Πάμε στα κλαρίνα; (Η Τέχνη του Αυτοσχεδιασμού)

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
attachment.php
Βασίλης Σούκας – «Η τέχνη του Αυτοσχεδιασμού» (Praxis 1985 –LP, επανέκδοση Libra 1998)
Ο Βασίλης Σούκας υπήρξε ένας από τους σπουδαιότερους δεξιοτέχνες μουσικούς της παραδοσιακής μας μουσικής. Γεννήθηκε στο Κομπότι Άρτας το 1931, μέλος της παλιάς οικογένειας Σουκαίων ή “Σαγάνηδων”. Σε ηλικία πέντε ετών, όπως μας πληροφορεί στο ένθετο του cd ο Γ. Παπαδάκης, μαθαίνει τα βασικά στο λαούτο και ακολουθεί την οικογενειακή κομπανία. Στα δώδεκα, παίζει σαντούρι, κιθάρα και τσέμπαλο και αρχίζει να μαθαίνει κλαρίνο με δάσκαλο τον Θανάση Νάτσικα. Στα εικοσιοκτώ του χρόνια έρχεται στην Αθήνα. Αρχίζει να συμμετέχει στην δισκογραφία δημοτικής και λαϊκής μουσικής, εμφανίζεται σε κέντρα διασκέδασης και κάνει εκπομπές στο ραδιόφωνο και την τηλεόραση. Θα συνεργαστεί με τον Μάνο Χατζιδάκι, τον Ross Daly, David Lynch και τον Κυριάκο Σφέτσα, σε δυο έργα του οποίου ήταν ο βασικός ερμηνευτής. Τελευταία του συναυλία ήταν αυτή στο Μέγαρο Μουσικής το 1993 με τον Ross Daly και τον Μιχάλη Σταυρακάκη, λίγο πριν το θάνατό του.
Το 1985 κυκλοφόρησε από την εταιρεία Praxis το LP με τίτλο «Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική – Η τέχνη του Αυτοσχεδιασμού» σε παραγωγή του Κώστα Γιανουλόπουλου. Πρόκειται για ένα αριστούργημα. Αποτελείται από έξι κομμάτια: τέσσερις αυτοσχεδιασμούς βασιζόμενους πάνω στους πιο διαδεδομένους “δρόμους” της μουσικής μας (Ουσάκ, Νιαβέντ ή Νιχαβέντ, Σαμπάχ, Χιτζάζ) και δύο ηπειρώτικους οργανικούς σκοπούς (Μπεράτι, Φράσσια). Στα 40 λεπτά που διαρκεί ο δίσκος, ο Σούκας συνοδευόμενος μόνο από δυο μουσικούς (Χριστόδουλος Ζούμπας-λαούτο, Γιώργος Γευγέλης-ταραμπούκα) μαγεύει με το βελούδινο ήχο του κλαρίνου του και το δεξιοτεχνικό παίξιμό του. Στους αργόσυρτους αυτοσχεδιασμούς το κλαρίνο “αναλύει” με περίσσια καθαρότητα το εκάστοτε μακάμι, το λαούτο κρατά το ίσο και μαζί με τα κρουστά συμμετέχουν όπου υπάρχει ρυθμική κατάληξη του μουσικού θέματος. Ένα πραγματικό χάδι στο αυτί. Ήχοι που, για τους περισσότερους από εμάς που ζούμε σε μεγαλουπόλεις, μας προσδίδουν ανάσες πραγματικής αναψυχής και ηρεμίας.
Η εταιρεία Libra είχε την καταπληκτική ιδέα να επανακυκλοφορήσει τον σπανιότατο αυτό δίσκο σε cd το 1998.
Συνιστώμενη ημερήσια δόση: δύο ακροάσεις, 06:00-07:00 το πρωί και 20:00-21:00 το βράδι.

Μάριος Μουκιουρούφης
 

Attachments

  • soukas1.jpg
    soukas1.jpg
    58.9 KB · Views: 183
Στα δώδεκα, παίζει σαντούρι, κιθάρα και τσέμπαλο και αρχίζει να μαθαίνει κλαρίνο με δάσκαλο τον Θανάση Νάτσικα.

Μάριε λίγο απίθανο να διάλεγε να μάθει τσέμπαλο. Μάλλον είναι το σαντούρι που στην Ουγγαρία λένε cimbalom:
BuikCymbaal.jpg


ή η παραλλαγή του, το κανονάκι:
kanon.jpg


Συγχαρητήρια πάντως, είναι η δεύτερη θαυμάσια παρουσίαση που κάνεις σε δίσκο ελληνικής μουσικής. :SFGSFGSF: Καλή συνέχεια! :2thumb22sup:
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Προφανώς είναι σωστή η παρατήρηση Δαμιανέ. Τα βιογραφικά, ούτως ή άλλως, απλώς τα αντέγραψα από το ένθετο. (Άσε που καλά-καλά δεν ξέρω πως είναι ακριβώς το τσέμπαλο...)
Ευχαριστώ.
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Μάριε keep walking...
Μάς θυμίζεις πράγματα πού είναι απαραίτητα γιατί αφορούν στην παράδοσή μας...
Και επειδή προχτές διάβασα μιά μπούρδα μιάς Ξενιας Κουναλάκη(light αριστερής)στην Καθημερινή πού έγραφε τίς γνωστές πολυπολιτισμικές αρλούμπες περί τού ότι ´Οι λαοί δεν έχουν πατρίδες´και λοιπά φληναφήματα,η παρουσίασή σου έρχεται τήν κατάλληλη στιγμή...
Προφανώς αναφέρεσαι στόν δίσκο πού συζητούσαμε διά ζώσης...
Υ.Γ
Οι παρουσιάσεις σου και η υποδοχή πού τυγχάνουν είναι επίσης άλλη μιά απόδειξη τού πόσο αστήρικτες και αστοιχείωτες είναι οι γνωστές´κατηγορίες´απο κάποιους ελάχιστους γιά την Μουσική γωνία τού φόρουμ μας.
 
Last edited by a moderator:

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,617
Μπακοτσιάνος...
Φίλε (ελπίζω να μου επιτρέπεις) Μάριε είσαι κλασική περίπτωση που αν αγαπάς κάτι, πάντα θα βρεις τρόπο να το υποστηρίξεις. Το μεράκι που βγάζεις στην παρουσίαση σου είναι κάτι παραπάνω από οφθαλμοφανές.

Εγώ αν και νησιώτης βρίσκω πολύ ενδιαφέρον αυτό το είδος μουσικής, ίσως γιατί έχω προιστορία στο κλαρίνο (και λιγάκι στην αρχή κουαρτίνο) σε επίπεδο όμως φιλαρμονικής.

Περιμένω και άλλες παρουσιάσεις σου, μιας και ξέρω εκ των προτέρων ότι θα περιέχουν στοιχεία που θα μου εμπλουτίσουν τις γνώσεις.

Μόνο μια απορία. 6 το πρωί δεν πέφτει λιγάκι βαρύ?
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Απάντηση: Re: Πάμε στα κλαρίνα; (Η Τέχνη του Αυτοσχεδιασμού)

Φίλε (ελπίζω να μου επιτρέπεις) Μάριε είσαι κλασική περίπτωση που αν αγαπάς κάτι, πάντα θα βρεις τρόπο να το υποστηρίξεις. Το μεράκι που βγάζεις στην παρουσίαση σου είναι κάτι παραπάνω από οφθαλμοφανές.

Εγώ αν και νησιώτης βρίσκω πολύ ενδιαφέρον αυτό το είδος μουσικής, ίσως γιατί έχω προιστορία στο κλαρίνο (και λιγάκι στην αρχή κουαρτίνο) σε επίπεδο όμως φιλαρμονικής.

Περιμένω και άλλες παρουσιάσεις σου, μιας και ξέρω εκ των προτέρων ότι θα περιέχουν στοιχεία που θα μου εμπλουτίσουν τις γνώσεις.

Μόνο μια απορία. 6 το πρωί δεν πέφτει λιγάκι βαρύ?


Σ'ευχαριστώ πολύ. Και σίγουρα 6 το πρωί είναι δύσκολη ώρα... Αν τύχει να είσαι ξύπνιος όμως, κάνε μια δοκιμή.. (Η επιλογή της ώρας που χαράζει και της ώρας που σουρουπώνει για το συγκεκριμένο άκουσμα δεν ήταν τυχαία)
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Μάριε keep walking...
Μάς θυμίζεις πράγματα πού είναι απαραίτητα γιατί αφορούν στην παράδοσή μας...
Και επειδή προχτές διάβασα μιά μπούρδα μιάς Ξενιας Κουναλάκη(light αριστερής)στην Καθημερινή πού έγραφε τίς γνωστές πολυπολιτισμικές αρλούμπες περί τού ότι ´Οι λαοί δεν έχουν πατρίδες´και λοιπά φληναφήματα,η παρουσίασή σου έρχεται τήν κατάλληλη στιγμή...
Προφανώς αναφέρεσαι στόν δίσκο πού συζητούσαμε διά ζώσης...
Υ.Γ
Οι παρουσιάσεις σου και η υποδοχή πού τυγχάνουν είναι επίσης άλλη μιά απόδειξη τού πόσο αστήρικτες και αστοιχείωτες είναι οι γνωστές´κατηγορίες´απο κάποιους ελάχιστους γιά την Μουσική γωνία τού φόρουμ μας.

Σπύρο, όντως είναι αυτό για το οποίο συζυτούσαμε. Και με αφορμή εκείνη την κουβέντα, αφού μου άνοιξε η όρεξη να το ακούσω, έγραψα και δυο λογάκια... Είναι διαμάντι.
 
Last edited by a moderator:
27 June 2006
7,771
Επειδή κάτι έχει πιάσει το αυτί μου από τον δίσκο, από την εποχή που μέναμε υπό την ίδια στέγη, τολμώ να πω ότι το άκουσμά του είναι πολύ "ευγενές" και φιλικό.
Έχει πεντακάθαρη εγγραφή και σίγουρα συστήνεται σε όσους δεν βρίσκουν στην εποχή μας διέξοδο στα νέα ακούσματα των καιρών που κατακλύζουν τα αυτιά μας.

Μάριε, τώρα που πήρες φόρα και έχοντας γνώση για τα ποιοτικά και ποσοτικά "αποθέματα" υπό τη κατοχή σου, ξέρω ότι θα μας βομβαρδίσεις:award:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,426
Πειραιας
Γιατι καλε????
Φωτοκοπιες του εξωφυλλου ζητησαμε.....
Τι εβαλε το πονηρο μυαλο σου????:Banane0::Banane0:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,426
Πειραιας
οκ
Και σβυνετα χωρις καμμια προειδοποιηση απο τουδε Στεργιε
Το ειπες και αμαρτια ουκ εχεις-bye-
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Απάντηση: Re: Πάμε στα κλαρίνα; (Η Τέχνη του Αυτοσχεδιασμού)

Σόρρυ βρε παιδιά, άμα θέλετε να τα επαναφέρω, δεν είναι κόπος.

Για καλό το έκανα.

Από μένα no problem, έτσι κι αλλιώς ότι κι αν ήταν έχει δρομολογηθεί :award:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,426
Πειραιας
.

Για καλό το έκανα.

Εεεεε αυτο σου λεμε βρε...-bye-

Οταν βλεπεις τετοιες παρεκτροπες σβυνε τις χωρις καμμια αλλη προειδοποιηση.
Το ειπες δημοσια και εισαι οκ.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Μάριε ο δίσκος είναι αριστούργημα....:grinning-smiley-043
Κατ´αρχήν δέν αποτελεί μιάν εκδοχή ´πανηγυριού´αλλά 6 κομμάτια αυτοσχεδιαστικά πού ο απόηχός τους προέρχεται απο τά βάθη τού Βυζαντίου...
Οι δρόμοι πού ακολουθεί ο Σούκας είναι μουσικά δύσκολοι και ο αυτοσχεδιασμός θυμίζει σύγχρονη τζάζ...
Είναι αυτό ακριβώς πού λείπει στην Ελλάδα και πού τόχουν κάνει θαυμάσια οι Ιταλοί...
Εδώ αντί να εκμεταλλευόμαστε τούς παραδοσιακούς Μουσικούς Πρωτομάστορές μας είτε τούς αγνοούμε θεωρώντας τους ´γραφικούς´ ,είτε τούς μετατρέπουμε σέ ´Μνημεία´.
Ελάχιστοι νέοι μουσικοί έχουν στηριχτεί πάνω σέ ´Μουσικές Ιδιοφυϊες´σάν τον Σούκα ή τον Χαλκιά.
Αρρώστιες που μάς έχει αφήσει η κακοχωνεμένη Μεταπολίτευση...
Πολλοί οργάζουν στό άκουσμα μιάς Ταραντέλας παιγμένης σύγχρονα,αλλά άλλοι τόσοι θεωρούν πώς στό άκουσμα ενός Μακεδονίτικου Συρτού θα ξεπεταχτούν ΕΣΑτζήδες...:flipout::flipout:Μέ τέτοια μάς φλομώσανε από τό 1974 και μετά...
Κάτι ήξερε ο μακαρίτης ο Γιαννουλόπουλος πού βοήθησε στην έκδοση τού συγκεκριμένου δίσκου.
Ν´αγιάσει η Ψυχούλα του.:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

dionisp

Established Member
25 January 2007
148
Είχα την τύχη να παρακολουθήσω και τον Β. Σούκα και τον Πετρολούκα ζωντάνα δύο χρονιές σε ένα καλό, "παραδοσιακό" και ποιοτικό πανυγήρι στην Ηλεία από αυτά που σπάνια οργανώνονται πλεόν.

Η εκτέλεση που έκανε ο Σούκας στον Σκάρο, εκεί γύρω στις 2 το βράδυ, θα μου μείνει χαραγμένη στο μυαλό. Τότε αν και πιτσιρικάς αντιλήφθηκα την αξία και τον πλούτο της παραδοσιακής μουσικής που μέχρι τότε ήταν απλά "κλαρίνα" στα αυτιά μου.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,644
Αθήνα
Εκτός απ´την Έφη Θώδη υπάρχουν κι άλλα κλαρίνα. Όποιος έχει αυτό το δίσκο ξέρει.
Τον θεωρώ εκπληκτικό. Βασίλης Σαλέας. :a0210:


484656716_572ff50710.jpg


vasilissaleasmikistheodhr4.jpg