόνος του....
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Θα χυθεί αίμα σου λέω

Καλημέρα σε όλους.

την είδα χθες το βράδυ σε θερινό κινηματογράφο στην Άνδρο-όπου κάνω διακοπές-....

τι να πω φίλοι μου....θαύμασα-για άλλη μια φορά-τον Ντάνιελ Ντέϊ Λιούις...δεν μπορώ να θυμηθώ σύγχρονο ηθοποιό με ανάλογο ταλέντο....

σκληρή ταινία....απάνθρωπη....η βία και η απληστία προβάλλονται-κατά την γνώμη μου-σαν στοιχεία της ανθρώπινης φύσης....και αυτό σε φορτίζει ακόμα πιο πολύ κατά την παρακολούθηση...

οι προβληματισμοί που θέτει η ταινία είναι πολλοί...παρακολουθώντας την ταινία σκεφτόμουν ότι κάπως έτσι κτίστηκε ο Νέος Κόσμος....το πόσο απάνθρωπο είναι το "αμερικάνικο όνειρο" κλπ....

παρότι σχεδόν τρίωρη ταινία δεν με κούρασε...άξια κέρδισε το Όσκαρ ερμηνείας ο Ντε Λιούις....
 
Last edited:
18 June 2006
729
Re: Θα χυθεί αίμα σου λέω

Tην βρήκα σκληρή και απάνθρωπη.
Σχεδόν μονομανής η εμμονή με τον -σπουδαίο - Daniel Day Lewis .Δεν λείπει από κανένα πλάνο της ταινείας .Ακόμα χάνεται η ευκαιρεία να στηθεί ένα γενικότερο πλαίσιο για το πως δημιουργήθηκαν οι περιουσίες των Αμερικανών μεγιστάνων του τότε γιατι ακριβώς η ταινεία δεν μπορεί να ξεκολλήσει από τον πρωταγωνιστή της .
Η μουσική είναι τελείως ξεκάρφωτη και εκνευριστική στον τρόπο που δένει με τις εικόνες
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Re: Θα χυθεί αίμα σου λέω

Δεν θα πρωτοτυπησω. Καθηλωτικη ερμηνεια απο τον Daniel Day Lewis, καλη ηχητικη επενδυση, ομως τελικα αμερικανικος κινηματογραφος που περναει κριση. Ψηφισα μετρια.
 

Ch3RoUv1M

AVClub Enthusiast
22 February 2007
785
Athina
Re: Θα χυθεί αίμα σου λέω

Για εμενα ειναι απο της πολυ καλες ταινιες που κυκλοφορουν.
Ψηφησα πολυ καλη.