LG 50PG6000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Mετά από 2 ώρες πείραγμα και συγκρίσεις της νέας πλάσμα της LG, την παρήγγειλα και την περιμένω το Σάββατο (μπορούσε και νωρίτερα, αλλά με βολεύει τότε).
Πάμε για το πρώτο μίνι-ρίβιου λοιπόν :
Το κουτί της τεράστιο, και αυτή επίσης. Πάρα πολύ λεπτή και υπέρκομψη, ίσως η ομορφότερη τηλεόραση που υπάρχει αυτή τη στιγμή. :SFGSFGSF:
Τα ηχεία είναι αόρατα και απ´οσο άκουσα αξιοπρεπή και δυνατά. 3 HDMI και 2 Scart πίσω, 1 HDMI, USB και PCMCIA slot πλάγια.
Ανοίγοντας την, επιλέγεις γλώσσα και ώρα και ξεκινάει η αναζήτηση καναλιών.
Ο δέκτης (ψηφιακός και αναλογικός) είναι ευαίσθητος και με πολύ πετυχημένες μικρορυθμίσεις. :SFGSFGSF:

Να πω ότι καθ' όλη τη διάρκεια της "εξέτασης" η LG ήταν στημένη δίπλα σε μία 46X3500, οπότε έκανα και άμεσα σύγκριση με την καλύτερη LCD της αγοράς.
Σε τηλεοπτικό σήμα, η τβ είναι απλά τέλεια. Ευκρινής και με ζωηρά χρώματα, καμία σχέση με την "θολούρα" άλλων πλάσμα. Η Χ έπαιζε μόνο μπλου και δεν τη σύγκρινα, αλλά άλλες LCD εκεί ήταν πολύ κατώτερες με πιξελιάσματα και "ψηφιακή" εικόνα.
Πάμε στο μπλου ρέι τώρα, όπου παίρνει σήμα 1080π/24 κανονικά με άψογη κίνηση (αντίθετα, σε σήμα 60ΗΖ και σε "τίτλους τέλους" παρατήρησα σπασιματάκια στην κίνηση αντίθετα με την Χ που πάιρνει άριστα στην αργή κίνηση) . Εντάξει, η Χ είναι τηλεόραση αναφοράς, αλλά μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για HD ready εναντίον FullHD και μάλιστα με 4 ίντσες παραπάνω. Με αυτά τα δεδομένα, μπορώ να πω πως με ικανοποίησε απόλυτα.
Αν και αρύθμιστη, την πείραξα αρκετά και εύκολα έφτασα σε επίπεδο εικόνας τουλάχιστον εντυπωσιακό. Τα χρώματά της ήταν σε αρκετές περιπτώσεις (ειδικά το κόκκινο) σωστότερα από της Χ, με πραγματικό άσπρο και πολύ καλό μαύρο. Δεν είχε βέβαια τη φωτεινότητα της LCD (και ειδικά η Χ έχει και απίθανο μαύρο), αλλά σε συνθήκες ελεγχόμενου φωτισμού είμαι σίγουρος ότι οι ισορροπίες θα ανατραπούν υπέρ της LG καθώς το φως και οι αντανακλάσεις (όχι υπερβολικές) "ξέπλενε" αρκετά το μαύρο της πλάσμα.
Επίσης δεν έβγαλα την ζελατίνα της LG, αν και δεν νομίζω να άλλαζε πολύ το αποτέλεσμα. Σε γρήγορη κίνηση και όχι στα δισκάκια ντέμο, (καθώς έβαλα και άλλα μπλου), η LG απλά κατατροπώνει την Χ και οποιαδήποτε άλλη LCD, οι οποίες θεωρώ ότι δεν μπορούν να ανταποκριθούν πχ σε ένα τίναγμα των μαλλιών και αφήνουν είδωλο ή θολώνουν. :SFGSFGSF:

Τα μενού πολύ πρακτικά, με μεγάλα εικονίδια και πλήθος ρυθμίσεων που ΣΙΓΟΥΡΑ χρειάζονται επαγγελματικό καλιμπρέισιον.
Image retention ; Απλά ανύπαρκτο, είτε σε μενού είτε σε σήματα καναλιών. Φαίνεται πως τα πάνελ 11ης γενιάς έχουν κάνει μεγάλα βήματα στον τομέα αυτόν. Δεν θα ασχοληθώ με στρωσίματα κλπ.....
Το μαύρο πιστεύω πως ΔΕΝ έχει φτάσει την Κούρο, αλλά είναι μαύρο και σε καμία περίπτωση γκρι. Ο μειωμένος φωτισμός νομίζω θα την ωφελήσει πολύ στον τομέα αυτόν.

Στην τιμή που την παρήγγειλα, πιστεύω ακράδαντα πως δεν υπάρχει ανταγωνιστής, αν και χτυπαέι στα ίσια πολύ ακριβότερες τηλεοράσεις.
Αναμένω ερωτήσεις αλλά και εντυπώσεις άλλων φίλων που ενδιαφέρονται ή και....σκόραραν! :award:
 
Last edited:

r1skey

Established Member
12 November 2007
174
Αθήνα
Re: LG 50PG6000 - Σκοράρει απ' ευθείας!

Καλορίζικη και καλές θεάσεις. Μήπως έτυχε εκεί στο μαγαζί που την τέσταρες να έχει και καμμια Panasonic και δη καμμια PX80 έστω κι αν ήταν 42άρα? Έχεις καθόλου άποψη για εικόνα και μαύρο συγκεκριμένα συγκριτικά με τις PX ή και τις παλαιότερες (πλέον) PZ 70; Τιμή να υποθέσουμε γύρω στα 1700;

Μην ξεχάσεις το Σάββατο να πάρεις και φωτογραφίες!!! Καλορίζικη και πάλι. :drummer:
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: LG 50PG6000 - Σκοράρει απ' ευθείας!

Ευχαριστώ για τις ευχές! Δεν είχε Πάννυ εκεί. Έχω δει PX70 και PZ70 και η LG είναι κλάσεις ανώτερη σε συνολική εικόνα με αντίστοιχο μαύρο (όχι τεράστιες διαφορές απ' ότι θυμάμαι). Για PX80 δυστυχώς δεν έχω δει. Τιμή λίγο πιό κάτω από αυτή που είπες!
 

gatsouni

Senior Member
8 March 2008
321
Άρτα
Re: LG 50PG6000 - Σκοράρει απ' ευθείας!

Καλοθέατη!!!!!!!!!!
Από τα λίγα reviews που είδα πάντως (καθότι καινούριο μοντέλο), η συγκεκριμένη TV πήρε διθυραμβικές κριτικές. Σε ξένο forum μάλιστα, κάποιος που είδε την 42PG6000 και την 42PX80 δίπλα δίπλα, είπε ότι η LG υπερείχε ξεκάθαρα. Σκέφτομαι κι εγώ να την πάρω, μετά από παρότρυνση μελών του forum να περιμένω τα νέα μοπντέλα της LG. Για μία ακόμη φορά αποδεικνύεται ότι είχαν δίκιο............
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Re: LG 50PG6000 - Σκοράρει απ' ευθείας!

καλορίζικη περιμένουμε φωτό!η LG πρέπει να χτύπησε διανα!
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Re: LG 50PG6000 - Σκοράρει απ' ευθείας!

Καλοριζικη κι απο μενα και περιμενουμε και το Χομ ρεβιου .
Απο τα αισιοδοξα μυνηματα που μας στελνεις με την εν λογο κυρια νομιζω οτι ηρθε η ωρα που η LG μπορει πλεον να φωναζει στις αλλες :

Eτσι , ετσι βεντουζα , βεντουζα .........:flipout::flipout::flipout:
 

creed

New member
11 February 2008
40
Re: LG 50PG6000 - Σκοράρει απ' ευθείας!

Kαλορίζικη!

Την σκέφτομαι και εγώ,απο ποιό κατάστημα την πήρες?
Σχετικά με το service εχει η LG καλή υποστήριξη?
 

tom6

New member
28 August 2006
84
Re: LG 50PG6000 - Σκοράρει απ' ευθείας!

Ο συλλογος φιλων Plasma σε συγχαιρει και σου ευχεται τα καλλιτερα ΥΓ Ενδιαφερομαι και εγω για την τιμη και το μαγαζι
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,132
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: LG 50PG6000 - Σκοράρει απ' ευθείας!

Σχετικά με το service εχει η LG καλή υποστήριξη?

Καλορίζικη φίλε μου.Περιμένουμε με αγωνία τις εντυπώσεις σου για "οικιακό" τηλεοπτικό σήμα.
Για τον φίλο που ρωτάει,η LG έχει μακράν το καλύτερο after sales service στην Ελλάδα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Re: LG 50PG6000 - Σκοράρει απ' ευθείας!

Μεγεια την κουκλα φιλε.-bye-

Ειμαι και εγω ενας απο τους υποψηφιους μνηστηρες αλλα δεν βιαζομαι και θα κανω την κινηση σε κανα διμηνο.
 

tom6

New member
28 August 2006
84
Re: LG 50PG6000 - Σκοράρει απ' ευθείας!

Το HI-TECH Απριλιου εχει test οχι και πολυ ενθαρυντικο. Μετριο μαυρο [0.2 νομιζω προκυπτει απο το contrast ] και image retention μεταξυ αλλων.Δηλαδη καμμια σχεση με Kuro.
 

tom6

New member
28 August 2006
84
Re: Απάντηση: LG 50PG6000 - Σκοράρει απ' ευθείας!

Κάτσε Tom6 , 0.2 nits έχει η Kuro , 0.2 nits η LG και είναι μέτριο το μαύρο;

Απο που προκυπτει το 0.2 για την KURO φιλε Νικο;Για να εχει contrast 3.000 η 4.000 η KURO με φωτεινοτητα 80 nits θελει μαυρο 0.02
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: LG 50PG6000 - Σκοράρει απ' ευθείας!

Δεν νομίζω να υπάρχει πλάσμα που να έχει μαύρο 0.2 nits, όλες κατεβαίνουν αρκετά πιο χαμηλά και είμαι σίγουρος πως και η 50PG6000 δεν θα αποτελεί εξαίρεση. Από ότι κατάλαβα φίλε tom6 στο περιοδικό δεν αναφέρεται η συγκεκριμένη τιμή, απλά την υπολόγισες από κάποιες τιμές φωτεινότητας και αντίθεσης που αναφέρονται. Γνώμη μου πως μάλλον οι μετρήσεις φωτεινότητας και αντίθεσης έγιναν υπό διαφορετικές συνθήκες οπότε δεν μπορούν να συνδυαστούν.

Όσον αφορά τα περί KURO μακάρι να είναι 10 φορές καλύτερη και να πάρουμε όλοι μια LG παραμάσχαλα, αλλά δεν το βλέπω. Περιμένω πάντως να ακούσω απόψεις χρηστών και αξιόπιστα reviews αφού πολύ πιθανό να είναι μια αξιόλογη value αγορά.