Anamorphic......expanded or...compressed ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Ψαχνωντας πληροφοριες για τους αναμορφικους ειδα οτι υπαρχουν δυο κατηγοριες. Οι horizontal expansion και οι vertical compression.

Οι μεν πρωτοι ουσιαστικα "τραβουν" την εικονα αριστερα δεξια και οι δευτεροι την "συμπιεζουν" πανω κατω για να ερθουν στο επιθυμητο αποτελεσμα του 2.35/1.

Η απορια μου εχει να κανει με το εξης. Μου φαινεται πολυ λογικο οι vertical compression να εχουν καλυτερη αποδοση. Ουσιαστικα ομως αν το καλοσκεφτουμε θα δουμε οτι και οι αλλοι (horizontal expansion) κανουν το ιδιο πραγμα, αφου για να παρεις τις ιδιες ιντσες για παραδειγμα θα πρεπει να κλεισεις αρκετα το ζουμ.
Επισης παραθετω οτι απο αυτα που διαβασα, τα αμερικανα προτιμουν τους horizontal expansion.

Για ριξτε καμμια σκεψη μπας και το ξεμπερδεψουμε λιγο καλυτερα....





(( εχω φαει "σκαλωμα" με τους αναμορφικους τελευταια, και προσπαθω να βρω καποιον που να εχει εναν για να τον δοκιμασω και να δω τι γινεται......Γνωριζετε κανενα???))
 
Last edited:

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Α , και κατι ακομα, κυλινδρικος η πρισματικος??????????
 

Attachments

  • Techno8 (Small).gif
    Techno8 (Small).gif
    10 KB · Views: 15
  • Techno10 (Small).gif
    Techno10 (Small).gif
    8.3 KB · Views: 15
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Αυτό που ξέρω κι έχω δει είναι το εξής:

Ο αναμορφικός δεν ξεχειλώνει την εικόνα αριστερά-δεξιά. Το πλάτος παραμένει το ίδιο. Αυτό που κάνει είναι να συμπιέζει την εικόνα πάνω κάτω ούτως ώστε η παραμορφωμένη εικόνα 1.78:1 να την κάνει σωστή 2.35:1. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι σε αυτή την νέα εικόνα 2.35:1 υπάρχουν μέσα ΟΛΑ τα πίξελς του πάνελ μας. Επομένως οι μαύρες μπάρες που εξακολουθούν να υπάρχουν πάνω-κάτω, ΔΕΝ περιέχουν ανενεργά πίξελς όπως τώρα , απλά είναι ένα σκέτο αδειο κομμάτι.
Ο σκοπός δεν είναι να ανειγοκλείνουμε το zoom του προβολέα.

Δεν βρίσκω πρακτικούς τους αναμορφικούς που ξεχειλώνουν την εικόνα αριστερά-δεξιά και δεν ξέρω αν υπάρχουν τέτοιοι φακοί.

Τον VIPCinemas αλλά πέφτει όλιγον τι μακρυά...

Υ.Γ. Και φυσικά ξεχνάτε τους υπότιτλους που είναι γραμμένοι έξω από την εικόνα.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Τασο υπαρχουν και ονομαζονται horizontal expansion (HE) οπως ανεφερα.

Τους υποτιτλους τους ξεχνας αν δεν εχεις πισι. To theatertek τους μεταφερει .....!!!!
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Και στην πράξη τι θα κάνεις; Θα βάζεις τσόντες κομμάτια στα πλάγια στην οθόνη ή θα παίζεις με το zoom του προβολέα;

Αναγκαστικά δεν θα βλέπεις απ' άκρη σ' ακρη αριστερά-δεξιά σε 1.78:1 ταινία.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Στην πραξη θα κανω παραγγελια πανι 2.35, η θα βαλω σταθερη. Επισης παιζει και μασκινγκ πανω κατω.
Το θεμα μου ομως δεν ειναι αυτο.
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Είμαι συγκινημένος που σιγά σιγά με ακολουθείτε :ernaehrung004:

Πάντως ο Manuti ήταν κάθετα αντίθετος στους αναμορφικούς. Δεν ξέρω αν ήσουν μπροστά που το έλεγε. Εχεις άλλα προβλήματα εκεί:

-Θα πρέπει να τον μπαινοβγάζεις για 16:9 ταινίες και 2.35:1 . Γίνεται και ηλεκτρικά βέβαια άλλά το κόστος αυτό μαζί με τον φακό μπορεί και να ξεπερνάει το κόστος του προβολέα...

-Δεν παύει να έχεις άλλον έναν φακό πάνω στον υπάρχοντα. Θα έχεις την ίδια ευκρίνεια και αν ναι αυτή θα είναι εγγυημένη απ' άκρη σ' άκρη;

-Δεν θα έχεις πτώση φωτεινότητας;

-Δεν θα έχεις ανομοιομορφία φωτεινότητας;

-Δεν θα έχεις το φαινόμενο curved στα πλάγια;

Και φυσικά για να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα θα πρέπει ο φακός να κοστίζει κάτι χιλιάρικα.

Πάντως σίγουρα κάτι θα πάρεις και κάτι θα χάσεις από άποψη εικόνας.
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Πάντως θα θυμάσαι ότι από το προηγούμενο ακόμα φόρουμ έψαχνα κι εγώ να δοκιμάσω έναν αλλά είναι αρκετλα τα λεφτά για ν' αγοράσω για δοκιμές. Διότι αν δεν σου κάνει, το παντρεύτηκες τέτοιο πράγμα.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ said:
Είμαι συγκινημένος που σιγά σιγά με ακολουθείτε :ernaehrung004:

Σιγα βρε, μας μουσκεψες.......:flipout:

Πάντως ο Manuti ήταν κάθετα αντίθετος στους αναμορφικούς. Δεν ξέρω αν ήσουν μπροστά που το έλεγε. Εχεις άλλα προβλήματα εκεί:

-Θα πρέπει να τον μπαινοβγάζεις για 16:9 ταινίες και 2.35:1 . Γίνεται και ηλεκτρικά βέβαια άλλά το κόστος αυτό μαζί με τον φακό μπορεί και να ξεπερνάει το κόστος του προβολέα...

Ευκολο και φτηνο , αν πιανουν τα χερια σου. Αμα τα θες ολα ετοιμα , ε, θα πληρωσεις :slapface: Με το μασκινγ δε θες τιποτα

-Δεν παύει να έχεις άλλον έναν φακό πάνω στον υπάρχοντα. Θα έχεις την ίδια ευκρίνεια και αν ναι αυτή θα είναι εγγυημένη απ' άκρη σ' άκρη;

Αν τα ακουμπησεις καλα , οχι......

-Δεν θα έχεις πτώση φωτεινότητας;

Αν τα ακουμπησεις καλα , οχι......

-Δεν θα έχεις ανομοιομορφία φωτεινότητας;

Αν τα ακουμπησεις καλα , οχι......

-Δεν θα έχεις το φαινόμενο curved στα πλάγια;

Αν τα ακουμπησεις καλα , οχι......


Και φυσικά για να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα θα πρέπει ο φακός να κοστίζει κάτι χιλιάρικα.

Καπου τοσο :grinning-smiley-043

Πάντως σίγουρα κάτι θα πάρεις και κάτι θα χάσεις από άποψη εικόνας.

Αυτη την αναλογια ψαχνω αν αξιζει. Γι'αυτο σου λεω θελω να δοκιμασω -bye-


:music-smiley-005:
 
17 June 2006
1,443
Άλιμος
Re: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Οι αναμορφικοί ΗΕ που τραβάνε την εικόνα οριζόντια ώστε να βγεί 2.35 κάδρο απο 1.78 δεν ανεβάζουν την ανάλυση της τελικής εικόνας μιάς και "μεγαλώνουν" τα πίξελς στην οριζόντια διάσταση τους, έχοντας τελικά λιγότερα πίξελς ανάλυση ανα τετραγωνική ίντσα οθόνης ας πούμε. Ο κανονικός αναμορφικός συμπιέζει την αρχική εικόνα κάθετα ωστε να μικρίνουν τα πίξελς στην κάθετη διάσταση τους και να έχουμε μεγαλύτερη ανάλυση ανα δεδομένη περιοχή της εικόνας μας. Και στις δύο περιπτώσεις όταν έχουμε ψηφιακή πηγή τα πίξελς στο πανί δεν είναι τετράγωνα αλλα "τραβηγμένα" παραληλογραμμάκια οριζόντια ή κάθετα αναλόγως τον αναμορφικό φακό.
Όπως είπε και ο Τάσος υπάρχουν προβλήματα στην χρήση του αλλα η αίσθηση είναι κοντά στο HD απο άποψη ποιότητας που μπορείς να πάρεις απο ένα ταπεινό DVDάκι. Άν αγόραζε έναν ο Τάσος και τον χάριζε σε εμένα θα ήμουν πολύ ευτυχής !!!!!!!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Ρε Χρηστο, στο μυαλο μου ησουν!!
Σκεφτομουν να ανοιξω ενα θεμα για τους αναμορφικους και με προλαβες! Μαλιστα, χθες συζητουσαμε το ιδιο θεμα με τον Τασο, τον Μανωλη και τον Κυριακο! :D
Τελος παντων, το τελευταιο ποστ του Κυριακου μου φαινεται πολυ λογικο.
Διαβασα επισης, οτι με εναν αναμορφικο αρχικα περνεις περισσοτερη φωτεινοτητα λογω των 33% περισσοτερων πιξελ αλλα χανεις στην καλυτερη περιπτωαη (με εναν αριστο φακο) και ενα 10-12% του τελικου σου φωτος λογω του δευτερου φακου .
Επισης, λογω του φαινομονου MFT, ενδεχεται να εχουμε και μειωση της ευκρινειας της εικονας.
Θα ηθελα ομως και την γνωμη ανθρωπων που εχουν ή εχουν δει σε δραση αναμορφικους φακους.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Να και ο Optoma HD-81 1080p με τον αναμορφικο φακο που προσφερει ως extra η εταιρεια (κατασκευης της γερμανικης Schneider):
IMG_2748.jpg
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Καλά, φαντάσου να έχεις 1080 και με αναμορφικό μαζί.....

Δεν θα βλέπεις πίξελ που να κολλάς την μούρη σου στο πανί!!
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ said:
Καλά, φαντάσου να έχεις 1080 και με αναμορφικό μαζί.....

Δεν θα βλέπεις πίξελ που να κολλάς την μούρη σου στο πανί!!


ωχ ωωωωωωωχ, ψηνεται -bye- :flipout:
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Τακη, αποτι ξερω οι συγκεκριμενοι αναμορφικοι Schneider, ειναι ακριβοι. Καποιοι μαλιστα αναφερουν οτι μαλλον εχουν αμεση σχεση κατασκευαστικα με την isco.

Μηπως αναφερει τιμη ο φακος που διδετε με τον 81?
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Browser said:
Τακη, αποτι ξερω οι συγκεκριμενοι αναμορφικοι Schneider, ειναι ακριβοι. Καποιοι μαλιστα αναφερουν οτι μαλλον εχουν αμεση σχεση κατασκευαστικα με την isco.

Μηπως αναφερει τιμη ο φακος που διδετε με τον 81?

Διαβασα καπου, οτι ειναι ειδικα φτιαγμενος φακος για τον Optoma, και οτι η τιμη του ειναι κοντα στα 4.000 δολλαρια.
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Τακης Σωτηροπουλος said:
Διαβασα καπου, οτι ειναι ειδικα φτιαγμενος φακος για τον Optoma, και οτι η τιμη του ειναι κοντα στα 4.000 δολλαρια.


Έτσι ακριβώς, με αυτόν τον αναμορφικό της Schneider ειδικά για τον HD81 έπαιζε ο Optoma στη CEDIA σε κάδρο 170 ιντσών παρακαλώ! :eek: Τ’ ακούς Τάσο;;;

Τα περισσότερα αμερικανάκια που τον έβλεπαν αναφωνούσαν: SIZE DOES MATTER!
 

vipcinemas

Senior Member
29 June 2006
321
Liverpool
Re: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Me ton Anamorfiko ontos pairneis 33% perissotero fos, kai isos xaneis 5%.
Oson afora tous orizontious-kathetous, stin Ameriki protimoun tous orizontious, giati o Isco III (pou einai o kaluteros) einai orizontios.


Prin ton Isco eixa ton Prismasonic, pou itan kathetis sumpiesis. O Sharp 12000 pou tou eixa tairi, epaize fovera. Molis evgaza to fako, den vlepotane. Toso megali veltiosi kanei stin eikona. O tote Prismasonic dimiourgouse ena peplo omos, gi'auto kai anavathmisa se Isco III.:award:

Oson tora afora tin paramorfosi stis akres, kruvetai sto mauro tis othonis.

Valte oloi apo 100 Euro na agorasete enan (tous kainourgious Prismasonic), na kanete merika peiramata. Ean aresei se kapoion ton agorazei. Ean oxi, pouliste to sto ebay. Isos xasete apo 40 Euro.:violent-smiley-011:
Tha poulithei mesa se xrono dt !!!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Anamorphic......expaned or...compressed ?

Δημητρη ευχαριστουμε για τα σχολια σου.
Πρεπει να εισαι ο μοναδικος της παρεας που εχει ασχοληθει σοβαρα με αναμορφικους!
Απο την εμπειρια σου, υπαρχει προβλημα στην ευκρινεια οταν βαζεις αναμορφικο (κοινως θολωνει καθολου η εικονα)?
Επισης, διαβασα οτι η φωτεινοτητα αυξανεται μονο σε αναμορφικους καθετης συμπιεσης, ενω σε οριζοντιας συμβαινει το αντιθετο (πεφτει). Ισχυει κατα τις παρατηρησεις σου?