Επιτέλους Ήρθε BenQ W5000

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Το Πρωί παρέλαβα και εγώ τον 5000 που περιμενα τοσο καιρο.... Στον ελαχιστο χρόνο που ειχα στη διάθεσή μου τον κρέμασα στη θέση που είχα τον 7700 και πήρα μια γρήγορη γευση...
Σημείωση: Ο προβολέας δεν εχει τοποθετηθεί κανονικά διότι ο φακός του έχει διαφορετικό throw ratio από τον 7700 οπότε η βάση οροφής θέλει ξήλωμα και επανατοποθέτηση από την αρχή. Πράγμα αδύνατο να γίνει πριν το Σ/Κ.
Στο μισάωρο περίπου που ασχολήθηκα μαζί τουγεννήθηκαν οι ακόλουθες απορείες:
α) Που μπορώ να δω το firmware που έχει?
β) Πόσο καταστροφική για την εικόνα είναι η χρήση του Lens Shift ? Μιλάμε το κόβω να το πηγαίνω τέρμα για να αποφύγω το Keystone correction.
γ) Σε συνέχεια του β, Lens Shift ή Keystone correction?
δ) Χωρίς να έχω ασχοληθεί καθόλου με τις ρυθμίσεις εικόνας (οι οποίες είναι ΠΟΛΛΕΣ!) έχετε να προτείνετε κάποιες (πχ iris) ώστε να τον σετάρω πιο εύκολα? (Eνα μπούσουλα βρε αδερφέ...)
ε) Υπάρχουν κάποια settings τα οποία είναι προτιμότερο να παίρνουν συγκεκριμένες τιμέ? (Πχ dynamic colour)
στ) βοηθείστε λίγο τη κατάσταση βρε παιδιά.... :grinning-smiley-043
Να σας πώ ότι η πηγή μου θα είναι HTPC
Λεπτομέρειες από την πρώτη προβολή από Δευτέρα...
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,150
Bratislava
Το firmware φαινεται στο πινακακι με το κρυφο μενου, στο κατω μερος. Εκει μπενεις "παιζοντας" με τα βελακια, δεν θυμαμαι ακριβως, νομιζω πανω-κατω, πανω - κατω και εντερ η κατι τετοιο.

Το lens shift δεν πειραζει και τοσο, το keystone ειναι καταστροφικο. Κανε τα αδυνατα δυνατα να μη σου χρειαστει.

Ταχυτητα τροχου 2 η 2,5. Το 3 ειναι χαλια. Την ιριδα βαλε την οπου σου αρεσει εσενα αναλογως αν εχεις το brillant color ον η οφ. Θα προτεινα να την εχεις χαμηλα, αν δε σου λειπει το φως, ωστε να εχεις αποθεματα οσο πεφτει η αποδοση της λαμπας.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,818
Αθήνα
Αφού θα τον ξανατοποθετήσεις και θα ανοίξεις καινούριες τρύπες ούτως ή άλλως βάλτον όσο πιό πίσω μπορείς. Θα κερδίσεις σε πολλά πράγματα (contrsat, λιγότερη χρήση lens shift κλπ) ενώ θα χάσεις ελάχιστη φωτεινότειτα που δεν σου λείπει.

β) Εξαρτάται από το φακό... Κάποιοι προβολείς έχουν πρόβλημα και κάποιοι όχι.
Θεωρώ οτι στον BenQ θα έχεις - άν έχεις - ελάχιστο πρόβλημα. Δεν θυμάμαι να έχω δεί abberation σε φακό προβολέα BenQ.

γ) Lens Shift βεβαίως...
 
Last edited:
Για αρχή καλορίζικος και welcome to the club! :smile:

β) Τη στιγμή που είχες τον 7700, αν τον είχες τοποθετήσει έτσι ώστε να μην χρειάζεται χρήση keystone correction, δεν θα χρειαστεί να έχεις το lens shift του 5000 στο τέρμα. Μην ανησυχείς - ο φακός του έχει πολύ καλή συμπεριφορά, με ελάχιστο abberation. Εγώ το έχω σχεδόν στο τέρμα χωρίς κανένα πρόβλημα.

γ) Keystone correction απαγορεύεται δια ροπάλου.

δ) όσο πιο κλειστή μπορείς, ώστε παράλληλα να έχεις και όσο φως κρίνεις ότι χρειάζεσαι. Λογικά θα καταλήξεις να την έχεις σχεδόν τελείως κλειστή.

ε) όσο για τα υπόλοιπα ρυθμιστικά, εγώ έχω το Brilliant Color στο on, Dynamic Black on, Cinema Mode, Color temperature normal από όσο θυμάμαι.

Επειδή ο προβολέας παίζει λίγο "αλλού-γι'αλλού" χρωματικά out of the box, πιστεύω ότι επιβάλλεται ρύθμιση από επαγγελματία. Τότε θα δείξει τις πραγματικές του δυνατότητες.
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Απάντηση: Re: Επιτέλους Ήρθε BenQ W5000

Για αρχή καλορίζικος και welcome to the club! :smile:

β) Τη στιγμή που είχες τον 7700, αν τον είχες τοποθετήσει έτσι ώστε να μην χρειάζεται χρήση keystone correction, δεν θα χρειαστεί να έχεις το lens shift του 5000 στο τέρμα. Μην ανησυχείς - ο φακός του έχει πολύ καλή συμπεριφορά, με ελάχιστο abberation. Εγώ το έχω σχεδόν στο τέρμα χωρίς κανένα πρόβλημα.

γ) Keystone correction απαγορεύεται δια ροπάλου.

δ) όσο πιο κλειστή μπορείς, ώστε παράλληλα να έχεις και όσο φως κρίνεις ότι χρειάζεσαι. Λογικά θα καταλήξεις να την έχεις σχεδόν τελείως κλειστή.

ε) όσο για τα υπόλοιπα ρυθμιστικά, εγώ έχω το Brilliant Color στο on, Dynamic Black on, Cinema Mode, Color temperature normal από όσο θυμάμαι.

Επειδή ο προβολέας παίζει λίγο "αλλού-γι'αλλού" χρωματικά out of the box, πιστεύω ότι επιβάλλεται ρύθμιση από επαγγελματία. Τότε θα δείξει τις πραγματικές του δυνατότητες.

Καταρχήν τον 7700 τον είχα με keystone Correction οποτε τωρα με το lens shift απλα δε θα χρησιμοποιησω καθόλου keystone.
Να ελθω τώρα στις ρυθμίσεις χρώματος, δουλεια πιστευετε οτι δεν θα κανω με DVE και ΤΗΧ optimizer? Ποιες ειναι καποιες τυπικες τιμες που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω?
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Λοιπόν το μηχανάκι έχει firmware 1.80 οποτε φαντάζομαι ότι οταν θα πεσει σύρμα απο το φόρουμ θα χρειαστεί ξεκρέμασμα και τρέξιμο στο service για αναβάθμηση.
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Απάντηση: Re: Επιτέλους Ήρθε BenQ W5000

Για ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=271

Τάσο το έχω υπόψη μου αυτο το thread και εννοείται οτι θα το ακολουθήσω κατα γράμμα. -bye- Το θέμα είναι όμως χθες που μπήκα στο secret menu έπαθα την πλάκα μου απο τις δυνατότητες παραμετροποίησης που εχει το μηχανάκι...
Θέλω να πιστεύω οτι οι πέρισότερες ρυθμίσεις θα έχουν στάνταρντ τιμές ή τουλάχιστον μια δεδομένη περιχή τιμών. Γι αυτό σας λεω παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑ χαθηκα (και χαζεψα)!:bigcry:
 
17 June 2006
23,861
Αθήνα
Νίκο αν πειράξεις όλα αυτά που έχει στο secret menu, κατά 100% θα χαλάσεις την εικόνα. Αυτά ελέγχονται και ρυθμίζονται με ειδικά μηχανήματα και όχι με το μάτι.
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Ok Τασο δεν πειραξα τπτ απλα χαζεψα.... Το θεμα ειναι οτι παι οι ρυθμισεις του κανονικου μενου ειναι παρα πολλες...
 
17 June 2006
3,031
Καλορίζικος και καλές θεάσεις.
Με την χρησιμοποίσηση του BR θέλει μεγάλη προσοχή η σωστή επιλογή του contrast αλλά και του gamma.
 

JimKatsig

New member
9 April 2008
16
Re: Απάντηση: Επιτέλους Ήρθε BenQ W5000

Αφού θα τον ξανατοποθετήσεις και θα ανοίξεις καινούριες τρύπες ούτως ή άλλως βάλτον όσο πιό πίσω μπορείς. Θα κερδίσεις σε πολλά πράγματα (contrsat...

Γεια σας είμαι κανούργιο μέλος αν και παλιός αναγνώστης.:fahne90:
Το όνομα μου είναι Δημήτρης Κατσιγιάννης.

Εχω ένα sharp 12000 και ήρθε η ώρα της αναβαθμισης.
Επειδή θα αγοράσω τον Sony 40 και θα έχουμε εκ νεου τοποθετήσεις υπάρχει λόγος να τον βάλω οσο πιο πίσω πάει;

Γιατι κερδίζεις κοντραστ αν τον βάλεις τέρμα πίσω.....μου φαίνεται κουφό, υπάρχει κάποιος λόγος που το αιτιολογεί;