ορισμος των ηχειων μας

anastasios-d

Established Member
29 March 2008
111
Όντος σύμφωνα με το αυτί μάς δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε τον ήχο……γι`αυτό και παράγγειλα από Αμερική (e-bay) ένα ντεσιμπελομετρο για να κάνω τις ρυθμίσεις σωστά ( επιτέλους μετά από τόσα χρόνια ) και τώρα παίζει παπάδες !!!!
 

Attachments

  • P5120087.jpg
    P5120087.jpg
    67.2 KB · Views: 60

GABX9

Established Member
29 October 2007
134
Τασο πες τους κ ποσο το πηρες κ ποσο εκανε εδω, να μαθαινουν κ οι ελληνες εμποροι κ σε ποσο χρονο σου ρθε απο το αμερικα.
 

GABX9

Established Member
29 October 2007
134
Να περασεις κ απο μενα για να ρυθμισουμε αντε κ στο τελος θα γινεις Καστρουνης του ηχου.
 

anastasios-d

Established Member
29 March 2008
111
:flipout::flipout::flipout::flipout::flipout:

Το Σάββατο ετοιμάσου έχουμε ρυθμίσεις!!
 

anastasios-d

Established Member
29 March 2008
111
59euro μαζί με τα μεταφορικά και σε τέσσερεις μέρες ήταν εδώ……τόσο απλά!!!!
 
17 June 2006
3,031
Προσοχή στην κατεύθυνση του μικροφώνου, την απόστασή του, και το"λάθος" μέτρησης στις χαμηλές και υψηλές συχνότητες.

Καλά πειράματα...
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
εχω ενα απο το ρεντιο σακ
και φιλος ενα ati
ακομα ενα πανακριβο που εχουμε στη δουλεια μου
μπρω να πω με σιγουρια οτι δεν μετρουν σωστα
λογο ακυρωσεων στο δωματιο αν τα 3 μπροστινα τα κανω ιδια στα αυτια το αριστερο φωναζει πιο πολυ
συν δεν μπορει να ρυθμισει σωστα το σαμπ
βεβαια ειναι ενας μπουσουλας
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Τελικά έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα αν κατευθύνουμε όλες τις χαμηλές στο υπογούφερ;

Και γιατί όχι και στα δύο, δηλαδή και στο υπογούφερ και στο υπόλοιπο σύστημα αν πρόκειται για ηχεία που χειρίζονται ποιοτικά τις χαμηλές;

Στο δικό μου setup κατευθύνω τις χαμηλές και στα δύο και ομολογώ πως σε σχέση με setup όπου οι χαμηλές κατευθύνονται μόνον στο υπογούφερ, ο ήχος είναι αρκετά πιο αληθοφανής και εντυπωσιακός.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
σκεψου
πιο σωστα και ευκολα διαχειριζεται τις χαμηλες το σαμπ η τα ηχεια?
μετα προσπαθησε να το ψαξεις
εγω γιατο εδωσα τα μιραζ και το γυρισα σε κουτακια
οταν ακουσεις το σαμπ να συνεργαζεται αριστα με το κεντρικο σου
θ ακους τα l,r να κανουν και αυτα οτι μπορουν
αν σου αρεσει αυτη η εικονα της ανομοιογενειας οκ
εγω παντως το προσπερασα
για το οτι ο ενσχυτης δουλευει πιο ξεκουραστα ειναι και αυτο μεσα
συν γιατι να καταπονεις τα ηχεια σου με κατι που κανει το σαμπακι σου να γελα και να φχαριστιεται
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Μιλάμε για surround ήχο πάντα. Δεν θα διαφωνήσω μ' αυτά που λές. Απλά μου φάνηκε πιο σωστά καθοδηγούμενος ο ήχος σε ορισμένα ηχητικά εφέ. Πχ στο κλείσιμο μιας πόρτας αυτοκινήτου. Αλλιώς το αισθάνεσαι όταν το χαμηλό έρχεται από το πάτωμα και το υπογούφερ κι αλλιώς αν προσθέτει και το κυριως. Τουλάχιστον κάτι τέτοιο παρατήρησα εγώ.

Καταπόνηση των ηχείων σου γιατί όμως; Φυσικό δεν είναι το χαμηλό; Απλά δεν ξέρω ποιές χαμηλές συχνότητες στέλνει ο AV στα κυρίως και ποιές στο γούφερ όταν έχουν επιλεχθεί και τα δύο. Θα το ερευνήσω.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Μιλάμε για surround ήχο πάντα. Δεν θα διαφωνήσω μ' αυτά που λές. Απλά μου φάνηκε πιο σωστά καθοδηγούμενος ο ήχος σε ορισμένα ηχητικά εφέ. Πχ στο κλείσιμο μιας πόρτας αυτοκινήτου. Αλλιώς το αισθάνεσαι όταν το χαμηλό έρχεται από το πάτωμα και το υπογούφερ κι αλλιώς αν προσθέτει και το κυριως. Τουλάχιστον κάτι τέτοιο παρατήρησα εγώ.
δεν εχεις βαλει το σαμπ σε σωστο σημειο και δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο
αν τα κανεις αυτα το σαμπ κανει θαυματα


Καταπόνηση των ηχείων σου γιατί όμως; Φυσικό δεν είναι το χαμηλό; Απλά δεν ξέρω ποιές χαμηλές συχνότητες στέλνει ο AV στα κυρίως και ποιές στο γούφερ όταν έχουν επιλεχθεί και τα δύο. Θα το ερευνήσω.
γιατι αναγκαζονται να αποδοσουν οτι και το σαμπ
αν διαβασεις το μανιουαλ σου θα δεις οτι στα μεγαλα ηχεια παει η ιδια πληροφορια που παει και το σαμπ οποτε τρωνε και ζορι και για να ζοριστουν αυτα θα ζοριστει και ο ενισχυτακος
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Χμμμ... λές; Απ' όσο ήξερα τουλάχιστον η τοποθέτηση του sub δεν παίζει σημαντικό ρόλο. Τώρα όσον αφορά την ρύθμιση πάω πάσο. Δεν αποκλείεται.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Οταν δινουμε στο sub επιπλεον πληροφορια του .1 οριζωντας καποια απο τα ηχεια ως small το αποτελεσμα ειναι ενα μπερδεμενο χαμηλο. Ολα τα ηχεια large (εκτος βεβαια αν "δε τα παιρνει"):grandpa:
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Σκεφτειτε το χαμηλο απο το left, right, ls,rs, να πηγαινει σε ενα μεγαφωνο το οποιο εχει και ανεξαρτητη πληροφορια να διαχειριστει.Not good.