ITV HD UK on Eurobird 1 @ 28.5° East

djgeo_gr

AVClub Addicted Member
16 November 2007
1,536
Ηρακλειο Κρητης
Καλημερα σε ολους τους φιλους, μπορει να δοκιμασει και να μας πει ενα κατεβενει το καναλι
σε διαφορα ξενα φορουμ αναφερουν οτι το καναλι κατεβενει με το ονομα

ID 10510
 

medit

New member
2 May 2008
12
Μέχρι στιγμής οι αναφορές λήψης είναι από PC με κάρτες και όχι από receivers (εξαίρεση μια αναφορά με Vantage 7100S HD).

Το ITV HD test εκπέμπει από τον transponder της Arqiva στον Eurobird1 28.5E 11428H 27500 2/3 με SID 10510 (βασικά είναι ένα μικρό loop video με εναέριες λήψεις του Λονδίνου που χρησιμοποίησαν και στο επίγειο HD test).

Με Kathrein ufs910 και manual input (vpid:3401 apid:3402 pcrpid:3401 Tsid:2315) το κατεβάζω αλλά έρχεται μόνο audiο (ταιριάζει με αναφορές άλλων από receivers που το βλέπουν ως radio channel).

Το ενδιαφέρον είναι ότι αν κάνεις record το stream στον Kathrein και το μεταφέρεις σε PC παίζει κανονικά με εικόνα και ήχο (με Media Player Classic).
 

djgeo_gr

AVClub Addicted Member
16 November 2007
1,536
Ηρακλειο Κρητης
Με μια γρηγορη αναζητηση γιατι θελει ακομα καποιες ρυθμισεις το πιατακι μου

αυτην τιν ωρα που γραφο καταφερα και βγηκε στο οριο η συχνοτητα

αμα ειναι θα κανω καποιες επενβασης το πρωι και θα σασ πω παλι αυριο το βραδι απο ηρακλειο λοιπον με dream εφτασε στα ορια
 

Attachments

  • itv test.jpg
    itv test.jpg
    48.1 KB · Views: 152

george664

AVClub Addicted Member
11 May 2007
1,449
ΡΕΘΥΜΝΟ
Γιωργο με τι πιατακι το κατεβασες? Εγω με 1,80 και τον kathrein δεν βρηκα ιχνος σηματος
 

djgeo_gr

AVClub Addicted Member
16 November 2007
1,536
Ηρακλειο Κρητης
καλησπερα γιωργο με το 2,4 που εχω το aris αλλα αυριο το πρωι πιστευω οτι

αμα του πειραξω λιγο το lnb να καταφερω να του βγαλω το θορυβο που εχει
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Δείτε και αυτό:

"ITV is to launch its new high definition channel exclusively on the Freesat platform it jointly runs with the BBC. It has emerged that ITV HD will only be a part time channel and will initially broadcast only when there is an HD simulcast available. Viewers will be alerted to press the Red Button in order to access the HD stream. The combination of the interactive elements and differing technical specifications means ITV HD will be unavailable to Sky Digital households – even if the more technically savvy viewers attempt to access it directly through the Other Channels feature."

Αυτές οι τεχνικές προδιαγραφές μήπως το κάνουν αόρατο και για τους λοιπούς Ευρωπαίους?
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Κατεβαίνει εύκολα η συχνότητα? Δηλ. με 2.40μ Aris που έχω εδώ στη Ρόδο θα μπορέσω να το κατεβάσω εάν αγοράσω κάποιον HD δέκτη??
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Για να κατεβάσεις τη συχνότητα δεν χρειάζεται HD δέκτης, είναι σε μετάδοση DVB-S, και υπάρχουν και κανάλια απλής ανάλυσης στην ίδια συχνότητα. Οπότε μπορείς να δοκιμάσεις και τώρα...
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Για να κατεβάσεις τη συχνότητα δεν χρειάζεται HD δέκτης, είναι σε μετάδοση DVB-S, και υπάρχουν και κανάλια απλής ανάλυσης στην ίδια συχνότητα. Οπότε μπορείς να δοκιμάσεις και τώρα...

Thanks Σωτήρη. Το μεσημέρι που θα πάω σπίτι θα δοκιμάσω τη συγκεκριμένη συχνότητα λοιπόν κι εάν κατεβάζει άλλα κανάλια θα σημαίνει ότι θα κατεβαίνει και αυτό, με τον αντίστοιχο δέκτη φυσικά, σωστά?
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Θα κατεβαίνει, αλλά υπόψη όπως έχει γράψει κι ο Ζώης θέλει κάποιες ρυθμίσεις για να εμφανιστεί στους δέκτες HD, με κάρτα για pc είναι αρκετά εύκολες, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο εύκολες και στους δέκτες. Υπόψη εγώ δεν κατεβάζω με τίποτα αυτή τη συχνότητα (ή άλλες, ειδικά οριζόντιες, από την fixed του eurobird 1) με το 1.10 που έχω.
 

ΠΑΝΟΣ ΚΤΕΝΙΔΗΣ

Established Member
8 July 2006
292
Οσοι εχουν Sky digital αγγλικο δεν θα μπορουν να το πιανουν αν καταλαβα καλα ;

Ή μηπως θα μπορουν με καποια ρυθμιση;