Σχετικα με Mkv2vob

16 June 2006
7,335
127.0.0.1
Εχω την τελευταια εκδοση 2.1.2 και ενω εχω μετατρεψει περιπου 10 αρχεία βίντεο απο ματροσκες σε mpg και το PS3 της βλεπει και τις παιζει κανονικα σε 2-3 ενω παιζουν στο PC τα mkv οταν παω να τα μετατρεψω ξεκιναει το transcoding και μετα απο λιγο χτυπαει error. Mencoder has errors and need to close. Υπαρχει καποιος αλλος να το αντιμετωπισε αυτο και να το ελυσε ?
 
Last edited by a moderator:
27 June 2006
7,771
Nίκο απ'ότι λέγεται δεν υπάρχει λύση στα διάφορα errors.
Έχω συναντήσει "could not parse mkv file" που ειπώθηκε πως λυνόταν με το νεο update (καθόλου απαντώ), επίσης "error transcoding" και άλλα απογοητευτικά.
Κρατάω βέβαια τα αρχεία μή τυχόν στο μέλλον καταφέρω να τα αξιοποιήσω με άλλο update ή πρόγραμμα.
 
16 June 2006
7,335
127.0.0.1
Δεν μου εβγαλε "could not parse mkv file"/"error transcoding" απλα σε 2 υπολογιστες χτυπησε error και εκλεισε το Mencoder του MKV2VOB.

Υπενθυμιζω οτι σε PC με το mediaplayer classic παιζουν.
 
Last edited by a moderator:
16 June 2006
7,335
127.0.0.1
Εγω χρησιμοποιω τα settings που φαινονται στο screenshot και δεν εχω κανενα προβλημα και με υποτιτλους.

attachment.php
 

Attachments

  • mkv2vob.JPG
    mkv2vob.JPG
    50.3 KB · Views: 465

stasisgoud

New member
11 May 2007
34
Θεσσαλονίκη
Παίζουν κανονικά με υπότιτλους,νομίζω με λίγο καλύτερη εικόνα.Με επιλογή outpout file extension:mpg και αναπαραγωγή στο ps3 το αρχείο παίζει σχεδόν με αναλογία 16:9,γεμίζει σχεδόν ολόκληρο το κάδρο με πολύ μικρές μπάρες πάνω-κάτω με επιλογή normal(στο zoom χάνεται πληροφορία δεξιά-αριστερά).
Τώρα,με mp4 το κάδρο παραμένει στο 2,35:1 χωρίς να επιμηκύνονται τα αντικείμενα.
Αυτό που με κάνει εντύπωση είναι ότι σε επιλογή file splitting dvd-5 το μέγεθος του αρχείου που προέκυψε από την μετατροπή είναι μικρό. Πάντως είναι πολύ αργό-το αφήνεις να τρέχει πριν πας στη δουλειά και όταν γυρίζεις είναι έτοιμο να το απολαύσεις.
 
Last edited by a moderator:

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
παιδια γεια σας και απο μενα
θα ηθελα να μου πει καποιος επειδη ειμαι και νεος πανω στο HD γενικα με το ps3 ,εχω μια ταινια .mkv μαζι εχω και τους υποτιτλους .srt πως γινεται να τους ενσωματωσω με το mkv ? κατεβασα το mkv2vob αλλα δεν βρησκω ακρη !
μπορει να μου εξηγειση καποιος ?
ευχαριστω
 
Last edited:

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Καλησπέρα b_bil2!

Έχω γράψει την διαδικασία εδώ και για υπότιτλους πρέπει να βρίσκονται στον ίδιο φάκελο με το ίδιο όνομα.

Ελπίζω να σε βοηθήσει!

-bye-
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Καλησπέρα b_bil2!

Έχω γράψει την διαδικασία εδώ και για υπότιτλους πρέπει να βρίσκονται στον ίδιο φάκελο με το ίδιο όνομα.

Ελπίζω να σε βοηθήσει!

-bye-

ευχαριστω ολα ενταξει...:grinning-smiley-043
το οτι μου τα κανε με 2 part παιζει ρολο ?
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
ευχαριστω ολα ενταξει...:grinning-smiley-043
το οτι μου τα κανε με 2 part παιζει ρολο ?

Αυτό στο κάνει για δική σου διευκόλυνση,αν θες να μην στο χωρίζει στα δυο, αλλάζεις την ρύθμιση:
Configuration -> File Splitting: None.
 
17 June 2006
9,826
Για τις τροποποιήσεις/διαγραφές που έγιναν σε αυτό το θέμα να τονίσω ότι προφανώς είναι θεμιτό να μιλάμε για μετατροπές αρχείων βίντεο που έχουμε νόμιμα στην κατοχή μας (όπως πχ βίντεο από τις βιντεοκάμερές μας κλπ) από ένα φορμάτ σε άλλο για να γίνονται συμβατά με τις συσκευές αναπαραγωγής τις οποίες έχουμε στην κατοχή μας. Αυτό όμως που δεν είναι θεμιτό είναι να γίνονται αναφορές σε παράνομο υλικό.
Σας ευχαριστώ!
 

Rizitelli

New member
20 November 2007
28
Γεια σας κ από μένα
Προσπάθησα για πρώτη φορα να μετατρέψω το Die Hard 720p σε αρχείο vob με το Mkv2vob για να μπορώ να το δω στο PS3.Απο 4,5gb που ηταν μου βγήκε στα 6,5gb κ οταν πηγα να το κατεβάσω στον 500ρι σκληρό μου εγραφε πως δεν έχω αλλο χώρο στον σκληρό για να το σώσω!!!(με ελευθερο χώρο 150gb).Με οσους κ αν μιλησα μου ειπαν πως δεν στεκει αυτο.Help παρακαλω για να μπορώ να απολαμβάνω κι εγώ HD οσο μπορώ μιας κ εχω HD Ready(ακομα δυστυχώς) LCD TV.Thanks εκ των προτέρων
 

KleKoR

Supreme Member
30 November 2007
7,568
Σου έγραφε οτι δεν έχεις χώρο στο σκληρό γιατι προφανώς ο σκληρος σου είναι διαμορφωμένος σε FAT32 (πηγαινε στο "Υπολογιστης μου" κανε δεξι κλικ στον σκληρό και πάτα ιδιότητες και εκαί θα δεις: Σύστημα αρχείων: FAT32) Αυτό σημαίνει οτι δεν μπορείς να αποθηκεύσεις αρχεία μεγαλύτερα των 4GB γιατι απλά το FAT32 δεν αναγνωρίζει αρχεία μεγαλύτερα των 4GB, Οπότε πρέπει να μετατρέψεις ξανα το αρχείο με το mkv2vob διαλέγωντας ομως στη τρίτη καρτέλα File spliting: FAT32 (4GB)
 

OPTOSTYLE

Established Member
30 September 2006
296
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μια ερωτηση...τους υποτιτλους τους ριχνω πριν την εγγραφη στο dvd σαν ακριβως ιδια ονομασια? η σαν .srt?

H πριν την επεξεργασια με το mkv2vob??

thanks
 

OPTOSTYLE

Established Member
30 September 2006
296
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
επειδη κι εγω αντιμετωπιζω προβλημα χωρου,σαν τον φιλο πιο πανω ρωταω...αν κανω το στικακι(8gb)σε ntfs θα τα παιζει μετα το playstation?
 

kostas317

New member
15 April 2008
27
Παιδια γεια σας και από μένα!!!
Εγώ έχω το εξής πρόβλημα με το mkv2vob όταν τα αρχεία που θέλω να μετατρέψω είναι περίπου στο 8 γιγα μου βγάζει αυτό το μήνυμα Insufficient Disk Space ενώ υπάρχουν αρκετά ακόμη γιγα στον σκληρό!!!
Υπάρχει κάποιος που να έχει βρει λύση στο πρόβλημα;;;;
:huh2: