Ποια 37άρα οέο;

netagra

AVClub Enthusiast
Καλησπέρα !
χάλασε η CRT και ήρθα πιο κοντά στην ολοκλήρωση του ονείρου!

Θα μπει σε σύνθετο και χωράει μετά βίας 37άρα. Το μέγιστο πλάτος που έχω είναι 95cm και μάλιστα η νέα TV θα εξέχει λίγο προς τα μπροστά - αλλά με ασφάλεια αφού θα βάλω ειδική βάση.

Απόσταση θέασης 3,5m.
Θα βλέπω προτίστως TV, Sat TV και κάνα DVD - με σειρά προτίμησης.
Θέλω να είναι Full HD εκτός αν συμβιβαστώ με κάτι εξαιρετικό σε χαμηλότερη ανάλυση.

Θέλω να δώσω το πολύ 1100 ευρώ - άντε 1200...

Έχετε να προτείνετε κάτι;
Ευχαριστώ και δεν βιάζομαι!!!
 
2 December 2006
1,167
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Τηλεόραση Plasma 37" με πάνελ 11ης γενιάς - HD Ready - Ανάλυση 1024x720 pixels - Eνσωματωμένος δέκτης DVB-T (Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης) - Αντίθεση 15.000:1 - Δυναμική αντίθεση 1.000.000:1 - Τεχνολογία νέας γενιάς V-real 3 - Δυνατότητα αναπαραγωγής εικόνας 1080/24p - 100Hz Dual Scan (Διπλή σάρωση) - 3 είσοδοι HDMI - VIERA Link - Υποδοχή κάρτας SD (με JPEG viewer) - Είσοδος PC - Σύστημα ήχου V-Audio (με Bass Boost) - Περιλαμβάνεται η επιτραπέζια βάση

PANASONIC 37 PX80
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
post # 5 (16-6-2008)

Rivers: Το HD ειναι φτιαγμενο για μεγαλες οθονες κατι που δεν το λεει σχεδον κανενας.

Απο την εμπειρια μου θα ελεγα τουλαχιστον 40" Full HD για να φανει η διαφορα Blu Ray και DVD αλλα ακομη καλυτερα απο 46" και πανω.
....κι εγώ συμφωνώ με τον Γιάννη...-bye-

Edit: Λάθος URL...θα βάλω το σωστό ....

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=535640&postcount=5
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Ποια 37άρα οέο;

Αλλο να ειναι μια τηλεοραση Full HD και αλλο να μην ειναι ουτε HD Ready.

Aλλιως μπορει να βλεπει και σε CRT.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Θα βλέπω προτίστως TV, Sat TV και κάνα DVD - με σειρά προτίμησης.

Παντως ανεξαρτητα απο αναλυσεις ΗD Ready, Full HD κτλ. μια 37PX80 ειδικα για την χρηση που την θελει ο φιλος ειναι οτι πρεπει.

Εγω απαντησα παραπανω λογω της απαιτησης του να ειναι οπωσδηποτε Full HD.
 

netagra

AVClub Enthusiast
Αρχίζω να ψήνομαι για την Panasonic αφού είχα διαβάσει και κάποια άλλα post. Θα προσπαθήσω να βρω μία να δω.
Η αλήθεια είναι ότι όπως οι περισσότεροι έψαχνα περισσότερο για monitor παρά TV.
Η 37PX80 θα παίζει καλά από το PC μου (NVidia 9600GT) HD υλικό; Η καλύτερη συνδεσμολογία είναι μέσω του VGA 15pin ή DVD-HDMI;
Ποια η γνώμη σας τέλος για την Sharp LC 37X20;
Σας ευχαριστώ όλους!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Απάντηση: Re: Ποια 37άρα οέο;

Τωρα με μπερδεψες ακομη περισσοτερο...

Αν μιλαμε για DVD , τηλεοπτικο σημα κτλ. (οπως αναφερεις στην αρχη) τοτε η PX80 ειναι καλη επιλογη.

Αν μιλαμε για χρηση με PC τοτε μαλλον πρεπει να πας σε Full HD (την Sharp που λες η καποια παρομοια).
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Bασικα αλλο επιπλο θελει το παληκαρι αλλα μπερδεψε τις προταιρεοτητες:flipout::flipout:
 

netagra

AVClub Enthusiast
Εεεεμ, δεν μπέρδεψα τίποτα!
Ρωτάω απλά πως θα τα πάει με το PC μου αν τύχει και αποφασίσω να το συνδέσω. Δεν άλλαξα προτεραιότητες το παλικάρι! Αφού λέω ότι ψήνομαι κιόλας!

Τόσο που σήμερα αποφάσισα να βρω μία να δω από κοντά. Πήρα τηλέφωνο διάφορα καταστήματα που με βόλευαν στον δρόμο από την δουλειά σπίτι και τελικά την βρήκα μόνο στο mediamarkt.
Πάω λοιπόν να την δω αν και ήξερα τι θα αντιμετωπίσω.
Αφού την έψαχνα που είναι τελικά την βρήκα πίσω από μια κολόνα χαμηλά. Δεν μου έκανε αίσθηση γιατί με χάλασε η γεωμετρία της στο επίγειο αναλογικό πρόγραμμα που έπαιζε. Πήρα το τηλεχειριστήριο και προσπάθησα να την αλλάξω. Κάπου εδώ μέσα διάβασα για το αυτόματο, αλλά μάταια... Στο 4:3 έβαζε τα κενά αριστερά-δεξιά. Τίποτα πάλι. Δυστυχώς ήταν σε χάλια θέση και με χάλια λογικά ρυθμίσεις.
Άντε τώρα να βρω άλλη έκθεση...
Δεν το βάζω κάτω. Ας μείνω με την 14άρα στο σαλόνι - ελπίζω όχι για κάνα 6μηνο.
ΥΓ: Πολύ ακριβό κατάστημα έχει καταντήσει το mediamarkt. Τις τιμές του τις καταρίπτουν και συνοικιακά καταστήματα.
 

netagra

AVClub Enthusiast
Και έχεις απόλυτο δίκιο με το έπιπλο! Μακάρι να μπορούσα να το ξεφορτωθώ αλλά ας όψεται η γυναίκα που τρώγοταν να το πάρει και έκανε λες και είδε τι να πω... άσε με βραδυάτικα... τι μου θύμησες... έχουμε και εμείς έναν πόνο και μας τον χτυπάτε όλη την ώρα...
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
OI toshiba XF και ZF στις 40" ειναι ακριβως 93.4
a068.gif
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ποια 37άρα οέο;

Εεεεμ, δεν μπέρδεψα τίποτα!
Ρωτάω απλά πως θα τα πάει με το PC μου αν τύχει και αποφασίσω να το συνδέσω. Δεν άλλαξα προτεραιότητες το παλικάρι! Αφού λέω ότι ψήνομαι κιόλας!

Τόσο που σήμερα αποφάσισα να βρω μία να δω από κοντά. Πήρα τηλέφωνο διάφορα καταστήματα που με βόλευαν στον δρόμο από την δουλειά σπίτι και τελικά την βρήκα μόνο στο mediamarkt.
Πάω λοιπόν να την δω αν και ήξερα τι θα αντιμετωπίσω.
Αφού την έψαχνα που είναι τελικά την βρήκα πίσω από μια κολόνα χαμηλά. Δεν μου έκανε αίσθηση γιατί με χάλασε η γεωμετρία της στο επίγειο αναλογικό πρόγραμμα που έπαιζε. Πήρα το τηλεχειριστήριο και προσπάθησα να την αλλάξω. Κάπου εδώ μέσα διάβασα για το αυτόματο, αλλά μάταια... Στο 4:3 έβαζε τα κενά αριστερά-δεξιά. Τίποτα πάλι. Δυστυχώς ήταν σε χάλια θέση και με χάλια λογικά ρυθμίσεις.
Άντε τώρα να βρω άλλη έκθεση...
Δεν το βάζω κάτω. Ας μείνω με την 14άρα στο σαλόνι - ελπίζω όχι για κάνα 6μηνο.
ΥΓ: Πολύ ακριβό κατάστημα έχει καταντήσει το mediamarkt. Τις τιμές του τις καταρίπτουν και συνοικιακά καταστήματα.

Αν εννοείς την 37ΡΧ80...που είναι στο τέλος του διαδρόμου με τις 37άρες, δίπλα στη κολώνα (κάτω από μια SAMSUNG)...στο MEDIA στο ποτάμι....την έχω δει κι εγώ..δεν δείχνει σωστά....υποθέτω ότι πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα με το overscan...γιατί εκτός από την 'ακεντράριστη' εικόνα στα αναλογικά κανάλια...ούτε τα μενού της δεν εμφανίζονται σωστά. ούτε η μπάρα με τις πληροφορίες που βγαίνει κατά την αλλαγή των καναλιών....(το 1/4 περίπου εξαφανίζεται δεξιά)....υποθέτω δύο πράγματα...:idea:

..... ή έχει χαλάσει....

...ή κάποιος περίεργος αλχημιστής έχει κάνει δοκιμές στο service menu...για να ξέρει τι γίνεται με τη δικιά του...:beatnik2:
 

netagra

AVClub Enthusiast
Ακριβώς γείτονα -και εγώ Αγίους Αναργύρους μένω - το μενού εμφανίζοταν πολύ δεξιά και κομμένο στην μέση. Ήταν πολύ πειραγμένη η τηλεόραση, σε σημείο που εκνεύριζε. Στο mediamarkt στην Κηφισσίας ακριβώς εκεί στην κολώνα.