Σκάνερ αρνητικών 35mm ?

Greg61

Senior Member
Έχω πολλά (για ερασιτέχνης) εμφανισμένα αρνητικά, περίπου στα 300, (τραβηγμένα με Nikon F4 και φακό κατα το πλείστον Nikkor D-ED 80-200mm, f/2,8) τα οποία θέλω να τα ψηφιοποιήσω. Υπάρχουν επίσης και καμμιά τριανταριά ανεμφάνιστα, φυλαγμένα στο ψυγείο μέσα στίς θήκες τους, που σκέφτομαι να τα δώσω μόνο για εμφάνιση.

Με το συγκεκριμένο αντικείμενο σκαναρίσματος αρνητικών για ψηφιοποίηση δέν ασχολήθηκα ποτέ μέχρι σήμερα, ούτε σε επίπεδο ψαξίματος - διαβάσματος.

Δοκιμασμένες προτάσεις των γνωριζόντων κι ασχοληθέντων επι του θέματος, μου είναι πολύτιμες.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,157
Εκεί ψηλά.....
Tρεχω χρονια εναν Canon FS4000US που πια δεν κυκλοφορει....

Οτι και να δοκιμασα πραγματικα εξαιρετικα σκαναρισματα πηρα οταν αλλαξα software και περασα στο vuescan.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Μπορείς να βρείς μεταχειρισμένο αυτό που ανέφερε ο Kosh ή κάποιο απο τη σειρά Coolscan της Nikon.
Εναλλακτικά μπορείς να ζητήσεις απο ένα εργαστήριο να σου σκανάρει τα αρνητικά.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
έκανα την ίδια δουλειά πριν από ένα χρόνο με ένα nikon coolscan 4000 ή 5000, δανεικό.
Και μάλιστα γιά slides.
Όταν πλέον το επέστρεψα και ανακάλυψα ότι είχα αφήσει ασκανάριστα καμιά 30ριά φιλμς έπαθα πανικό, καθώς η ίδια διαδικασία με ένα ταπεινό epson είναι εξαιρετικά επίπονη και χρονοβόρα.

Παρ όλα αυτά ένα σκάνερ τέτοιου είδους (μέχρι 200 ευρώ) γιά αρνητικά είναι καλό και ας σκανάρει 5 5 frames.

Δεν συμβουλεύω να τα δώσεις έξω. Αδιαφορούν παντελώς γιά το αποτέλεσμα.
Και όταν είναι δουλειά μιάς ζωής καλύτερα να τα κάνεις μόνος σου.

Υπόψιν μετά θέλουν και photoshop ΟΛΑ, ό,τι και να κάνεις κατά την ίδια τη διαδικασία...

Καλό κουράγιο.
Σου χρειάζεται κάπου ένας χρόνος με εργασία 1 φιλμ τη μέρα πάνω κάτω.
 

BABLAN

Established Member
14 January 2008
295
Εχω, ίσως, χιλιάδες slides και άλλα τόσα αρνητικά για σκανάρισμα.
Δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρω, έστω και εν μέρει, να κάνω κάτι...:frusty::frusty:
Κάθε συμβου(ο)λή δεκτή!

:bang:
 

Greg61

Senior Member
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ο χρόνος που θα μου χρειαστεί για σκανάρισμα - διόρθωση δέν μ' ενοχλεί.
Σχετικά με το software, ποιό ενδείκνυται περισσότερο, όσον αφορά στο κέρδος σε ταχύτητα μεταφοράς (γίνεται; ) ή στην ποιότητα αντιστροφής του σκαναρισμένου αρνητικού αρχείου σε θετικό;

Άν κάπου υπάρχει λάθος, οφείλεται σε πραγματική άγνοια...
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Καλά σου λένε, να μην τα δώσεις έξω, δεκάρα δε δίνουν για το αποτέλεσμα.
Έχω δοκιμάσει τουλάχιστον σε 6-7 εργαστήρια και έπαιρνα όχι απλώς χάλια αποτέλεσμα, αλλά εμφανώς δεν έκαναν τον κόπο ούτε βασικές ρυθμίσεις να κάνουν.
Και το χειρότερο δεν είναι αυτό. Μου επέστρεφαν ένα φίλμ γεμάτο δαχτυλιές και σκουπίδια...:furious3: :furious3:
Μόνο τσιμπημένη τιμή ζητούσαν οι κουφάλες :violent-smiley-030:

Ευτυχώς έδινα μόνο λίγα δείγματα να δω την ποιότητα του εργαστηρίου.

Η μόνη λύση είναι ένα καλό σκανερ στο σπίτι σου και πολύ υπομονή, τόση πολύ που εγώ ακόμη δεν την έχω βρει.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Εάν τα σκανάρεις σε επαγγελματικό εργαστήριο (όχι minilab) θα πάρεις κορυφαία ποιότητα, δεν υπάρχει αμφιβολία γι αυτό να είσαι σίγουρος.
Ανασταλτικοί παράγοντες είναι η τιμή και η ποσότητα. Όταν λές 300 αρνητικά τι εννοείς 300 καρέ ή 300 36άρια.
Και στις 2 περιπτώσεις σε συμφέρει η αγορά ενος φιλμ σκαννερ.
 

Greg61

Senior Member
Εάν τα σκανάρεις σε επαγγελματικό εργαστήριο (όχι minilab) θα πάρεις κορυφαία ποιότητα, δεν υπάρχει αμφιβολία γι αυτό να είσαι σίγουρος.
Ανασταλτικοί παράγοντες είναι η τιμή και η ποσότητα. Όταν λές 300 αρνητικά τι εννοείς 300 καρέ ή 300 36άρια.
Και στις 2 περιπτώσεις σε συμφέρει η αγορά ενος φιλμ σκαννερ.

Εννοώ 300 εμφανισμένα + 30 ανεμφάνιστα ακόμη = 330 φίλμ των 37 στάσεων (η Nikon F4 δίνει τουλάχιστον 37 στάσεις).

Ο λόγος που ψάχνομαι για αγορά φίλμ σκάνερ είναι ακριβώς αυτός: Κοστίζει φθηνότερα απο το εργαστήριο.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Τυχερέ!

Βρήκες χόμπυ για την επόμενη 10ετία!

Εγώ έχω ένα χμ... ξέχασα και πώς το λένε, έχω κανένα χρόνο+ να το χρησιμοποιήσω.
 

Greg61

Senior Member
Απάντηση: Re: Σκάνερ αρνητικών 35mm ?

Το επόμενο ερώτημα. Πλαισιωμένα ή ακόπα;
Τα περισσότερα είναι κομμένα. Ελάχιστα είναι ολόκληρα (καμιά δεκαριά + τα ανεμφάνιστα).
Πλαισιωμένο (?) (αν κατάλαβα, όπως τα θετικά σλάϊντς για προβολή; ) δέν έχω κανένα.
Είναι τοποθετημένα σε θήκες ρυζόχαρτου.


Συγγνώμη για την καθυστέρηση απάντησης, αλλά γράφαμε μαζί προηγουμένως.
 
Last edited:

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Re: Απάντηση: Σκάνερ αρνητικών 35mm ?

Εάν τα σκανάρεις σε επαγγελματικό εργαστήριο (όχι minilab) θα πάρεις κορυφαία ποιότητα, δεν υπάρχει αμφιβολία γι αυτό να είσαι σίγουρος.

Βασίλη μπορείς σε παρακαλώ να προτείνεις κάποιο, έστω με πμ αν δε γίνεται στον "αέρα",
θα ήμουν ευγνώμων :2thumb22sup:
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,157
Εκεί ψηλά.....
Αν πραγματικα σε ενφιαφερει η ποιοτητα του αρνητικου η του θετικου που θα σκαναρεις δεν πιστευω με τιποτα πως το ιδιωτικο εργαστηριο θα δειξει την προσοχη που μπορεις εσυ.

Εδω σε σκαναρισματα που ειχα κανει παλια βρηκα τρομακτικες διαφορες οταν αλλαξα το software του scanner....
 

BABLAN

Established Member
14 January 2008
295
Λοιπόν: τα πολλά λόγια είναι φτώχεια!
Προτείνετε scanner και software (ελληνικό) και θα κεράσω μπύρες!
:ernaehrung004::ernaehrung004::ernaehrung004:
 

Greg61

Senior Member
Απάντηση: Re: Σκάνερ αρνητικών 35mm ?

Λοιπόν: τα πολλά λόγια είναι φτώχεια!
Προτείνετε scanner και software (ελληνικό) και θα κεράσω μπύρες!
:ernaehrung004::ernaehrung004::ernaehrung004:


ΈΕΕΕΠΠΠΠΠΠ!!!!
Κι εγώ μέσα! Ρεφενέ!
 

BABLAN

Established Member
14 January 2008
295
Απάντηση: Re: Σκάνερ αρνητικών 35mm ?

Eλληνικο ,λογισμικο η σκανερ?


Λογισμικό, εί δυνατόν...εννοείται!
scanner ό,τι καλό (κάτω απο μιά περιουσία...)

;)