Panasonic DMP-BD50EG-K Blu Ray Player

kostas999

Established Member
25 October 2006
270
Μόλις μου παρέδωσαν το νέο Player της Panasonic. :ernaehrung004:
Προβλέπω υπερωρίες απόψε. Περισσότερα αύριο.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Με γειές :firstprize:

Πήρες το καλύτερο (από οτι φαίνεται ) BR player της αγοράς (και το πιο όμορφο κατά τη γνώμη μου)

Αναμένουμε τα σχόλια σου..
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Κώστα, καλωρίζικο :ernaehrung004:
Περιμένω κι εγώ από μέρα σε μέρα το μικρότερο αδερφάκι του (BD30).
 

Antoniss

Established Member
18 January 2008
223
μεγιές μεγιές!!

οι βασικές διαφορές του από το BD30EG ποιες είναι ?
 

kostas999

Established Member
25 October 2006
270
Από σήμερα είμαι ο τυχερός κάτοχος του πολύ-αναμενόμενου DMP -BD50 Blu-Ray της Panasonic. To εν λόγω Player είναι το πρώτο που κυκλοφορεί με Profile 2 και έχει δυνατότητα εσωτερικής αποκωδικοποίησης των νέων φορμά ήχου, DTS Master HD και Dolby True HD καθώς και δυνατότητα BD Live μέσω της Ethernet θύρας που διαθέτει.
Καρδιά του μηχανήματος είναι ο επεξεργαστής UniPhier ο οποίος διαχειρίζεται τον τεράστιο όγκο των πληροφοριών εικόνας και ήχου των δίσκων Blu-Ray. Η κύρια διαφορά με το μικρό αδερφάκι του, το DMP –BD30 είναι η ύπαρξη αναλογικών εξόδων ήχου. Αυτό σημαίνει ότι οι κάτοχοι παλαιότερων προενισχυτών με 5.1 εισόδους θα μπορέσουν για πρώτη φορά να απολαύσουν τον μη απωλεστικό ήχο του DTS Master HD και Dolby True HD. Δυστυχώς 7.1 έξοδο δίνει μόνο μέσω HDMI αλλά ας μη ξεχνάμε ότι επτακάναλα δισκάκια μάλλον δε θα δούμε καθόλου με Ελληνικούς υπότιτλους ενώ και στην Αμερική είναι ακόμη ελάχιστα.
Στον τομέα της εικόνας έχουμε την προσθήκη του PHL Reference Chroma Processor, ενός κυκλώματος υπεύθυνου για το up-sampling (4:2:0 σε 4:2:2) της εικόνας σε εγγραφές HD καθώς και το P HD (Pixel Precision Progressive Processing) το οποίο είναι υπεύθυνο για την επεξεργασία της εικόνας τόσο στην κίνηση όσο και στο 3:2 Pull-Down και την έξοδο σε προοδευτικό σήμα υψηλής ανάλυσης (1080p, 50,60 ή 24 frames) με υποστήριξη Deep Color (12bit) .
Εξωτερικά το μηχάνημα είναι πάρα πολύ όμορφο και αρκετά περιορισμένο σε διαστάσεις καθώς ακολουθεί το νέο σχεδιασμό slim συσκευών που εφαρμόζει η Panasonic. Προσωπικά, το θεωρώ πολύ πιο όμορφο από κάποια Player με 30 κιλά «άδειο» σασί που ζητάνε τριπλάσια χρήματα.
Το Player συνδέθηκε με τον Dila-RS2 μέσω 15m καλωδίου (Tara–Labs, HDMI 1.3) και μέσω των αναλογικών εξόδων στον προενισχυτή.
Το setup αποδείχθηκε αρκετά πολύπλοκο όσο αφορά τον ήχο και τη σύνδεση στο Internet, σχετικά εύκολο όσο αφορά την εικόνα. Σε κάθε περίπτωση η ανάγνωση του Manual είναι υποχρεωτική. Δεν είχα το χρόνο να παίξω με τα πάντα καθώς υπάρχει συνδυασμός menu. Δηλώνοντας έξοδο 24p, αυτόματα υπήρξε άριστη συνεργασία με τον Dila . Τα Blu-Ray έδωσαν έξοδο 1080p- 23.92f (δε θυμάμαι ακριβώς πόσο, κάτι λιγότερο από τα 24 πάντως), ενώ τα απλά DVD 1080p-50f.
Δεν είχα το χρόνο να δοκιμάσω αν δίνει 24f σε απλό DVD και πως παίζει. Από Δευτέρα περισσότερα. Η εικόνα ρυθμίστηκε σε mode User (υπάρχει ακόμη Normal-Soft-Fine-Cinema) όπου ρυθμίζει κανείς contrast, brightness, sharpness, colour, gamma, 3d-NR , δόθηκε standard HDMI range (υπάρχει και enhanced με βελτίωση του contrast), και Seamless Play On (αφορά τις αλλαγές των chapters).
Στον ήχο τα πράγματα είναι αρκετά πιο πολύπλοκα και σε μερικά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη καθώς ο προ μου δεν μπορεί να διαχειριστεί σήματα HDMI. Το κακό είναι ότι παρόλο που δίνει είσοδο PCM, δεν αναφέρει το transfer rate ώστε να μπορώ να επιβεβαιώνω τι σήμα ακριβώς δίνει η κάθε ρύθμιση.
Υπάρχουν 3 κύριες ρυθμίσεις εξόδων. Μπορεί κανείς να ρυθμίσει ως έξοδο αναλογική, bitsream και manual. Κάθε μία από αυτές τις ρυθμίσεις έχει αντίστοιχες αλλαγές είτε στην coaxial είτε στις αναλογικές εξόδους και όλες μαζί στο BD-secondary Audio.
Για αρχή ρυθμίστηκαν πρώτα τα ηχεία ως Large και δόθηκαν οι καθυστερήσεις σύμφωνα με το manual. Για την ένταση υπάρχει δυνατότητα μόνο μείωσης κάθε ηχείου, άρα με βάση το volume των πίσω που θεωρητικά είναι τα πιο κοντινά, μειώνει κανείς τα 3 εμπρός. Η ρύθμιση των ηχείων ως Large δεν ξέρω τι αλλαγές επιφέρει στο crossover. Ο ενισχυτής μου έχει bass management και στις αναλογικές εισόδους και τον ρύθμισα σε THX προδιαγραφή (80Hz). Προσοχή πριν δώσετε test, απενεργοποιήστε την έξοδο ήχου HDMI που είναι σε άλλο άσχετο menu. Χρειάστηκα 30 λεπτά μέχρι να το βρω, δεν υπάρχει στο manual.
Επέλεξα Secondary Audio το οποίο δίνει σίγουρα full bandwidth σε DTS Master HD και Dolby TrueHD.

Μετά και από τις βασικές ρυθμίσεις στον προβολέα ήταν καιρός για το κυρίως πιάτο. Είχα ξαναδοκιμάσει παλαιότερα Blu-Ray στον RS2 με Playstation 3 και ήξερα περίπου τι θα δώ. Δεν είχα βέβαια τον ασυμπίεστο ήχο. Στο tray το δεύτερο Fantastic 4 και έρχεται το απόλυτο σοκ.

Η εικόνα απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ. Εξαιρετικό sharpness, λίγο ανώτερο του Playstation, αλλά με πολύ καλύτερη κίνηση και βάθος. Η σκηνή στην αρχή της ταινίας όπου από τον φλεγόμενο πλανήτη φεύγει o Silver surfer προς το διάστημα αφήνοντας μία ασημί ουρά, διαγράφεται με τόσο αληθοφανή τρόπο στο πανί (100”) που μένουμε 3 άτομα άφωνα. Σε όλες τις σκηνές της ταινίας η κίνηση είναι απλά όνειρο. Κανένα σπάσιμο, σχεδόν ανύπαρκτο edge και πολύ καλά χρώματα, σε σημείο που η απουσία color management του Dila να μην αποτελεί θέμα.
Στο Tray το δισκάκι του I am Legend στη σκηνή όπου κυνηγά στο δρόμο τα ζώα και μετέπειτα όταν μπαίνει στο σκοτεινό κτίριο. Και οι δύο σκηνές χωρίς κανένα πρόβλημα κίνησης που έχω συναντήσει σε άλλους προβολείς με Playstation και Samsung 1400.
Σίγουρα και το Panasonic θα έχει κάποια προβλήματα σε ορισμένα δισκάκια, απλά αυτά θα τα δούμε στο χρόνο. Σίγουρα δεν έχει τα προβλήματα του 30 στο οποίο βέβαια έχουν ήδη δοθεί 3 firmware upgrade. Εδώ αρκεί να είσαι συνδεμένος στο Internet και θα εμφανιστεί όταν είναι διαθέσιμο κάποιο.

Δε μιλήσαμε καθόλου για τον ήχο. Εδώ είναι απλά τα πράγματα. Το 50 με ήχο DTS Master HD και Dolby TrueHD από τις αναλογικές εξόδους όπως συνδέθηκε, απλά κάνει σκόνη οποιοδήποτε απλό DVD Player ανεξαρτήτου τιμής. Ο ασυμπίεστος ήχος δεν έχει καμιά σχέση με οτιδήποτε άλλο.

Αν διαθέτεις αξιοπρεπές σύστημα θα ακούσεις λεπτομέρειες που ούτε καν φαντάζεσαι ότι υπήρχαν στο δισκάκι. Προσοχή στο Volume και στα sub, υπάρχουν δυναμικά περάσματα όπως οι κανονιές στο Master and Commander που θα κάνουν τους γείτονες να τρέχουν. Απλά ΑΠΙΘΑΝΟ.

Ας πάμε τώρα σε αναπαραγωγή απλών DVD. Εδώ το Player γύρισε αυτόματα σε 1080p, 50f. Είχα διαβάσει στο UltimateAv στο αντίστοιχο Review ότι η εικόνα είναι μέτρια. Εγώ θα διαφωνήσω. Η εικόνα για την πλειοψηφία των χρηστών είναι πάρα πολύ καλή. Θα πρέπει να ψάχνει κανείς τη λεπτομέρεια για να δει αδυναμίες.

Στον πρώτο Άρχοντα των Δακτυλιδιών ένα σημείο που συνήθως έχει πρόβλημα κίνησης είναι εκεί που δείχνει τον Gandalf πάνω στο άλογο να τρέχει στην πεδιάδα προς τον πύργο του Saruman. Εδώ η κίνηση είναι τέλεια, κανένα σπάσιμο, κανένα ψηφιακό Artifact που θα σου τραβήξει την προσοχή. Στο χιόνι στο βουνό και στο close up του δακτυλιδιού η εικόνα πάρα πολύ καθαρή, εξαιρετική θα έλεγα. Σε σκηνές με κίνηση στο πλάι της κάμερας υπάρχουν κάποια σπασίματα στις άκρες των αντικειμένων αλλά θα πρέπει να είναι γνώστης κανείς για να τα διακρίνει.
Συμπερασματικά θα έλεγα ότι η εικόνα σε απλό DVD με καλύπτει κατά 90%. Και να φανταστείτε ότι είμαι πιο απαιτητικός από τον Στρατηγό! :grinning-smiley-043 Για αυτό το κάτι παραπάνω θα χρειαστεί κανείς να δώσει πολλά χρήματα. Προσωπικά δε θα τα έδινα.
Όσο αφορά τον ήχο σε απλό DVD, είναι ισάξιος του Denon 3910 που είχα. Σε δικάναλο δεν περίμενα έτσι και αλλιώς πολλά, ούτε με ενδιαφέρει καθώς έχω πολύ καλό CD.
Τα άλλα καλούδια όπως PIP, LIVE DB κτλ εν καιρώ. Η Panasonic με το DMP-BD50EG-K έδειξε το δρόμο στον ανταγωνισμό. Αναμένονται σύντομα και άλλα Player Profile 2, σε όλες τις κατηγορίες τιμής. Πρώτο και καλύτερο το Sony 550 το οποίο θα έχει από ότι ακούγεται 7.1 εξόδους και ίδια τιμή. Αλλά θα έρθει περίπου στο τέλος του έτους. Με βάση τα όρια που έθεσε το Panasonic δε νομίζω πλέον ότι Players πάνω από 800€ - 1000€ θα έχουν τύχη.

K.Σ
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    150.7 KB · Views: 144
  • 2.jpg
    2.jpg
    141.8 KB · Views: 93
  • 3.jpg
    3.jpg
    139.9 KB · Views: 98

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Από σήμερα είμαι ο τυχερός κάτοχος του πολύ-αναμενόμενου DMP -BD50 Blu-Ray της Panasonic. To εν λόγω Player είναι το πρώτο που κυκλοφορεί με Profile 2 και έχει δυνατότητα εσωτερικής αποκωδικοποίησης των νέων φορμά ήχου, DTS Master HD και Dolby True HD καθώς και δυνατότητα BD Live μέσω της Ethernet θύρας που διαθέτει.


Μετά και από τις βασικές ρυθμίσεις στον προβολέα ήταν καιρός για το κυρίως πιάτο. Είχα ξαναδοκιμάσει παλαιότερα Blu-Ray στον RS2 με Playstation 3 και ήξερα περίπου τι θα δώ. Δεν είχα βέβαια τον ασυμπίεστο ήχο. Στο tray το δεύτερο Fantastic 4 και έρχεται το απόλυτο σοκ.

Η εικόνα απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ. Εξαιρετικό sharpness, λίγο ανώτερο του Playstation, αλλά με πολύ καλύτερη κίνηση και βάθος. Η σκηνή στην αρχή της ταινίας όπου από τον φλεγόμενο πλανήτη φεύγει o Silver surfer προς το διάστημα αφήνοντας μία ασημί ουρά, διαγράφεται με τόσο αληθοφανή τρόπο στο πανί (100”) που μένουμε 3 άτομα άφωνα. Σε όλες τις σκηνές της ταινίας η κίνηση είναι απλά όνειρο. Κανένα σπάσιμο, σχεδόν ανύπαρκτο edge και πολύ καλά χρώματα, σε σημείο που η απουσία color management του Dila να μην αποτελεί θέμα.
Στο Tray το δισκάκι του I am Legend στη σκηνή όπου κυνηγά στο δρόμο τα ζώα και μετέπειτα όταν μπαίνει στο σκοτεινό κτίριο. Και οι δύο σκηνές χωρίς κανένα πρόβλημα κίνησης που έχω συναντήσει σε άλλους προβολείς με Playstation και Samsung 1400.

Δε μιλήσαμε καθόλου για τον ήχο. Εδώ είναι απλά τα πράγματα. Το 50 με ήχο DTS Master HD και Dolby TrueHD από τις αναλογικές εξόδους όπως συνδέθηκε, απλά κάνει σκόνη οποιοδήποτε απλό DVD Player ανεξαρτήτου τιμής. Ο ασυμπίεστος ήχος δεν έχει καμιά σχέση με οτιδήποτε άλλο.

Τα άλλα καλούδια όπως PIP, LIVE DB κτλ εν καιρώ. Η Panasonic με το DMP-BD50EG-K έδειξε το δρόμο στον ανταγωνισμό. Αναμένονται σύντομα και άλλα Player Profile 2, σε όλες τις κατηγορίες τιμής. Πρώτο και καλύτερο το Sony 550 το οποίο θα έχει από ότι ακούγεται 7.1 εξόδους και ίδια τιμή. Αλλά θα έρθει περίπου στο τέλος του έτους. Με βάση τα όρια που έθεσε το Panasonic δε νομίζω πλέον ότι Players πάνω από 800 - 1000 θα έχουν τύχη.

K.Σ

Καλοριζικο .. Επαληθεύεις τα πρώτα σχόλια για την εξαιρετική του εικονα /ήχο

Εαν δεν εχεις προβλημα να μας πεις από που το αγορασες και πόσο καθότι ειμαι σίγουρος οτι ειναι πολλοι οι ενδιαφερόμενοι...

Και ναι, εαν ειναι τόσο καλό , δεν εχει νοημα να κοιτάζουμε για high-end BR players...
 
Εξαιρετικο review Κωστα, μπραβο.
Ο ενδυασμος μεταξυ Playstation 3 και Panasonic DMP-BD50EG-K λυθηκε για πολλους απο μας, αν και θα ηταν τελειο αν γινοταν μια αμεση αντιπαραθεση των δυο player.

Την τιμη του δεν καταλαβα αν μπορεις πες μας.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Καλορίζικο.

Για το 7.1 που λες όμως επέτρεψε μου να διαφωνήσω.

Ήδη το DTS MA 7.1 είναι αρκετά διαδεδομένο (πχ σε συγκεκριμένα studio όπως η NewLine) και όσο πάει κερδίζει και έδαφος.

Για Ελλάδα, ήδη το Hairspray μας έχει έρθει και αν δεν κάνω λάθος, έχει διατηρήσει το 7.1 της Αμερικάνικης έκδοσης.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
Κωστα ευχαριστουμε πολυ για το αναλυτικο review!
Για τον ηχο ειναι οπως τα λες: Το ασυμπιεστο δεν εχει καμια σχεση με το απλο DD/DTS. Οσοι εχουμε ΗΤPC με καλες καρτες ηχου το εχουμε επισημάνει εδω και πολυ καιρο..
Για την εικονα τωρα ενα-δυο σχολια: Η χρωματικη συμπεριφορα του HD-100 δεν ειναι δυνατον να βελτιωνεται απο το Panasonic. Το υπερκορεσμενο χρωμα του JVC (το οποιο εμενα προσωπικα δεν ενοχλει τοσο αν και προτιμω το διορθωμενο συμφωνα με Rec. 601/709) μπορει να διορθωθει μονο μεσω εξωτερικου VP με δυνατοτητες Color Management System οπως ο Lumagen RadianceXD. Επισης στο θεμα της κινησης, οι JVC γενικα εχουν αποδειξει οτι αν τους κλειδωσεις σωστα σε 1080p 23.976 θα εχουν κινηση "βουτυρο" απο οποιαδηποτε πηγη εχει τετοια δυνατοτητα (οπως το Panasonic). Τελος, επειδη αναφερθηκες σε θεμα sharpening θα ηθελα μια-δυο κουβεντες παραπανω για τις δυνατοτητες του Panasonic πανω στο θεμα αυτο, μιας που τα περισσοτερα stand alone players εχουν αθλιες επιδοσεις οταν ενεργοποιεις το sharpness τους..
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
Επισης ηθελα να ρωτησω, αν δοκιμασες να δεις εαν το Panasonic περνα κανονικα τα Video Levels (16-235) δηλαδη αν εμφανιζει τις μπαρες Below Black και Above White.
 

kostas999

Established Member
25 October 2006
270
Το πήρα από
http://www.hifishop24.de/hifishop24....php?MerchantID=idealo&product_sku=0410290143

Χρειάστηκαν μόλις 5 ημέρες από όταν έβαλα τα χρήματα στην Τράπεζα. Πολύ αξιόπιστο, υπάρχει και το αδερφάκι d-living.de Τώρα έχει παράδοση 8-10 μέρες.

Τάκη, το sharpness απλά το ανέβασα ένα κλικ, τίποτε άλλο. Αλλά σε σχέση με Playstation τα paterns έδειξαν καλύτερη αναλυτικότητα. Ίσως το εσωτερικό κύκλωμα της panasonic με το νέο software (σε σχέση με αυτό του 30) να κάνει κάτι, δεν υπάρχουν πληροφορίες ακόμη. Στα χρώματα κατέβασα λίγο τον κορεσμό και όλα μια χαρά για τα δικά μου μάτια.
Video Levels δε δοκίμασα όπως και offset. Από Δευτέρα, όταν επιστρέψω.
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Κώστα έχεις κανά ενισχυτή A/V που να αποκωδικοποιεί τα HD format, να δοκιμάσεις να μου πεις με 100% βεβαιότητα αν μέσω hdmi στέλνει bitstream τα νέα φορμάτ;

και πάλι καλορίζικο.
 

kostas999

Established Member
25 October 2006
270
Μία απευθείας κόντρα με το playstation θα ήταν εφικτή μόνο αν είχα προ με δυνατότητα HDMI 1.3 ώστε να παίζουμε με τις εισόδους και να έχουμε και bitstream ηχο.
 

kostas999

Established Member
25 October 2006
270
Τάσο εγώ δεν έχω κανένα κοντά μου, το έχουν δοκιμάσει όμως άλλοι στη Γερμανία, βγάζει σίγουρα 7.1 σε όλα.
 

kostas999

Established Member
25 October 2006
270
Ναί αυτό εννοώ, να δώ γραμμένο στην οθόνη DTS Master, όχι απλά PCM
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
ερώτηση: αν έχεις PS3 ,αξίζει να δώσεις άλλα 500 για ένα player σαν αυτο και μάλισταν εάν δεν βλέπεις σε 100" ?
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
ερώτηση: αν έχεις PS3 ,αξίζει να δώσεις άλλα 500 για ένα player σαν αυτο και μάλισταν εάν δεν βλέπεις σε 100" ?


Πιστεύω οτι εαν δεν εχεις τίποτα και σε ενδιαφέρει μονο η αναπαραγωγή BR χωρίς τις gaming & media server (εστω και περιορισμένες) ικανοτητες του PS3, τότε το Panasonic φαινεται μια άριστη πρόταση εδώ και τώρα, κυριως λογω των δυνατοτήτων του και του εξαιρετικου πακέτου εικονα-ήχος που προσφέρει. Επισης το Panasonic μπορει να ειναι πρώτη επιλογη για οσους δεν θα ήθελαν για τον χ/y λόγο μια παιχνιδομηχανή στο σαλόνι τους.. Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις το PS3 ειναι μονόδρομος...

Προσωπικά το PS3 που έχω με καλύπτει, αν ομως δεν το ειχα και έπρεπε να αγοράσω τώρα, τοτε για την χρήση που ενδιαφέρομαι θα κοιταζα τo Panasonic..