Tρείς...μείον ένας

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
GIANT_MethenyMehldau1.jpg


Όπως έχω γράψει παλιότερα, δύσκολα αντέχω τα μεγάλα σύνολα και τους πολλούς ήχους το καλοκαίρι.
Κι ενω συνειδητά θα έψαχνα για κλασικούς μινιμαλιστές ή σόλο albums, πέρυσι το καλοκαρι έπεσα
πάνω στον δίσκο του Metheny με τον Mehldau. Σημαντική συνάντηση αν σκεφτεί κανείς τον απο χρόνων
θαυμασμό που έτρεφε ο ενας για τον άλλο. O Mehldau πρωτάκουσε την μουσική του Metheny στα 1983,
όταν ένας φίλος του έπαιξε στην κιθάρα το "Are You Going With Me?”. Aντίστοιχα, το παίξιμο ενός
πιανιστα στο "Chill", από το Moodswing του Joshua Redman, είχε σημαδέψει τον Metheny το 1994.

Tρία από τα κομμάτια του δίσκου ανήκουν στον Brad Μehldau(Unrequited, Annie's Bittersweet Cake και
Legend) ενώ τα υπόλοιπα ειναι συνθέσεις του Pat Metheny. Koρυφαίοι καλλιτέχνες και οι δυο, παίζουν
εδώ με μια ιδιαίτερη συνέργεια:ο Mehldau κλίνει προς την μελωδική-ποιητική πλευρά των κομματιών(αν ποτέ
τον δείτε σε video, προσέξτε πόσο κοντά φέρνει το σώμα του στο πιάνο θυμίζοντας το ύφος του Bill
Evans ή την προσήλωση του Glenn Gould) ενώ οι αυτοσχεδιασμοί του Metheny είναι πλούσιοι ρυθμικά.
Στο Unrequited, κομμάτι "στρωτό" ρυθμικά, ο Metheny παίζει σαν να 'χει ξεκαρφώσει τις νότες από το πεντάγραμμο
και να τις σκορπά λίγες-λίγες με τον ρυθμο που του αρέσει. Κι έτσι, χωρίς να χάσει τις αρμονικές του
καταβολές, το κομμάτι κορυφώνει, σιωπεί, εξελίσσεται με τις αλλεπάληλες αλλαγές του ρυθμού.

Για πολλούς η εντύπωση απο τον δίσκο Metheny-Mehldau συγκεντρώνεται στα κομμάτια του κουαρτέτου,
στα δυο tracks του δίσκου όπου συμπληρώνουν οι Jeff Ballard στα drums και Larry Grenadier στο μπάσο
(4 και 7), θεωρώντας το καλύτερο όχημα για το υλικό των δυο καλλιτεχνών. Κι ενω οι
τελευταίοι μαζί με τον Brad Mehldau έχουν αποδείξει περίτρανα την τέχνη τους στην σειρά Art of the Trio,
σχήματα που δεν έχουν "παίξει" πολύ στην δισκογραφία δημιουργούν ευχάριστες εκπλήξεις οταν τα υλικά δένουν...
Η έλλειψη του μπάσου στη συνεργασία Metheny-Mehldau κάνει τον ήχο αέρινο, μετέωρο, χωρίς τη
θέρμη και το θεμέλιο του μπάσου, σχεδον γυμνό απο περιτες φορεσιές, ανάλαφρο και δροσερό
σαν την καλοκαιρινή αίσθηση του λινού. Ακούγοντας το Annie's Bittersweet Cake, κι ενώ η μουσική είναι
απόλυτα αντιληπτή, ο ήχος της ίπταται, στροβιλίζεται, δεν τον γραπώνεις πουθενά, σαν να παρασύρεται
απο αέρα: κορυφαίες στιγμές αυτες μεταξύ 3:55-4:30 όπου πάνω σε ενα επίμονο μοτίβο στις χαμηλές νότες
του πιάνου, πιάνο και κιθάρα αυτοσχεδιάζουν σκορπώντας ανελέητα δεκάδες νότες για να καταλήξουν
στο αρχικό θέμα του κομματιού.

Τα υπόλοιπα tracks συμπληρώνουν ενα αξιόλογο album, ευκολοφόρετο το καλοκαίρι ακόμα και απο τους αμύητους στην jazz.


metheny_mehldau.jpg
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Σωτήρη ´Επαγγελματική Παρουσίαση´.:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

Και έλεγα και εγώ γιατί μέ ´τραβάει´τόσο πολύ ο Brahd...??:willy:
Oλα τά λεφτά η φράση σου πού αναφέρεται στον τρόπο πού παίζει ο Mehldau φέρνοντας το σώμα του μπροστά στο πιάνο και ο παραλληλισμός μέ τήν προσήλωση τού Gould..
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Απάντηση: Tρείς...μείον ένας

Σωτήρη ´Επαγγελματική Παρουσίαση´.:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

Και έλεγα και εγώ γιατί μέ ´τραβάει´τόσο πολύ ο Brahd...??:willy:
Oλα τά λεφτά η φράση σου πού αναφέρεται στον τρόπο πού παίζει ο Mehldau φέρνοντας το σώμα του μπροστά στο πιάνο και ο παραλληλισμός μέ τήν προσήλωση τού Gould..

Μπά... Απλά είναι ενας από τους δυο αγαπημένους μου δίσκους του Mehldau. Ο ήχος μάλιστα που έχει εδω με την κιθάρα μου θυμίζει(...πάλι) τον Debussy απο μακρια. Τον εχω συνδέσει αθεράπευτα με καλοκαίρι οπότε είπα να γραψω πέντε πράγματα ορμώμενος από την παρουσιαση του Trio Live ;)
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Καταπληκτικος δισκος. Καπου ειχα γραψει κι εγω γι'αυτον. Το 4ο τρακ (αν θυμαμαι καλα, μιας και γραφω απο μνημης) ειναι σα να λεει στους διαφορους EST, "σιγα ρε μαγκες, αν θελουμε κι εμεις μπορουμε να κανουμε και μαλιστα καλυτερα, αυτα που κανετε εσεις".:grinning-smiley-043
 
Last edited:
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Tρείς...μείον ένας

Το 4ο τρακ (αν θυμαμαι καλα, μιας και γραφω απο μνημης) ειναι σα να λεει στους διαφορους EST, "σιγα ρε μαγκες, αν θελουμε κι εμεις μπορουμε να κανουμε και μαλιστα καλυτερα, αυτα που κανετε εσεις".:grinning-smiley-043

:blink:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
'Tους Σουηδούς τους είχα ακουσει στο Strange Place for Snow. Οταν αργότερα έμαθα ότι δεν έχουν σπουδάσει μουσική έμεινα άφωνος. Ουσιαστικά, αυτή τους η "άγνοια" είναι που τους βοηθα να αποδεσμευτούν απ' την παλια. παραδοσιακή jazz, και να καταθέσουν την άποψή τους άφοβα, αγνά και δημιουργικά.'
Παραθέτω σχόλιο τού Σωτήρη απο εδώ:http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=25425
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Tρείς...μείον ένας

Αμεσως επεσες να με φας! Εννοουσα το σκανδιναβικο ηχο. Το συγκεκριμενο τρακ μοιαζει με EST.

Να είσαι πιο συγκεκριμένος τι εννοείς άλλη φορά :lehrer:
και να μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα ;)

και από EST φρόντισε να ακούσεις το "Winter In Venice".

και ...δεν τρώγεσαι με τίποτα :ernaehrung004:
 
Last edited:

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Απάντηση: Tρείς...μείον ένας

Καταπληκτικος δισκος. Καπου ειχα γραψει κι εγω γι'αυτον. Το 4ο τρακ (αν θυμαμαι καλα, μιας και γραφω απο μνημης) ειναι σα να λεει στους διαφορους EST, "σιγα ρε μαγκες, αν θελουμε κι εμεις μπορουμε να κανουμε και μαλιστα καλυτερα, αυτα που κανετε εσεις".:grinning-smiley-043

Με τετοιο σχολιο πρωί-πρωί, αμα δεν εχει κατέβει κι ο καφές, κοιτάς την οθονή με γουρλωμενο ματι... :flipout:

Σοβαρα τωρα, το 4ο και το 7ο ειναι τα tracks που συνήθως τρώει το skip γιατι προτιμώ το ντουέτο στον συγκεκριμένο δίσκο. Το drumming και το πιάνο στην αρχή φέρνουν λίγο απο Ε.S.T, αν κι απο μακριά.. Το γεγονός ομως οτι μιλάμε για jazz και λέμε οτι το ταδε θυμίζει E.S.T μόνο προς τιμήν τους είναι: σημαίνει οτι εχουν καθιερώσει χαρακτήρα.
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
και να μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα ;)

To εχω χιλιογραψει πως οι EST ανηκουν στους αγαπημενους μου. Τι εννοεις ομως με το ανομοια? Γενικα ή στο συγκεκριμενο τρακ? Αν γενικα, συμφωνω. Το τρακ ομως μοιαζει με EST:grandpa:
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απάντηση: Re: Απάντηση: Tρείς...μείον ένας

Το γεγονός ομως οτι μιλάμε για jazz και λέμε οτι το ταδε θυμίζει E.S.T μόνο προς τιμήν τους είναι: σημαίνει οτι εχουν καθιερώσει χαρακτήρα.

Ε, βεβαια.
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Tρείς...μείον ένας

To εχω χιλιογραψει πως οι EST ανηκουν στους αγαπημενους μου. Τι εννοεις ομως με το ανομοια? Γενικα ή στο συγκεκριμενο τρακ? Αν γενικα, συμφωνω. Το τρακ ομως μοιαζει με EST:grandpa:

Εννοώ πως ο Mehldau είναι καθαρόαιμη τζάζ.
Οι EST...δεν θα το έλεγα.
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Tρείς...μείον ένας

μπάσταρδο υβρίδιο - και άκρως συναρπαστικό.

Ουφ, θα με σκασεις! Υβριδιο αποτελουμενο απο τι??????? Εγω μονο τζαζ ακουω, εκτος και αν το ψειρίσουμε εντελως το θεμα.
 
Last edited:
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Tρείς...μείον ένας

Υβριδιο αποτελουμενο απο τι??????? Εγω μονο τζαζ ακουω, εκτος και αν το ψειρίσουμε εντελως το θεμα.

δίσκο με το δίσκο, όλο και λιγότερη τζάζ. Ολο και περισσότερη κλασσική, prog και funk. Η ιστορία της μουσικής...φιλόδοξο αλλά, προς το παρόν, το φέρνουν σε πέρας μιά χαρά.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Tρείς...μείον ένας

Κάτι μου λέει ότι πάτησες "κάλο" εκεί πέρα...:D

κοίταξε , όλοι Βορειοτέτοιοι είναι ...τζαζ δική τους παίζουν ....κατ' ευφημισμόν τζαζ , τάχουμε ξαναπεί σε άλλο θρεντ ....ωραιοι είναι ....πίνεις το καφεδάκι σου χαλαρά ...,έρχονται δυο φίλοι ....λες δυο κουβεντούλες .