Panasonic Launches PT-AX100U LCD Projector

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
3,031
Μετά τον HITACHI 300, τον SANYO Z5 και τον EPSON 700 ήρθε η σειρα της Panasonic να πλασσάρει τον νέο της μοντέλο τον PT-AX100U.

Η ανάλυση παρέμεινε 720ρ ενώ οι σημαντικότερες διαφορές είναι η αλλαγή της λάμπας 220-W UHM(TM) και η χρήση της τεχνολογίας "Light Harmonizer image technology" η οποία μετρά το ambient light και ανάλογα ρυθμίζει την φωτεινότητα του πρβολέα ώστε να έχουμε πάντα την ποιό σωστά φωτιζόμενη εικόνα χωρίς να χάνει σε λεπτομέρεια η προβαλλόμενη εικόνα.
Περιμένω να τον δοκιμάσω για να δω εαν όλα αυτά λειτουργούν και μάλιστα καλά.
Πάντως από εμφάνιση σκίζει.
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Ξέρει κανείς αν η Panasonic διατηρεί αυτό το "περίεργο" σύστημα "βελτίωσης" της εικόνας που στην ουσία τη θόλωνε λίγο για να μη φαίνονται τα pixels (υπήρχει στον 500 και τον 700 αν δεν κάνω λάθος)...
 

soulis

Senior Member
26 June 2006
320
Θάνος Φούντας said:
Ξέρει κανείς αν η Panasonic διατηρεί αυτό το "περίεργο" σύστημα "βελτίωσης" της εικόνας που στην ουσία τη θόλωνε λίγο για να μη φαίνονται τα pixels (υπήρχει στον 500 και τον 700 αν δεν κάνω λάθος)...
και στον 900
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
ΜΑΝΩΛΗΣ ΚΑΣΤΡΟΥΝΗΣ said:
Μετά τον HITACHI 300, τον SANYO Z5 και τον EPSON 700 ήρθε η σειρα της Panasonic να πλασσάρει τον νέο της μοντέλο τον PT-AX100U.

Η ανάλυση παρέμεινε 720ρ ενώ οι σημαντικότερες διαφορές είναι η αλλαγή της λάμπας 220-W UHM(TM) και η χρήση της τεχνολογίας "Light Harmonizer image technology" η οποία μετρά το ambient light και ανάλογα ρυθμίζει την φωτεινότητα του πρβολέα ώστε να έχουμε πάντα την ποιό σωστά φωτιζόμενη εικόνα χωρίς να χάνει σε λεπτομέρεια η προβαλλόμενη εικόνα.
Περιμένω να τον δοκιμάσω για να δω εαν όλα αυτά λειτουργούν και μάλιστα καλά.
Πάντως από εμφάνιση σκίζει.

Μανώλη καλησπέρα,

μήπως δοκίμασες τον PT-AX100U?

Ενδιαφέρομαι για τον εν λόγω προβολέα και η γνώμη-εντυπώσεις σου είναι όπως πάντα σημαντική.:grinning-smiley-043 :grinning-smiley-043

Αλέξης
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
Re: Απάντηση: Panasonic Launches PT-AX100U LCD Projector

ΜΑΝΩΛΗΣ ΚΑΣΤΡΟΥΝΗΣ said:
Αλέξη δεν τον έχω δει ακόμη αλλά έχω την εντύπωση λοτι θα πάρει πάλι κεφάλι από τους υπόλοιπους ανταγωνιστές LCD.

Μανώλη καλημέρα,
το HITECH του μήνα την κατέταξε πρώτη στο ΤΕΣΤ προβολέων έως 2000,
αλλά όπως ξέρεις τα περιοδικα αρκετές φορές φουσκώνουν τα αποτελέσματα των τεστ.
 

ΚωσταςΧ

Senior Member
27 September 2006
308
ΑΘΗΝΑ
Μολις γυρισα απο την εκθεση οπου ειδα τον εν λογω projector να παιζει και μπορω να πω οτι μου αρεσε παρα πολυ, ειδικα για τα λεφτα που κοστιζει.Ειδα και τον 700 οπου μου φανηκε κατωτερος του Panasonic.Σιγουρα θα ηταν η επιλογη μου αυτη την στιγμη.
 

boubal

New member
11 August 2006
41
Απάντηση: Re: Panasonic Launches PT-AX100U LCD Projector

ΚωσταςΧ said:
Μολις γυρισα απο την εκθεση οπου ειδα τον εν λογω projector να παιζει και μπορω να πω οτι μου αρεσε παρα πολυ, ειδικα για τα λεφτα που κοστιζει.Ειδα και τον 700 οπου μου φανηκε κατωτερος του Panasonic.Σιγουρα θα ηταν η επιλογη μου αυτη την στιγμη.

Σε σχέση με τον IN 76 ή με τον Optoma HD 72 ???

Στα site του εξωτερικού τον αναφέρουν ως καλύτερο από τον ΗD72 - γνώμες???:chinscratch:
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Απάντηση: Panasonic Launches PT-AX100U LCD Projector

Αλέξης said:
Μανώλη καλημέρα,
το HITECH του μήνα την κατέταξε πρώτη στο ΤΕΣΤ προβολέων έως 2000,
αλλά όπως ξέρεις τα περιοδικα αρκετές φορές φουσκώνουν τα αποτελέσματα των τεστ.

Αλέξη όπως ίσως έχεις καταλάβει εαν δεν τους δω εγώ δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Θεωρώ ότι η Panasonic θα έκανε για άλλη μια φορά καλή δουλειά.
Σήμερα τον είδα και εγώ στην έκθεση να παίζει όμως με πολλά καλά συνοδά και με ακατάλληλο περιβάλλον.
Ίδωμεν.
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Μιλάτε για τον EPSON???

γιατί αν μιλάτε γι αυτόν και λέτε οτι έπαιζε καλά, θα τρελαθώ!

Συγνώμη, αλλά ο BENQ 6100 (800X600) που έχω παίζει μακράν καλύτερα από αυτό που είδα σήμερα από τον EPSON. Κι αυτό το λέω χωρίς ίχνους πλάκας!!!
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Panasonic Launches PT-AX100U LCD Projector

Σεραφείμ said:
Μιλάτε για τον EPSON???

γιατί αν μιλάτε γι αυτόν και λέτε οτι έπαιζε καλά, θα τρελαθώ!

Συγνώμη, αλλά ο BENQ 6100 (800X600) που έχω παίζει μακράν καλύτερα από αυτό που είδα σήμερα από τον EPSON. Κι αυτό το λέω χωρίς ίχνους πλάκας!!!

Σεραφείμ έχεις απόλυτο δίκιο και μάλλον λίγα λες. Φαντάσου ότι την Πέμπτη έπαιζε σωρις το διαφημιστικό πανώ που κάλυπτε ελαφρά σήμερα το παράθυρο του δωματίου.

Όμως αναφερόμασταν στον Panasonic ΑΧ100.
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Έτσι πάντως διώχνουν πολύ κόσμο. Ένας φίλος μου που σκεφτόταν να τον πάρει, μόλις τον είδε στην έκθεση, αλλά και σε γνωστό μαγαζί της Αθήνας την Παρασκευή, την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια....
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Εκείνο το άλλο έκτρωμα, απέναντι στον 700 το είδατε???

Επιτρέπεται να κυκλοφορούν τη σήμερον τέτοια μηχανάκια???? Ε, ΟΧΙ ρε παιδιά, έλεος , ούτε δεκάρα δεν τους δίνω!!!
 
17 June 2006
3,031
Το άλλο όμως έχει σχεδιαστεί με διαφορετική φιλοσοφία και απευθύνετε σε όλους αυτούς που θέλουν κατι σε "all in one".
Για την απόδοσή του ας μην σχολιάσω...
 
Last edited:

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Μου αρεσε πολυ ο Panasonic που ειδα στα πεταχτά στην εκθεση. Πολυ ζωντανη εικονα, ειχε punch το μηχανακι που λενε...

Αντιθετα ο Epson 700 δεν μου αρεσε, κυριως γιατι εκανε ενα εντονο και ενοχλητικο "αναβοσβησιμο", λογω δυναμικης ιριδας φανταζομαι. Επισης δεν ειδα σε αυτον το βελτιωμενο contrast που περιμενα.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
Καλημέρα σε όλους,

η εμπειρία μου από προβολείς είναι ελάχιστη έως ανύπαρκτη.

Αυτό που είδα στην έκθεση από τον Panasonic με προβλημάτισε.
Στο κλιπάκι που έπαιζε ποδόσφαιρο ήταν καλό.
Στο κλιπάκι που έπαιζε την συναυλία της Britney Spears δεν μου άρεσε (πολλές ατέλειες).

Σίγουρα θα παίζει ρόλο αυτό που ανέφερε ο Μανώλης (κακό περιβάλλον)
και ίσως να μην είχε και τις κατάλληλες ρυθμίσεις.
 

Johnakos

Established Member
18 July 2006
166
Αθήνα
Στην εν λόγω έκθεση, κάθησα περί τα 15 λεπτά μαζί με ένα φίλο και στο περίπτερο της EPSON και στο περίπτερο που έπαιζε ο Panasonic. Σαφέστατα ο δεύτερος, έπαιζε πολύ καλύτερα απο τον 700αρι, αλλά κάποιος πρέπει να πει στην EPSON, πως στήνουν περίπτερα:

α)Υπερβολικά έντονος μπλε φωτισμός, σε σημείο "άντε παμε να φύγουμε, θα με πιάσει ζαλάδα,
β)Σε ερώτηση μου, γιατί δεν χαμηλώνουν κι άλλο τον φωτισμό στο δωμάτιο με τους 2 προβολείς, η απάντηση ήταν ότι θα φοβάται ο κόσμος να μπαίνει μέσα!!!!!,
γ)Στήσε το προβολικό πιο πίσω (ας μην έχεις τον άλλον προβολέα που αφορά κ specific αγοραστικό κοινό και ανάγκες) έτσι ώστε να δώσεις μεγαλύτερη εικόνα, που τουλάχιστον θα εντυπωσιάσει τον μπαμπά ή την γυναίκα,
δ)Στήσε ένα 5,1 σύστημα με καλό μπάσο, μόνο και μόνο για κράχτη.

Ρε παιδιά, θέλετε να πουλήσετε.

Ο 600αρης έχει πολύ καλό όνομα. Πάτα εκεί και σε συνδιασμό με μιά καλή παρουσίαση στην έκθεση (βλ. σωστό show room + πληροφόρηση + HD εικόνα)
ξεπούλα.

Απλά, το όλο στήσιμο, φώναζε προχειρότητα. Εγώ (μαζί με το φιλαράκι) αυτό εισέπραξα.
 
Παιδιά ο νέος Επσον 700 σίγουρα θα παίζει λίγο καλύτερα από τον πιο παλιό 600.
Θέλει HDMI με σωστό στήσιμο και φυσικά ρυθμίσεις. Είναι απλό.
Δεν γίνεται να παίζει χειρότερα από το παλιό.
Και μόνο που έχει καλύτερο φακό, φτάνει.