Pioneer DVR-LX61D:Το απόλυτο???!!!!

18 June 2006
7,544
recorder!!!......μάλλον....

κι εκεί που "χάζευα" τις KURO στο ευρωπαϊκό site της Pioneer... ..ρίχνω την ματιά μου και πέφτω σε αυτό το αριστούργημα!!!...μάλλον εδώ τελειώνουμε!!!

συνδέεται με PC μέσω usb και αντιγράφοντας....

"The DVR-LX61D is more than a hard disk DVD recorder; it’s an advanced media centre that enables you to play, record and store almost every kind of media format.

Copy your entire film, music and photo collection to the DVR-LX61D, whether on DVD, CD, camcorder or home PC. Via Ethernet or USB, you can connect your PC and transfer MP3, WMA, DivX or JPEG files to the recorder’s hard disc drive. Drag and drop, simple as that.

επίσης βλέποντας την πίσω όψη διέκρινα και είσοδο LAN...

ένα χρόνο-ακριβώς-μετά το LX-60D η Pionner "ξανάγραψε".....

πόσο κοστίζει???...δεν ξέρω....

πότε έρχεται???..δεν ξέρω.....αν δεν έχει ήδη έρθει ....θάρθει τις επόμενες μέρες...


http://www.pioneer.eu/eur/products/42/125/501/DVR-LX61D/index.html
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Απάντηση: Re: Pioneer DVR-LX61D:Το απόλυτο???!!!!

pioneer%20dvr-lx61d%201.jpg


pioneer%20bdb%20lx%2071%20rear.jpg







pioneer%20dvr%20lx61d%203.jpg


....και πολυ ομορφο.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Να κάνω μια πρόβλεψη; Δεν θα έχει ελληνικούς υπότιτλους σε divx :BDGBGDB55:
Και καλά με τους αναπαραγωγείς που έχουν τσιπάκι mediatek, και υπάρχουν εργαλεία τροποποίησης του firmware. Με αυτά τι γίνεται; Γιατί στα 1500 ευρώ που θα έρθει, ποιος ρισκάρει να χάσει εγγύηση;
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Επίσης ο ανεμιστήρας πόσο θόρυβο να κάνει; Τα προηγούμενα μοντέλα πόσο θόρυβο κάνανε;
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Απάντηση: Re: Pioneer DVR-LX61D:Το απόλυτο???!!!!

Επίσης ξεχάσανε το bluray drive; :hmmmm2:


pioneer%20bdb%20lx%2071%20front.jpg


pioneer%20bdb%20lx%2071%20rear.jpg


pioneer%20bdb%20lx%2071%20control.jpg


Ένας Kuros για τις Kuro

Το νέο Blu Ray Player της Pioneer, BDP LX 71, είναι προσεγμένο ισόποσα στους τομείς της εικόνας και του ήχου.

Στον πρώτο, χρησιμοποιεί 12μπιτο επεξεργαστή χρώματος, πληρώντας έτσι τις προδιαγραφές για 'βαθύ' χρώμα βάσει του πρώτυπου ‛Deep Colour’, αποδίδει σήμα 1080p/24fps ενώ χρησιμοποιεί και το ίδιο εξελιγμένο μενού ενδείξεων με τις νέες τηλεοράσεις Kuro.

Στον ήχο, οι 8κάναλοι μετατροπείς Wolfson WM8740 στα 192KHZ/24bit, πληρούν τις όποιες απαιτήσεις ποιότητας, ενώ στα συν της συσκευής είναι και η διαχείριση πολυκάναλων σημάτων Dolby TrueHD & DTS-HD MA.
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Re: Pioneer DVR-LX61D:Το απόλυτο???!!!!

Επίσης ο ανεμιστήρας πόσο θόρυβο να κάνει; Τα προηγούμενα μοντέλα πόσο θόρυβο κάνανε;

Αγαπητέ καλησπέρα...

σαν ευτυχής κάτοχος του LX-60D σε ενημερώνω ότι ο ανεμιστήρας του απλά δεν ακούγεται
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Από ότι βλέπω .mkv δεν παίζει .... οπότε για εμένα δεν υπάρχει λόγος αγοράς ... ειδικά σε αυτή την τιμή ....
 
18 June 2006
729
Να κάνω μια πρόβλεψη; Δεν θα έχει ελληνικούς υπότιτλους σε divx :BDGBGDB55:
Και καλά με τους αναπαραγωγείς που έχουν τσιπάκι mediatek, και υπάρχουν εργαλεία τροποποίησης του firmware. Με αυτά τι γίνεται; Γιατί στα 1500 ευρώ που θα έρθει, ποιος ρισκάρει να χάσει εγγύηση;

Το LX60D διαβάζει ελληνικούς υπότιτλους κανονικά στα divx .Γιατί να μην διαβάζει το 61?
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Από ότι βλέπω .mkv δεν παίζει .... οπότε για εμένα δεν υπάρχει λόγος αγοράς ... ειδικά σε αυτή την τιμή ....


Aλέξη κανένα DVD Recorder δεν παίζει *.mkv (προς το παρόν)
Τώρα το εαν αξιζουν τα χρήματά τους ή όχι σηκώνει πολλή κουβέντα....
 
Last edited:

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Eκτός από τα κορυφαία σειρά των DVD Recorders LX η Pioneer παρουσίασε το 560(HS-S-HSX) το οποιο αντικαθιστά το 550. Βασικοτερο νεο χαρακτηριστικό της σειράς η δυνατότητα σύνδεσης με PC μεσω της USB θυρας για μεταφορά αρχειων προς αναπαραγωγή/αποθήκευση..

http://www.pioneer.eu/eur/products/42/125/501/DVR-560HX-S/index.html

Με μια γρήγορη βόλτα το βρήκα στα γνωστά λημέρια σε πολύ καλή τιμή (και region free) 329 Ευρώ..

http://www.schlauershoppen.de/home-...REGIONFREE-DVD-Recorder-560-H-K-::264731.html


Παράλληλα ερχεται και ο αντικαταστάτης του άριστου DV-600

http://www.avland.co.uk/pioneer/dv610/dv610.htm
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Aλέξη κανένα DVD Recorder δεν παίζει *.mkv (προς το παρόν)
Τώρα το εαν αξιζουν τα χρήματά τους ή όχι σηκώνει πολλή κουβέντα....

Σίγουρα σηκώνει πολύ κουβέντα Γιώργο .... είναι προσωπική η γνώμη που
εξέφρασα και για αυτό και έγραψα " ...οπότε για εμένα δεν υπάρχει λόγος αγοράς ..."

Δεν ξέρω τι πιστεύουν οι υπόλοιποι αλλά εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δω πλέον
SD ....απλά με χαλάει ...

Πριν 1,5 χρόνο αγόρασα το DVD 696 της Pioneer και ζήτημα είναι αν έχει
παίξει 5 ώρες ....

Έφτιαξα το HTPC και από τότε ούτε λόγος για DVD και SD ...

Θεωρώ ότι τα 750 EUR αξίζει να τα δώσει κάποιος αλλού και όχι σε αυτή την συσκευή .... τόσο απλά.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Εχεις εν μερει δικιο.. Αν εχεις HTPC τότε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα με τρόπους που καμμια consumer συσκευή δεν σου δινει.. :fahne90:

Απλά το HTPC

α) Δεν ειναι plug and play (ενιοτε είναι plug & cry..)
b) Θελει καποιες γνώσεις και συνεχή ενασχόληση
γ) Για να απολαύσεις HD (γενικα αυτο) θέλει να κατεβάζεις υλικο να βάλεις υποτιτλους κλπ κλπ..
δ) Εαν θελεις να το χρησιμοποιήσεις σαν Recorder για να γράψεις π.χ μια εκπομπή το απόγευμα πρέπει να το εχεις συνέχεια ανοιχτο


Το αποτέλεσμα ειναι οτι η πλειοψηφία των καταναλωτών (ειδικά οσοι δεν ενδιαφέρονται πολύ για το HD) πηγαινουν εκει.. εξ ου και ο καταιγισμος με συσκευές.. Επισης μπορει σε ενα σπιτι να εχεις αναγκες για 2-3 Players/recorders οπότε εαν το σπιτι σου δεν ειναι δικτυωμένο (ποσα τέτοια εχουμε στην Ελλάδα) το HTPC δεν μπορει να σε καλύψει..

Και εγώ από τοτε που έφτιαξα το HTPC το Pioneer πήγε στην κρεβατοκάμερα αλλά την ευκολια του DVD Recorder δεν την αλλάζω (πολύ περισσότερο η γυναίκα μου) με τίποτα..
 
Last edited:

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,094
Homeless
Επειδη τα Pioneer ειναι γενικως λιγο παραξενα μηχανηματα βλεπω πως η συνδεση με pc θα εχει αρκετους περιορισμούς αλλα και πολλά κωλύματα.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Επειδη τα Pioneer ειναι γενικως λιγο παραξενα μηχανηματα βλεπω πως η συνδεση με pc θα εχει αρκετους περιορισμούς αλλα και πολλά κωλύματα.

Φανταζομαι οτι ο βασικος περιορισμος θα ειναι (οπως πάντα) σχετικά με διακινηση copy protected υλικου (DVD ή ενδεχομενως μουσικά CD)

Δυστυχώς οι consumer συσκευές των μεγάλων εταιρειων δεν μπορουν να αποκλεινουν από αυτά τα standards για προφανείς λογους..