Δεκάξι χρόνια χωρίς τον Astor Piazzolla ....

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
...την 4η Ιουλίου του 1992 έφυγε από κοντά μας ..... από τους μεγαλύτερους του 20ου αιώνα ....

από τις δεκάδες εξαιρετικές δουλειές του, αγαπώ πιο πολύ τις τρεις τελευταίες στην American Clave , ήτοι Tango: Zero Hour, La Cammora, και The Rough Dancer and the Cyclical Night ....

.... Βλέπετε, οι πολύ μεγάλοι καλλιτέχνες, όσο περνούν τα χρόνια ενσωματώνουν δημιουργικά τις εμπειρίες ζωής στο έργο τους, που γίνεται όλο και καλύτερο, χωρίς να στερεύει η πηγή της έμπνευσης .....

.... από το The Rough Dancer and the Cyclical Night ας ακούσουμε (όσοι το κατέχουν ... ), εις μνήμην, το Milonga for three στην εκδοχή με τον Paquito D' Rivera στο σαξόφωνο .....

όποιος το ακούει και δεν του σχίζεται η καρδιά, αξίζει συγχαρητήρια ( ....και χρήζει ψυχιατρικής εξετάσεως ..... ) .
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
... δεν υπάρχει τίποτε με τον ίδιο σε αυτό το κομμάτι στο γιουτιούμπι .....

.... παραθέτω κάποια διασκευή του .....





http://uk.youtube.com/watch?v=-WXMO6MGyTM
 
17 June 2006
14,350
όποιος το ακούει και δεν του σχίζεται η καρδιά, αξίζει συγχαρητήρια ( ....και χρήζει ψυχιατρικής εξετάσεως ..... ) .

ή, όπως έλεγε κάποιος:
"αν μπορείτε να το ακούσετε χωρίς να δακρύσετε, σχίστε τώρα την κάρτα σας του δωρητή οργάνων: Δεν μεταμοσχεύουν καρδιές από πέτρα".
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,921
127.0.0.1
.... παραθέτω κάποια διασκευή του .....

Piazzolla χωρίς bandoneon είναι σαν να τρως φασολάδα χωρίς ψωμί!


 
10 October 2007
311
Limhamn-Sweden
Spyro mou, mia dieukrivnsn, auto pou egrapsa dev eivai etiketa, dev eivai kati to sygkekrimevo, eivai kati aoristo pou mou to leei auto, eva diabolaki kapou apo pavw mou, giauto prepei va paw se psyxiatro, 1000000000000000000 ekatomyrio dev morouv va exouv la8os kai egw va eimai o swstos, to 3erw, alla......
Egw nr8a se epafn me tov Astor priv polla xrovia, eixa davnstei eva LP apo tnv Biblio8nkn, evav disko pou eixe kavei mazi tous Kronos.
kata tyxn akousa tote eva programma sto radio gia autov, av 8ymamai kala apo tote, o Astor eixe paei sto Parisi gia va spoudasei mousikn kai fysika pnge stnv Nadia Boulange, n opoia amesws tov symboulepse va mnv asxoln8ei me tnv "klassikn" mousikn. Isws to diaolaki va eivai autn, dexomai skampilia filoi mou!
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Μην βαράτε , αλλά αυτή η μουσική μου είναι παγερά αδιάφορη , το δε μπαντεονόν και τα συναφή ( ακορντεόν ) μου φέρνουν γέλια . Τάχω συνδεδεμένα με τυφλούς επαίτες .
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Εχω πάντοτε την αίσθηση ότι το μπαντεονόν ( κλπ ) είναι όργανα που θέλουν με το ζόρι να προξενήσουν συναίσθημα και δη μελό . Είναι στη "φύση" τους .
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Re: Απάντηση: Δεκάξι χρόνια χωρίς τον Astor Piazzolla ....

Μην βαράτε , αλλά αυτή η μουσική μου είναι παγερά αδιάφορη , το δε μπαντεονόν και τα συναφή ( ακορντεόν ) μου φέρνουν γέλια . Τάχω συνδεδεμένα με τυφλούς επαίτες .

avepveusa twra.......
kai emeva mou 8ymizouv tyflous apo Italika film!!

Παιδιά , μου επιτρέπετε να προστεθώ κι εγώ στην ...παρέα σας;
Γίναμε τρεις πλάκα πλάκα...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
.... να υποθέσω ότι έχετε ακούσει και τους δίσκους που ανέφερα και διαμορφώσατε άποψη ;;;; ... πέραν φυσικά των συνειρμικών προκαταλήψεων ;;;;;
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
τον πιατσολα και τον μαριο λατσα τον εμαθα απο τον πατερα μου
μιουζικ φορ γιορ χαρτ
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Από τον Piazzolla έχω ακούσει μόνο τις Estaciones Portenhos("Εποχες της Αργεντινής" ή "Εποχές του Μπουένος Άιρες". κάτι τετοιο...) οι οποίες κάνουν αυτο που λέει ο Στέργιος πριν: χτυπάνε κατευθείαν στην καρδια. Και δεν μιλάμε για μελό καταστάσεις στο ρυθμό του tango... Το tango είναι απλά η συνθετική φόρμα... Το ότι η popular πλευρα του Piazzolla ειναι πιο γνωστή δεν σημαίνει οτι τα έργα του στερούνται σημασίας. Εχω την εντύπωση οτι συγκαταλέγεται πλέον στους σοβαρούς συνθέτες. Υπάρχουν συλλογές με κομμάτια του δίπλα από τον Ginastera και τον Guastavinho που σίγουρα ειναι στους σοβαρους εκπροσωπους της Λατινοαμερικάνικης Μουσικής.