ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΕΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΥΜΑ — 3:10 TO YUMA

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
505619%7E3-10-To-Yuma-Posters.jpg


3:10 TO YUMA
ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΕΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΥΜΑ
Χώρα: ΗΠΑ
Έτος: 2007
Διάρκεια: 122
Είδος: Γουέστερν
Σκηνοθεσία: James Mangold
Πρωταγωνιστούν: ChristianBale, Russell Crowe, Peter Fonda
Εικόνα: 2,40:1
Ήχος: D.D 5,1

Μια ταινία που μου άφησε ανάμικτα συναισθήματα . Με κύριο συστατικό της την δράση και τους χαρακτήρες της μας παρασύρει σε μια διαδρομή προς την καταδίκη ενός ουσιαστικά κρατούμενου που συνοδεύετε μέχρι τις φυλακές της Γιούμα . Πολύ πιστολίδι , ένας πολύ καλός Bale, ένας μέτριος Crowe κι ένα σκηνικό βγαλμένο από την εποχή των καλών spaghettiwestern του Leone. Παρ όλα αυτά ένοιωθα συνεχώς πω κάτι της έλειπε .
Βλέπετε πάντως άνετα και μάλιστα αρέσει κιόλας χωρίς όπως είπα παραπάνω να είναι κάτι το πολύ ιδιαίτερο .

Αριζόνα, μετά τον Αμερικάνικο Εμφύλιο.
Ο Νταν Έβανς, βετεράνος του πολέμου, που έχει ως «ενθύμιο» ένα σακατεμένο πόδι, προσπαθεί να κάνει το ράντζο του να ορθοποδήσει. Πήγε εκεί με τη γυναίκα του και τα δύο ανήλικα παιδιά του για λόγους υγείας του πιο πιτσιρικά γιου. Όμως, από τη μία η παρατεταμένη ξηρασία και από την άλλη η περίπτωση να περάσει ο σιδηρόδρομος από την περιοχή, πράγμα που αυξάνει την τιμή του ράντζου, τον έχουν φέρει σε πολύ δύσκολη οικονομικά θέση. Πολλοί είναι εκείνοι που θέλουν να τον διώξουν από εκεί…
Ο Νταν έχει μια ευκαιρία να σωθεί: συλλαμβάνεται ο Μπεν Γουέιντ, επικηρυγμένος ληστής που με τη συμμορία του έχει ρημάξει τα τρένα. Χρειάζεται, όμως, να μεταφερθεί από το Μπίσμπι στο Κοντένσιον, την πιο κοντινή πόλη με σιδηροδρομικό σταθμό. Τελικός προορισμός, η Γιούμα της Αριζόνα, ώστε εκεί να δικαστεί από το ομοσπονδιακό δικαστήριο. Και προφανώς, να καταδικαστεί με τη θανατική ποινή. Χρειάζεται συνοδεία για να μεταφερθεί ο Μπεν στο Κοντένσιον, συνοδεία που έχει καλή χρηματική αμοιβή.
Ο Νταν βρίσκει την ευκαιρία να ξεχρεώσει. Έτσι, συνοδεύει τον Γουέιντ μαζί με άλλους. Στο τριήμερο ταξίδι τους, όμως, θα έχουν να αντιμετωπίσουν πολλά: ινδιάνους Απάτσι, εργάτες στο σιδηρόδρομο που επιζητούν εκδίκηση και κυρίως, τα μέλη της συμμορίας του Γουέιντ που θέλουν να τον απελευθερώσουν. Όσο πλησιάζει το τέλος, οι δύο άντρες με τις αντιδιαμετρικές ηθικές αξίες, αναμετρώνται και ανακαλύπτουν μια απρόσμενη συγγένεια.
Η προσπάθεια του Νταν Έβανς να σώσει το ράντζο του γίνεται τελικά μια ευκαιρία να δικαιώσει τον εαυτό του, τόσο στα μάτια της οικογένειάς του όσο και στα δικά του, και να μάθει στο γιο του τη σημασία του να είσαι πραγματικός άντρας…


 
Last edited by a moderator:

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Re: 3:10 TO YUMA

Εμένα μου άρεσε πολύ.
Οι ερμηνείες πολύ καλές (Και ο Bale και ο Crowe είναι εξαιρετικοί κατά την άποψη μου). Νομίζω ότι είναι remake παλιότερης ταινίας ,που δεν την έχω δει .
Φιλότιμη και τίμια προσπάθεια πάντως, ένα από τα καλύτερα γουέστερν που έχω δει τα τελευταία χρόνια.
(Δεν έχουν γυριστεί και πολλά εξάλλου.....)
 
17 June 2006
23,742
Αθήνα
Απάντηση: 3:10 TO YUMA

Παρ όλα αυτά ένοιωθα συνεχώς πω κάτι της έλειπε .


Για να πω την αλήθεια μου, σ' αυτό συμφωνώ κι εγώ. Θα ήθελα όχι περισσότερο πιστολίδι, αλλά περισσότερο suspense, αγωνία κι ας ήταν πιό μικρή σε διάρκεια. Νομίζω ότι είχε πολλά κουραστικά σημεία "αναμονής".
 

Μιχάλης Θ.

Established Member
21 June 2006
168
Re: 3:10 TO YUMA

Κλασική περίπτωση western με αργή εξέλιξη και περιορισμένη δράση. Εξαιρετικός ο Bale και ο κακός της υπόθεσης(Ben Foster), ικανοποιητικός ο Crowe. Γενικά έχω την εντύπωση πως κάποιοι χαρακτήρες ήταν καρικατούρες, εσκεμένα μάλιστα. Ψηφίζω καλή γιατί...κάτι έλειπε!(αν το βρει κάποιος ας το ομολογήσει!)
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,844
Ελλαδα
Απάντηση: 3:10 TO YUMA

ναι πραγματι βλεπεται ευχαριστα ...
τι να το κανω ομως
με ενοχλησε η ελειψη ειλικρινειας στην αφηγηση
οι ποιο γελοιες σκηνες , η αρχικη συλληψη του Κροου
και η αποκορυφωση του τελους .

.
 

usherades

Senior Member
5 November 2007
548
Aθηνα/Βυρωνας
Απάντηση: 3:10 TO YUMA

Ειναι πραγματικα πολυ καλη ταινια και δινει πραγματικα, μαθηματα ανθρωπιας. Οντως απο την ταινια ελειπε κατι και αυτο ισως ηταν το περισσοτερο πιστολιδι και ισως μπορουσε να ειχε καλυτερο τελος.
 

markont

Established Member
19 June 2006
230
Re: 3:10 TO YUMA

Mέτρια και αυτό λόγω του Κρόου οι υπόλοιποι παίζουν μια ζαρά!
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Re: 3:10 TO YUMA

Κλασική περίπτωση western με αργή εξέλιξη και περιορισμένη δράση. Εξαιρετικός ο Bale και ο κακός της υπόθεσης(Ben Foster), ικανοποιητικός ο Crowe. Γενικά έχω την εντύπωση πως κάποιοι χαρακτήρες ήταν καρικατούρες, εσκεμένα μάλιστα. Ψηφίζω καλή γιατί...κάτι έλειπε!(αν το βρει κάποιος ας το ομολογήσει!)

+1

..... αν δεν έπαιζε και ο Crowe θα έλεγα μέτρια
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Re: 3:10 TO YUMA

Αρκετά καλή. Ο Βale πολύ καλός για άλλη μια φορά.

Πολύ "άτομο" και ο Ben Foster, που κάνει το πρωτοπαλίκαρο του Crowe...
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: 3:10 TO YUMA

Πολύ καλή ταινία και με κλιμακούμενη αγωνία στο τέλος!

Την έχω σε Αμερικάνικο blu-ray ,με ασυμπίεστο ήχο 7.1 !!!

Φυσικά και η εικόνα σκοτώνει.:grinning-smiley-043
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: 3:10 TO YUMA

Ενταξει ειχε τις αδυναμιες του σεναριακα
το εργο αλλα ειχε & καλη φωτογραφια,κοστουμια
σκηνικα ενδιαφερουσες ερμηνειες & σαουντρακ οποτε
καλη & απο εμενα.
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: 3:10 TO YUMA

Εγώ πάλι δέν τη βρήκα και κάτι το ιδιαίτερο σαν ταινία, και μάλιστα σαν γουέστερν δέν θα την έβαζα με τίποτα δίπλα στο πολύ καλό "THE PROPOSITION" που είδα φέτος.(δείτε το οπωσδήποτε, για σύγκριση.!)
Αλλά ακόμα και απο το "OPEN RANGE" του Κέβιν Κόστνερ το θεωρώ κατώτερο, ειδικά στο θέμα του ήχου. θυμάμαι το πυροβολισμό της καραμπίνας μέσα στο μπάρ, τα γούφερ του κεντρικού κόντεψαν να πεταχτούν έξω.
Αυτό που μου άρεσε μόνο στο "3:10 to yuma" ήταν η σκηνή του τέλους.
 

Samoladopoulos Asteris

Established Member
1 January 2008
258
Θεσ/νίκη
Re: 3:10 TO YUMA

Πολύ καλή ταινία , που σε κρατάει μέχρι το τέλος δίχως να κουράζει , και μάλιστα κάνει και την ανατροπή
Bale πάρα πολύ καλός , o Crowe πάλι , κλασσικός Crowe , τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο
 

XR.MC

New member
1 November 2007
34
Re: 3:10 TO YUMA

Πολύ καλή ταινία , που σε κρατάει μέχρι το τέλος δίχως να κουράζει , και μάλιστα κάνει και την ανατροπή
Bale πάρα πολύ καλός , o Crowe πάλι , κλασσικός Crowe , τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο

+1 Μου αρεσε & εμενα.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Re: 3:10 TO YUMA

Kαλη ταινια, αλλα μου λειπει πια το γνησιο western με τον ηρωα να ειναι πραγματικος και σκληρος ήρωας και τον κακο να ειναι πολυ κακος που στο τελος πεθαινει παραδειγματικα.

Που ειναι η μονομαχίες των εξασφαιρων, και τα γνησια καουμπουκα στετσον? Που ειναι το σκληρο σκαμενο προσωπα του Κλιντ Ηστγουντ?

Το καλο western δεν ζητάει πολλα. Δεν τις θελει τις σεναριακες υπερβολες γιατι τοτε γινεται κοινωνικη ή αστυνομικη ταινια εποχης. Πιστολιδι και φασαρια στο bar χρειάζεται και ξεκαθαρους ρολους για μοναχικους καβαλαρηδες-τιμωρους των παρανόμων.