Βeethoven 9th-Furtwangler-Tό Επέκεινα

17 June 2006
62,722
Χολαργός
233a92c008a00e841d7db010._AA240_.L.jpg


22 Αυγούστου 1954.Λουκέρνη...Philarmonia Orchestra.Schwarzkopf,Cavelti,Hafliger,Edelmann.Lucerne Festival Chorus.

Oι πάντες γνωρίζουμε τήν 9η αλλά είναι δύσκολο να μετουσιωθεί αυτή η γνώση σέ λόγια...
Πάντως η 9η Συμφωνία τού Beethoven είναι συνυφασμένη με τον Wilhelm Furtwangler,ο οποίος τήν διηύθυνε στην ζωή του 96 φορές και την ηχογράφησε 10 φορές πάντα ζωντανά...
Γιά τον Furtwangler η 9η ήταν πάντα μιά ζωντανή μυσταγωγία πού δεν μπορούσε να περάσει από τίς πόρτες ενός Studio ηχογραφήσεως...

Στήν Λουκέρνη πήγε άρρωστος και πολύ κουρασμένος..Hταν 68 ετών αλλά μεταπολεμικά είχε περάσει απο Συμπληγάδες...
Οταν ανέβηκε στό pondium ήταν αυτός και η Μουσική...Οτι υπηρέτησε σέ όλη του την ζωή .
Τό Allegro non troppo αρθρώνεται αναλυτικά μέσα απο μιά υπόκωφη ένταση πού κορυφώνεται γύρο στά 10min και 20sec όπου τά τύμπανα ακούγονται να ηχούν μοναδικά επί δίλεπτο μέ εναν τρόπο σχεδόν άγριο ,απειλητικό και απελπισμένο...
Τά έγχορδα στό molto vivace μαζί με το Κόρνο τού περίφημου Dennis Brain προσδίδουν εναν χορευτικό ρυθμό συνοδεία τυμπάνου,δομημένο και ασταμάτητο...
Πεντακάθαρη μουσική άρθρωση,πάνω στην οποία ο Furtwangler δημιουργεί έναν πίνακα ζωγραφικής(ο Beethoven γι´αυτόν δέν ήταν μόνον Αρχιτεκτονας,αλλά κυρίως Ζωγράφος),γεμάτο ήχους με μιά εκπληκτική χρήση τών πνευστών..
Φτάνοντας στο μαγευτικό Andante molto candabile πού είναι ένα πραγματικό Andante διαρκείας 19.30min έχω τήν εντύπωση οτι οι ακροατές θα κρατούσαν ακόμα και την ανάσα τους....
Εδώ πλεον ο Furtwangler περνά σέ έναν κόσμο ομφαλοσκόπησης και ιερής προσήλωσης.......
Τά έγχορδα ηχούν μελαγχολικά και ο ´Κόσμος Ετούτος´δεν χωρά αυτούς τούς ήχους.
Κάπου εδώ θα πρέπει ο Μαέστρος να ένοιωσε αυτό πού είπε μετά το τέλος τής Συναυλίας στην γυναίκα του:'Σήμερα αισθάνθηκα πώς ένα μέρος τού εαυτού μου πέρασε ´απέναντι´´.
Σε αυτό το andante περνάει από μπροστά του όλη του η ζωή....Οι θυσίες για την Τέχνη,η Προπολεμική Γερμανία,ο Ναζισμός,η αμφισβητηση του απο τούς Συμμάχους και απο ομοτέχνους του για ένα διάστημα,η κάθαρσή του ,πιθανές ενοχές,η θλίψη αυτού πού έρχεται.................
Εδώ ο Furtwangler γνωρίζει....
Εχει αποκτήσει πλέον τήν επίγνωση τού πεπερασμένου.......Τής Μοίρας....
Με ποιόν άλλον θα μπορούσε να το μοιραστεί καλύτερα παρά με τον Μεγάλο Μοναχικό ...
Και ζωγραφίζει πάνω στό pondium, με εκείνον τόν παράξενο τρόπο που κινούσε το κορμί του διευθύνοντας, έναν μεγάλο αποχαιρετισμό..
Εδώ η Ομορφιά μαζί με την Απελπισία...
Εδώ η Αγάπη μαζί με την Λύτρωση.
Εδώ Η Γέννηση και ο Αχέροντας....
Ολος αυτός ο Κόσμος του γίνεται ένα Μουσικό Σύμπαν,πού συμπεριλαμβάνει τά εκατομύρια Νοτες πού κοιμήθηκε μαζί τους ,πάντα εκεί ταγμένος..........
Και μετά το Presto.
Kαί ο ήχος απο τά ´Βαρειά Εγχορδα´...
Η Προετοιμασία γιά την Γιορτή...
Καί η Κραυγή τών Πνευστών.
Και πάλι τά έγχορδα πού εισάγουν στην Ωδή..Ζωγραφίζουν το Θέμα συλλαβιστά.Η Μιά πινελιά δίπλα στην άλλη...
Και η Εκρηξη.
Το Φώς πού δίνει την Ζωή .
Τύμπανα και Πνευστά προετοιμάζουν την είσοδο τής Φωνής.Ο Freunde Nicht diese Tone......................
Oι 4 Σολίστ και μιά Χορωδία πού τραγουδά σαν να είναι η Τελευταία Φορά...
Η ´Χαρά´ξεχύνεται σχεδόν Αγρια και Πρωτόγονη...Τετοιο φινάλε γιά 9η δύσκολο να επαναληφθεί..
Λές και αντικρύζει κάποιος τον Ηλιο πρίν την Τελική Εκλειψη...Froh ,wie seine Sonnen Fliegen.......................
O Koσμος μιά Μεγάλη Αγκαλιά.
Ενα Φιλί γιά Ολόκληρο τον Κόσμο...Γιά Ολα τα Αδέλφια...

Χαρά ,Κόρη τών Ηλυσίων Πεδίων..............
Ενα μεγάλο Φινάλε ,ένας Μεγάλος Αποχαιρετισμός.

Λουκέρνη 22 Αυγούστου 1954.
Ο Wilhelm Furtwangler 'βλέπει´μέσα από τήν Τελευταία 9η πού διευθύνει τόν Θάνατο και τήν Ανάσταση..
Βλέπει τό Κλείσιμο τού Κύκλου καί την επιστροφή στην Αθανασία τής Τέχνης.
Ο Μάεστρος παρέμεινε ανάμεσα στούς δύο Κόσμους γιά 100 ακόμα μέρες...
Διέβη τον Αχέροντα στίς 30 Νοεμβρίου τού 1954.
Η Music and Arts επανεξέδοσε το μοναδικό αυτό ντοκουμέντο(επιτέλους) στά τέλη τού 2007 ,μέ θαυμάσια ηχητική επεξεργασία.Πρόκειται γιά Μνημείο τής Ανθρώπινης Δημιουργίας...
Στίς 7Μαϊου τού 1824 ο Μπετόβεν τήν διηύθηνε γιά πρώτη φορά..Δεν τήν άκουσε ποτέ......

Καλή Ανάσταση σέ όλους.
Σέ ένα Καλύτερο Κόσμο..
Στούς φίλους μου τής Μουσικής Κατηγορίας,πού έχουν συμβάλλει όλοι,καθείς με το λιθαράκι του,σέ αυτή την συχνά μαγευτική ομήγυρη.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: christos56

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,854
Αθήνα-Κέντρο
Το έχω παραγγείλλει (πανάθεμά σε).
Αλλά η παρουσίασή σου "βαράει" άσχημε βρε Σπύρο.Λέξη και χαστούκι,πρόταση και γροθιά..

Βαλτοί είστε όλοι σήμερα και με γονατίσατε νυχτιάτικα?:bigcry:

Το παράξενο είναι οτι και εγώ βλέπω όλη τη ζωή μου ξανά και ξανά από προχθές..
Με ή χωρίς τους δικούς μου.
Λες να έρχεται "κάτι" ή είναι η συναισθηματική φόρτιση των Ημερών? Το αδιέξοδο πριν την Ανάσταση ?
Δεν θα θελα να φύγω ανέτοιμος..
Πριν προλάβω να χαρίσω πολλά ακόμα σε ανθρώπους που εκτιμάω και αγαπάω..
Και έχω πολλά να δώσω που αμέλησα.
Και τα σκέφτομαι κάθε βράδυ που ακούω την 9η.
Σε κάθε πιθανή εκτέλεση.
Φυσικά καταλυτική ήταν η live του Klemperer.
Από Φουρτ έχω μια στούντιο της ΕΜΙ.Διαλύτης..
αλλά περιμένω την Λουκέρνη πώς και πώς.

Να σαι καλά Σπύρο και καλό Πάσχα σε όλους μας..
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Δημήτρη,γιά μένα έχει να κάνει με τήν Ανοιξη πού ταυτίζεται με το Πάσχα..
Εν μέρει εθνικός και εν μέρει Χριστιανίζων,πούλεγε και ο Αλεξανδρινός..
Διόνυσέ μου και Χριστέ μου όπως τόσο περιεκτικά περιέγραφε ο Σικελιανός την Γιορτή αυτή εδώ στην Ελλάδα
Πάντα είναι ´κάπως´αυτές οι μέρες...Και ουδέποτε τίς υποτίμησα προσωπικά...Αντιθέτως θεωρώ πώς έχουν μεγάλη αξία συναισθηματική...Ερχόμαστε πιό κοντά μέ τίς αληθινές μας ανάγκες,αλλά καί σε επαφή με τά Κέρδη και τίς Απώλειες..Οχι σαν απολογισμός(πάντα τούς βαριόμουν)αλλά σαν Μνήμη..Τό παρελθόν πού έρχεται στό Παρόν και τό επηρεάζει...
Για μένα οι μέρες αυτές έχουν να κάνουν με τον Κύκλο πού διάγουμε όλοι μας...
Και μεγαλώνοντας συμβαίνει πιό συχνά η ´έσω στροφή´....
Απαραίτητη γιά να προχωράμε όσο καίει το καντηλάκι μας...
Και όταν κατορθώνουμε να μοιραστούμε τίς σκέψεις μας με αφορμή τήν Τεχνη ακόμα καλύτερα...
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Το καλύτερο Πασχαλινό δώρο! Να 'σαι καλά!

Από ό,τι καταλαβαίνω, το εξώφυλλο που απεικονίζεις είναι από την παλιά έκδοση, όχι τη νεότερη του 2007, έτσι;
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
.. εξαιρετική παρουσίαση ....

ανεβάζεις πολύ τον πήχη, μπράβο ....

Ο Φουρτ είναι κατεξοχήν Μπετοβενιστής, όπως λέει και ο Λύμπε και τον Αμαντέ μπετοβενικά τον έπαιζε ...

Δεν νοείται δισκοθήκη χωρίς 9η με αυτόν , .....

.... είναι όμορφο ότι για πολύ κόσμο, αυτές τις ιερές ημέρες, η τέχνη γίνεται το πλαίσιο, το περίγραμμα εντός του οποίου τοποθετούν και ερμηνεύουν την ζωή τους, βγαίνοντας σαφώς κερδισμένοι, αφού το τοπίο ξεθολώνει από τα περιττά .....
 
Η ηχογράφηση του 1954 θεωρείται από κάποιους, ως η σπουδαιότερη που έγινε ποτέ για την 9η, σπουδαιότερη ακόμη και από αυτήν στο Μπαυρόιτ, τρία χρόνια νωρίτερα. Είχε συνειδητοποιήσει το επερχόμενο τέλος και αν δεν κάνω λάθος, είχε αρνηθεί να συμμορφωθεί με τις συμβουλές των γιατρών του.

Μια ωραία ανάλυση της τέχνης του Φουρτβαίγκλερ στην 9η, με αποσπάσματα από άλλες μεγάλες ερμηνείες, υπάρχει εδώ (λειτουργεί σωστά μόνο σε MS Internet Explorer απ' ότι είδα).

Ευχαριστώ για την αφιέρωση Σπύρο, ανταποδίδω! :ernaehrung004:
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Θα παρακαλούσα να μου πείτε που μπορώ να βρώ την συγκεκριμένη έκδοση στην Ελλάδα, ή αν όχι εδώ(Ελλάδα), τότε σε κάποιο site.

Ευχαριστώ.
 
Απάντηση: Re: Βeethoven 9th-Furtwangler-Tό Επέκεινα

Θα παρακαλούσα να μου πείτε που μπορώ να βρώ την συγκεκριμένη έκδοση στην Ελλάδα, ή αν όχι εδώ(Ελλάδα), τότε σε κάποιο site.

Ευχαριστώ.

Ο Σπύρος το πήρε από το amazon. Στην Ελλάδα music & arts φέρνει και το Μετρόπολις, αλλά δε γνωρίζω αν υπάρχει το συγκεκριμένο εκεί. Ίσως να υπάρχει και στο δισκάδικο Μουσική Προσφορά, στη Στοά Όπερας. Στην έκδοση της tara μπορεί να υπάρχει και στο απέναντι, αυτό που είναι αριστερά του καφενείου, μετά τη Λέσχη του Δίσκου.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,854
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Βeethoven 9th-Furtwangler-Tό Επέκεινα

Ο Σπύρος το πήρε από το amazon. Στην Ελλάδα music & arts φέρνει και το Μετρόπολις, αλλά δε γνωρίζω αν υπάρχει το συγκεκριμένο εκεί. Ίσως να υπάρχει και στο δισκάδικο Μουσική Προσφορά, στη Στοά Όπερας. Στην έκδοση της tara μπορεί να υπάρχει και στο απέναντι, αυτό που είναι αριστερά του καφενείου, μετά τη Λέσχη του Δίσκου.

Οπως τα είπε ο Δαμιανός !
Απλά σε 20 μέρες περίπου θα το φέρουν.
Εγώ είχα πάρει απ το Μετρόπολις την 3η (Eroica) με τον Φουρτ στην Λουκέρνη.:music-smiley-005:
Ψάξιμο και υπομονή θέλει..
 

Stephania Gk.

AVClub Addicted Member
23 April 2008
2,381
Γράφετε μοναδικά κύριε Σούρλα..Λένε πως "η μουσική είναι η ιατρική της διάνοιας" εγώ πιστεύω ότι αυτοί που γράφουν για τη μουσική είναι οι ιατροί της ψυχής και πολύ περισσότερο δάσκαλοι της τέχνης.. Να'στε καλά! Αν γνωρίζετε κάτι για το Humoreske του Antonin Dvorak θα ήταν ωραία να γράφατε κάτι.. Καλό σας βράδυ!
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Γράφετε μοναδικά κύριε Σούρλα..Λένε πως "η μουσική είναι η ιατρική της διάνοιας" εγώ πιστεύω ότι αυτοί που γράφουν για τη μουσική είναι οι ιατροί της ψυχής και πολύ περισσότερο δάσκαλοι της τέχνης.. Να'στε καλά! Αν γνωρίζετε κάτι για το Humoreske του Antonin Dvorak θα ήταν ωραία να γράφατε κάτι.. Καλό σας βράδυ!

Απίστευτο......-bye--bye-

Καλως ήλθες Στεφανία!!!Θα καταλάβεις γιατί αντιδρώ έτσι όταν μιλήσει ο Σπύρος!!!
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Mερικές σκέψεις τού Furtwangler γιά την 9η:'To εναρκτήριο κομμάτι τής 9ης είναι απο μόνο του ένα μουσικό Σύμπαν,πού με τον τόνο του και το στύλ του χρησίμευσε γιά κυρίαρχο παράδειγμα σε πολλές γενιές συμφωνιογράφων.Αλλά ο Μπετόβεν περνά στό αναγκαίο συμπλήρωμα και στήν αναγκαία αντίθεση-στό σκέρτσο ,τό πρότυπο όλων τών μεγάλων συμφωνικών σκέρτσι.Και μετά το αντάτζιο,άκρως εμβριθές,απολύτως θρησκευτικού χαρακτήρα,σφοδρή περισυλλογή η οποία μέσα στίς παραλλαγές συνεχίζεται και μπλέκεται σέ άπειρους ρόδακες και διακλαδώσεις...............Αυτό τό αντάτζιο λοιπόν όσο βαθιά στοχαστικό και άν είναι,θά είναι μόνον ένα επεισόδιο,ένα στοιχείο τής δημιουργικής σύνθεσης τού Μπετόβεν..Και αυτό ακριβώς θα καταλάβουμε ,αναδρομικά,όταν ακούσουμε τήν τρομακτική αρχή τού φινάλε.Γιατί,εδώ τίποτα δέν συμπαρατίθεται απλώς...Ολα είναι δεσμευμένα σέ μιά διαλεκτική....
Το Φινάλε....Πού τοποθετεί,επιτέλους,όλα όσα προηγήθηκαν στήν οριστική προοπτική και στό οριστικό τους Φώς:αφήνοντας ελεύθερες,μέ ολόκληρη τήν Μπετοβενική τους σφοδρότητα,τίς τραγικές-διονυσιακές-δυνάμεις τής Μουσικής...................Αυτό τό οποίο φωτίζει τούτο τό φινάλε δέν είναι η ´Ιδέα´νά γιορτάσουμε την Χαρά,αλλά είναι η ισχυρή μουσική φαντασία τού Μπετόβεν η ικανή να μεταμορφώνει τόσο ολοκληρωτικά αυτήν την ιδέα σε μουσική................Τι Δημιουργός αυτός ο Μπετόβεν...!!´.
 
17 June 2006
14,350
...και φυσικά, μόνο τη Χαρά δεν τραγουδούν στο φινάλε:"αυτή η απίστευτη βαναυσότητα γεμάτη από στιγμές έντονου εκφραστικού εξπρεσιονισμού, αυτή η μεγαλοπρέπεια που θυμίζει την Αποκάλυψη, αυτή η σχεδόν συντριπτική πνευματική δέσμευση, αυτή η εκπληκτική βία, αμάλγαμα ισοπεδωτικής οξύτητας και ανυπέρβλητης κομψότητας" που παρατηρούσαν λαμπρές γραφίδες παληότερα, μόνο με Γιορτή δεν μοιάζει. Για πολλά χρόνια, θυμάμαι, την άκουγα και σκεφτόμουν "έτσι γιορτάζουν τη Χαρά οι Γερμανοί; διάβολε...".
Πέρα από τα επι μέρους που κάνουν την 9η αυτό που είναι -την αρχιτεκτονική της, τη μορφική ισορροπία της, τον ζωηρό δυναμισμό που αποπνέει, τα συγκινησιακά κοντράστ, το σασπένς, τη θεία φρενίτιδα της κλιμάκωσης στο φινάλε- μου πήρε πάρα πολύ καιρό να καταλάβω πως, πέρα από ένα έργο-διαθήκη προς τους ανθρώπους, η 9η είναι πάνω απ όλα μιά Πνευματική περιπέτεια. Ενα ταξίδι-παρακαταθήκη από αυτά που σπάνια συναντά κανείς σε ολόκληρη τη διαδρομή της ανθρώπινης σκέψης.
Ακόμη και σήμερα, τόσα χρόνια μετά, μου είναι αδιανόητο πόσα πράγματα χώρεσε ο Μπετόβεν, μέσα σε ένα και μοναδικό έργο του.
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
ΕΡΧΕΤΑΙ.....!!

Απο το site της Tahra...

Reminder : Tahra's first hybrid SACD (FURT 2001, which is the reissue of Furtwängler's very last Beethoven Ninth of Lucerne 1954) - New mastering 24 bit 192 khz

Όποιος το βρει πρώτος, το λέει στους άλλους...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,797
Μεσευρώπη
παιδιά (και κυρίες), εδώ είναι http://www.mdt.co.uk/MDTSite/product/Choice_SACDsellers/FURT2001.htm

το εν λόγω site είναι εξαιρετικό και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους φαν της κλασσικής μουσικής. Μεγάλη ποικιλία, πολύ καλές τιμές, χαμηλά έξοδα αποστολής (κάπου δύο ευρώ το δισκάκι). Εγώ πάντως το συγκεκριμένο sacd το παράγγειλα και το περιμένω εναγωνίως. Εάν κάποιος συνφορουμίτης ενδιαφέρεται έχω και την παλαιότερη έκδοση σε απλό cd της tahra.Λεπτομέρειες σε ΠΜ ( καταλαβαίνετε φαντάζομαι τι εννοώ).

Στο Σπύρο Σούρλα θέλω να δώσω και εγώ συγχαρητήρια γιά τα όσα έγραψε γιά την ενάτη (και γιά άλλα έργα σε άλλα νήματα). Οι γερμανοί λένε ότι το να γράφεις σχετικά με τη μουσική είναι σαν να χορεύεις σχετικά με την αρχιτεκτονική, θέλοντας να εκφράσουν τη δυσκολία του να περιγράψεις την πλέον αφηρημένη απο τις καλές τέχνες. Με το συγκεκριμένο έργο και τον μαέστρο έχω πολύ ιδιαίτερη σχέση, αφού μια ακρόαση της άλλης, γνωστότερης ηχογράφησης του απο τον Furtwängler στο Μπαυρόυτ το 1951 σε ένα δισκάδικο στη Γερμανία μου κόλλησε τον ιό της κλασικής μουσικής και με έκανε ταυτόχρονα φαν του συγκεκριμένου μουσικού. Ευχαριστώ λοιπόν το Σπύρο Σούρλα για το νήμα που άνοιξε και για τα όσα μου θύμησε.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Κατ´αρχήν Καλώς μάς βρήκες.:grinning-smiley-043
Ευχαριστώ προσωπικά γιά τά καλά σου λόγια.
Και οφείλω να επισημάνω πώς το συγκεκριμένο site τόχουμε ´χτίσει´ μερικοί..:flipout:
Νομίζω πώς οι Εγγλέζοι θα απορούν πώς χτύπησαν ´φλέβα´στην Ελλάδα.
Πάντως ειναι ενημερωμένοι ,επαγγελματίες και απολύτως εξυπηρετικοί.
Και πάλι Καλώς Ορισες.:smile::smile:
 
Λουκέρνη 22 Αυγούστου 1954.
Ο Wilhelm Furtwangler 'βλέπει´μέσα από τήν Τελευταία 9η πού διευθύνει τόν Θάνατο και τήν Ανάσταση..
Βλέπει τό Κλείσιμο τού Κύκλου καί την επιστροφή στην Αθανασία τής Τέχνης.
Ο Μάεστρος παρέμεινε ανάμεσα στούς δύο Κόσμους γιά 100 ακόμα μέρες...
Διέβη τον Αχέροντα στίς 30 Νοεμβρίου τού 1954.
Η Music and Arts επανεξέδοσε το μοναδικό αυτό ντοκουμέντο(επιτέλους) στά τέλη τού 2007 ,μέ θαυμάσια ηχητική επεξεργασία.Πρόκειται γιά Μνημείο τής Ανθρώπινης Δημιουργίας...

Το άκουσα χθες. Είμαι ακόμη συγκλονισμένος. Οι άνθρωποι που ήταν εκεί, στο ακροατήριο, μπόλιασαν με ουσία τη ζωή τους για πάντα.