Επιλογή In-ceiling ηχείων και καλωδίων

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
Χτίζω το σπίτι μου και, για το home theater που θα εγκαταστήσω στο σαλόνι, προσανατολίζομαι να επιλέξω περιφερειακά ηχεία in-ceiling σε ψευδοροφή, για αισθητικούς και λειτουργικούς λόγους (δεν θα υπάρχουν επαρκείς ελεύθερες επιφάνειες στα κατάλληλα σημεία για συμβαρικά ηχεία και οι θέσεις θέασης/ακρόασης απέχουν δυσανάλογα από τους πλαϊνούς τοίχους).

Θα ήταν πολύτιμες οι προτάσεις σας για την επιλογή κατάλληλων ηχείων "μέσης" κατηγορίας τιμής (ούτε αστρονομικά, ούτε "της πλάκας").

Εξίσου με προβληματίζει και η επιλογή καταλλήλων καλωδίων HDMI, component, composite και ηχείων, που θα εντοιχιστούν.

Κάθε πρόταση - ιδέα, καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ!
 
17 June 2006
3,031
Χτίζω το σπίτι μου και, για το home theater που θα εγκαταστήσω στο σαλόνι, προσανατολίζομαι να επιλέξω περιφερειακά ηχεία in-ceiling σε ψευδοροφή, για αισθητικούς και λειτουργικούς λόγους (δεν θα υπάρχουν επαρκείς ελεύθερες επιφάνειες στα κατάλληλα σημεία για συμβαρικά ηχεία και οι θέσεις θέασης/ακρόασης απέχουν δυσανάλογα από τους πλαϊνούς τοίχους).

Θα ήταν πολύτιμες οι προτάσεις σας για την επιλογή κατάλληλων ηχείων "μέσης" κατηγορίας τιμής (ούτε αστρονομικά, ούτε "της πλάκας").

Εξίσου με προβληματίζει και η επιλογή καταλλήλων καλωδίων HDMI, component, composite και ηχείων, που θα εντοιχιστούν.

Κάθε πρόταση - ιδέα, καλοδεχούμενη.


Ευχαριστώ!



Εαν θέλεις δώσε μας κάποια παραπάνω στοιχεία. (χωρος, συνοδά κ.λ.π)
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
Εαν θέλεις δώσε μας κάποια παραπάνω στοιχεία. (χωρος, συνοδά κ.λ.π)

Αφού ευχαριστήσω για την ανταποκριση, θα αρχίσω με τα συνοδά και αυριο θα ανεβάσω ένα σχεδιάγραμμα:

Receiver: Yamaha RX-V 640
Ηχεία L-R: Roister Status 5
Ηχείο C: Roister Status Center
Surround: Roister Status Surround (υπάρχοντα - υπό αντικατάσταση)
Subwoofer: Canton AS 25 SC
Player: Toshiba SD-470
TV: Philips 42PFP-5532
Phono Pre: NAD PP-2
Rega Planar 2 / Goldring GX1022
Media Player: XBoX
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
κοντοπαλιογειτονα
θα σου προτεινω να δεις και κατι αλλο,
αυτου του τυπου τα ηχεια τα παντρευεσαι
και δεν νομιζω να εισαι σε θεση για εξτρα δεσμευσεις
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
κοντοπαλιογειτονα
θα σου προτεινω να δεις και κατι αλλο,
αυτου του τυπου τα ηχεια τα παντρευεσαι
και δεν νομιζω να εισαι σε θεση για εξτρα δεσμευσεις

Χίλια δίκια έχεις, αλλά είμαι και μονογαμικός τύπος!

Την παλιά μου CRT την άλλαξα μόνο αφού αποδήμησε εις Κύριον... :D

Εξάλλου, ένα αξιοπρεπές σετ surround γιατί να το αλλάξεις;
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
αν καποια στιγμη βρεθεις με ενα ζευγαρι βασης τα αλλα τι θα τα κανεις?
αν καποια στιγμη δεν βρισκεις κανα ανταλακτικο βοηθεια σου
κοιτα μην βρεθεις με 2 τρυπες στο νταβανι
 
17 June 2006
3,031
Αργύρη θα διαφωήσω σε αυτό. Τα in ceiling ηχεία και καλά μπορούν να παίξουν και μπορούν να μπουν τις περισσότερες φορές στα σωστά σημεία χωρίς συμβιβασμούς.
ΜΙλάμε για σοβαρές κατασκευές με δική τους καμπίνα. Προυποθέτει όμως και καλή κατασκευή γυψοσανίδας.
 

xrhstos

AVClub Addicted Member
6 December 2006
1,377
Πριν 10 μέρες μετακόμισα το ιατρείο μου...και μεταξύ των άλλων (χωρίσματα με γυψοσανιδες, διακοσμητικές οροφές κλπ), ασχολήθηκα και αγόρασα ένα ζευγάρι in ceiling ηχεία JBL SP6C II από τον παρακάτω δικτυακό τόπο. Έχει καμιά 800αρια...δεν μπορεί να μην βρεις κάτι. Τα δικά μου παίζουν πολύ καλά (τηρουμένων των αναλογιών, των ενισχυτών κλπ 20ετίας που τα σύνδεσα, δεν κανεις πάρτι, αλλά οκ)...ανέλπιστα καλά θα έλαγα.

Ψάξε λίγο ...μαλλον κάτι θα βρεις...

http://search.ebay.com/?fcid=80&fpo...ng+speakers&from=R40&gbr=1&sbrsrt=d&save=Save

δες και τα παρακάτω...

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=72&Category=1031

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=72&Category=588

http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=ψευδοροφής

Καλή δουλειά.....-bye-
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Αργύρη θα διαφωήσω σε αυτό. Τα in ceiling ηχεία και καλά μπορούν να παίξουν και μπορούν να μπουν τις περισσότερες φορές στα σωστά σημεία χωρίς συμβιβασμούς.
ΜΙλάμε για σοβαρές κατασκευές με δική τους καμπίνα. Προυποθέτει όμως και καλή κατασκευή γυψοσανίδας.
δεν ειπα οτι δεν μπορουν να παιξουν καλα
τουλαχιστον αυτο θυμαμαι
οπως επισεις μπορουν να μπουν καλα
αυτο που ειπα ειναι οτι δεσμευει η τοποθετηση τους
ξερω πολλα inwall που ζωγραφιζουν
καθως επισεις ειναι λιγο ακριβα
αν θελεις καλα ηχεια ειναι ακριβα γιατι ειναι συνηθως για dedicated χωρους ,πραμα που σημαινει κατι παραπανω πληρωνεις
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
αν καποια στιγμη βρεθεις με ενα ζευγαρι βασης τα αλλα τι θα τα κανεις?
αν καποια στιγμη δεν βρισκεις κανα ανταλακτικο βοηθεια σου
κοιτα μην βρεθεις με 2 τρυπες στο νταβανι

Νομίζω ότι οι διαστάσεις είναι στάνταρ, όπως τα μεγάφωνα αυτοκινήτου πάνω - κάτω (6,5", 8" κ.ο.κ.), οπότε, στη χειρότερη, παίρνεις ένα άλλο ζευγάρι και τα αντικαθιστάς.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
εχεις δει τιμες
απο οτι θυμαμαι πριν 5-6 χρονια που εβλεα καποια ηταν ακριβα σε σχεση με απλα ηχεια
αν αυτα δεν σε ενδιαφερει go on
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
Last edited: