Atonement-Εξιλέωση

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
atonement_poster.jpg


Ενδιαφερουσα ρομαντικη & λιγο καταθλιπτικη
ταινια μου φανηκε αυτη αλλα ακρως απολαυστικη & σιγουρα
αξιζει θεασης.
Βασισμενη πανω στο ομωνυμο πετυχημενο μυθιστορήμα ειναι η ταινια
& εχει να κανει με εναν ακομη ανεκπληρωτο ερωτα & ενα μεγαλο
ψεμα που οφειλεται σε λαθος της παιδικης ηλικιας, ολα αυτα
συμβαινουν με φοντο τον Β Παγκοσμιο Πολεμο..

Πολυ καλες ερμηνειες απο την ομορφη Keira Knightley & τον McAvoy τους
δυο πρωταγωνιστες αλλα εξισου καλη & η ερμηνεια μικρής Saoirse Ronan.
Στο τελος ολα τα λεφτα ο μικρος ρολος της Vanessa Redgrave!

Εξαιρετικα τα σκηνικα & η ατμοσφαιρα εποχης,πολυ καλη η φωτογραφια
& υπεροχο το σαουντρακ απο τον Dario Marianelli που κερδισε & το οσκαρ.
Η ταινια ηταν υποψηφια επισης για 7 οσκαρ & κερδισε τη Χρυσή Σφαίρα
Καλύτερης ταινίας.

Γραμικη σκηνοθεσια απο τον Wright καλο σεναριο & μια ταινια
γεματη συναισθηματα & ερωτισμο οπου η προσπαθεια για την
εξιλεωση και την καθαρση δυσκολα θα ερθει..
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Από αυτά που είχα διαβάσει περίμενα πολλά παραπάνω .... την βρήκα απλά καλή ... τίποτα παραπάνω ...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Την ειχα δει πριν μηνες σε High Definition. Πολυ ενδιαφερουσα ταινια. Ιδιαιτερα εντυπωσιακο το μονοπλανο στις Γαλλικες ακτες προς το τελος της ταινιας.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Re: Απάντηση: Atonement-Εξιλέωση

Την ειχα δει πριν μηνες σε High Definition. Πολυ ενδιαφερουσα ταινια. Ιδιαιτερα εντυπωσιακο το μονοπλανο στις Γαλλικες ακτες προς το τελος της ταινιας.

Πράγματι η εικόνα σε HD και αρκετά πλάνα στην ταινία ζωγράφιζαν ...
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Εβαλες παλιά για την μουσική , σου απάντησαν για την ταινία . Είπες τώρα να βάλεις θέμα για την ταινία , μπας και σου απαντήσουν για την μουσική ;:a0210::flipout:

:flipout::flipout:Οχι καμια σχεση ετσι & αλλιως
το σαουντρακ αγοραστηκε απο τοτε γιατι πραγματικα μου
αρεσει πολυ,το θεωρω απο τα καλυτερα για αυτην την χρονια
στο ειδος του παντα.-bye-
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Για να είμαι ειλικρινείς δεν τρελάθηκα . Είναι καλοδουλεμένη , έχει όλα αυτά τα στοιχεία που χρειάζεται μια ¨μεγάλη ¨ ταινία αλλά ….
Ίσος φταίνε τα πολλά καλά λόγια που άκουγα , ίσως φταίνε οι πρωταγωνιστές που ήταν κομμάτι λίγοι για τους ρόλους , ίσως φταίνε τα φεγγάρια που λέει και ο Νότης ( Μαυουδής για να μην παρεξηγηθώ) .
Γενικότερα η ταινία έψαχνέ αυτό το κάτι που έψαχνέ και ο Άγγλος ασθενής , και οι ατέλειωτοι αρραβώνες και πολλές πολλές άλλες του είδους και που όνο το όσα παίρνει ο άνεμος τελικά το έχει βρει στο σινεμά , άντε κα ο Τιτανικός εν μέρει.
Ο μεγάλος περιπετειώδης έρωτας είναι κι εδώ το αντικείμενο του πόθου που εμένα προσωπικά μ αφήνει παγερά αδιάφορό .
Σε γενικές γραμμές η ταινία είναι καλή , η πιτσιρίκα αφιερώνει , η Κίρα που τόσα είπαν για την ερμηνεία της απλά παίζει κάπως καλύτερα απ τους πειρατές της καραϊβικής , η φωτογραφία σε υψηλά επίπεδα κα η σκηνοθεσία ώρες ώρες υποδειγματική .

Δείτε την
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,667
Αθήνα
Θα προσπαθήσω να τη δώ σήμερα. Μου κινήσατε την περιέργεια.
Αυτά βέβαια είναι και θέμα γούστου. Εγώ πχ Κώστα σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνω τον Τιτανικό με τον Άγγλο ασθενή. Θεωρώ τη δεύτερη πολύ καλύτερη.. Αλλά είπαμε... γούστα...
icon12.gif
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Θα προσπαθήσω να τη δώ σήμερα. Μου κινήσατε την περιέργεια.
Αυτά βέβαια είναι και θέμα γούστου. Εγώ πχ Κώστα σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνω τον Τιτανικό με τον Άγγλο ασθενή. Θεωρώ τη δεύτερη πολύ καλύτερη.. Αλλά είπαμε... γούστα...
icon12.gif
Μπάμπη δεν έθεσα θέμα σύγκρισης του Τιτανικού με τον Ασθενή . Σαφώς και ήταν καλύτερή . Απλά και οι δύο πραγματεύονται ένα μεγάλο έρωτα. Που περνα από 40 κύματα




Υ.Γ Θα σε δούμε αύριο βράδυ?
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,667
Αθήνα
Μπάμπη δεν έθεσα θέμα σύγκρισης του Τιτανικού με τον Ασθενή . Σαφώς και ήταν καλύτερή . Απλά και οι δύο πραγματεύονται ένα μεγάλο έρωτα. Που περνα από 40 κύματα


Υ.Γ Θα σε δούμε αύριο βράδυ?

Ούπππππς.......... Λάθος κατάλαβα...
icon9.gif


Αύριο μάλλον, ελπίζω να μην μου στραβώσει πάλι κάτι την τελευταία στγμή.
 
17 June 2006
23,742
Αθήνα
Εμένα με είχε πάρει ο ύπνος στον σινεμά.... ναι καλά καταλάβατε, συζυγικά καθήκοντα....10000bc εγώ; atonement εκείνη....

Αυτή η keira πάντως πετσί και κόκκαλο είναι, ας φάει κανά κοτοπουλάκι... ;)
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,014
Θα προσπαθήσω να τη δώ σήμερα. Μου κινήσατε την περιέργεια.
Αυτά βέβαια είναι και θέμα γούστου. Εγώ πχ Κώστα σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνω τον Τιτανικό με τον Άγγλο ασθενή. Θεωρώ τη δεύτερη πολύ καλύτερη.. Αλλά είπαμε... γούστα...
icon12.gif

Εγώ πάλι λέω να το αποφύγεις.
Με 2 γυναίκες το έβλεπα και βαρέθηκαν και αυτές.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Re: Απάντηση: Atonement-Εξιλέωση

Ώχ.. Αν βαρέθηκαν οι γυναίκες... φαντάζομαι τι θα δώ...
icon11.gif

Άστα βράστα Μπάμπη .... άμα έχεις αυπνίες και σου περισσεύει και χρόνος δες την .... αλλιώς αμόλα την ....
 

doros

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,411
Ηράκλειο Αττικής
Εμένα μου άρεσε πολύ πάντως! Δες το μόνο για τη φωτογραφία και τη μουσική αν μη τι άλλο.

Υ.Γ. Μου άρεσε και ο Άγγλος Ασθενής (πιο πολύ) και ο Τιτανικός (πιο λίγο), οπότε μπορεί να μην είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Aτονία... ειδικά το πρώτο μέρος στα λιβάδια, βαρεθηκα απίστευτα. Το ρολόι μου πρέπει να παρεξηγήθηκε, τόσες φορές που το κοίταξα.

Και στο τέλος έρχεται αυτό:
Στο τελος ολα τα λεφτα ο μικρος ρολος της Vanessa Redgrave!

και σε κάνει να τα δεις όλα διαφορετικά... ευχάριστη νότα σε μια κατά τα άλλα βαρετή ταινία.