EBAY AΓΟΡΕΣ HELP!

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
Έχω μπεί στον πειρασμό να παραγγείλω από ebay κάποια πράματα.


πχ
http://global.ebay.com/gbh/viItem?ItemId=310046383680

Ο φακός είναι 600 ευρώ φθηνότερος από οποιαδήποτε παραεισαγωγή στην Ελλάδα και είναι από μεγάλο ebay-store. Λέτε να το ρισκάρω??

Θέλω και φίλτρα και softbox,lightbox αλλά σε εκείνα και μια στραβή να συμβεί δεν θα τα βάψω μαύρα.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,619
Μπακοτσιάνος...
Φίλε NNow εγώ τσεκάρω D80 εδώ και λίγο καιρό.
Όσους έχω ρωτήσει και αγοράζουν από εκεί, μου έχουν πει πολύ καλά λόγια. Φρόντιζε πάντα να αγοράζεις από καταστήματα και όχι από ιδιώτες.

Αυτό που φοβάμαι είναι η εγγύηση (ποιός την καλύπτει) και ιδιαίτερα τι γίνεται σε περίπτωση DOA.

Αγοράζουν πολλοί και σίγουρα θα μας πούν.
 

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
Αυτό πόσο ρίσκο μπορεί να είναι για το προϊόν?? Υπάρχει περίπτωση μειωμένης απόδοσης??

Όσο για την εγγύηση μπορείς να το στείλεις πίσω αν είναι κατάστημα έχουν και γραμμή τηλ. για αυτές τις δουλειές. Και πιστεύω αν είναι στους 2 φακούς να παίρνεις και 1.5 δώρο τότε αξίζει το ρίσκο.
 
Last edited:

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Φίλε NNOW,προχώρα άφοβα. Έχω κάνει πολλές αγορές από ebay και δεν έχω μετανοιώσει καθόλου.Αρκεί:
1.Αγόρασε στην αρχή, από μαγαζιά.Να ελέγχεις πάντα το feedback.Το μαγαζί Digirev είναι Hong Kong,αλλά σύμφωνα με τον send είναι αξιόπιστο.
2.Πάντα,πάντα πλήρωνε με paypal.Εξασφάλιση και για σένα και γι'αυτόν που πουλάει.Να προτιμάς προπληρωμένες κάρτες.Υπάρχει σχετικό thread.
3.Άφησε feedback.Το ζητάνε αυτοί που πουλάνε για να φένονται αξιόπιστοι,και σύ γιά να φένεσαι καλός πελάτης.

Αυτά και βουρ!!
Υ.Γ.1Θέλει προσοχή και ψάξιμο,γι'αυτό οπλίσου με υπομονή.Οι παλιότεροι στην κατηγορία θα σε κατατοοπίσουν άριστα,όχι μόνο για το ebay, αλλά και για άλλα καταστήματα στο δίκτυο, επίσης αξιόπιστα.

Υ.Γ.2 Μερικά προϊόντα, δεν αξίζει να τα παραγγείλεις λόγω ταχυδρομικών,τιμής κλπ.Αγόρασε από Ελλάδα.

Υ.Γ.3 Ρε παιδιά, ξέρει κανείς πως λέγεται το κατάστημα με τα φωτογραφικά είδη στη Γερμανία;Το είχε προτείνει ο Βλάσσης , νομίζω...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: EBAY AΓΟΡΕΣ HELP!


άλλον φακό μάκρο, έχεις?

Σε ενδιαφέρουν οι μεγάλες μεγεθύνσεις (5x)?
Γιατί τον έχω, μονελεκτικώς είναι ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό ς , αλλά δύστροπος φακός. Βέβαια δίνει εντυπωσιακή ποιότητα εικόνας. Υπόψιν, δεν κάνει για τίποτε άλλο από μάκρο, το κοντύτερο που μπορεί να εστιάσει είναι τα 10,1 εκατοστά και πάλι από εκεί σε σώμα APS-C καλύπτει κάδρο πλάτους μόλις 23 χιλιοστών! Εάν θέλεις απλώς να μπεις στο χώρο του μάκρο, θα σε συμβούλευα να αρχίσεις με τον EF 100/2.8 macro που μπορεί να έχει και άλλες χρήσεις (πχ ανοικτός για πορτραίτο).


Με τον MP-E 65 θέλεις οπωσδήποτε και ring flash (έχω το ΜΤ 24ΕΧ). Το πακέτο των δύο πηγαίνει στη χώρα μας γύρω στα 1800-2000.

Το λινκ που παραπέμπεις δίνει τιμή γύρω στα 670 ευρώ τελική, είναι σχεδόν 30% κάτω από την τιμή του φακού στη χώρα μας, δεν λέω, αλλά εάν πέσει τελωνείο... Ο φακός ζυγίζει από μόνος του γύρω στο κιλό, δεν θα είναι και πολύ μικρό δέμα.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
1.Αγόρασε στην αρχή, από μαγαζιά.Να ελέγχεις πάντα το feedback.Το μαγαζί Digirev είναι Hong Kong,αλλά σύμφωνα με τον send είναι αξιόπιστο.

σύμφωνα με τον send είναι φθηνό. Ο send δεν έχει ψωνίσει ποτέ από εκεί!

(ήταν να πάω για την 5D τον Δεκέμβριο, φέρνουν ορισμένα κομμάτια στο υποκατάστημά τους στο Λονδίνο και έτσι έχουν αποστολή από το εσωτερικό της ΕΕ. Αλλά cashback και προσφορές δεν ισχύουν, έτσι οι τιμές τους γίνονται λιγότερο ελκυστικές...)
 

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
http://cgi.ebay.co.uk/NEW-Canon-EF-...oryZ4687QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
´
Αυτό είναι uk μαγαζί.

Για τον μάκρο φακό: Όχι δεν έχω άλλον μάκρο και θέλω έναν μόνο για μάκρο όχι για άλλες δουλειές. Θέλω να φωτογραφίζω για το χόμπυ μου και επαγγελματικά (δαχτυλίδια να πιάνουν όλο το κάδρο, διαμαντάκια και τέτοια).Κάνει ο 100/2.8 γιαυτό?? Όσο για το φλάς πιστέυω μπορεί να με καλύψει ο φωτισμός στο στούντιο που συνεργάζομαι τοποθετημένος κατάλληλα μαζί με τρίποδα ή έστω ασύρματα φλασάκια 580exii τοποθετημένα κάπου κοντά από διάφορες γωνίες (έτσι φαντάζομαι).
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
O 100/2.8 φτάνει στο 1:1.

Αυτό σε μία APS-C μηχανή μεταφράζεται στην κάλυψη μιας επιφάνειας με περίπου 22 χιλιοστά πλάτος (όσο το πλάτος του αισθητήρα, αφού μιλάμε για 1:1 macro). Ένα δαχτυλίδι γεμίζει, και ενδεχομένως να περισσεύει και έξω από το κάδρο. Εάν τον θές για μέχρι τέτοια δουλειά, ο MP-E 65 είναι υπερβολή. Εάν πάρεις τον τελευταίο, το ring flash είναι απαραίτητο, γιατί (με εξαίρεση το 1x, αλλά δεν τον παίρνεις για το 1x τέτοιο φακό) το πρόσθιο στοιχείο φτάνει μέχρι και 2-3 εκατοστά από το αντικείμενο, σκιάζει οποιαδήποτε εξωτερική πηγή.

Σαν τον EF 100/2.8 υπάρχουν και άλλοι άριστοι φακοί (εγώ έχω τον Sigma 105/2.8, ο οποίος υστερεί έναντι του Canon -αλλά τραγικά- μόνο στην ταχύτητα της αυτόματης εστίασης -αλλά σε μάκρο εστιάζεις στο χέρι ούτως ή άλλως)
 

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: EBAY AΓΟΡΕΣ HELP!

O 100/2.8 φτάνει στο 1:1.

Αυτό σε μία APS-C μηχανή μεταφράζεται στην κάλυψη μιας επιφάνειας με περίπου 22 χιλιοστά πλάτος (όσο το πλάτος του αισθητήρα, αφού μιλάμε για 1:1 macro). Ένα δαχτυλίδι γεμίζει, και ενδεχομένως να περισσεύει και έξω από το κάδρο. Εάν τον θές για μέχρι τέτοια δουλειά, ο MP-E 65 είναι υπερβολή. Εάν πάρεις τον τελευταίο, το ring flash είναι απαραίτητο, γιατί (με εξαίρεση το 1x, αλλά δεν τον παίρνεις για το 1x τέτοιο φακό) το πρόσθιο στοιχείο φτάνει μέχρι και 2-3 εκατοστά από το αντικείμενο, σκιάζει οποιαδήποτε εξωτερική πηγή.

Σαν τον EF 100/2.8 υπάρχουν και άλλοι άριστοι φακοί (εγώ έχω τον Sigma 105/2.8, ο οποίος υστερεί έναντι του Canon -αλλά τραγικά- μόνο στην ταχύτητα της αυτόματης εστίασης -αλλά σε μάκρο εστιάζεις στο χέρι ούτως ή άλλως)



Θα τον μελετήσω στο δίκτυο να δώ αν με καλύπτει ο 100/2.8
Πάντως ακόμη και στα 2-3 εκατοστά εστίαση μπορείς κάποια ασύρματο φλάς να το βάλεις σχεδόν από πάνω από το αντικείμενο μέσω κάποιας "τσαχπίνας" κεφαλής και να φέξει λές και βγήκε από τον φακό.Βέβαια θέλει χώρο,προετοιμασία, και δοκιμές.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Το θεωρώ απίθανο να θέλεις -για τη συγκεκριμένη δουλειά εννοώ- πάνω από 1:1.

Για να καταλάβεις, η πρώτη από τις παρακάτω (τις ανέβασα στο θέμα διαφορετικά macro) είναι σε μεγέθυνση λίγο μικρότερη του 1:1 (που μπορεί να πιάσει και ο EF 100/2.8), τραβηγμένη με τον Nikkor 55/3.5 + extension, και η δεύτερη είναι με τον MP-E 65, στο 2x, δίχως φλας όμως (είναι φανερή κάποια σκίαση).

attachment.php


attachment.php


Πρόκειται για το μικροσκοπικό τσιπάκι της Burr-Brown από το εσωτερικό του dac μου. Ακόμη και το 2x (πόσο μάλλον το 5x στο οποίο φτάνει ο MP-E 65, το οποίο έχει τεράστια διαφορά, δεν πάει όπως το ζουμ των κόμπακτ ο λόγος μεγέθυνσης) φτάνει για να δείξει τις ατέλειες των κατασκευασμένων από άνθρωπο αντικειμένων (δες 100% κροπ της 2ης:)

attachment.php



Γι' αυτό λέω, ο 100/2.8 πρέπει να σε υπερκαλύπτει. Και δίνει και μία καλούτσικη απόσταση από το θέμα.
 

xrvpaul

Established Member
20 February 2007
120
Αθήνα
Ο canon 100/2.8 είναι πολύ καλός. Τον έχω και δεν τον αποχωρίζομαι. Έχει πολύ καλό bokeh. Το βράδυ μπορώ να ανεβάσω δείγματα.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: EBAY AΓΟΡΕΣ HELP!

Ο canon 100/2.8 είναι πολύ καλός. Τον έχω και δεν τον αποχωρίζομαι. Έχει πολύ καλό bokeh. Το βράδυ μπορώ να ανεβάσω δείγματα.

βασικά αυτό που τον κάνει να ξεχωρίζει από τους ανταγωνιστικούς μάκρο, δεν είναι τόσο η οξύτητα to bokeh ή οι καθεαυτές επιδόσεις του στα κοντινά -και ο Sigma αλλά και ο Tamron για παράδειγμα είναι άριστοι φακοί- όσο η ταχύτατη USM εστίαση, που είναι τεράστιο ατού στη μη-μάκρο χρήση του ως κοντού τηλεφακού. Ο Sigma για παράδειγμα είναι κυριολεκτικώς τα ζώα μου αργά, μπορεί να κάνει και 3-4 δεύτερα να εστιάσει εάν κινηθεί σε όλο το εύρος αποστάσεων.

Φυσικά σε macro υπάρχουν και ένα σωρό πατέντες, φυσούνες, extension rings κλπ


Τώρα για τον άλλο φακό, γιατί δεν κοιτάς τον 70-200/4 L is? Οπτικώς είναι καθαρά οξύτερος του 2.8is
1 μόνο στοπ πιο αργός, 8 κατοστάρικα φθηνότερος. Τον 2.8 ειδικά στο τελε άκρο του, πρέπει να τον κλείσεις στο f/8 και πάλι δεν πιάνεις την απόδοση που έχει ο 4.0 ανοικτός!
 
Last edited:

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: EBAY AΓΟΡΕΣ HELP!

Τώρα για τον άλλο φακό, γιατί δεν κοιτάς τον 70-200/4 L is? Οπτικώς είναι καθαρά οξύτερος του 2.8is
1 μόνο στοπ πιο αργός, 8 κατοστάρικα φθηνότερος. Τον 2.8 ειδικά στο τελε άκρο του, πρέπει να τον κλείσεις στο f/8 και πάλι δεν πιάνεις την απόδοση που έχει ο 4.0 ανοικτός!

Τον χρειάζομαι για άφλασες φώτο και πορτρέτα και θέλω να είμαι σίγουρος. Ένα φεγγάρι δούλεψα τον 70-200 2.8 χωρίς σταθερ. και πάλι ήθελα και χαμηλότερο f και πήρα τον 100/2.
 

xrvpaul

Established Member
20 February 2007
120
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: EBAY AΓΟΡΕΣ HELP!

Ο Sigma για παράδειγμα είναι κυριολεκτικώς τα ζώα μου αργά, μπορεί να κάνει και 3-4 δεύτερα να εστιάσει εάν κινηθεί σε όλο το εύρος αποστάσεων.

Εαν πρόκειται για όλο το εύρος όπως αναφέρεις, δε νομίζω να κάνει λιγότερο ο canon. Κάποιες φορές που εχω παρατηρήσει να δυσκολεύεται να εστιάσει, κυρίως όταν πρόκειται για κοντινές αποστάσεις 30-100cm και κυρίως με συνθήκες χαμηλού φωτισμού, κάπου τόσο κάνει κι αυτός.
Αντίθετα με τον 70-200/4 is δεν εχω εμπειριστεί κατι τέτοιο (ακόμη) και νομίζω είναι γρηγορότερος του 100/2.8.