Zenit

krokodilos

Established Member
26 February 2008
193
Καλησπέρα! Πρόσφατα ανέκτησα την εν λόγω αναλογική φωτογραφική "Zenit" , ύστερα από "εγκλεισμό" της σε ντουλάπι στο σπίτι των γονιών μου ξεχασμένη για αρκετό καιρό-χρόνια.

Έψαξα και βρήκα σ'αυτή την σελίδα το manual της http://www.zenit.istra.ru/mans/zenit-e/zenit-e-eng.html .
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς γιαυτήν την μηχανή. Αξίζει να ασχοληθεί κανείς ; Ήδη έχω εμφανίσει 2 φιλμ κ κάποιες φωτογραφίες μου άρεσαν αρκετά. Βέβαια είμαι νέος και καινούριος στον χώρο και δεν έχω ξανασχοληθεί πριν αλλά το θεώρησα καλή ευκαιρία για να αρχίσω και να μάθω κάποια πράγματα.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι και τις 2 φορές "δάγκωσε" το φιλμ στο τέλος με αποτέλεσμα να το κόψει όπως μου είπαν απτο φωτογραφείο , και να μην εμφανιστούν όλες οι στάσεις (30 την πρώτη φορά και 25 την δεύτερη από 36αρια φιλμ). Επίσης μου είπαν ότι κάποιες ήταν "διπλοπατημένες" (αν το λέω σωστά) και ότι μάλλον οφείλεται σε πρόβλημα της μηχανής αφού έγινε και τις 2 φορές.
 

Attachments

  • pict0273nh5.jpg
    pict0273nh5.jpg
    51.4 KB · Views: 78
  • pict0280yf8.jpg
    pict0280yf8.jpg
    40.7 KB · Views: 100

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Μήπως γιατί είχε καιρό να δουλέψει? Μήπως λίγο καθάρισμα?

Δες αν μπορείς να βρεις έναν επαγγελματία που να τη γνωρίζει για να την κοιτάξει.
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Αρκετά καλή η μηχανή σου, για την εποχή της και για το κόστος της. Απ' ότι είδες μπορεί να βγάλει τις φωτογραφίες που σου αρέσουν. Απ' ότι λες όμως ίσως χρειάζεται κάποια συντήρηση ώστε να σου δουλεύει πιο αξιόπιστα. Μάθε το κόστος συντήρησης και προχώρα ανάλογα. Η συγκεκριμένη μηχανή είναι καλό εργαλείο για να μάθεις πολλά, οποιαδήποτε συνέχεια κι αν τυχόν επιλέξεις μετά απ' αυτήν!
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Καλησπέρα! Πρόσφατα ανέκτησα την εν λόγω αναλογική φωτογραφική "Zenit" , ύστερα από "εγκλεισμό" της σε ντουλάπι στο σπίτι των γονιών μου ξεχασμένη για αρκετό καιρό-χρόνια.

Έψαξα και βρήκα σ'αυτή την σελίδα το manual της http://www.zenit.istra.ru/mans/zenit-e/zenit-e-eng.html .
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς γιαυτήν την μηχανή. Αξίζει να ασχοληθεί κανείς ; Ήδη έχω εμφανίσει 2 φιλμ κ κάποιες φωτογραφίες μου άρεσαν αρκετά. Βέβαια είμαι νέος και καινούριος στον χώρο και δεν έχω ξανασχοληθεί πριν αλλά το θεώρησα καλή ευκαιρία για να αρχίσω και να μάθω κάποια πράγματα.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι και τις 2 φορές "δάγκωσε" το φιλμ στο τέλος με αποτέλεσμα να το κόψει όπως μου είπαν απτο φωτογραφείο , και να μην εμφανιστούν όλες οι στάσεις (30 την πρώτη φορά και 25 την δεύτερη από 36αρια φιλμ).Επίσης μου είπαν ότι κάποιες ήταν "διπλοπατημένες" (αν το λέω σωστά) και ότι μάλλον οφείλεται σε πρόβλημα της μηχανής αφού έγινε και τις 2 φορές.

Κατ` αρχην καλοτράβηχτη,
εφόσον σου δίνει φωτογραφίες που σου αρέσουν γιατί να μην αξίζει.
Πες μας όμως ποιά ζενιθ είναι, φακό, φωτόμετρο έχει;

Το ότι δαγκώνει το φιλμ όμως είναι πρόβλημα που πρέπει να επισκευαστεί χωρίς δεύτερη σκέψη, δε μπορείς να την κρατήσεις έτσι.
Υπάρχουν μάστορες να τη φτιάξουν αλλά το κόστος ίσως να μην αξίζει, εσύ θα το κρίνεις αυτό αφου πρώτα ρωτήσεις.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Κράτα την για ρετρό βιτρίνα.

Πριν λίγες μέρες παρέλαβα από ebay μία Praktica MTL3 η οποία φορούσε έναν Pancolar 50/1.8, πολύ καλύτερο του Helios 44 που φοράει η παραπάνω Zenit (φυσικά και να αφήσεις τη μηχανή τον φακό -βιδωτός είναι- τον κρατάς). Συνολικό κόστος? 21 ευρώ!

Θέλω να πω, μιας και μηχανές τέτοιου τύπου φτάνουν σε δημοπρασίες να κλείνουν ακόμη και στην τιμή εκκίνησης (ναι! και στο 1 ευρώ!) ειδικώς εάν πρόκειται μόνο για σώμα, μάλλον δεν συμφέρει πλέον η επισκευή τους.
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Καλώς ήρθες!!Έχω ακούσει ότι οι συγκεκριμένες μηχανές έχουν πολύ καλούς φακούς αλλά μέτριους μηχανισμούς.Σλιγουρα θ'αξίζει τον κόπο να τη φτιάξεις και να τραβάς μαθαίνοντας περισσότερα!Περιμένουμε εμπειρίες,απορίες,ανταλλαγές απόψεων και προπάντων πληροφορίες για τη μηχανή σου, μια και δεν είναι ό,τι πιό συνηθισμένο...:ernaehrung004:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Εάν φοράει τον Helios 44 (58/2.0) δεν πρόκειται για κάτι εξαιρετικό (πάμφθηνος, αναλόγως της κατασκευής μπορεί να είναι μέχρι και "τίμιο" κομμάτι). Αλλά όπως την βλέπω (δεν βοηθάει πολύ η φωτογραφία), παίζει να φοράει τον MIR 1B 37/2.8, ο οποίος όντως δεν είναι καθόλου άσχημος.
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Είναι ακριβώς αυτή της φωτογραφίας η ζενιθ του φίλου όμως;

Όσο για τον 58/2 δεν είναι και κακός φακός, τηρουμένων των αναλογιών πάντα.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,162
Εκεί ψηλά.....
Ζενιτ Ε ηταν η πρωτη μου φωτογραφικη μηχανη.....
Εφοδιασμενη με φωτομετρο σεληνιου παρακαλω αλλα το οποιο το ατιμο δεν δουλευε ,με εκανε να ψαχνομαι για τροπους φωτομετρησης και να μαθω τα πρωτα μου βηματα για την φωτογραφια......


Της χρωσταω πολλα οπως και στο σεληνιο που την προδωσε τοτε....
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Είναι ακριβώς αυτή της φωτογραφίας η ζενιθ του φίλου όμως;

Όσο για τον 58/2 δεν είναι και κακός φακός, τηρουμένων των αναλογιών πάντα.

Τον θεωρώ μετριότατο -το δικό μου τουλάχιστον κομμάτι δεν λέει τίποτα ιδιαίτερο- όμως μπορεί ομολογουμένως να βρεθεί πάμφθηνα. Συνήθως να συνοδεύει παλιά σώματα.
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Ζενιτ Ε ηταν η πρωτη μου φωτογραφικη μηχανη.....
Εφοδιασμενη με φωτομετρο σεληνιου παρακαλω αλλα το οποιο το ατιμο δεν δουλευε ,με εκανε να ψαχνομαι για τροπους φωτομετρησης και να μαθω τα πρωτα μου βηματα για την φωτογραφια......


Της χρωσταω πολλα οπως και στο σεληνιο που την προδωσε τοτε....

Παρόμοια και η δική μου αρχή φίλε kosh -bye-
 

BABLAN

Established Member
14 January 2008
295
Κράτα την για ρετρό βιτρίνα.

Πριν λίγες μέρες παρέλαβα από ebay μία Praktica MTL3 η οποία φορούσε έναν Pancolar 50/1.8, πολύ καλύτερο του Helios 44 που φοράει η παραπάνω Zenit (φυσικά και να αφήσεις τη μηχανή τον φακό -βιδωτός είναι- τον κρατάς). Συνολικό κόστος? 21 ευρώ!

Θέλω να πω, μιας και μηχανές τέτοιου τύπου φτάνουν σε δημοπρασίες να κλείνουν ακόμη και στην τιμή εκκίνησης (ναι! και στο 1 ευρώ!) ειδικώς εάν πρόκειται μόνο για σώμα, μάλλον δεν συμφέρει πλέον η επισκευή τους.
Είχα, προ πολλών ετών, κάνει φύλλο και φτερό έναν Pancolar 50/1.8 από Praktica VLC 3, γιατί σκάλωναν τα πτερύγια του διαφράγματος.
Εφαγα δυο συνεχή δεκάωρα να τον ξαναμοντάρω...
Ενας φίλος που του το είπα, γέλασε λέγοντας: "εγώ έλυσα τον Helios 44 και μετά απο μια ώρα :furious3: , πέταξα το τραπεζομάντηλο με τα εξαρτήματα στόν κουβά και ησύχασα!... "
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Είχα, προ πολλών ετών, κάνει φύλλο και φτερό έναν Pancolar 50/1.8 από Praktica VLC 3, γιατί σκάλωναν τα πτερύγια του διαφράγματος.
Εφαγα δυο συνεχή δεκάωρα να τον ξαναμοντάρω...
Ενας φίλος που του το είπα, γέλασε λέγοντας: "εγώ έλυσα τον Helios 44 και μετά απο μια ώρα :furious3: , πέταξα το τραπεζομάντηλο με τα εξαρτήματα στόν κουβά και ησύχασα!... "

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω με έναν άλλον 50/1.8 Pancolar, ακόμη λυμένο τον έχω. Καμία ιδέα? :flipout:

Γι' αυτό πήρα και την MTL3 που προανέφερα, κανονικά πηγαίνουν κάπου στο 50ευρω οι Pancolars μόνοι τους!


Edit: βασικά σε ένα σημείο θέλει μικρά "αστερωτά" κατσαβιδάκια, που δεν είχα, κι έτσι το παράτησα και τώρα βαριέμαι να τον ξαναπιάσω...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,162
Εκεί ψηλά.....
Είχα, προ πολλών ετών, κάνει φύλλο και φτερό έναν Pancolar 50/1.8 από Praktica VLC 3, γιατί σκάλωναν τα πτερύγια του διαφράγματος.
Εφαγα δυο συνεχή δεκάωρα να τον ξαναμοντάρω...
Ενας φίλος που του το είπα, γέλασε λέγοντας: "εγώ έλυσα τον Helios 44 και μετά απο μια ώρα :furious3: , πέταξα το τραπεζομάντηλο με τα εξαρτήματα στόν κουβά και ησύχασα!... "

:flipout::flipout::flipout:


καλα εκανε.....αφου δεν το πηρε κατακαρδα.....

ετσι ομως σε κατι τετοιους μαμουνηδες χρωσταμε πολλα....


Τασο μολις με το καλο παρω την μηχανη λεω να κατσαβιδιασω προς εγχειρηση τον zuiko 50mm ετσι να δουμε αν το λινκ πουμουστειλες ηταν αληθινο η ο τυπος ταχε τσουξει:BDGBDGB53:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Εσύ ξέρεις...
καλό είναι βέβαια να μην χεριάζουμε τους κλασικούς φακούς μας. Παρεμπιπτόντως, εγώ μάλλον πάω για 40D λίαν συντόμως!
 

krokodilos

Established Member
26 February 2008
193
Ναι η μηχανή μου είναι αυτή στις φωτογραφίες. Ο φακός της είναι όντως ο Helios-44-2 (2/58). Έχει και φωτόμετρο το οποίο και δουλέβει μάλιστα.
Δυστιχώς σε ένα φωτογραφείο που ρώτησα για επισκευή μου είπαν ότι δεν ξέρουν κάποιον που να τις επισκευάζει, αλλά ότι σίγουρα θα κοστίσει πολύ και ίσως να μην αξίζει. Θα ψάξω κι άλλο μήπως βρώ κάποιον που να τις επισκευάζει για να ροτήσω τον ίδιο αν και δύσκολο το κόβω.

Εννοείται πως θα την κρατήσω ακόμα και για ρετρό βιτρίνα όπως είπε κάποιος φίλος πιο πάνω. Απλά το θεώρησα καλή ευκαιρία να "μπώ" στον χώρο της φωτογραφίας και να μάθω κάποια πράγματα παραπάνω χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάποια μεγάλη αγορά. Σήμερα θα της φορέσω και ένα τρίτο φιλμ να της δόσω άλλη μια ευκαιρία μήπως και αυτή την φορά δεν παρουσιαστεί πρόβλημα , αν και δυστιχώς περισσότερο το ελπίζω παρά το πιστεύω.

φίλε send αν κατάλαβα καλά απτο ebay βρίσκεις παρόμοιες φωτογραφικές που να δουλέβουν με σχετικά καλό φακό , μόλις με 21 ευρώ;; Αυτό σίγουρα θα με ενδιέφερε πολύ αν τελικά η Ζενιτ μου δεν επισκευαστεί.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Είναι απαραίτητη προυπόθεση να είναι ΖΕΝΙΤ; Διότι με εξίσου λίγα χρήματα μπορείς να βρεις καλύτερες μηχανές με καλύτερους φακούς.
 

krokodilos

Established Member
26 February 2008
193
Μα φυσικά και όχι! Είμαι νέος στον χώρο όπως είπα και η Zenit απλά έπεσε στα χέρια μου και είπα να το εκμεταλευτώ.
Ευχαρίστως αν μπορείς να δώσεις κάποια παραπάνω πληροφορία για το που μπορούν να βρεθούν τέτοιες μηχανές γιατί δεν ξέρω ούτε που να ψάξω ( ebay; ) ουτέ για τί να ψάξω.. :smile:
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Καλό θα ήταν να μας πεις τί θα ήθελες εσύ να έχει η μηχανή και τί να κάνει. Δηλ. να έχει AF ή όχι; Να είναι μικρή κι ελαφριά ή σε ενδιαφέρει η απόλυτη ποιότητα φωτογραφιών από φιλμ;