Tversity και PS3

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Χρησιμοποιώ το Tversity εδώ και αρκετούς μήνες σαν τον κύριο media server που συνδέει το Dlink DSM-320RD και το Playstation 3 που προσφάτως έπεσε στα χέρια μου όταν μπήκα στην "εποχή της High Definition" αγοράζοντας την νέα μου τηλεόραση (SONY KDL-40V3000) σε αντικατάσταση της χαλασμένης πιά 29άρας Trinitron που έπαιζε ασταμάτητα στο καθιστικό μου για 10 και πέον χρόνια.

Το Tversity έχει χαρακτηριστεί, όχι άδικα από πολλούς, ώς το καλύτερο freeware media server software που κυκλοφορεί. Μετά λοιπόν από δοκιμές δεκάδων ωρών με πολλά media server όπως τα Orb, Fuppes, Nero MediaHome, SimpleCenter, Twonkyvision, Winows Media Connect, και μερικά άλλα που είναι μάλλον ανάξια λόγου, έρχομαι να επιβαιβαιώσω και εγώ από την μεριά μου την εξαιρετική ευχρηστία, σταθερότητα και λειτουργικότητα του Tversity!

Θα ήθελα λοιπόν να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας και τους προβληματισμούς μας πάνω στη χρήση αυτού του προγράμματος.

Ένα από τα λίγα αρνητικά που βρίσκω στο πρόγραμμα, είναι η αδυναμία πρακτικής χρήσης του FF ή του Goto σε video αρχεία στα οποία γίνεται αποστολή με transcoding μέσω ασύρματου δικτύου. Δεν έχω καταφέρει να κάνω χρήση μεγαλύτερης ταχύτητας από το 1.5Χ ενώ το Go to δεν με πάει πουθενά! Έχω διαβάσει πως σε ενσύρματο δίκτυο το πρόβλημα δεν υπάρχει! Αληθεύει ή όχι; Επίσης έχω διαβάσει πως αν αφήσεις φορά την ταινία να "παίξει" μέσω transcode τότε αυτή αποθηκεύεται κατάλληλα κωδικοποιημένη στο σκληρό του PC και όταν ξαναβλέπουμε την ταινία έχουμε απόλυτο έλεγχο προς - πίσω. Δεν υπάρχει σπαστικότερο από το να πατήσω κατά λάθος το L1(start from the begining) στο Sixaxis χειριστήριο ενώ είμαι στο μέσον μια ταινίας και πρέπει να περιμένω να προχωρήσει με 1.5Χ για να φτάσω στο σημείο που σταμάτησα.
Ζητώ συγνώμη για το μακρύ μου post αλλά νομίζω πως είναι ένα σημαντικό ζήτημα που δεν έχει δωθεί σαφής απάντηση.
Από την πλευρά μου έχω την διάθεση να βοηθήσω σε αυτό το thread όλους όσοι έχουν προβλήματα στην χρήση του Tversity με όσες γνώσεις και εμιερίες έχω.
 

jammin

Established Member
5 March 2008
151
συγγνωμη συνφορουμιτη μου αλλα θα ηταν ανοητο να ρωτησω περι τινους ακριβως προκειται?
Να μαθαινουμε και λιγακι.
Τι δουλεια ακριβως κανει το προγραμμα αυτο και τα αλλα συναφη?
 

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
συγγνωμη συνφορουμιτη μου αλλα θα ηταν ανοητο να ρωτησω περι τινους ακριβως προκειται?
Να μαθαινουμε και λιγακι.
Τι δουλεια ακριβως κανει το προγραμμα αυτο και τα αλλα συναφη?

Οπως ειπε και ο φιλος απο πανω, ειναι ενα προγραμμα media server. Μεσω αυτου, αναπαραγεις Multimedia αρχεια (βιντεο-μουσικη) στο PS3 τα οποια υπαρχουν στον δισκο του υπολογιστη σου.

Δεν έχω καταφέρει να κάνω χρήση μεγαλύτερης ταχύτητας από το 1.5Χ ενώ το Go to δεν με πάει πουθενά!
Και εγω μια απο τα ιδια. Εχω ασυρματη συνδεση.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
@xamurabi ενσύρματα είναι καλύτερα από ασύρματα αλλά κι αυτό δεν πάει πάνω από 10x. Επίσης εξαρτάται και από τον τύπο του αρχείου. Π.χ. τα hd mkv κολλάνε περισσότερο. Αν πας τρίγωνο>copy στο σκληρό του ps3 τότε φυσικά δουλεύουν όλα αφού δεν γίνεται πια transcode. Το video αποθηκεύεται τοπικά στη μορφή που καταλαβαίνει το ps3.

Η έκδοση 0.9.11.4 πάντως έχει προβλήματα με το νέο fw 2.20 και θα βγάλουν καινούργια...
 
Last edited:

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Συγνώμη έχεις δίκιο. Λόγω κεκτημένης ταχύτητας δεν είπα και πολλά, ίσως γιατί υπέθεσα πως επειδή κατά καιρούς αρκετοί από εδώ μέσα έχουν αναφερθεί στο πρόγραμμα, πολλές φορές αρκετά αναλυτικά και .. παρασύρθηκα.

Ας πουμε λοιπόν μερικά πληροφοριακά για τους φίλους που δεν το γνωρίζουν!

Το Tversity είναι ένα (προς το παρόν) ελεύθερα διαμοιραζόμενο πρόγραμμα το οποίο παιζει τον ρόλο του media server. Στην πράξη διαμοιράζει στοιχεία που βρίσκονται στον υπολογιστή μας (αρχεία ήχου, εικόνας, ταινίες κλπ) αφ'ενός μεν σε άλλα PC που βρίσκονται εντός ενσύρματου ή ασύρματου δικτύου (ακόμη και μέσω internet με περιορισμό πάντα το διαθέσιμο bandwidth), αφ'ετέρου σε υποστηριζόμενες συσκευές (media renderers, media steamers κλπ) που έχουν δικτυακές δυνατότητες όπως to PS3.
Δεν απαιτείται από την πλευρά του "πελάτη" είτε αυτό είναι PC είτε άλλο μηχάνημα (PS3) κανένα πρόγραμμα για διασύνδεση. Η επικοινωνία γίνεται στην εκάστοτε διαθέσιμη "γλώσσα" της μηχανής δηλαδή στο PC μέσω http και flash ενώ στο PS3 μέσω λειτουργικό. Σε γενικές γραμμές το Tversity μιλάει την "γλώσσα" της κάθε μηχανής που απευθύνεται.
Το καταπληκτικό όμως δεν είναι η όντως εντυπωσιακή δυνατότητα να κατεβάζεις και να αναπαραγάγεις τα διαμοιραζόμενα αρχεία του δικτύου σου από το PS3 ή άλλη μηχανή αλλά ή δυνατότητα να αναπαραγάγεις στο PS3 ή σε άλλη μηχανή ΟΛΑ τα υποστηριζόμενα από το PC σου media αρχεία και μάλιστα με δυνατότητα μελλοντικών αναβαθμίσεων ανεξαρτήτως A/V codec (. Το PS3 δηλαδή αναπαραγάγει και αρχεία που εγγενώς δεν υποστηρίζει. Αρκεί να τα αναπαραγάγει το PC που έχει το Tversity!!!
Η διαδικασία λέγεται Transcoding και διαφέρει από το απλό streaming στο επίπεδο της κωδικοποίησης. Στο transcoding η κωδικοποίηση γίνεται στον υπολογιστή και όχι στο μηχάνημα που στέλνονται τα δεδομένα (PS3) Γιαυτό πρακτικά μπορείς να ακούς ΟΛΑ τα αρχεία ήχου, να βλέπεις ΟΛΑ τα αρχεία εικόνας και να παρακολουθείς ΟΛΑ τα αρχείο video ,σαν να αναπαράγονται στο PC. Εννοείται πως τα αρχεία μπορούν να έχουν υπότιτλους και όλα τα καλούδια που χρησιμοποιούμε στο PC μας.
Ο μόνος περιορισμός είναι πάντα το εκάστοτε bandwidth και οι δυνατότητες επικοινωνίας μεταξύ Tversity και media streamer.
Στην προκειμένη περίπτωση έχει αναφερθεί από πολλούς πως φαίνεται να υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ της αναπαραγωγής και διαχείρισης των αρχείων στην ενσύρματη και ασύρματη σύνδεση. Δηλαδή η αναπαραγωγή HD αρχείων μέσω ασύρματου δικτύου ακόμη και αν αυτό έχει σήμα 100% είναι στην καλύτερη περίπτωση προβληματική (σπασίματα στην εικόνα) έως και αδύνατη (1080p). Αυτό είμαι σε θέση να το επιβεβαιώσω και εγώ μιας και έχω προσπαθήσει να δώ τέτοια αρχεία με σήμα που πλησιάζει το 100% και είχα προβλήματα. Επίσης δεν έχω καταφέρει να μετακινηθώ μπρος - πίσω ή να "πηδήξω" σε κάποιο σημείο μιας ταινίας μέσω ασύρματου δικτύου (χαμηλό bandwidth) ενώ έχει αναφερθεί από κάποιους πως αυτό επιτυχνάνεται σε ενσύρματο δίκτυο.
Σε κάθε περίπτωση το πρόγραμμα είναι φοβερά εξυπηρετικό και ανταπεξέρχεται στις απαιτήσεις μου με μεγάλη σταθερότητα αν αναλογιστεί κανείς ότι είναι freeware!
Για περισσότερα δείτε το site στο οποίο θα βρείτε τα πάντα γύρω από το πρόγραμμα την εγκατάστασή του και την χρήση του. Για οτιδήποτε άλλο θα τα λέμε εδώ!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά! Τρέχω να συνδέσω το καλώδιο γιατί και το 10Χ μου κάνει.
 
Last edited:

josh

New member
3 June 2008
45
Έχει μήπως κανείς βρεί καλές ρυθμίσεις για να παίζουν αρχεία βίντεο (κυρίως τα mkv) από Tversity σε ps3 μαζί με υπότιτλους??? Κυρίως στο ffd show αναφέρομαι μιας και αυτό κάνει όλη τη δουλεια!
 
17 June 2006
23,822
Αθήνα
Απάντηση: Re: Tversity και PS3

Αν πας τρίγωνο>copy στο σκληρό του ps3 τότε φυσικά δουλεύουν όλα αφού δεν γίνεται πια transcode. Το video αποθηκεύεται τοπικά στη μορφή που καταλαβαίνει το ps3.

Σε πόση ώρα γίνεται copy ένα mkv π.χ. 10GB από το pc στο PS3 μέσω ενσύρματου δικτύου;
 

360ps3

New member
30 April 2008
44
@xamurabi ενσύρματα είναι καλύτερα από ασύρματα αλλά κι αυτό δεν πάει πάνω από 10x. Επίσης εξαρτάται και από τον τύπο του αρχείου. Π.χ. τα hd mkv κολλάνε περισσότερο. Αν πας τρίγωνο>copy στο σκληρό του ps3 τότε φυσικά δουλεύουν όλα αφού δεν γίνεται πια transcode. Το video αποθηκεύεται τοπικά στη μορφή που καταλαβαίνει το ps3.

Η έκδοση 0.9.11.4 πάντως έχει προβλήματα με το νέο fw 2.20 και θα βγάλουν καινούργια...

Ναι αλλα αμα δεν γινεται transcode τοτε δεν παιζει το αρχειο.
Εχω μπερδευτει!!!

Ουτε αυτο καταλαβαινω ....
["Το video αποθηκεύεται τοπικά στη μορφή που καταλαβαίνει το ps3."]
Δηλαδη το κανει convert to ps3??
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: Απάντηση: Re: Tversity και PS3

Σε πόση ώρα γίνεται copy ένα mkv π.χ. 10GB από το pc στο PS3 μέσω ενσύρματου δικτύου;
Δεν ξέρω να σου πω ακρiβώς ώρα αλλά πάντως είναι πολύ γιατί υπολόγιζε κ το transcoding (κ μετά το copy). Dηλ. κάνει transcoding κ κοπυ on the fly, παίρνει πολλή ώρα...
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
κανενα τέταρτο....
Δεν είναι τόσο, είναι το λιγότερο 1 ώρα (για 10g!) k βάλε...

Και αν η σύνδεση είναι ασύρματη, ακόμα περισσότερη ώρα!
 
Last edited:

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Ναι αλλα αμα δεν γινεται transcode τοτε δεν παιζει το αρχειο. ΣΩΣΤΑ
Εχω μπερδευτει!!!

Ουτε αυτο καταλαβαινω ....
["Το video αποθηκεύεται τοπικά στη μορφή που καταλαβαίνει το ps3."]
Δηλαδη το κανει convert to ps3??
Το mkv το tversity το μετατρέπει σε mpg (mpeg2) για να μπορέσει να το παίξει το ps3 (mpg είναι μορφή που καταλαβαίνει το ps3)

Το tversity κάνει τη μετατροπή και το σερβίρει έτοιμο στο ps3 (είτε για κοπυ είτε για αναπαραγωγή ασύρματα ή ενσύρματα μέσω δικτύου)
 
Last edited:

KleKoR

Supreme Member
30 November 2007
7,568
εγω ειπα οτι για μεταφορα δεδομένων 10gb μεσω ethernet θέλεις κανενα τέταρτο λογικα! με το tversity δεν ξέρω τι γίνεται μιας και δεν το χρησιμοποιώ. για υποτιτλους σε mkv και αναπαραγωγη στο ps3 μονο με το mkv2vob το οποίο έχει και επιλογή spliting για fat32, dvd-5, dvd-9, memry-stick 1gb,2gb,4gb
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: Απάντηση: Tversity και PS3

τους υπότιτλους τους παίρνει υπ´'οψιν του ; το srt μιλάω.
Ναι. Κατά τη μετατροπή/αντιγραφή τους ενσωματώνει στο mpg. Αρκεί βέβαια να έχουν γίνει οι σωστές ρυθμίσεις στους codecs κατά την εγκατάσταση του πακέτου. Bλ. attachment (αφορά το k-lite).
 

Attachments

  • ffdshow-tversity.jpg
    ffdshow-tversity.jpg
    124.3 KB · Views: 121

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
εγω ειπα οτι για μεταφορα δεδομένων 10gb μεσω ethernet θέλεις κανενα τέταρτο λογικα! με το tversity δεν ξέρω τι γίνεται μιας και δεν το χρησιμοποιώ. για υποτιτλους σε mkv και αναπαραγωγη στο ps3 μονο με το mkv2vob το οποίο έχει και επιλογή spliting για fat32, dvd-5, dvd-9, memry-stick 1gb,2gb,4gb
Μιλάμε όμως για υποτιτλους σε mkv και αναπαραγωγη στο ps3 με το tvsersity. Δηλ. με transcoding/streaming μέσω δικτύου, οn-the-fly!

To mkv2vob είναι offline λύση και για συγκεκριμένα αρχεία. Αλλίμονο αν κάθε φορά που θέλουμε να παίξουμε κάποιο από τα χιλιάδες αρχεία μας να πρέπει να το μετατρέπουμε τοπικά και μετά χειροκίνητα να το δίνουμε στο ps3 να το παίξει...
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
εγω παλι ρε παιδια δεν εχω καταφερει να παιξω mkv ασυρματα μου γραφει οτι δεν γινεται.Οσο για να βαλεις srt σε mkv γινεται με το tsmuxer ασχετα αν δεν μου πετυχαινει εμενα γιατι κανω κατι λαθος :)):flipout: