Brahd Mehldau Trio Live..

17 June 2006
62,722
Χολαργός
Δίσκος νέας εσοδείας,βασισμένος σε ζωντανές ηχογραφήσεις πού έγιναν στά τέλη τού 2006 στην Νέα Υόρκη (Village Vanguard).
Πιάνο από τον Brahd Mehldau,μπάσσο απο τον Larry Grenadier ,και drums απο τον Jeff Ballard..
Ισως ο καλύτερος live δίσκος τού Mehldau πού οδηγεί τό Piano Τrio στά όριά του..
Διπλό c.d. απο την Nonesuch Records,περιέχει 12 μουσικά κομμάτια γεμάτα εκπλήξεις...
Απο το κλασσικό ´Τhe very thought of you'τού Ray Noble ,στήν σάμπα τού Chicko Buarque(O que Sera) ,στο Countdown τού Coltrane ,στο επίσης κλασσικό More than you know σέ 4 δικές του συνθέσεις και σέ δύο εκδοχές -έκπληξη πού συναρπάζουν..
Ο Mehldau κυριολεκτικά αποδομεί τά ´δικά του´Buddha Realm και Fit Cut ερμηνεύοντάς τα με κοφτές ,κρυστάλλινες φράσεις,χρησιμοποιώντας με υψηλή δεξιοτεχνία τά χέρια του και ´ξεφεύγoντας´από τήν μοντέρνα εκδοχή τής κλασσικής τζάζ πρός την αβάν -γκάρντ χωρίς όμως να αποφεύγει να ρίξει κλεφτές ματιές στην παράδοση.
Στο The very thought of you,κυριαρχεί η μελωδικότητα και το κομμάτι κυριολεκτικά ´αναπνέει´γιά να καταλήξει σέ ένα πανεμορφο πιανιστικό σόλο τού Mehldau..Τό ίδιο συμβαίνει και στο More than you Know.
Γενικότερα επίσης ενδιαφέρον έχει ο ´διακριτικός´τρόπος συνοδείας τών Grenadier και Ballard,οπου ο μέν στο μπάσσο λίγες φορές ´βγαίνει μπροστά´μέ συναρπαστικά σόλο ενώ ο δεύτερος ´σκουπίζει´υποδειγματικά τον ρυθμό....
Ο Coltrane τού Mehldau ξεκινά εντελώς ιδοσυγκρασιακά σέ ένα καταιγιστικό στύλ,όπου ο Brahd κυριολεκτικά ξεδιπλώνει τίς μεγάλες ικανότητές του.
Θυμίζει πιό πολύ α-τονική προσέγγιση...
Στήν συνέχεια βέβαια ακολουθεί ένα ξέφρενο πανηγύρι μιάς πιό ´κλασσικής´τζάζ μπάντας..
Απο τίς σπουδαίες στιγμές τού δίσκου.
Οι δυό σημαντικές εκπλήξεις τού δίσκου πού αποδεικνύουν περίτρανα πώς και ´Απο το αγκάθι βγαίνει ρόδο´είναι η διασκευή τού Wonderwall τών Oasis και η συγκλονιστική μεταγραφή γιά τζάζ μπάντα τού Black Hole Sun τών Soundgarden....
Γιά τά δικά μου μουσικά δεδομένα πρώτη φορά απήλαυσα κομμάτι τών Oasis...
Μιά εξαιρετική τζάζ-φάνκ διασκευή ,γεμάτη ρυθμό και ενέργεια και ένα απογειωτικό Piano trio,πού πραγματικά ξαφνιάζει...Λές και ο Gallagher το έγραψε γιά να το υιοθετήσει ο Mehldau.
Τέλος η μεταγραφή τού grudge metal κομματιού τών Soundgarden γιά Piano Trio,διαρκείας 23 λεπτών αποτελεί τό απόγειο τού δίσκου....
Ενα ζοφερό σόλο τού μπάσσου μάς εισάγει σέ μιά πλήρως αποδομημένη εκδοχή τής εναλλακτικής metal σκηνής,και εν συνεχεία πιάνο και ντράμς μέσα απο ποικίλες δαιδαλώδεις διαδρομές ξετυλίγουν ένα μουσικό κράμα από τά σημαντικότερα τού 21ου αιώνα..
Η αντίδραση τού κοινού έχει πολύ ενδιαφέρον,γιατί ενώ στά περισσότερα άλλα κομμάτια τού δίσκου αντιδρούν ενθουσιωδώς εδώ παραμένουν σχεδόν αποσβολωμένοι.
Συνολικά ο διπλός δίσκος τού Brahd Mehldau Trio ανήκει στούς καλύτερους τής μέχρις τώρα εσοδείας τού 2008 αλλά θέτει και ένα σημαντικό ερώτημα...
Μέχρις πού φτάνουν τά όρια τού σύγχρονου Piano Trio??
Mετά τά κλασσικά Trio τών Jarrett,De Johnette,Peacock,έρχεται ο Mehldau και οδηγεί το είδος στά άκρα..
Tι έχουμε να περιμένουμε απ´εδώ και εμπρός??



31E2MOSzjsL._SS400_.jpg
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
το είχα ψάξει προχθές στο Μετρο , αλλά δεν το είχε . Μάλλον θα το παραγγείλω απ'έξω .

Πάντως οι τζαζ διασκευές ρόκ κομματιών καίτοι δεν είναι νέο φαινόμενο , εν τούτοις τα τελευταία χρόνια είναι σαφως πιό ενδιαφέρουσες και δημιουργικές , τόσο ως προς την επιλογή των κομματιών ( βλ. Iron man των Sabbath από The bad Plus , Soundgarden τώρα από τον Mehldau) όσο και ως προς την αυτοσχεδιαστική προσέγγιση .

Τσερ γκούτ χερ Σπίρος
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Aντε να σού τραγουδήσουμε σε αβάν-γκάρντ διασκευή το γνωστό εξαίσιο άσμα:'Kαλή Επιτυχίααα,Καλή επιτυχίααα´.:flipout::flipout::flipout:
Ετσι για να μπούμε και στο πνεύμα τού ´επιπέδου´τών ημερών πού περνάμε εδώ μέσα.:smash::smash:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Brahd Mehldau Trio Live..

Αυτό με τις διασκευές ροκ σε τζαζ, πρέπει να το ψάξω...:chinscratch:

Καλά μήν κολλάτε μονον σε αυτά...
Αποτελούν ένα μέρος τού δίσκου...
Εμένα με προβληματίζει περισσότερο οτι ο κύκλος τού Piano Trio στην jazz σάν να ´κλείνει´οσον αφορά στην θεματολογία.

Υ.Γ.
Οι Oasis ρόκ??:eek::eek:
Στέργιο πρόσεξε...Θα ανοίξω ´Νήμα´.:flipout::flipout:
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Γιατί όχι; Ροκ τους θεωρώ.
Πρόσεχε, δεν ανήκουν στη γενιά σου! :flipout:

Πάντως ποτέ μη λες ποτέ.
Να δεις που αύριο-μεθαύριο, θα βρεθεί ένα Piano Trio που θα σε στείλει αδιάβαστο.
Κι όχι μόνο εσένα...
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Mετά τά κλασσικά Trio τών Jarrett,De Johnette,Peacock,έρχεται ο Mehldau και οδηγεί το είδος στά άκρα..
Tι έχουμε να περιμένουμε απ´εδώ και εμπρός??
31E2MOSzjsL._SS400_.jpg

Nα συμπληρώσω και τους E.S.T, oι οποίοι, κατ' εμε, αποτελούν ενδιαφέρον βήμα στην εξέλιξη του piano trio μια και παίζουν αυτοδίδακτοι θυμίζοντας έτσι την αγνότητα των παλιών μουσικών της jazz.

Αλλά το θέμα ειναι ο Mehldau... Πού να δείτε τι κάνει με τους Radiohead σε δίσκο της σειράς Art of the Trio! Θα επανέλθω... ;)
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Απάντηση: Brahd Mehldau Trio Live..

Σωτήρηηηη.
Πάλι αδιάβαστο σέ βρίσκω..

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=25425

Καί:http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=374
Kαι:http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=6697&highlight=Brahd+Mehldau

Δεν μπαίνεις στό Index νέε μου έ??:ernaehrung004::ernaehrung004::ADFADF1:

H αλήθεια ειναι πως δεν μπαίνω συχνά...πιστεύω οτι τα θυμάμαι όσα έχουν παρουσιαστει :rolleyes:(...μάλλον δεν...:flipout:

Πάντως δεν είπα οτι δεν εχουμε μιλήσει για τους E.S.T...απλά οτι εδω δεν τους αναφέραμε στα συγχρονα piano-trio. Κι επειδη μυρίστηκα κουβέντα για το συγχρονο πιανο-τριο, είπα να τους βαλω στο παιχνιδι.

Οσο για τον Brad...όντως θα επανέλθω ;)
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,024
Αιγάλεω
Απάντηση: Re: Brahd Mehldau Trio Live..

Αυτό να λέγεται...Αυτοί ανήκουν στην γενιά τού Κούν,πού είναι τεκνός.:ADFADF1::ADFADF1:

Τι έκανα πάλι εγώ και με... βρίζετε; :grandpa: :flipout:
Εντάξει, την αμαρτία μου να την πώ, ένα (What's the story) Morning Glory? το έχω :blush:.
Αλλά μου το φέρανε δώρο, τι να κάνω :nounder:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Brahd Mehldau Trio Live..

Τι έκανα πάλι εγώ και με... βρίζετε; :grandpa: :flipout:
Εντάξει, την αμαρτία μου να την πώ, ένα (What's the story) Morning Glory? το έχω :blush:.
Αλλά μου το φέρανε δώρο, τι να κάνω :nounder:

Μάγος ήμουνα??:music-smiley-005::music-smiley-005: