Pearl Jam

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Μετα απο 15 χρονια αναμονης ειμαστε λιγες ημερες πριν απο τη συναυλια. Δεν εχω λογια να εκφρασω τη χαρα μου. Ελπιζω να ειστε ολοι εκει...

Ten το '91
vs το '93
Vitalogy το '94
No Code το '96
Yield το '98
Live On Two Legs το '98
Binaural το '00
Riot Act το '02
Lost Dogs το '03
Live At Benaroya Hall το '04
rearviewmirror (best of...) το '04
Pearl Jam το '06
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Νιωθω πως δε χρειαζεται να ξαναπαω σε συναυλια. ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ.

Κριμα που τη χασατε και κριμα που δεν ηταν sold out, οπως ηταν πχ, οι Scorpions (ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!).
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Πες μας περισσοτερα ..να πονεσουμε εμεις που την χασαμε..
Αλλοιμονο να συγκρινουμε PEARL JAM με τα scorpions
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
προχτές άκουγα τον Πετρίδη...
γυρνούσα από τη Φλώρινα και δεν είχα τι να κάνω (και άλλωστε τον Ζάππα τον είχα ακούσει, ενώ τους Henry Cow και τους Faust τους είχα βάλει στο συρτάρι γιατί με εκνεύρισαν τόσο που κόντεψα να τρακάρω δυό φορές.
Από την άλλη η Shakira της κόρης μου, ακούγονταν πολύ καλύτερα, αλλά την είχα ακούσει κάπου 240 φορές όταν πήγαμε διακοπές, οπότε προτίμησα τον Πετρίδη.....

Γιατί η εισαγωγή?

Ο άνθρωπος είχε αφιέρωμα στους pearl jam εν όψει της συναυλίας.
Τα σάλια του κοινώς τρέχανε, και τα λόγια ήταν κάτι από πατερούλη, που δεν είστε καλά παιδιά και δεν ξέρετε να ακούτε, και δεν πάτε σε συναυλίες, και πήγατε στους Σκόρπιονς, και αυτά παθαίνουμε γιατί τέτοιοι είμαστε και μας αξίζει να μας φέρνουνε μόνο τους Σκόρπιονς κλπ κλπ.

Δηλώνω εδώ ότι προσωπικά έχω ακούσει (ναι ακούσει και μόνο) το όνομα pearl jam.
Αυτά που έβαλε ο Πετρίδης μου ακούστηκαν τόσο αδιάφορα, μα τόοοοοσο αδιάφορα που στο τέλος έβαλα τα γέλια...

Γιά πείτε μου οι υπόλοιποι, (εν τάξει ο Πέτρος το δήλωσε και χαίρομαι που ευχαριστήθηκε τη συναυλία και σίγουρα και εγώ θα τους προτιμούσα από τους Σκόρπιονς) αυτό το γκρούπ, θεωρείται όντως τόσο καλό?

Ρε σεις ο Πετρίδης το παρουσίασε κάτι σαν καλύτερο από τους Beatles.
Δηλαδή αν οι Beatles ήταν στη δεκαετία του 90, οι jam θα ήταν καλύτεροι....
 
17 June 2006
14,350
Δ. Παναγιωτίδης said:
Γιά πείτε μου οι υπόλοιποι, αυτό το γκρούπ, θεωρείται όντως τόσο καλό?

Yπερβολές chief, σιγά τα λάχανα, Αμερικανιά του κερατά με την κακή έννοια.
Κι άσε τον Πετράν να λέει: "Εθνικάρα" είναι, έχει μάθει να βολεύεται με τα γ´διαλογής :flipout:
 
Last edited:
17 June 2006
14,350
Δ. Παναγιωτίδης said:
σίγουρα και εγώ θα τους προτιμούσα από τους Σκόρπιονς

Λίγα για τους Γερμαναράδες αρχηγέ: κι εγώ απατεώνες τους θεωρώ αλλά το φόρουμ είναι γεμάτο από οπαδούς τους και ώρες ώρες έχω την εντύπωση πως μετά βίας μας ανέχονται :damnyou:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Γι´αυτό ρε σύ δεν προκόβει άνθρωπος εδώ μέσα.Εχεις υπ´όψη σου Κώστα ότι ο Εθνικός πρίν τούς αγώνες έχει καλλιτεχνικό πρόγραμμα με τραγουδιστάρες τύπου κουρκούλη ή κάτι τέτοιο???Πως αποπαίρνεις τον Πέτρο,να μην ακούει Pearl Jam?Θα πηγαίνει στο γήπεδο μετά και θά τον χάσουμε οριστικά.
Λοιπόν οι Pearl Jam ειναι απο την λεγόμενη σχολή τού Seatle,ολίγον πολιτικοποιημένοι,με καλό τραγουδιστή τον Εddie Vedder.Σαφώς καλύτεροι απο soundgarden κ.λ.π,αλλά επαναλαμβανόμενοι διαρκώς.Ενας δίσκος τους πού μού άρεσε ήταν το No Code.Στην Αμερική ,τούς λογοκρίνουν μερικές φορές,αλλά παραμένουν εμπορικό όνομα.
Χίλιες φορές να ακούει Pearl Jam o Πετρος,παρά τούς ´αμίμητους ´Scorpions.:violent-smiley-030:
Στην δισκοθήκη μου έχω διάφορoυς δίσκους τού συγκροτήματος(καμιά φορά ενισχύω συγκροτήματα ,που δεν ακούω ,παρά σπανιότατα,απο μιά ανεξήγητη συμπαθεια),και όποιος θέλει ,δίνω....
Επιμένω ότι η φωνή τού Vedder ειναι πολύ καλή,αλλά γενικώς βαριούνται.
Υ.γ
Απ´ότι κατάλαβα ο Πετρος θά κόψει τίς συναυλίες μετά απ[ο αυτό πού είδε???:flipout:
Y.Γ.2 Αφήστε την νεολαία ήσυχη.Κάποτε θά έλθουν πρός εμάς.Αλλά χρειάζεται αγάπη και κατανόηση.:ernaehrung004:
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Pearl Jam

Σπύρος Σούρλας said:
Αφήστε την νεολαία ήσυχη.Κάποτε θά έλθουν πρός εμάς.Αλλά χρειάζεται αγάπη και κατανόηση.:ernaehrung004:

Τον Ντοκ :icon15: Πού τον κατατάσσεις; σ αυτούς ή σ εμάς;:D
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Αυτός μία τα βάφει και μιά τα αφήνει σε ολόλευκη χαίτη,κάπως .Κάποια στιγμή θά παρατήσει την καραμπογιά και θά επιτρέψει να φανεί το φωτεινό λευκό.:firstprize:
Αλλοιώς τήν ´έβαψε´.Θα βαρεθεί να ψάχνει το ´καινούριο´στο παλιό.Προσοχή ,στο παλιό, όχι στο κλασσικό.Εχει διαφορά.
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
οπως λεει και ενα τραγουδι...

δεν ψοφαω για να ακουσω συναυλια peαrl jam
περιμενω με αγωνια να ρθουν οι DURAN-DURAN
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω τι υπονοείτε για μένα . Scorpions δεν άκουσα ποτέ μου , ούτε έχω κανένα δίσκο τους ( η σύζυγος έχει τις μπαλλάντες τους , ξέρετε...Holidays κλπ).
Pearl Jam πάλι έχω κανα δύο τρία ( 6,40 γαρ) , συμπαθείς μου είναι και το τελευταίο τους ( γνωστότερο στην Αμερική ως Avvocado) είναι καλό ...ενέργεια , δύναμη ...και είναι και πολιτικοποιημένοι - όσο μπορεί αυτή η έννοια να υπάρχει στην Αμερική ( φαντάζομαι θα ψηφίζουν Δημοκρατικούς , τόσο πολύ ,)- πάντως καλύτεροι από την Πάτι και από τους Beach Boys - όλοι είναι καλύτεροι από τους Beach Boys. Δεν θα τρελαινόμουν κι αν δεν τους άκουγα , αλλά επειδή είμαι ελαστικός τύπος τους ακούω -όχι συχνά.
 

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Οι Pearl Jam είχαν ξεκινήσει με έναν πολύ καλό πρώτο δίσκο. Από εκεί και πέρα η πορεία υπήρξε (για εμένα) φθίνουσα μουσικά, όμως...

Αυτό το όμως είναι που τους ξεχωρίζει από τις αδιάφορες μπάντες που βγήκαν για να εκμεταλλευτούν την έκρηξη του Seatle. Στο απόγειο της καριέρας τους αρνήθηκαν να στρώσουν το χαλί στις πολυθνικές. Δεν δεχόντουσαν να παίζουν με υπερτιμημένα εισιτήρια, ορίσαν ένα πολύ λογικό ανώτατο όριο και κρατήσαν μια απόλυτα αξιοσέβαστη στάση. Φυσικά αυτό το πλήρωσαν...

Από εκεί κι έπειτα είναι προσωπικό γούστο το αν αρέσουν ή όχι. Σίγουρα πάντως έγραψαν ιστορία και αυτό τους ξεχωρίζει από το σωρό.

Αλήθεια πόσο είχε το εισιτήριο στην Αθήνα?
 
Last edited:

Dimosthenis

Supreme Member
17 June 2006
3,277
Απάντηση: Re: Απάντηση: Pearl Jam

Κωστας Λυμπεροπουλος said:
Τον Ντοκ :icon15: Πού τον κατατάσσεις; σ αυτούς ή σ εμάς;:D

Απο ποτε ο Ντοκ ειναι νεολαια? Λογω των πριονιων? Ή μηπως λογω αυτοκινητου?
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Ασε Δημοσθένη. Κάτι θέλουν να πουν αυτοί , αλλά ποιός το ξέρει :chinscratch: ...Εκτός εάν υποννούν ότι πρέπει να το γυρίσω στην κλασσική , ξέρεις εκείνες που τους πατάν τον κάλο και ουρλιάζουν και προσπαθούν να μην δείξουν ότι πονάνε-bye-
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Pearl Jam

Κωστας Λυμπεροπουλος said:
Λίγα για τους Γερμαναράδες αρχηγέ: κι εγώ απατεώνες τους θεωρώ αλλά το φόρουμ είναι γεμάτο από οπαδούς τους και ώρες ώρες έχω την εντύπωση πως μετά βίας μας ανέχονται :damnyou:

Μπα οι οπαδοί των iron maiden πρέπει να είναι περισσότεροι
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
H Mousικη δεν ειναι μονο να κανουμε αναλυσεις ...σε εκεινο το σημειο ειναι ποιο χαλαρο εκει ανεβαινει καπως...κτλ.κτλ η μουσικη ειναι και η πορεια του καθε καλιτεχνη, η συνεπεια του σ' αυτα που λεει, η εμφανιση του στη σκηνη και οταν φθανεις ψηλα να μπορεις να διατηρης την αξια και το ταλεντο σου αναλλοιωτο. ο EDDIE VEDDER kαι η παρεα του ειναι το μεγαλυτερο ROCK group των 90ς πολιτικοποιημενοι οχι σαν κατι U2 Geldrof Bruce κλπ Αλλα να βγαινουν και να φωναζουν πανω στη σκηνη στους ιδιους τους Αμερικανους για την αδιαφορια τους στουs πολεμους του ΒUSH και με την μουσικη τους να δινουν μαθηματα τη σημαινει σημερα ROCK αλλοτε με σκληρες κιθαριες και αλλοτε με υπεροχες μπαλαντες ο τελευταιος δισκος τους αποδειξη...και η σκηνικη παρουσια τους ο καθρεφτης της μεγαλης πορειας τους...
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
kαι το ποσο σεβονται το κοινο τους και ποση ωρα επαιξαν θα μας το πει ο Πετρος η οποιος τυχερος πηγε ....ετσι για να μαθαινουν και οι παπουδες αυτου του thread....
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Δημήτριος Ντοκατζής said:
Ασε Δημοσθένη. Κάτι θέλουν να πουν αυτοί , αλλά ποιός το ξέρει :chinscratch: ...Εκτός εάν υποννούν ότι πρέπει να το γυρίσω στην κλασσική , ξέρεις εκείνες που τους πατάν τον κάλο και ουρλιάζουν και προσπαθούν να μην δείξουν ότι πονάνε-bye-


Aυτό είναι όπερα:flipout: .Καλά ξεκίνα απο τον 20ο αιώνα,τούς προγόνους τού Ligetti.Kαι αργότερα γυρνάς στην πηγή.!!