Pentax 20d

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Η μηχανή αυτή θα μας κάνει να μιλάμε και να τη θαυμάζουμε. Γι αυτό ας ανοίξουμε ένα χωριστό θέμα.

Λοιπόν πρώτο τεστ στην Ελλάδα από το περιοδικό Φωτογράφος που κυκλοφορεί σήμερα με την καθημερινή. Πάρτε το. Καλό τεστ και πολύ καλά λόγια για τη μηχανή, με την προυπόθεση ότι θα χρησιμοποιηθούν καλοί φακοί.

send είσαι;
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Φαίνεται σίγουρα καλή περίπτωση... Να θυμίσω ωστόσο ότι η πολύ καλή K10D έχει πέσει στα 600 ευρώ ή 920 με τον πολύ καλό 16-45.

Όπως επίσης να θυμίσω και τα rebates της Canon από 1/3-30/6, 150 ευρώ για την 40D (συνεπώς βγαίνει περίπου στα 900 ή μόλις 1150 σε κιτ με τον 17-85is).
Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί. Δύσκολο να αφήσω το σύστημα Canon, εκτός εάν μιλάμε για 2ο σώμα. Αλλά δεν είμαι της λογικής των 2 σωμάτων, ερασιτέχνης είμαι και δεν καλύπτω εκδηλώσεις. Επίσης με προβληματίζει το ότι η Pentax δεν έχει φωτομέτρηση με βιδωτούς ή παλιούς μοντούρας Κ (έτσι νομίζω τουλάχιστον). Βέβαια και η σταθεροποίηση είναι στα συν.

Και η 5D (αρκετά προσιτή πλέον) φαίνεται καλή περίπτωση, αλλά μπαίνει κανείς στον πειρασμό να περιμένει τι θα παρουσιάσει η Canon στον αντικαταστάτη της...
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Φαίνεται σίγουρα καλή περίπτωση... Να θυμίσω ωστόσο ότι η πολύ καλή K10D έχει πέσει στα 600 ευρώ ή 920 με τον πολύ καλό 16-45.

Ναι, βγαίνει περίπου στο ίδιο κόστος με την καινούργια Κ200.

Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί. Δύσκολο να αφήσω το σύστημα Canon, εκτός εάν μιλάμε για 2ο σώμα. Αλλά δεν είμαι της λογικής των 2 σωμάτων, ερασιτέχνης είμαι και δεν καλύπτω εκδηλώσεις.

Μα το "σύστημα Canon" το έχεις ήδη "διασταυρώσει" με τόσους φακούς άλλων κατασκευαστών και σε διάφορες μοντούρες που θα πρέπει να ψηφίσουν οι φακοί σου για το νέο του όνομα! ;)

Επίσης με προβληματίζει το ότι η Pentax δεν έχει φωτομέτρηση με βιδωτούς ή παλιούς μοντούρας Κ (έτσι νομίζω τουλάχιστον). Βέβαια και η σταθεροποίηση είναι στα συν.

Τώρα που το φρέσκο σετ Pentax άρχισε να υπάρχει σε αρκετά μαγαζιά, πάρε 2 παλιούς φακούς και πάνε δοκίμασε! Δεν νομίζω να κάνανε κάτι τόσο χοντρό και να μην μπορεί να φωτομετρήσει με τους παλιούς φακούς... Μάλλον θα χρησιμοποιεί μόνο ένα τρόπο φωτομέτρησης κέντρου και ίσως μόνο σε manual mode πια, κρίνοντας από ανάλογη εμπειρία με προηγούμενα μοντέλα.

Και η 5D (αρκετά προσιτή πλέον) φαίνεται καλή περίπτωση, αλλά μπαίνει κανείς στον πειρασμό να περιμένει τι θα παρουσιάσει η Canon στον αντικαταστάτη της...

Αν και μάλλον θα σε μπερδέψω περισσότερο, δες τι ακριβώς χρειάζεσαι από το επόμενο σώμα, τι σου λείπει, αξιολόγησέ τα ιεραρχώντας τα σε προτεραιότητες και μετά δες ποιό μοντέλο καλύπτει καλύτερα τις περισσότερες και σημαντικότερες ανάγκες σου.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Έτσι πρέπει να είναι. Η 350D, για παράδειγμα, είναι μικρή, υπερβολικά μικρή. Της πηγαίνει ένας μικρός 28/35ρης, ως ερζάτς "στάνταρ" φακός, αλλά με πιο σοβαρούς και ογκώδεις φακούς είναι πολύ μικρή, δεν "ισορροπεί". Όχι ότι αυτό είναι το θεμελιώδες πρόβλημα, αλλά καλό είναι να έχει μια μηχανή τον όγκο της K10D (...τουλάχιστον!).
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Μα το "σύστημα Canon" το έχεις ήδη "διασταυρώσει" με τόσους φακούς άλλων κατασκευαστών και σε διάφορες μοντούρες που θα πρέπει να ψηφίσουν οι φακοί σου για το νέο του όνομα! ;)

κοίταξε, σίγουρα εάν έπαιρνα Pentax δεν θα μου έλειπαν οι φακοί (σταθεροί).
Η συλλογή μου περιλαμβάνει αισίως 15 βιδωτούς Takumar, καμία 25ριά βιδωτούς άλλων κατασκευαστών (CJZ, Pentacon, Ρωσικούς, Vivitar κλπ) + 3 μοντούρας K. Αρκετούς για να μπορέσω να λειτουργήσω (με μόνο ίσως πρόβλημα το πιο ευρυγώνιο, καθώς οι φακοί ξεκινούν από τα 20mm). Βέβαια πάλι θα ήθελα έναν all around ζουμ, δεν μπορώ να κουβαλάω παντού σετ των 5+ φακών.

Αλλά όπως και να έχει, για Canon έχω ήδη φακούς, φλας, για μάκρο πχ έχω τον συνδυασμό MP-E 65 και φλας MT-24 που πάει ενάμισυ χιλιάρικο μόνος του. Δύσκολα να τα αφήσω αυτά.
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
κοίταξε, σίγουρα εάν έπαιρνα Pentax δεν θα μου έλειπαν οι φακοί (σταθεροί).
Η συλλογή μου περιλαμβάνει αισίως 15 βιδωτούς Takumar, καμία 25ριά βιδωτούς άλλων κατασκευαστών (CJZ, Pentacon, Ρωσικούς, Vivitar κλπ) + 3 μοντούρας K. Αρκετούς για να μπορέσω να λειτουργήσω (με μόνο ίσως πρόβλημα το πιο ευρυγώνιο, καθώς οι φακοί ξεκινούν από τα 20mm). Βέβαια πάλι θα ήθελα έναν all around ζουμ, δεν μπορώ να κουβαλάω παντού σετ των 5+ φακών.

Αλλά όπως και να έχει, για Canon έχω ήδη φακούς, φλας, για μάκρο πχ έχω τον συνδυασμό MP-E 65 και φλας MT-24 που πάει ενάμισυ χιλιάρικο μόνος του. Δύσκολα να τα αφήσω αυτά.

Μα δεν βλέπω τον λόγο να αφήσεις οτιδήποτε! Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να πουλήσεις την Canon? Αλλά κάποια επόμενη Canon θα προστεθεί αργά ή γρήγορα.
To ζήτημα είναι τι σου λείπει και σε ποιά κατεύθυνση σε βολεύει να προχωρήσεις! Αν θέλεις κάτι εδώ και τώρα, η Pentax μοιάζει ενδιαφέρουσα περίπτωση, κι άντε να της πάρεις ακόμα κι ένα zoom γενικής χρήσεως. Αν δεν σε πειράζει να περιμένεις, σίγουρα και η Canon θα βγάλει κάποιο μοντέλο με παρόμοια ή και καλύτερα χαρακτηριστικά.

Σκέψου ποιες φωτογραφίες σου θα είχαν βγει καλύτερες με ένα άλλο βελτιωμένο σώμα (σε ποιούς τομείς βελτιωμένο όμως?) μήπως και βγεί άκρη για την κατεύθυνση που βολεύει να κινηθείς!
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Βασικά θα ήθελα να χρησιμοποιώ τους σχετικώς αξιόλογους ευρυγώνιους (από 20 μέχρι 35mm) ως τέτοιους και όχι ως σχεδόν στάνταρ φακούς. Μάλλον για 5D με βλέπω (αν και έχει θέμα με κάποιους βιδωτούς και τον καθρέπτη της). Απ' την άλλη, και το lifeview για μάκρο φαίνεται πολύ ενδιαφέρον... μπέρδεμα.
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Βασικά θα ήθελα να χρησιμοποιώ τους σχετικώς αξιόλογους ευρυγώνιους (από 20 μέχρι 35mm) ως τέτοιους και όχι ως σχεδόν στάνταρ φακούς. Μάλλον για 5D με βλέπω (αν και έχει θέμα με κάποιους βιδωτούς και τον καθρέπτη της). Απ' την άλλη, και το lifeview για μάκρο φαίνεται πολύ ενδιαφέρον... μπέρδεμα.

Δεν σε καλύπτει σε τόσο ευρυγώνιο κάποιος άλλος φακός σου;
Αν έπαιρνες απλά κάποιον 10-20;
Αν έβαζες ξανά φιλμ σε κάποια απ' τις Pentax σου; ;)

Σε βλέπω να παίρνεις τώρα την Pentax και αργότερα μια ακόμα καλύτερη Canon, την εξέλιξη της 5D ίσως!
 

xrvpaul

Established Member
20 February 2007
120
Αθήνα
Για την περίπτωση να εχουμε ενα εναλακτικό "liveview" χωρίς να χρειαστεί να αλλάξουμε μηχανή? Υπάρχει το και Seagull 3x στο e-bay. Είναι μια χαρά και μικρούλι.

Όσο για την 5D, χωρίς να απαξιώνω τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της, θα την έπαιρνα για το Full Frame της. Δοκίμασα τον mir 20mm στην 400d και στην 300x (αναλογική με φίλμ) και έχουν μια διαφορά σεβαστή κατα τη γνώμη μου. Άλλο εύρος της μιας και άλλο της άλλης.
Θεωρώ, οτι όποιος κυνηγάει το ευρυγώνιο, τότε παει κατα 'κει μεριά -βαζω και τον εαυτό μου μέσα.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Στο lifeview κλειδώνεται αυτομάτως ο καθρέπτης. Ήδη είναι σηκωμένος για να έχουμε lifeview.

Ναι αλλά ...

Δεν έχω το λίνκ αλλα σχημάτισα την εντύπωση οτι τουλάχιστον για το "auto focus" πρέπει να ανεβοκατεβεί ο καθρέπτης και μάλλον και οτι και το manual focus είναι προβληματικό σε LiveView.

Δεν δουλεύει όπως στην 40D.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ίσα-ίσα, το lifeview προσφέρεται για χειροκίνητη εστίαση. Εγώ βγάζω τα μάτια μου με το σκόπευτρο της 350D, το να είχα μεγέθυνση 10x του σημείου εστίασης σε μία οθόνη 2,7'' θα ήταν παράδεισος. Άλλο το ότι αυτός ο τρόπος λήψης προσφέρεται ιδίως για λήψεις από τρίποδο (αλλιώς το θέαμα προκύπτει και ολίγον αστείο)
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Τελικά μόνο εξαιρετικά σχόλια διαβάζω γι αυτήν τη μηχανή. Σε τέτοια τιμή 1285 πακέτο με τους 18-55 & 55-200 και με 14,6mp θα κάνει τις άλλες δύο κυρίες να χάσουν τον ύπνο τους!!!