Phosphor trails

Λ.Μ.

Established Member
27 June 2006
181
Ανοίγω αυτό το νήμα, μέσα σ ένα καταιγισμό θεμάτων σχετικά με μοντέλα (τηλεοράσεων όχι τα άλλα του "μοντελοπνίχτη" :flipout:), για ένα θέμα το οποίο μπορεί να απασχολεί (ή να απασχολήσει) αρκετά από τα μέλη.
Πρόσφατα λοιπόν, ενώ θαύμαζα ένα demo της pz80 σε γνωστό κατάστημα, σε κάποιες απότομες κινήσεις των κολυμβητριών που πρωταγωνιστούσαν και σε μαύρο φόντο είδα μια πράσινη "σκιά" που ακολουθούσε την κίνηση ή αγγλιστι green phosphor trail. Η αλήθεια είναι ότι βλέπω και rainbow σε dlp προβολείς, αλλά αυτό το θέμα με ξενέρωσε και μέ έκανε να δω με άλλο μάτι την πιθανή αγορά μιας πλάσμα τηλεοράσεως, παρά το ό,τι σκεφτόμουν πολύ σοβαρά αυτή την προοπτική.
Ποια είναι η άποψή σας. Μήπως ήταν μεμονωμένο γεγονός λόγω του μαύρου φόντου; Υπάρχουν τηλεόρασεις με περισσότερο ή λιγότερο τέτοιο "πρόβλημα";
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Το συγκεκριμένο φαινόμενο πάει πακέτο με την τεχνολογία των πλάσμα και κυρίως είναι ορατό όταν υπάρχει κίνηση σε εικόνες μεγάλης αντίθεσης. Η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει αρκετά ευαίσθητη όραση για να το παρατηρήσει. Εσύ μάλλον είσαι η εξαίρεση και αν το παρατήρησες σε demo καταστήματος, θα το παρατηρείς σίγουρα και σπίτι σου που η αντίθεση θα είναι ακόμα μεγαλύτερη σε σωστά ρυθμισμένη τηλεόραση.

Δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά με την εικόνα που προβάλλεται και την ευαισθησία που έχει ο καθένας. Είμαι σίγουρος πως αν δεις την ίδια σκηνή και σε άλλες πλάσμα το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς το ίδιο.

Η γνώμη μου είναι να τεστάρεις αρκετές σκηνές σε πλάσμα και αν δεις πως εμφανίζεται συχνά και σε ενοχλεί να κοιτάξεις προς LCD μεριά.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Τα ματια του καθενος βλεπουν διαφορετικα.

Εμενα για παραδειγμα εχουν προβλημα με το screendoor effect των CRT και πλασμα , ακομη και σε μερικες προβολικες που εχω δει. Με λιγα λογια διακρινω πολυ ευκολα το "κενο" αναμεσα στα pixel.

Moνο σε LCD δεν εχω αυτο το προβλημα.
 

mezzanine

AVClub Enthusiast
19 June 2006
744
Ναι το πρόβλημα το βλέπουν και τα δικά μου μάτια, οι panasonic φημίζονται. Με τις kuro τα πράγματα είναι καλύτερα.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Είχα δει κι εγώ τα βιντεάκια που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο και όντως με είχε πιάσει ένας μικρός φόβος μήπως το παρατηρώ κι εγώ. Ευτυχώς ούτε εγώ ούτε κανένας δικός μου που παρακολούθησε στην Panasonic που έχω στο σπίτι είδε κάτι τέτοιο. Ομως δεν αποκλείω κάποιοι με ευαίσθητη όραση να παρατηρούν το φαινόμενο. Εάν θυμάμαι καλά ήταν περισσότερο εύκολο να φανεί σε σύνδεση με παιχνιδομηχανή και κυρίως σε 3D παιχνίδια, όταν κινούσες δεξιά κι αριστερά τον χαρακτηρα γρήγορα (π.χ. first shooting action games)
 

Λ.Μ.

Established Member
27 June 2006
181
Το περίεργο είναι ότι σε μια pz700 Που ζαχάρωνα προ καιρού (εχμμμ :hmmmm:μάλλον ψιλοανήκω στο κόμμα των αναποφάσιστων γκουχ γκουχ) δεν το είχα παρατηρήσει! Μάλλον θέλει περισσότερο τρέξιμο και τηλοψία σε καταστήματα (άλλο που δε θέλω, αλλά που χρόνος!). Τελικά μήπως το ταξίδι είναι εκείνο που μετράει;:grandpa:
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Είχα δει κι εγώ τα βιντεάκια που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο και όντως με είχε πιάσει ένας μικρός φόβος μήπως το παρατηρώ κι εγώ. Ευτυχώς ούτε εγώ ούτε κανένας δικός μου που παρακολούθησε στην Panasonic που έχω στο σπίτι είδε κάτι τέτοιο. Ομως δεν αποκλείω κάποιοι με ευαίσθητη όραση να παρατηρούν το φαινόμενο. Εάν θυμάμαι καλά ήταν περισσότερο εύκολο να φανεί σε σύνδεση με παιχνιδομηχανή και κυρίως σε 3D παιχνίδια, όταν κινούσες δεξιά κι αριστερά τον χαρακτηρα γρήγορα (π.χ. first shooting action games)

είναι ορατό όταν υπάρχει κίνηση σε εικόνες μεγάλης αντίθεσης.

ο Γιωργος το λεει πολυ καλα και στο gears of war προσπαθησα να το δω αλλα δεν μπορεσα.
ισως αναπαραγεται με συγκεγκριμενη κινηση του παικτη που δεν την καταφερα αλλα μπορει παλι να μην το βλεπω.
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Πάνο τα βιντεάκια που κυκλοφορούν είναι φτιαγμένα σε τέτοιες συνθήκες ώστε το πρόβλημα να το βλέπουν όλοι. Η αντίθεση στο μάξιμουμ, το χρώμα στο 0 και κίνηση με απότομες αλλαγές κατεύθυνσης. Όπως αυτό στο link που έδωσε ο Κώστας. Το πιο απλό τεστ είναι η παρακολούθηση ασπρόμαυρης ταινίας. Αν δεν δεις εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
ξεχασα να το πω αλλα το εκανα και αυτο αλλα δεν τα καταφερα με την κινηση ισως.

υ.γ αμα δεν ξερεις να διαβαζεις Αγγλικα στο ιστο ..αστα να πανε ειναι(ασχετο)
 

snowdevil

New member
3 April 2008
88
Στ' άστρα
Άλλος ένας λόγος που πρέπει να βλέπουμε μια τηλεόραση live πριν την αγοράσουμε. Τώρα τι ρυθμίσεις θα έχει στο μαγαζί που θα την δούμε είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Οφείλω να ομολογήσω όμως οτι οι Plasma έχουνε πιο πολλές "περιέργιες" από τις LCD....και πρέπει να είσαι λίγο πιο προσεκτικος στην αγορά τους.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Σχετικό αυτό...αν σκεφτείς ότι όλες οι καλές LCD στα μαγαζιά δείχνουν HD φωτογραφίες ή αργά, σχεδόν ακίνητα πλάνα.....
 

Samoladopoulos Asteris

Established Member
1 January 2008
258
Θεσ/νίκη
Και εγώ πριν προβώ στην αγορά plasma τηλεόρασης είχα αγχωθεί λίγο με το εν λόγω θέμα
Τελικά προχώρησα στην επιλογή μου (panasonic px7) , αλλά δυστυχώς ανήκω στην μερίδα αυτών που μπορούν και διακρίνουν το φαινόμενο , το οποίο μάλιστα πολλές φορές διακρίνω όταν σβήνουν οι υπότιτλοι σε ορισμένες περιπτώσεις και με μαύρο φόντο από πίσω
Το φαινόμενο δεν το βρίσκω τόσο ενοχλητικό στο μάτι , όσο με ενοχλεί ψυχολογικά και μόνο που ξέρω πως δεν έχω το τέλειο αποτέλεσμα
Βέβαια , με 8 κατοστάρικα τηλεόραση γίγας δεν μπορούμε να τα χουμε και όλα δικά μας!
Πάντως αν έπρεπε να επιλέξω και πάλι αυτή τη στιγμή , πάλι σε plasma θα πήγαινα , κυρίως λόγω του πολύ καλού-πραγματικού μαύρου και των χρωμάτων που βγάζουν, πάντα σε σχέση με εφάμιλλης χρηματικής κλίμακας lcd
 

Ultra-One

Senior Member
12 February 2008
505
Λεμεσός - Κύπρος
Όπως βλέπω ιδιαίτερα έντονα το Rainbow στους DLP προβολείς, τόσο έντονα βλέπω και το Phosphor Trail στις Plasma. (Και έχω δει ακόμη κάτι παρόμοιο σε SONY 46X3500 που είναι LCD!)

Στην περσινή Ηιgh End έκθεση στο Athens Imperial είχα δει μια Kuro με τόσο έντονο το φαινόμενο που κόντεψα να ξεράσω!

Μόνο τρελό δεν με έβγαλε ο πωλητής εκει όταν του είπα ότι η Kuro κάνει πολύ έντονα κάτι παρόμοιο με το Rainbow των DLP!!
 

baniko

Senior Member
4 October 2007
558
Katerini
μάλιστα!
τώρα μαθαίνω πρώτη φορά γι' αυτό.
στην δική μου plasma πιθανό να έχω δει κάτι τέτοιο 5-6 φορές, που το είχα αποδώσει στο πρόγραμμα που έβλεπα.
θα προσέξω καλύτερα...