My Blueberry Nights

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
site.php

Οι
Νύχτες Μου Μακριά Σου
MY BLUEBERRY NIGHTS

η νέα δημιουργία του Wong Kar Wai

Ο μάγος της εικόνας επιστρέφει αυτή τη φορά με ποιο οικείο στους περισσότερους cast με σκοπό να πουλήσει παγκοσμίως .
Τη πρωτοείδαμε στη ν χώρα μας στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης και μας μάγεψε
Η ταινία υπηρετεί πιστά το στιλ του δημιουργού της με νωχελικούς ρυθμούς , με παιχνίδια της κάμερας , με υπέροχη μουσική . Το cast προσεγμένο και φρέσκο με τον Jude Law σ ένα ρόλο κομμένο και ραμμένο πάνω του, την Norah Jones να μαγνητίζει τα βλέμμα του θεατή με την φρεσκάδα κα την αθωότητα της , την Rachel Weisz όμορφή και νευρωτική και τέλος την Natalie Portman που για μια φορά ακόμα επιβεβαιώνει τα μεγάλο ταλέντο της .
Ναι δεν είναι Ερωτική Επιθυμία , ούτε 2046 . Έχει όμως την δική της αξία και κερδίζει μια θέση στην καρδιά μας . Μακάρι να βλέπαμε πολλές τέτοιες ταινίες κάθε χρόνο .

Η Ελίζαμπεθ είναι μια νεαρή, όμορφη, μελαχρινή κοπέλα. Ο άνευ λόγου και αιτίας (για εκείνη) χωρισμός της με τον επί πολλά χρόνια φίλο της, την πληγώνει βαθιά. Θα βρει καταφύγιο σε ένα μικρό, ζεστό μαγαζί, ιδιοκτήτης του οποίου είναι ο Τζέρεμι.

Εκεί, πνίγει την θλίψη της σε πίτες από μύρτιλο. Και ο Τζέρεμι είναι πληγωμένος από τον δικό του χωρισμό με την κοπέλα του, προσπαθεί, όμως, να το κρύψει και να συνεχίσει τη ζωή του. Μεταξύ τους αναπτύσσεται μια όμορφη σχέση με εκ βαθέων εξομολογήσεις εκατέρωθεν.

Πριν, όμως, το όλον σταθεροποιηθεί, η Ελίζαμπεθ αποφασίζει να ταξιδέψει ανά την Αμερική, προκειμένου να κλείσει η πληγή της και να βρει τον εαυτό της. Στους σταθμούς της θα συναντήσει παράξενους ανθρώπους: έναν αστυνομικό που πίνει για να ξεχάσει το δικό του χωρισμό από την επαναστάτρια σύζυγό του, μια τσαχπίνα χαρτοπαίχτρα και άλλους.

Σύντομα, η Ελίζαμπεθ αρχίζει να ξεχνάει το παρελθόν που την πλήγωσε, καθώς ανακαλύπτει ένα νέο μονοπάτι για εκείνη, ένα μονοπάτι πραγματικής αγάπης…
 
Last edited:

markont

Established Member
19 June 2006
230
Δεν μπόρεσα να τη δω μέχρι το τέλος, μου φάνηκε πολύ βαριά (σαν φασόλια ένα πράγμα, μετά από φακές)
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Πριν από λίγο μια πελάτισσα μου ζήτησε αυτή την καινούρια ταινία του Jude Law . Ε αυτή η κοπέλα θ απογοητευθεί πλήρως απ την ταινία αφού το κριτήριο για την επιλογή της ήταν τελείως λάθος . Αν την επιλέξεις για τον Law δυστυχώς έχασες . Δεν είναι μια συνηθισμένη ταινία με τον όμορφο πρωταγωνιστή .
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Την ταισα & εγω στην μεγαλη εικονα χθες.
Ενταξει ξεχυλιζουν τα χρωματα & ο διαχυτος ερωτισμος, αυτα που
μας εχει μαθει δηλ.ο Kar Wai απο τις προιγουμενες δημιουργιες του
2046 & in the mood of love.
Ομως δεν βρηκα εδω την μαγικη ατμοσφαιρα των δυο προιγουμενων
ταινιων που ακομα θυμαμαι εντονα.
Καλοι οι πρωταγωνιστες & ομορφοπαιδα,ενδιαφερον εχει & το σαουντρακ.
Στο συνολο της μια ενδιαφερουσα ταινια για τους μυημενους στα
εργα του σκηνοθετη που ξεχωριζει με ανεση αναμεσα στις
τοσες μπουρδες που κυκλοφορουν.
Αναμενοντας την επομενη δημιουργια του αγαπημενου Kar Wai
ελπιζοντας αυτην την φορα να ειναι γυρισμενη & παλι στο Χόνγκ Κονγκ
γιατι νομιζω του παει καλυτερα η Ασια απο την Αμερικη..

 
18 June 2006
7,544
την είδα πριν από λίγο...

τι όμορφη ταινία βρε παιδιά...σκέτη μαγεία!!!...τελείωσε και ήμουν μαγεμένος!!!
 

XR.MC

New member
1 November 2007
34
Μου αρεσε & αυτο το εργο οπως & τα προιγουμενα
του σκηνοθετη.
 

route66

Senior Member
3 July 2006
343
Πολυ καλη μου αρεσε αρκετα ωραια φωτογραφια, καλες ερμηνειες.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,973
σαν σκληροπυρηνικός φαν του Βάι, περίμενα πολλά περισσότερα ....

καλύτερα να επιστρέψει στο Χογκ Κογκ το ταχύτερο....

ακόμη και το soundtrack ωχριά μπροστά στα προηγούμενα .....


Εν κατακλείδι πολύ προφανής .... τουλάχιστον για τα γούστα μου ......