Νότιος Ήχος

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Σε αυτή την πρώτη μου προσπάθεια παρουσίασης δίσκων, επέλεξα κάτι ιδιαίτερα αγαπημένο από την Ελληνική δισκογραφία.
Το μουσικό σχήμα "Νότιος Ήχος" με "μπροστάρη" τον δεξιοτέχνη Αχιλλέα Περσίδη και με εξίσου σπουδαίους μουσικούς, είτε ως μόνιμα μέλη, είτε ως συμμετέχοντες, μας χάρισε δυο καταπληκτικά άλμπουμ, εκεί, στα μέσα της δεκαετίας του 90 : "Νότιος Ήχος" (Polygram 1994) και "Σκιά της θάλασσας" (Mercury 1996).
Δύο άλμπουμ με πολλά κοινά στοιχεία ως προς το ύφος και την αισθητική που εύκολα θα μπορούσαν να ακουστούν ως ένα.
Αποκλειστικά ορχηστρικά κομμάτια με έντονες αναφορές στην παράδοση και όχι μόνο. Με το λαούτο (Αχιλλέας Περσίδης, Γιώργος Ξυλούρης) να ακολουθεί πανάρχαιους αλλά και σύγχρονους δρόμους, συνεπικουρούμενο πότε από την κρητική λύρα (Ross Daly), πότε από το πιάνο (Πάνος Γκέκας), την ακουστική ή την κλασσική κιθάρα (Α.Περσίδης πάλι και συμμετοχή του Βασίλη Ρακόπουλου στο πρώτο άλμπουμ), σε κάποιες περιπτώσεις από πνευστά (ζουρνά, καβάλ, κλαρίνο - Μάνος Αχαλινωτόπουλος), ή πιο σπάνια το βιολί (Γιάννης Ζευγώλης). Και όλα αυτά "πατάνε" πάνω σε ένα ευφάνταστο ρυθμικό χαλί από κρουστα (Τσίκο και Ηλίας Τσαγκάρης), λαούτο και ενίοτε μπάσο.
Ανατολή και δύση αγκαλιά με τα μάτια καρφωμένα προς το Νότο (Κρήτη).
Ακούστε μια εκδοχή ανέμελης τζαζ στην "Λευκωσία", ή το παράπονο της λύρας "Για την μικρή αγάπη" και τον "ήχο της πέτρας" στο ομώνυμο κομμάτι του πρώτου cd. Τα αξεπέραστα σε φαντασία και δεξιοτεχνία ξεσπάσματα στα "Κυριακής απόγευμα" και "Ταραγμένα χρόνια" και τον υπέροχο "Άνεμο" από την "Σκιά της θάλασσας"
Ήχοι γεμάτοι εικόνες Ελληνικής υπαίθρου, πραγματική ανάσα για τον ακροατή, το ενδιαφέρον του οποίου δεν ατονεί ποτέ σε όλη την διάρκεια της ακρόασης.
Δεν γνωρίζω, δυστυχώς, τι απέγινε το σχήμα αυτό και αν εξακολουθεί να πορεύεται - έστω και εκτός δισκογραφίας. Τα τελευταία νέα τους τα είχα πριν 3-4 χρόνια όπου και συμμετείχαν σε μια συναυλία-φεστβάλ μαζί με άλλα ονόματα της εγχώριας "έθνικ" (σιχαίνομαι τους όρους, αλλά μερικές φορές δεν αποφεύγονται με τίποτα...) σκηνής.
Υ.Γ. "περυσινά ξινά σταφύλια" λέει ο λαός μας αλλά, πρώτον τα δυα αυτά cd ακούγονται τόσο φρέσκα και πρωτότυπα ακόμα και σήμερα και δεύτερο και κυριότερο η εγχώρια δισκογραφία παρουσιάζεται να κατηφορίζει τόσο απότομα που προτάσεις όπως αυτή νομίζω πως πρέπει να εξεταστούν εκ νέου μήπως και φανεί επιτέλους το φως στην άκρη του τούνελ...
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,023
Αιγάλεω
Εχω το δεύτερο.
Πολύ αξιόλογη προσπάθεια πράγματι. Ηχοι και δρόμοι στην πλειοψηφία τους πολύ οικείοι και αγαπημένοι (η καταγωγή βλέπεις).
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,970
ευχαριστούμε φίλε

και οι δίσκοι αλλά και η παροσίαση τους από εσένα είναι εξαιρετικοί / ή .....
 
27 June 2006
7,771
Εξαιρετικοί μουσικοί με σωστές ιδέες.

Μάριε, από σένα είχα τη τύχη να γνωρίσω αυτό το σπουδαίο σχήμα, αλλιώς θα είχα άγνοια και θα πίστευα πως τίποτα δεν κινείται στα ελληνικά πράγματα. Και δεν είναι η μοναδική περίπτωση που μου έμαθες. Ακόμα και με την ECM από τις δικές σου αναζητήσεις μπήκα στο θέμα..

Κι επειδή οι γνώσεις σου στο χώρο ξέρω ότι είναι πολλές, συνιστώ να ξεκινήσεις να παρουσιάζεις πράγματα μπας και ξεφύγουμε λίγο από τη νοοτροπία ότι ελληνική μουσική ισούται με Νότη και Καραφώτη:smile:
Φιλιά!
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Σας ευχαριστώ για την υποδοχή. Κώστα, έχεις δίκιο. Υπάρχουν πράγματα που μπορούν να μας απασχολήσουν από την ντόπια μουσική. Και επειδή ήδη "αναλωθήκαμε" αρκετά σε περιπτώσεις σαν αυτές που αναφέρεις, πιστεύω κι εγώ πως καιρός είναι να ασχοληθούμε και με μερικά, ίσως λιγότερο γνωστά, αλλά αληθινά διαμάντια της μουσικής μας.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Νότιος Ήχος

Εξαιρετικοί μουσικοί με σωστές ιδέες.

Μάριε, από σένα είχα τη τύχη να γνωρίσω αυτό το σπουδαίο σχήμα, αλλιώς θα είχα άγνοια και θα πίστευα πως τίποτα δεν κινείται στα ελληνικά πράγματα. Και δεν είναι η μοναδική περίπτωση που μου έμαθες. Ακόμα και με την ECM από τις δικές σου αναζητήσεις μπήκα στο θέμα..

Κι επειδή οι γνώσεις σου στο χώρο ξέρω ότι είναι πολλές, συνιστώ να ξεκινήσεις να παρουσιάζεις πράγματα μπας και ξεφύγουμε λίγο από τη νοοτροπία ότι ελληνική μουσική ισούται με Νότη και Καραφώτη:smile:
Φιλιά!

Ολα κι´όλα.
Για Καραφώτη δεν έχει γραφτεί τίποτα.
Μην τα ισοπεδώνεις ολα..:flipout:
Πάλι καλά πού κάποιος σε ταρακούνησε με την Ε.C.M. πάντως..:grandpa:.
Παλιότερα και ο Lynch με τον Κιουρτσόγλου και οι Iasis είχαν παρουσιάσει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα..
Και ο Βαγγέλης Κατσούλης.
Πολύ καλή παρουσίαση πάντως σέ έναν χώρο που χρειάζεται ψάξιμο...
Υ.Γ.
Και ο Κυριος πράσινος έ??
Ε,ας έχει και κανά ελαττωματάκι.:flipout::flipout:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Και ο Αχαλινωτόπουλος που ειναι εκπληκτικός μουσικός είχε εκδόσει έναν πολύ ενδιαφέροντα δίσκο τον ´Υάκινθο´νομίζω..
Υπάρχει σπίτι αλλά δεν θυμάμαι απ´έξω τον τίτλο.
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Απάντηση: Re: Νότιος Ήχος

Παλιότερα και ο Lynch με τον Κιουρτσόγλου και οι Iasis είχαν παρουσιάσει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα..
Και ο Βαγγέλης Κατσούλης.
Ναι σε όλα!!


Και κάτι άλλο... Αδελφέ για την ECM δεν αναλαμβάνω την ευθύνη. Την έχεις κι εσύ την λόξα σου... Άσε που όταν με "τραβολογούσες" σε δοκιμές ηχείων, που ακούγαμε κατά κόρον McLaughlin και τα ρέστα... πως περίμενες να καταλήξω??? Έτσι : :ears: !!!
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Και ο Αχαλινωτόπουλος που ειναι εκπληκτικός μουσικός είχε εκδόσει έναν πολύ ενδιαφέροντα δίσκο τον ´Υάκινθο´νομίζω..
Υπάρχει σπίτι αλλά δεν θυμάμαι απ´έξω τον τίτλο.

Ναι, "Υάκινθος". Στην Ελλάδα έχουμε καταπληκτικούς μουσικούς που κυρίως βγάζουν το μεροκάματο ως session. Ο Αχαλινωτόπουλος βρίσκεται σε πολλές ηχογραφήσεις (Περίδης Κατσιμίχα κλπ). Ο Περσίδης έπαιζε χρόνια με τον Νταλάρα. Που και που, αυτοί οι άνθρωποι βρίσκουν καμιά χαραμάδα να βγάλουν κι ένα προσωπικό δισκάκι (που πολλές φορές είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από τις δουλειές άλλων στις οποίες συμμετέχουν).
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,894
GLYFADA
Εξαιρετικη δουλειά αμφότερα.

Το Νοτιο ήχο τον είχα ακούσει από τον Μορφέα προ 6-7 χρόνια και είναι από τότε από τα αγαπημένα μου, πολύ καλά δυναμικά.

Μαζί με επιλεκτικές δουλειές του Αλκίνοου αποτελούν δώρα σε ξένους φίλους μου για να δουν μια άλλη Ελληνική μουσική!

Μπράβο που μας το ξαναθύμισες..
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Απάντηση: Re: Νότιος Ήχος

Εξαιρετικη δουλειά αμφότερα.

Το Νοτιο ήχο τον είχα ακούσει από τον Μορφέα προ 6-7 χρόνια και είναι από τότε από τα αγαπημένα μου, πολύ καλά δυναμικά.

Μαζί με επιλεκτικές δουλειές του Αλκίνοου αποτελούν δώρα σε ξένους φίλους μου για να δουν μια άλλη Ελληνική μουσική!

Μπράβο που μας το ξαναθύμισες..


Ευχαριστώ.
Να σημειώσω επίσης πως, όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να βρει τα δυο αυτά δισκάκια, σε πολύ χαμηλή τιμή στα κεντρικά δισκοπωλεία.