Η ιστορία μιας λάμπας…

GeonX

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
2,755
Χθες βράδυ μαζευτήκαν οι γνωστοί - άγνωστοι του forum για να δούμε μερικά από τα μηχανάκια που συγκινούν την αγορά αυτή τη περίοδο, χωρίς να μπω στις λεπτομέρειες για ποια είναι αυτά θα ήθελα να αναφερθώ στη σημασία που έχει τελικά το αναλώσιμο των σημερινών προβολέων η λάμπα…

51b3_1.JPG


…ξεκινώντας την χθεσινή θέαση είδαμε έναν από τους κορυφαίους projectors που έχει συγκίνηση (και έχει αποκτηθεί ;) ) από πολλούς εραστές της εικόνας του forum μας να κονταροχτυπιέται με ένα από τους νέους διεκδικητή του θρόνου… και μιλαω μονο για διεκδικητή γιατί ενώ αρχικά όταν κοντραριστήκαν τα μηχανάκια όλοι είπαμε… «…the King is dead…long live to the NEW KING !!!» αλλά (πάντοτε υπάρχει ένα αλλά…) η αρχική κόντρα έγινε μεταξύ ενός μηχανήματος με 500+ ώρες ( ο παλιός ;) ) και το άλλο 40 ώρες στη λάμπα ( ο καινούργιος ;) ) μόλις ο παλιός φόρεσε μια καινούργια λάμπα τα πράγματα εξισορρόπησαν…σε αρκετά σημεία ο παλιός πηρέ κεφάλι σε αλλά ο νέος έτριξε τα δόντια του… το συμπέρασμα όμως είναι ένα, βλέπουμε συγκρίνουμε, παρατηρούμε αρκετές φορές, γράφουμε ύμνους για κάποια μηχανάκια μπορεί κατά περίπτωση να υποβαθμίζουμε κάποια αλλά ;) χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη μερικά απλά πράγματα… στη περίπτωση μας τη λάμπα ;)

Σίγουρα το θέμα προς συζήτηση μπορεί να κινηθεί σε πολλά επίπεδα, οι λάμπες, το κόστος αλλαγής, ποτέ πρέπει να γίνετε και γιατί, ποια τεχνολογία επηρεάζετε περισσότερο (SXRD, DLP, DiLA, LCD κλπ κλπ κλπ…) εγώ τουλάχιστον μετά το χθεσινό έρχομαι να αναθεωρήσω πολλά από όσα μπορεί να έχω πει κατά καιρούς, να κρατώ ακόμα μικρότερο καλάθι για την αξιοπιστία διαφόρων συγκριτικών ;) (γενική παρατήρηση μην ψάχνετε κάτι συγκεκριμένο ;) ) και να χαίρομαι που είμαι μέλος μιας κοινότητας σαν τη δικη μας που βοήθα την μετάδοση της γνώσης όσο ποιο αγνά μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο

Φίλτατοι έχουμε πολλά ακόμα να μάθουμε στο μέλλον, Welcome to the Club…and we hope you will enjoy the ride ;)
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Ωραιο και ενδιαφερον θεμα αυτο, και πιστευω οτι ΔΥΣΤΥΧΩΣ ετσι ειναι τα πραγματα όπως τα επισημαινει και ο φιλος συμφορουμιτης παραπανω...:grandpa:

Ολοι κοιταζουμε να παρουμε προβολια αναλογα με την τσεπη μας, το σχεδιασμό, τον χωρο μας, το πως μας καθονται στο ματι, το αν ειναι γυαλιστερα ή οχι, αν ειναι LCD/DLP/Di-la/SXRD κλπ, και ΔΕΝ κοιταζουμε το σημαντικότερο απο όλα....

ΤΗΝ συντηρηση τους, και τη λαμπα τους....

Κι ας ΜΗΝ γελιομαστε.... Η τεχνολογια των προβολεων εχει προχωρησει τοσο πολυ σημερα, που πλεον τα μοντελα που ανηκουν στην ιδια κατηγορια τιμης, εχουν πανω-κατω τις ιδιες αποδοσεις στην εικονα, με ποσοστο αποκλισης συν/πλην 5%....



Και εδώ μπαινει η κρίσημη ερώτηση:

ΠΟΙΟΣ δεν θα διαλεγε ενα Α προβολι εναντι ενος αλλου Β στα ιδια περιπου λεφτά, και με μικρη αποκλιση στην ποιοτητα εικονας προς τα κατω, ΑΝ γνωριζε με σιγουρια ότι το Α φοραει καλυτερη λαμπα, πιο φτηνή, πιο φωτεινή, και θα του κρατησει περισσοτερο???

ΑΥΤΟ βεβαια ειναι κατι που δε μας το λενε οι κατασκευαστές, αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ στοιχειο ενος προβολεα περα απο τα ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αλλα χαρακτηριστικά του....

Κι αυτο γιατι ο προβολεας, ΔΕΝ ειναι το μηχανημα που αγοραζουμε καινουργιο την πρωτη στιγμή που μας κανει κλικ σε ενα καταστημα, αλλά το μηχανημα που θα εχουμε στο σπίτι μας 6 μηνες με 1 χρονο ΜΕΤΑ την αρχική αγορά.... ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΤΑΜΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ (και εγω πρωτος και χειροτερος...... ) :grandpa:
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
................

Σίγουρα το θέμα προς συζήτηση μπορεί να κινηθεί σε πολλά επίπεδα, οι λάμπες, το κόστος αλλαγής, ποτέ πρέπει να γίνετε και γιατί, ποια τεχνολογία επηρεάζετε περισσότερο (SXRD, DLP, DiLA, LCD κλπ κλπ κλπ…) εγώ τουλάχιστον μετά το χθεσινό έρχομαι να αναθεωρήσω πολλά από όσα μπορεί να έχω πει κατά καιρούς, να κρατώ ακόμα μικρότερο καλάθι για την αξιοπιστία διαφόρων συγκριτικών ;) (γενική παρατήρηση μην ψάχνετε κάτι συγκεκριμένο ;) ) και να χαίρομαι που είμαι μέλος μιας κοινότητας σαν τη δικη μας που βοήθα την μετάδοση της γνώσης όσο ποιο αγνά μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο

Φίλτατοι έχουμε πολλά ακόμα να μάθουμε στο μέλλον, Welcome to the Club…and we hope you will enjoy the ride ;)


Εγω απο το παραπανω κειμενο του Γιωργου, προς το παρον θα σταθω μονο στην τελευταια παραγραφο και θα ηθελα να προσθεσω, οτι νιωθω πλεον οτι η αναγκη της ενημερωσης εκτος απο τα γνωστα μας μεχρι τωρα, θα πρεπει να στραφει και στο τι κανουν τα μηχανηματα μετα απο λιγο καιρο.

Ειναι κατι το οποιο κανεις δεν ασχολειται απο τα μεσα ενημερωσης (πχ περιοδικα), ποσο μαλλον οι αντιπροσωπιες και τα καταστηματα, και νομιζω οτι ειμαστε ο μονος χωρος που θα μπορουσε, με δυσκολια ισως αλλα θα μπορουσε, να ψαχνει να βρισκει μηχανακια μετα απο καποιον καιρο, μεσω φιλων κτλ και να τους ξαναριχνει μια ματια!

:grinning-smiley-043



[οφφ τοπικ] Αντιστοιχο θεμα εχω παρατηρησει για παραδειγμα με τη χρηση μιας αυτοματης ιριδας ενος μηχανηματος που δουλευε πολυ ωραια και δεν ενοχλουσε, κι οταν την ειδα ξανα μετα απο καιρο κατα τη γνωμη μου δουλευε πολυ ασχημα και με ενοχλουσε πολυ [/οφφ τοπικ]
 
Last edited:
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Επειδή έτυχε να ανήκω στους "γνωστούς-αγνώστους" και να είμαι μπροστά στη χθεσνιή συνάντηση, επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του Γιώργου.

Μα θα πει κάποιος "αλλαγή λάμπας στις 500 ώρες όταν λέει στα χαρτιά 2000 ώρες;"

Κι όμως παιδιά. Το αυτοκίνητο το πάτε για service όταν μείνετε στο δρόμο ή προαιρετικά όταν φτάσει τα χιλιόμετρα; Σίγουρα υπάρχουν κι αυτοί που επιλέγουν το πρώτο, αλλά όταν το μηχάνημα έχει κάποια αξία και όταν ο χρήστης είναι γνώστης και μερακλής τότε ναι , ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ αλλαγή λάμπας να μην πω και σε λιγότερες από 500 ώρες, αν θέλει να βλέπει σωστά και να βλέπει το μηχάνημα όπως το αγόρασε σε μεγάλο βαθμό.

Πόσες και πόσες φορές δεν έχει μετρήσει οπ Μανώλης με εργαλεία το φως όταν είναι καινούργιο το μηχάνημα και έχει δει διαφορές ακόμα και σε ποσοστό διψήφιο;

Αλλά και για τους δύσπιστους , δεν χρειάζονται ούτε μετρήσεις ούτε ειδικά εργαλεία. Είναι τόση η διαφορά που έτσι και αλλάξουν την λάμπα θα αλλαξοπιστήσουν αμέσως. Απλά η μείωση είναι σταδιακή που οι περισσότεροι νομίζουν ότι ο προβολέας έχει "πέσει" ελάχιστα.

Γι' αυτούς που βέβαια πιστεύουν ότι με 1000+ ώρες το μηχανάκι συνεχίζει και παίζει μια χαρά, ας μην αλλάξουν πλευρό και πουντιάσουν...ας αλλάξουν λάμπα και εδώ είμαστε.

Εδώ που τα λέμε βέβαια, πως να αλλάξεις λάμπα όταν η αξία της φτάνει να κοστίζει τις περισσότερες φορές το 1/4 ή ακόμα και το 1/3 του προβολέα ; Είναι ένα δίλλημα λογικό και το καταλαβαίνω.

Συμπέρασμα που βγήκε χθες: Οταν αγοράζετε προβολέα να λαμβάνετε υπόψιν και να ρωτάτε το κόστος της λάμπας εκ των πρωτέρων ειδικά όταν πρόκειται για ακριβό προβολέα.

Τελειώνοντας, δηλώνω ευτυχής που η λάμπα του JVC κοστίζει λιγότερα και από 200 ευρώ με τα μεταφορικά (από το εξωτερικό πάντα ;) ).
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Περαν του θεωρητικου της υποθεσης , υπαρχει και το τεχνικο κομματι της εικονας που πιστευω εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον και καλο θα ηταν να το κουβεντιασουμε κι αυτο. Θα πρεπει πρωτα ομως να πουμε τι ειδαμε πριν και μετα την αλλαγη της λαμπας.

Εγω προσωπικα ειδα δυο-τρια πραγματα.
Πρωτον επανηλθε το φως και το κοντραστ του μηχανηματος, και κατα δευτερον και κατεμε σημαντικοτερο με την παλια λαμπα υπηρχε θεμα μειωμενης ευκρινειας η οποια επανηλθε με την αλλαγη και μονο .....Στη συνεχεια θα τολμησω να πω οτι αλλαξε και το μαυρο του. Στην υποτονικη λαμπα θεωρω οτι ειχε καλυτερο μαυρο κατι που μετα αλλαξε. Δεν χαλασε, αλλαξε προς το "φωτεινοτερο", κατι που θεωρω λογικο.
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Ετσι είναι. Το φως επηρεάζει τα πάντα. Gamma, ευκρίνεια, δυναμική περιοχή κλπ.

Αυτό που δεν ξέρουμε με ακρίβεια, είναι το πόσο επηρεάζει η αλλαγή της λάμπας την κάθε τεχνολογία προβολέα (dlp, lcd, sxrd κλπ).

Σίγουρα πάντως στον JVC η διαφορά είναι δραματική.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Απάντηση: Η ιστορία μιας λάμπας…

Μαστα, ευτυχώς που δεν κατάφερα να έρθω δλδ αλλιώς θα είχα πάθει στερητικό λόγω του γεγονότος ότι η λάμπα του HD-100 μου στις μόλις 100ωρες φαίνεται να έχει ψοφήσει.

Με την παραλαβή της νέας θα προσθέσω και τις δικές μου εντυπώσεις για το θέμα (αν και η περίπτωσή μου είναι λίγο ιδιαίτερη - αν τελικά επιβεβαιωθεί το γεγονός της ''προβληματικής'' αρχικής λάμπας).
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: Απάντηση: Η ιστορία μιας λάμπας…

Μαστα, ευτυχώς που δεν κατάφερα να έρθω δλδ αλλιώς θα είχα πάθει στερητικό λόγω του γεγονότος ότι η λάμπα του HD-100 μου στις μόλις 100ωρες φαίνεται να έχει ψοφήσει.

Με την παραλαβή της νέας θα προσθέσω και τις δικές μου εντυπώσεις για το θέμα (αν και η περίπτωσή μου είναι λίγο ιδιαίτερη - αν τελικά επιβεβαιωθεί το γεγονός της ''προβληματικής'' αρχικής λάμπας).

Κακως θα ελεγα που δεν ηρθες. Ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μπορεσεις να δεις τις διαφορες αν δεν εχεις αναφορα, οπως εμεις εχθες.
Ασε που για το ποση διαφορα μιλαμε, δεν νομιζω οτι μπορεις να το φανταστεις.....ηταν εμπειρια !!!
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Απάντηση: Η ιστορία μιας λάμπας…

Κακως θα ελεγα που δεν ηρθες. Ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μπορεσεις να δεις τις διαφορες αν δεν εχεις αναφορα, οπως εμεις εχθες.
Ασε που για το ποση διαφορα μιλαμε, δεν νομιζω οτι μπορεις να το φανταστεις.....ηταν εμπειρια !!!

+1
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Να ναι καλα η Εpson που ό,τι και να συμβει στα 3 χρονια με τη λαμπα (ανεξαρτητως ωρων) την αντικαθιστά και ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΩΡΕΑΝ! -bye-

Αυτο θα πει υποστήριξη...:antlers:
 
17 June 2006
3,031
Ετσι είναι. Το φως επηρεάζει τα πάντα. Gamma, ευκρίνεια, δυναμική περιοχή κλπ.

Αυτό που δεν ξέρουμε με ακρίβεια, είναι το πόσο επηρεάζει η αλλαγή της λάμπας την κάθε τεχνολογία προβολέα (dlp, lcd, sxrd κλπ).

Σίγουρα πάντως στον JVC η διαφορά είναι δραματική.

Θα ήταν μια ενδιαφέρουσα σύγκριση αν είχαμε προβολείς από διαφορετικές τεχνολογίες που να ανάβουν και να σβήνουν ταυτόχρονα στο ίδιο περιβάλλον.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: Η ιστορία μιας λάμπας…

Να ναι καλα η Εpson που ό,τι και να συμβει στα 3 χρονια με τη λαμπα (ανεξαρτητως ωρων) την αντικαθιστά και ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΩΡΕΑΝ! -bye-

Αυτο θα πει υποστήριξη...:antlers:


Καλα. Αν δεν συμβει τιποτα , να καει η να σκασει η ξερω γω τι, δεν κανει και τιποτα οπως κανενας αλλος νομιζω. Εχεις δει πουθενα εγγυηση "φωτος" πουθενα. Μονο αν δεις καπου οτι εγγυωνται ποσοστο πτωσης φωτεινοτητας σε ταδε ωρες , αλλιως το "οτι και να συμβει" δεν νομιζω να μου λεει τιποτα !!
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Η ιστορία μιας λάμπας…

Κακως θα ελεγα που δεν ηρθες. Ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μπορεσεις να δεις τις διαφορες αν δεν εχεις αναφορα, οπως εμεις εχθες.
Ασε που για το ποση διαφορα μιλαμε, δεν νομιζω οτι μπορεις να το φανταστεις.....ηταν εμπειρια !!!
Μακάρι να μπορούσα.

Δεν ξέρω τι ακριβώς είδατε χθες αλλά το γεγονός ότι όλοι φύγατε εκστασιασμένοι σε ύποπτο επίπεδο και μιλάτε για ‛’εμπειρία’’ με κάνει καχύποπτο για το τελικά κάνατε…..:p

Προφανώς δεν θα μπορέσω να δω ότι είδατε αλλά το γεγονός είναι ότι στη δική μου περίπτωση και χωρίς καμία διάθεση για ´ψάξιμο’ ή κάτι άλλο απλώς η εικόνα μου μου φαίνεται πλέον πολύ σκοτεινή κάτι που με προβληματίζει.

Το γεγονός μάλιστα ότι από την αρχή η φωτεινότητά του ήταν σχετικά χαμηλή, με έχει βάλει στο ‛τριπάκι’.

Τώρα ήρθατε κι εσείς με τις ‛εμπειρίες’ σας και με αποτελειώσατε :p

Εσύ σταμάτα τις εξυπνάδες.

Απλώς δεν δικαιούσαι να ομιλείς (ούτε καν με σήματα μορς τύπου ‛’+1’’)

:p
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Είναι όμως σκέτη απάτη αυτή με τις λάμπες ρε παιδιά . Είναι δυνατόν να στοιχίζουν 400 – 500 και πολλές φορές ακόμα περισσότερο ? Κάπου αποσκοπεί αυτή η αδικαιολόγητη ακρίβεια , δεν μπορεί .

Πολύ καλό το θεματάκι σου Γιώργο και μπράβο σας για το test αλλά μερικές φορές είναι καλύτερα να μην ξέρουμε πως θα ήτα ο προβολέας μας αν αλλάζαμε λάμπα . Αρκετά άρρωστοι είμαστε με τα μοντέλα και τις εξελίξεις και μπαίνουμε στη πρίζα κάθε χρόνο για αλλαγή προβολέα , να αλλάζουμε και λάμπα κάθε εξάμηνο πάει πολύ
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Θα ήταν μια ενδιαφέρουσα σύγκριση αν είχαμε προβολείς από διαφορετικές τεχνολογίες που να ανάβουν και να σβήνουν ταυτόχρονα στο ίδιο περιβάλλον.

Ναι αλλά να είχαμε και λάμπες τους καινούργιες.
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Είναι όμως σκέτη απάτη αυτή με τις λάμπες ρε παιδιά . Είναι δυνατόν να στοιχίζουν 400 – 500 και πολλές φορές ακόμα περισσότερο ? Κάπου αποσκοπεί αυτή η αδικαιολόγητη ακρίβεια , δεν μπορεί .

Παιδιά είναι καθαρα πολιτική marketing και κονόμας. Είναι απλό. Γι αυτό καλό θα ήταν να ξέρουμε από πριν αγοράσουμε προβολέα, πόσο κάνει η λάμπα του.

Τι είναι πιό ποροσοδοφόρο; να πουλάς αυτοκίνητα ή ανταλλακτικά + παροχή υπηρεσιών;

Το ίδιο δεν γίνεται με τους εκτυπωτές; παίρνεις άνετα εκτυπωτή με 100 ευρώ και τον ξαναγοράζεις με την πρώτη αλλαγή μελανιών!

Χθες αποδείχθηκε, ότι ΔΕΝ είναι πολυτέλεια η αλλαγή λάμπας.
 
17 June 2006
23,740
Αθήνα
Είναι όμως σκέτη απάτη αυτή με τις λάμπες ρε παιδιά . Είναι δυνατόν να στοιχίζουν 400 – 500 και πολλές φορές ακόμα περισσότερο ? Κάπου αποσκοπεί αυτή η αδικαιολόγητη ακρίβεια , δεν μπορεί .

Πολύ καλό το θεματάκι σου Γιώργο και μπράβο σας για το test αλλά μερικές φορές είναι καλύτερα να μην ξέρουμε πως θα ήτα ο προβολέας μας αν αλλάζαμε λάμπα . Αρκετά άρρωστοι είμαστε με τα μοντέλα και τις εξελίξεις και μπαίνουμε στη πρίζα κάθε χρόνο για αλλαγή προβολέα , να αλλάζουμε και λάμπα κάθε εξάμηνο πάει πολύ

Κώστα η αλλαγή λάμπας όμως μπορεί να σε γλυτώσει από άσκοπη αλλαγή προβολέα και να προβείς σε αλλαγή όταν υπάρχει πραγματικά σημαντική βελτίωση.

Υ.Γ. Εκτός βέβαια αν μιλάμε για τρελές αλλαγές τεχνολογίας και μοντέλων. Εντάξει, όσες και λάμπες να αλλάξεις σε έναν 4805 δεν μπορεί να γίνει π.χ. 8720
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,662
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Η ιστορία μιας λάμπας…

Τελικά 3 προβολείς είδαμε χθές; Γιατί είχα την εντύπωση οτι είδαμε 4; :grinning-smiley-043



Μακάρι να μπορούσα.

Μακάρι που ΔΕΝ μπορούσες... Πίστεψέ με...
icon12.gif