Σελίδες ημερολογίου

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Mεσημέρι...ένα ιδιαίτερο μεσημέρι, ξέχωρο απ' τ' αλλα. Αντι για καφέ και ήλιο απ' τις περσίδες δεξιά, τιμόνι και ράδιο. Ένας κύκλος κλείνει, ενας δεύτερος πρέπει ν' ανοιξει. Σκηνές του παρελθόντος περνούν καρέ-καρέ, ανακατεύονται με σκηνές προσδοκίας του αύριο, μια πηγαίνω εμπρός και μια πισωγυρίζω νοσταλγικά. Το τιμόνι σταθερό, ίσως το μοναδικό σταθερό πράμα αυτη την ώρα, το ράδιο παίζει. Ορχήστρα, κρουστά και πιάνο ενίοτε, και μια χορωδία που άλλοτε επιτίθεται κι άλλοτε ηρεμεί. Σαν το μυαλό μου ενα πράμα...

Η στιγμή πρέπει να καταγραφεί...μουσικά δηλαδή. Όχι γιατι "πρέπει", αλλα δεν της αξίζει; Τόσες στιγμές υπάρχουν στο μουσικό ημερολόγιο, σφραγισμένες με νότες που, ανεξάρτητα από τον σκοπό που τους έδωσε ο δημιουργός τους, απέκτησαν συμβολικό και σίγουρα συναισθηματικό χαρακτήρα. Αλλα οι μουσικές αυτές δεν διαλέγονται...έρχονται μόνες τους. Ετσι ήρθε κι αυτο με το άκουσμα του Αlleluia...Laudate. Κι έπειτα, τις μεγάλες κι επίμονες νότες της χορωδίας πάνω από τις απειλητικές φράσεις των χαλκίνων. Οργή και ενταση κι εκτόνωση...για να φτάσει σ'ενα άπνοο Αlleluia και πάλι να πέσει στο ανησυχο Laudate Dominum, παραλήρημα στο ρυθμό των τιμπανιών. Σε λίγο, με μια προσφώνηση των ξυλίνων, οι ανδρικές και οι γυναικείες φωνες πλέκονται σε αντιστιξη, συναντιούνται, σιωπούν...κι ενώνονται ξανα σ' εκείνο το ουράνιο

Laudate Eum in cymbalis bene sonantibus
Laudate Eum in cymbalis jubilationibus
Laudate DOMINUM, Laudate Eum
Omnis Spiritus laudet DOMINUM
omnis spiritus laudet eum​

Είναι στιγμές που η μουσική δρα σαν λυτρωτικό ύδωρ, που όμορφα κι απλά της αφηνεις τα πάντα και σ'αφηνει ανάλαφρο. Ήδη δεν μ' απασχολούσε τίποτα εκτός απο το να ξέρω ποιός έγραψε τις νότες που άκουγα. Οταν ο εκφωνητής ανέφερε την Συμφωνία των Ψαλμών του Igor Stravinsky ένιωσα ένα μάτι να κλείνει με χαρακτηριστικό χαμόγελο μπροστά μου, ενώ το καταληκτικό Alleluia ξέπνοα έσβηνε...

Το ίδιο απόγευμα, επιδρομή σε δισκοπωλεία της πόλης δεν έφερε αποτέλεσμα, επομένως κατέληξα στην κατεβασμενη ηχογράφηση του Ancerl με την Τσεχικη Φιλαρμονική στην Supraphon, η οποία με ικανοποιεί σε σχέση με αυτό που πρωτάκουσα. Εχω στο μάτι αυτή κι άλλη μια του Boulez με την Φιλαρμονική του Βερολίνου που, απο δείγματα, μου φαίνεται καλή.

supraphon-111947.jpg


Θα επανέλθω και με τεχνικες πληροφορίες για το έργο. Για την ώρα είχα ανάγκη να γράψω τα προηγούμενα...

Υ.Γ. Το να πω οτι βγαζω το καπέλο μου στον Stravinsky ειναι αστειο... Πάντως πρώτη φορά νιώθω έτσι με την μουσική του.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,969
μου αρέσουν αυτά τα νήματα που προκύπτουν από την 'συνάντηση ' μας με το τυχαίο και καταλήγουν σε σφοδρό έρωτα....
Σωτήρη πολύ παραστατική η διήγηση της εμπειρίας σου .....

θα το ψάξω οπωσδήποτε .....
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Σπύρο, με το συγκεκριμένο έργο του Stravinsky "έφαγα μεγάλη ήττα"... Ήταν σύμπτωση στιγμής και μουσικής, γιατί και τώρα, που νιώθω διαφορετικά από εκείνη την ώρα, συνεχίζει να μου αρέσει καθαρά για την μουσική του.

Η καινούρια έκδοση της Supraphon πρέπει να ειναι στη σειρά με τα χρυσά εξώφυλλα που έχει και η Μητρόπολη

099925367428.jpg
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,969
α, ωραία , έχω ήδη δίσκους της σειράς , και ηχούν υπέροχα ....
η ψηφιακή επεξεργασία έχει γινει με μηχανάκια της Lexicon, κλπ.
πολύ φροντισμένες παραγωγές .... και τσάμπα .... (6 -7 ευρώ ) .....-
 

dionisp

Established Member
25 January 2007
148
Οι παρουσιάσεις των τελευταίων μηνών έχουν διογκώσει το wish list στο amazon υπερβολικά... :hippy:

Έχουμε και άλλα πράγματα να πάρουμε! Αν δεν σας πειράζει έτσι; -bye-
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Έχουμε και άλλα πράγματα να πάρουμε! Αν δεν σας πειράζει έτσι; -bye-
Αν το διαβασει καμια κυρία αυτό, θα πεί οτι εδω μεσα μιλάμε για βιτρίνες :flipout:

Χωρίς πλάκα, αν εισαι Αθηνα κοίταζε και στο Μετροπολις. Μερικά απο αυτα που παρουσιάζονται εδω μπορεις να τα βρεις στην εξευτελιστική τιμή των 6.9Ε, τη στιγμή που σε play και amazon κοστίζουν υπερδιπλάσια.
 

dionisp

Established Member
25 January 2007
148
Ναι μωρέ μόνο που όταν μπαίνω στο metropolis με πιάνει:
α. αγοραφοβία
β. πονοκέφαλος
:flipout:

Δυστυχώς ουδέποτε σε δισκάδικο και ψώνησα αυτό που ήθελα (ή αυτό που με ευχαριστούσε λίγο καιρό μετά). Κομπλάρω και παίρνω ότι μου κατέβει. Προτιμώ την απομόνωση του e-shopping και ας στοιχίζει κάτι παραπάνω.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Τα μετρόπολις είναι οικονομική καταστροφή.
Μπάινω μέσα μόνο άμα δεν έχω πολλά μετρητά στην τσέπη.

Αφού ξεκινώ με σκοπό να ξοδέψω 15 ευρώ και δίνω καμιά 50αριά.
Κακό πράμα να θες να καλύψεις "τρύπες" στη δισκοθήκη σου...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Σωτήρη ωραία περιγραφή..
Απο την ίδια σειρά(Supraphon)θά πρότεινα άλλον εναν δίσκο τού Stravinsky(αρκετά ιδιότροπο)με έργα του όπως το Les Noces(ρώσσικες σκηνές απο ένα γάμο ) μιά Cantata απο ένα παλιό Αγγλικό κείμενο γιά soprano,tenor,γυναικεία χορωδία και μικρό σύνολο πνευστών και τέλος τήν Λειτουργία γιά μεικτή χορωδία και διπλό κουιντέτο πνευστών...
Ο Stravinksy προσεγγίζει με σύγχρονο τρόπο την Παράδοση (Δυτική και Ρωσικη)αποδεικνύοντας οτι Τέχνη απο Παρθενογένεση δεν προκύπτει.

SU3692_2_xl.gif
 
Πήρα χθες τους Ψαλμούς με τον Άντσερλ, από τη χρυσή σειρά που έγραψε ο Busoni παραπάνω. Η πρώτη ακρόαση δεν απέδωσε πολλά. Δεν ξέρω αν αυτό που εξακολουθεί να με χωρίζει από το έργο είναι μια ισχυρή βιωματική σύμπτωση, αλλά προς το παρόν έχω πάρει την παρακαμπτήριο. :rolleyes:
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Έχω τη Συμφωνία των Ψαλμών κάμποσο καιρό (με Ancerl επίσης).
Δυό τρεις ακροάσεις δεν με τράβηξαν (αν και θιασώτης της μουσικής του μεγάλου αν και μικρού το δέμας Ρώσου) και βρίσκομαι κι εγώ στην ... παρακαμπτήριο που λέει και ο Δαμιανός.
Το έργο βέβαια είναι εκεί και περιμένει. Πιστεύω ότι θα έρθει το πλήρωμα του χρόνου και γι'αυτό.
 
Επανέρχομαι. Το σιντάκι εκτός απ' τους Ψαλμούς, έχει και τον Οιδίποδα Τύραννο. Χθες το βράδυ, λίγο πριν ξεραθώ, είπα ν' ακούσω λίγο με τ' ακουστικά. Ωχ Παναΐα μου, με πήρε και με σήκωσε! :blink: Για να δανειστώ μια έκφραση του Τζίμη, εδώ έχουμε θέμα. :cool:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Επανέρχομαι. Το σιντάκι εκτός απ' τους Ψαλμούς, έχει και τον Οιδίποδα Τύραννο. Χθες το βράδυ, λίγο πριν ξεραθώ, είπα ν' ακούσω λίγο με τ' ακουστικά. Ωχ Παναΐα μου, με πήρε και με σήκωσε! :blink: Για να δανειστώ μια έκφραση του Τζίμη, εδώ έχουμε θέμα. :cool:

Που να δείς τί θέμα έχει το διπλό φτηνιάρικο σιντάκι τής D.G.πού προσφέρει Οιδίποδα Τύραννο και Κυανοπώγωνα τού Bartok μαζί..
Διευθύνει ο Fricsay εξαιρετικά την Ορχήστρα Ραδιοφωνίας τού Βερολίνου.
Ο ήχος επίσης πολύ καλός.
Ο Οιδίπους στό μεταφρασμένο(λατινικά)κείμενο του Κοκτώ είναι εξαιρετικό Ορατόριο..
Ενδιαφέρον έχει ο Κορυφαίος τού Χορού ,πού διηγείται το Δράμα ,στά Γερμανικά.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Χέχέ.
 
Στη σημερινή εκπομπή του Χρήστου Παπαγεωργίου στο Τρίτο (Αναζητώντας την κυρία με τη στρυχνίνη, Σάββατο 7 μμ), είχε μια εξαιρετική μαγνητοφωνημένη συνέντευξη του μεγάλου δασκάλου της κιθάρας Όσκαρ Γκίλια, ακριβώς πάνω στο θέμα του ύφους ερμηνείας του Μπαχ. Με στοιχεία τεχνικής ανάλυσης δοσμένα όμως απλά και κατανοητά.

Εν κατακλείδι: Το 'καθαρό' ύφος που επιβλήθηκε στον 20ο αιώνα είναι κατά το Γκίλια εξίσου αυθαίρετο με ότι πήγε να αντικαταστήσει και να 'διορθώσει'. Έδωσε θαυμάσια παραδείγματα επίτευξης βιμπράτο με το τσέμπαλο (!) ή το λαούτο και κατέληξε με τη σύσταση κάθε ερμηνευτής να ακολουθεί την ψυχή του και όχι 'θέσφατα'.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Στη σημερινή εκπομπή του Χρήστου Παπαγεωργίου στο Τρίτο (Αναζητώντας την κυρία με τη στρυχνίνη, Σάββατο 7 μμ), είχε μια εξαιρετική μαγνητοφωνημένη συνέντευξη του μεγάλου δασκάλου της κιθάρας Όσκαρ Γκίλια, ακριβώς πάνω στο θέμα του ύφους ερμηνείας του Μπαχ. Με στοιχεία τεχνικής ανάλυσης δοσμένα όμως απλά και κατανοητά.

Εν κατακλείδι: Το 'καθαρό' ύφος που επιβλήθηκε στον 20ο αιώνα είναι κατά το Γκίλια εξίσου αυθαίρετο με ότι πήγε να αντικαταστήσει και να 'διορθώσει'. Έδωσε θαυμάσια παραδείγματα επίτευξης βιμπράτο με το τσέμπαλο (!) ή το λαούτο και κατέληξε με τη σύσταση κάθε ερμηνευτής να ακολουθεί την ψυχή του και όχι 'θέσφατα'.

Εδώ έχει Stravinsky...
Βach ,δίπλα στό Χαρμάνι...:grandpa::flipout: