Hxoς από ΑV πηγή - έχει νόημα πιά;

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Ίσως πολλοί διαφωνήσουν, γι'αυτό άλλωστε και το post - για να ακουστούν και άλλες απόψεις...

Λοιπόν βλέπω σε πολλές αγγελίες αλλά και σε άλλα posts να αναφέρεται ο εξαιρετικός ήχος της πηγής (συγκεκριμένα DVD Players). Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι θα δουλέψουν τα DAC της πηγής, άρα θα πρέπει να συνδέσουμε την αναλογική έξοδο με την αντίστοιχη που - πρέπει να - υπάρχει στον πολυκάναλο ενισχυτή; (Αυτοί ποτέ δεν έχουν πάνω από μία βέβαια).

Στην εποχή των ψηφιακών συνδέσεων δεν είναι καλύτερα να επενδύουμε σε ενισχυτές (ολοκληρωμένους ή προ) με καλά DACs που θα δουλεύουν μέ ολες τις πηγές που θα είναι ψηφιακά συνδεδεμένες αποφεύγoντας έτσι και το spagetti των καλωδίων; Με εξαίρεση βέβαια τα SACD (νομίζω ότι δεν υπαρχουν (προ)ενισχυτές που να κάνουν την αποκωδικοποίηση αυτή)...

Για το αντίστοιχο θέμα της εικόνας (να λειτουργεί δηλαδή η πηγή απλά σαν transport KAI για την εικόνα) δεν έχω άποψη. Τί λετε εσείς;

Περιμένω τις γνώμες σας με πολύ ενδιαφέρον...

:gossip:
 

baniko

Senior Member
4 October 2007
558
Katerini
υπάρχει πάντοτε και η περίπτωση να αρκείται κανείς για τον ήχο σε ένα καλό στερεοφωνικό σύστημα και για οποιοδήποτε λόγο να θέλει μια AV πηγή που θα βγάζει και καλό ήχο για να ακούει και τα (πολλά!) CD του!
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Re: Απάντηση: Hxoς από ΑV πηγή - έχει νόημα πιά;

υπάρχει πάντοτε και η περίπτωση να αρκείται κανείς για τον ήχο σε ένα καλό στερεοφωνικό σύστημα και για οποιοδήποτε λόγο να θέλει μια AV πηγή που θα βγάζει και καλό ήχο για να ακούει και τα (πολλά!) CD του!
Σ´αυτό θα συμφωνήσω...

Άσχετο: Δεν ξέρω να κάνω απάντηση σε 2 άλλα post με μόνο ένα δικό μου... Γίνεται;
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Re: Απάντηση: Hxoς από ΑV πηγή - έχει νόημα πιά;

Αν είναι δώσεις τόσα λεφτά (για προ μιλάω) παίρνεις μια καλή πηγή με καλά dac.
Ναι αλλά τα καλά DAC του Prο θα χρησιμοποιούνται για όλες τις εισόδους...
:ernaehrung004:
 

dixie

Established Member
6 February 2008
199
Athens
maestro με προλαβες και εθεσες πολυ σωστα το θεμα των DAC που ειναι πολυ καλυτερα απο προ παρα σε πηγες, δεν πρεπει οι αλλοι φιλοι να εχουν την παραμικρη αμφιβολια για αυτο! Απο την πηγη περιμενεις να εχει καλο transport και να στειλει το σημα ψηφιακα στον AV οπου θα αναλαβει τα υπολοιπα...
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,042
127.0.0.1
Μία ΑΒ δοκιμή μπορεί να πείσει...
Η διαφορά ανάμεσα στο DAC του DVD με το DAC του ενισχυτή είναι χαώδης και μιλάω για DVD των 400 ευρώ πάνω σε ενισχυτή AV των 1600 της ίδιας εταιρίας.
Το DAC του ενισχυτή είναι για κλάματα...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Με εξαίρεση βέβαια τα SACD (νομίζω ότι δεν υπαρχουν (προ)ενισχυτές που να κάνουν την αποκωδικοποίηση αυτή)...
Αποκλειστικά για προ δεν είμαι σίγουρος αλλά γενικά για SACD ‘παίζουν’:

1. HDMI 1.3

2. iLink

3. Denon Link (3η έκδοση)

To 1 βέβαια δεν το έχω δει να υλοποιείται από καμία πηγή ακόμα.

Το 2 φαίνεται να εγκαταλείπεται (με εξαίρεση την Pioneer)

To 3 είναι η πιο ‘προσβάσιμη’ πλέον λύση αλλά προφανώς περιορίζεται μόνο μεταξύ Denon προϊόντων.
 

DENONROTEL

Established Member
8 April 2008
166
ΠΑΤΡΑ
:grandpa:ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΤΟ DENON 3803 ΑΛΛΑ ΓΙΑ DVD ΕΝΑ HTPC ME ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΤΗΣ CREATIVE AUDIGY 2 ZS PRO ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑ Ο DENON AKOMA ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ HOME CINEMA ΣΕ STEREO ΠΙΟ ΚΑΛΑ Η ΚΑΡΤΑ
ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΑ DVD THΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ 400 ΕΥΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Αποκλειστικά για προ δεν είμαι σίγουρος αλλά γενικά για SACD ‘παίζουν’:

1. HDMI 1.3

2. iLink

3. Denon Link (3η έκδοση)

To 1 βέβαια δεν το έχω δει να υλοποιείται από καμία πηγή ακόμα.

Το 2 φαίνεται να εγκαταλείπεται (με εξαίρεση την Pioneer)

To 3 είναι η πιο ‘προσβάσιμη’ πλέον λύση αλλά προφανώς περιορίζεται μόνο μεταξύ Denon προϊόντων.
Έννοείς ότι όταν η πηγή με HDMI 1.3 δώσει σήμα σε είσοδο HDMI 1.3 ΑV ενισχυτή τότε ο ενισχυτής στις εξόδους του θα βγάλει σήμα 5.1 (SACD)?
Πώς γίνεται αυτό; Πού γίνεται η αποκωδικοποίηση του SACD?
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,839
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Hxoς από ΑV πηγή - έχει νόημα πιά;

Έννοείς ότι όταν η πηγή με HDMI 1.3 δώσει σήμα σε είσοδο HDMI 1.3 ΑV ενισχυτή τότε ο ενισχυτής στις εξόδους του θα βγάλει σήμα 5.1 (SACD)?
Πώς γίνεται αυτό; Πού γίνεται η αποκωδικοποίηση του SACD?


στο player
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Hxoς από ΑV πηγή - έχει νόημα πιά;

στο player
Και περνάει αποκωδικοποιημένο ψηφιακά μέσω το HDMI 1.3 στον ΑV, o oποίος το καταλαβαίνει και το στέλνει στα 5.1 ηχεία;
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,839
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Hxoς από ΑV πηγή - έχει νόημα πιά;

Και περνάει αποκωδικοποιημένο ψηφιακά μέσω το HDMI 1.3 στον ΑV, o oποίος το καταλαβαίνει και το στέλνει στα 5.1 ηχεία;


σαν PCM(αν δεν κανω λαθος,δεν θυμαμαι καλα)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Μία φωτογραφία του ενισχυτή μου (Marantz SR8002) που έχει κλειδώσει μέσω HDMI σε SACD 5.1

ως πηγή χρησιμοποίησα το Pioneer το DV600.

Το dynamic range του D/A converter του Marantz είναι 114dB.
του Pioneer 100.

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Για καλύτερη αποκωδικοποίηση στην πηγή πρέπει να ξοδέψεις γύρω στα 900 ευρώ (π.χ. Marantz DV7001 με 120dB).
 

Attachments

  • SACD MULTICHANNEL.jpg
    SACD MULTICHANNEL.jpg
    103 KB · Views: 24

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Μία φωτογραφία του ενισχυτή μου (Marantz SR8002) που έχει κλειδώσει μέσω HDMI σε SACD 5.1

ως πηγή χρησιμοποίησα το Pioneer το DV600.

Το dynamic range του D/A converter του Marantz είναι 114dB.
του Pioneer 100.

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Για καλύτερη αποκωδικοποίηση στην πηγή πρέπει να ξοδέψεις γύρω στα 900 ευρώ (π.χ. Marantz DV7001 με 120dB).
Αυτό λέει ότι η αποκωδικοποίηση γίνεται στον AV, σωστά;
Εγώ νομίζω ότι όλες οι συνδέσεις με τον ΑV πρέπει να γίνονται ψηφιακά. Αν είναι έτσι δεν χρειάζονται καθόλου τα ακριβά ηλεκτρονικά στις πηγές που θα δουλέυουν μόνο σαν transport.

Η πιό φτηνή πηγή δεν κάνει καμμία διαφορά στην ψηφιακή σύνδεση; Να πάρουμε DVD των 30Ε δηλαδή; (τώρα ιεροσυλία είπα ή κουταμάρα;)