JOHN SCOFIELD:UP ALL NIGHT(verve)

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Ο JS γι' όσους δεν τον ξέρουν,είναι ένας απο τους καλύτερους εν ζωή κιθαρίστες.Εχει πάιξει κιθάρα στις μπάντες ιερών τεράτων της Jazz σαν τον Herbie Hancock και τον Miles Davis.
Απο την εισαγωγή,μπορεί άνετα κάποιος να σχηματίσει την γνώμη,ότι πρόκειται γι' έναν πολύ καλό,συνηθισμένο δε κιθαρίστα της Jazz.Ομως όχι.Δεν είναι αυτή η περίπτωσή του.
Ο άνθρωπος είναι σαφώς διχασμένη προσωπικότητα.Εχει μιά τριμελή μπάντα για να παίζει Jazz και μιά άλλη πενταμελή για περιοδείες,στις οποίες μόνο κλασσική Jazz δεν παίζει.

Τέτοιος είναι κι ο περί ού λόγος δίσκος.Funk,r&b,blues,rock...ψίγματα απ' όλα θα βρείτε σ' αυτόν μ' πολύ ολίγην απο Jazz.Τα κομμάτια του δίσκου τα δοκίμαζαν στην διάρκεια των περιοδειών τους.Σόλαρε ο JS κι ακολουθούσαν οι άλλοι.Τελικά μπήκαν στο στούντιο κι έγραψαν χωρίς μετρονόμο απνευστί το δίσκο αυτόν(2003).

Το περιεχόμενο,είναι αυτό που δηλώνεται απο τον τίτλο. Ξεσηκωτικό,χορταστικό,σαγηνευτικό.Κανένα κομμάτι δεν είναι κάτω του καλού.Αν θέλετε ν' ανέβετε και να φτιάξετε την διάθεσή σας,βάλτε το δυνατά να παίξει.Το λιγότερο,που θα πάθετε (άν δεν πεταχτείτε όρθιοι)είναι να ακολουθεί όλο το σώμα σας το ρυθμό της μουσικής.

Δεν είναι ο καλύτερός του(έχει πάρει κι ένα Grammy γι' άλλον),αλλά αυτόν άκουγα πρόσφατα και γι' αυτόν γράφω.Πολλαπλές ακροάσεις συνιστώνται,αλλά κάθε άλλο παρά θα σας αφήσει αδιάφορους με την 1η ακρόαση.
Κερασάκι στην τούρτα.Είναι απο τους καλογραμμένους.
View attachment 24774

View attachment 24775
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
στο παλιό φόρουμ είχα αναφερθεί σ αυτό
johnscofield.jpg


δυστυχώς δεν κράτησα αντίγραφο της παρουσίασης.
εξαιρετική δουλειά...

παλιά αγάπη που ανάγεται γύρω στο 78 όταν το γνώρισα ως μέλος της μπάντας του Billy Cobham.

Κάποια μέρα θα επανέλθω.

Θα τσεκαριστεί Διονύση.
Ειλικρινά δεν το περιμένα από σένα...:flipout: (και φυσικά θα σε τσεκάρω...:2thumb22sup:)
:worshippy:
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Έχω κι εγώ μερικά άλμπουμ του Scofield ( όχι δεν είναι απο το prison break ) και είναι υπέροχα ! Το συγκεκριμένο όμως δεν το έχω τσεκάρει, ούτε αυτό που λέει ο Δημήτρης , συνεπώς θα βρεθούν και θα ακροασθούν.

Ευχαριστούμε Διονύση !
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Δημήτρη όλοι κρατάμε πολλά μυστικά κι εκπλήξεις...

View attachment 24776 Ο βραβευθείς...
 
Last edited by a moderator:

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
John Scoffield - That's what I say

Στον τελευταίο του δίσκο ο καταπλητικός αυτός κιθαρίστας που γνώρισα στον ιστορικό δίσκο Billy Cobham & Geroge Duke Live in Europe πριν από κάπου 30 χρόνια αποφασίζει και διασκευάζει κομμάτια του μεγάλου Ray Charles. (κάτι που δεν είναι καθόλου άσχετο με τον πρόσφατο σχετικά θάνατο του μεγάλου τραγουδοποιού και performer, καθώς πολλοί έκαναν παρόμοιες αναφορές ήαφιερώματα).

Ο ήχος του Scofield είναι εντελώς πρωτότυπος και χαρακτηριστικός και θα έλεγα δεν αντιγράφεται.
Παίζει βασικά μονές νότες με έναν ιδιαίτερα παράξενο τρόπο, καθώς κάθε νότα κάνει ένα μοναχικό και μετέωρο βήμα (ναi... θυμηθείτε τον σκηνοθέτη) γύρω από το στόχο της.
Αρχικά νομίζεις ότι ο κιθαρίστας είναι πρωτάρης ή ότι παίζει μιά άταστη κιθάρα ή μπερδεύει τις νότες. Πρέπει να ζήσεις μαζί του γιά πολύ καιρό γιά να καταλάβεις ότι όλα αυτά ανήκουν μέσα στο στυλ που διαμόρφωσε τα τελευταία 20 χρόνια.

Ήχος με μεσσαίες και μπάσες νότες, σπάνια ή καθόλου τσιριχτές ψηλές και όταν υπάρχει εφφέ ή παραμόρφωση αυτές κύρια τονίζουν τις χαμηλές συχνότητες, ακόμα και ότα παίζει αρμονικές.
Οι νότες του και οι φράσεις του είναι "μουλωχτές", "συγκαλυμμένες", "ημιτελείς", "καμουφλαρισμένες", "πνιχτές".
Αν τις ακούσεις μιά φορά δεν τις ξεχνάς.
Όμως η εμπειρία του μεγάλη η σοβαρότητά του επίσης και πάντα σε χαμηλό προφίλ.
Τα τελευταία 10 χρόνια διατηρεί ένα πολύ καλό συγκρότημα με βασικά πυρήνα δύο τρία άτομα που εναλλάσσονται.
Εδώ το γκρουπ αποτελείται από τον Larry Goldings ιδιαίτερα εκφραστικό στο Β3, τον Willie Weeks στο μπάσο και στον γνωστό Steve Jordan στα τύμπανα.

Γιά την περίσταση και λόγω Ray Charles συμμετέχουν οι Dr John, Aaron Neville κ.ά. καλεσμένοι. (σας είπα τους γνωστότερους), πολλά πνευστά και άλλα διάφορα.

Οι εκτελέσεις πιστές στο όνομα του Ray και όχι στην ίδια την εκτέλεση του Ray.

Ορισμένες πολύ κοντά στην αρχική, ορισμένες τόσο μακρυά, ευρηματικές, και καμιά περίπτωση όμως δεν μπορούν να σε αφήσουν αδιάφορο.
Ακούστε πχ το uncahain my heart instrumental με ερωτήσεις απαντήσεις από τον ίδιο αλλάζοντας ύφος κάθε φορά, πχ από το "μουλωχτό", σε αρμονικές με wah wah, ή με οκτάβες και wah wah, σε ένα κομμάτι δεκάδες διαφορετικά στυλ. (αν και δεν είναι ΜΟΝΟ γιά κιθαρίστες - κάθε άλλο).

Ατμόσφαιρα υπόγειου κλαμπ, κάπνα, Νέα Ορλεάνη, αρκετό φανκ, ώρες ώρες ασιντ και δεόντως μπλουζ. Ό,τι πρέπει γιά καλοκαίρι! (κατάλαβαν οι παλιόγεροι?:D )

Μιά αξιολογότατη, τίμια, και φρέσκια αναφορά στον Ray.

Η ηχογράφηση σχεδόν αναλογική, χωρίς εξάρσεις, τυπική περίπτωση των master του Greg Calbi.
VERVE 0602498805343.
Κεντρικά καταστήματα γύρω στα 14 ευρά

...
41N9T43D1FL._SL500_AA240_.jpg
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
Στη μεγάλη του Ray κληρονομιά είναι , chief.
Παρέθεσα μόνο την παρουσίαση γιατί στη συνέχεια το νήμα ..άστα .
Και τι δεν θυμηθήκαμε... Μέχρι τα πρώτα μας γενέθλια :slapface::violent-smiley-030::argue: :HTEHETH63: :furious3: :flipout:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Απάντηση: JOHN SCOFIELD:UP ALL NIGHT(verve)

Στη μεγάλη του Ray κληρονομιά είναι , chief.


μωρε ξέρω που ήταν ...αλλά άμα δεν μπόρεσα εγώ να το βρώ στο index.....
δεν πάμε καλά....:smash:


Παρέθεσα μόνο την παρουσίαση γιατί στη συνέχεια το νήμα ..άστα .

μιά χαρά είναι το νήμα στη συνέχεια... ας τα βλέπουν αυτοί που γκρίνιαξαν πρόσφατα :ernaehrung004:...διότι εγώ ....ΕΧΩ μνήμη....:Banane0:

Και τι δεν θυμηθήκαμε... Μέχρι τα πρώτα μας γενέθλια :slapface::violent-smiley-030::argue: :HTEHETH63: :furious3: :flipout:


ευχαριστώ πάντως....
μηπως πρέπει να αλλάξω γιαλιά...?:furious3:
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
Και για να επανέλθουμε στο θέμα, ας μου επιτρέπει ο DIPIE να βάλω και γω δύο δικά μου:

Steady Grooving
51EY56ZYN8L._SS500_.jpg


Συλλογή απο γκρουβάτα κομμάτια της δισκογραφίας του. Απλά εξαιρετικός!


A Go Go
419BX2ZCQSL._SS500_.jpg


Του 1998. Δισκάρα ομοίως..
 
27 June 2006
7,771
Το βρήκα και το ξαναδιάβασα ... ωραίες εποχές. Αλληλοχωσίδια με ουσία!
Ο Scofield πήγε νωρίς περίπατο, αλλά το ενδιάμεσο και το τέλος με τις αναζητήσεις περί Can ήταν απόλαυση...
Καιρός τώρα να γράψει τίποτα η fedra...


Στο Uberjam του Scofield που τον συνόδευαν και οι Medeski, Martin, Wood (νομίζω) γινόταν κόλαση. Μια ακρόαση στο ομώνυμο track του δίσκου μαρτυρά τον ανεμοστρόβιλο και τις συνέπειές του...

Για μένα το καλύτερό του.
 
27 June 2006
7,771
Re: Απάντηση: JOHN SCOFIELD:UP ALL NIGHT(verve)

Δηλ να το ψάξουμε, ε;
Για αυτόν το δίσκο είχε πάρει το Grammy, Κώστα?


Ναι βάλτο στο καλάθι George! Σκίζει και σε παραγωγή και τα χασίματά του είναι μεγάλα σε σημεία. Υπάρχει νομίζω σε καλή τιμή στο κέντρο.
Δεν έχω ιδέα για grammy πάντως.
Και το a go go επίσης αλμπουμάρα!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
c76485r88q0.jpg


αν δεν ακούσετε αυτό, δεν έχετε ακούσει τίποτα...

τρέλλα...-bye-
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
Tα κομμάτια Lazy, Kool και Carlos απο αυτον chief υπάρχουν στο Steady Groovin' που παρέθεσα, οπότε εγώ τουλάχιστον μια τζούρα την έχω πάρει :music-smiley-006: :grinning-smiley-043
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
ναι έχεις δίκιο, αλλά σαν ενότητα το groove elation λέει πολλά...

υποθέτω μέσα στα υπόλοιπα τα τρία που ανέφερες θα ξεχωρίζουν σαν τη μύγα μεσ' στο γάλα.

δισκάρα....
και μιλάμε γιά πολύ σετ απ, τρομπόνια, τρομπέτες, μπάσο, Β3, κιθάρα και τυμπανάρες....

και ηχογράφηση ΑΑΑ
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
και φυσικά ο πιο ανέμελος, ράθυμος, χαλλλαρός και τεμπέλης χαρακτήρας του ...ever

μιλάμε κάτι σαν ύπνωση, σιέστα μεξικάνικη και δε βαριέσαι αδερφέ...