Ήρθε η ώρα!!!

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Μετά την πολύτιμη βοήθεια που είχα από τα έμπειρα μέλη του forum για την επιλογή τηλεόρασης

(βλέπε http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=23804)

θεώρησα σωστό να απευθυνθώ και στο αντίστοιχο ‛Τμήμα’ των βιντεοπροβολέων.

Επειδή λοιπόν η τηλεόραση βρίσκεται στη διαδικασία στρωσίματος και δεδομένου ότι σε περίπου ένα μήνα θα ‛χειρουργηθεί’ από τον κ. Καστρούνη, πήρα την απόφαση να αλλάξω και τον βιντεοπροβολέα μου, ώστε ο κυνηγός να χτυπήσει με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια.

Με βάση λοιπόν το budget που έχω σκοπό να διαθέσω και σε συνδυασμό με τις απόψεις σας που έχουν διατυπωθεί σε άλλα νήματα (τις οποίες έχω διαβάσει αναλυτικά), έχω καταλήξει σε κάποια μοντέλα τα οποία αναφέρω παρακάτω με τη σειρά προτίμησης μου, ήτοι:

  • Optoma – HD65
  • Sony – VPL AW15
  • Epson – EMP TW700
Από FULLHD θα μπορούσα να πλησιάσω μόνο τον EpsonEMPTW1000, αλλά δεν γνωρίζω αν αξίζει η διαφορά τιμής, μιας και οι απαιτήσεις μου δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες.

Ως πηγή έχω το PS3.

Υ.Γ. : Μου αρκεί και η αναφορά στον αντίστοιχο αριθμό - μοντέλο του βιντεοπροβολέα, αφού για μένα δεν τίθεται θέμα εμπιστοσύνης στις γνώσεις και τις εμπειρίες σας.

Ευχαριστώ.
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Φιλε czoun,

Καταρχην εφοσον λες οτι ΔΕΝ χρειαζεσαι ακομα το Full-HD (και μεταξυ μας πολυ σωστα σκεφτεσαι...:grandpa:) ΟΠΟΙΟΝ και απο τους τρεις αυτους να παρεις θα μεινεις απολυτα ικανοποιημένος... -bye-


Προσωπικά, ειμαι πρωην κατοχος του tw-700 απο τον οποίο είμαι απολυτα ικανοποιημένος....

Εχω δει και τον Sony AW-15 σε σπιτια γνωστων μου και μου αρεσει επισης παρα πολυ.... Και προσωπικά ΔΕΝ μπορεσα να ξεχωρισω διαφορα στην εικονα απο Full-HD προβολεα, ακόμα και κοιταζοντας πανι 100'' από το 1,5 μετρο....:drummer:

ΑΝ ΟΜΩΣ ΑΓΟΡΑΖΑ ΤΩΡΑ ΠΡΟΒΟΛΕΑ, (και με την προυποθεση να μην βλεπεις Rainbow) θα επαιρνα τον Optoma HD-65 ! :eek:perator:

Τόσο η τιμή του, όσο και η αποδοση του σε εικονα και κινηση, όσο και το μικρό μεγεθος του και το βαρος του (μπορεις ΑΝΕΤΑ να τον παρεις σε σπιτια γνωστων σου και να βλεπετε μαζι) παραπεμπουν σε προβολέα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ κατηγοριας τιμης.... Τολμώ να πω εως και 2500 ευρώ και ισως παραπανω...:grandpa:


Απο κει και περα, γουστα ειναι αυτά και η τελική απόφαση ειναι δική σου...
ΑΝ μπορεις δες και τους τρεις απο κοντα και πες μας τη γνωμη σου....-bye-
 
Last edited:

geodengr

AVClub Addicted Member
Μετά την πολύτιμη βοήθεια που είχα από τα έμπειρα μέλη του forum για την επιλογή τηλεόρασης

(βλέπε http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=23804)

θεώρησα σωστό να απευθυνθώ και στο αντίστοιχο ‛Τμήμα’ των βιντεοπροβολέων.

Επειδή λοιπόν η τηλεόραση βρίσκεται στη διαδικασία στρωσίματος και δεδομένου ότι σε περίπου ένα μήνα θα ‛χειρουργηθεί’ από τον κ. Καστρούνη, πήρα την απόφαση να αλλάξω και τον βιντεοπροβολέα μου, ώστε ο κυνηγός να χτυπήσει με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια.

Με βάση λοιπόν το budget που έχω σκοπό να διαθέσω και σε συνδυασμό με τις απόψεις σας που έχουν διατυπωθεί σε άλλα νήματα (τις οποίες έχω διαβάσει αναλυτικά), έχω καταλήξει σε κάποια μοντέλα τα οποία αναφέρω παρακάτω με τη σειρά προτίμησης μου, ήτοι:
  • Optoma – HD65
  • Sony – VPL AW15
  • Epson – EMP TW700
Από FULLHD θα μπορούσα να πλησιάσω μόνο τον EpsonEMPTW1000, αλλά δεν γνωρίζω αν αξίζει η διαφορά τιμής, μιας και οι απαιτήσεις μου δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες.

Ως πηγή έχω το PS3.

Υ.Γ. : Μου αρκεί και η αναφορά στον αντίστοιχο αριθμό - μοντέλο του βιντεοπροβολέα, αφού για μένα δεν τίθεται θέμα εμπιστοσύνης στις γνώσεις και τις εμπειρίες σας.

Ευχαριστώ.


Συμφωνώ με τη σειρά προτίμησής σου, αλλά αν μπορείς να φτάσεις τον Epson TW1000, ρίξε και μια ματιά στον Optoma 800. Αξίζει και με το παραπάνω μάλιστα η διαφορά χρημάτων...
Και εάν μπορείς να αγγίξεις τα 2000 περίπου, προτείνω ανεπιφύλακτα BenQ 5000. Εδώ να δεις πόσο αξίζει η διαφορά!!!!....


Φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος.
 
Φίλε Χρήστο, απόλυτη απάντηση στο ερώτημά σου δεν υπάρχει, όπως φαντάζομαι ότι υποψιάζεσαι.

Η επιλογή που έχεις να κάνεις σε πρώτη φάση είναι μεταξύ των τεχνολογιών DLP και LCD.

Αν υποθέσουμε ότι δεν έχεις πρόβλημα με το Rainbow, η επιλογή γίνεται κυρίως βάση υποκειμενικών παραγόντων.

Στη κατηγορία τιμής που συζητάμε, κάποιοι προτιμούν τους LCD λόγω του καλύτερου μαύρου που μπορούν να βγάλουν, λόγω της δυναμικής ίριδας. Κάποιοι άλλοι όμως επιλέγουν DLP, λόγω λιγότερων πιθανών προβλημάτων με σύγκλιση και ανομοιομορφία, δηλαδή για την καλύτερη ευκρίνεια και ενδεχομένως χρωματική ακρίβεια.

Μεταξύ των τριών μηχανημάτων που έχεις κατά νου, εγώ θα διάλεγα τον Optoma. Είμαι βέβαια δηλωμένος DLPάκιας, και δεν έχω πρόβλημα με το Rainbow.

Σε κάθε περίπτωση, δες με τα μάτια σου πριν αγοράσεις!
Όσο αφορά το FullHD, κάνει τη διαφορά. Εγώ από τα 3.80μ στις 90" που βλέπω, με τον 720p που είχα μέχρι πρόσφατα ξεχώριζα τα pixels. Με τον 1080p που έχω τώρα δεν τα ξεχωρίζω, και για εμένα αυτό είναι σημαντικό.

Αλλά, η κατηγορία τιμής είναι άλλη. Τον Epson 1000 δεν θα τον συνιστούσα, καθότι είναι παλιό μοντέλο, αλλά μετά ανεβαίνουμε περίπου στο 2χίλιαρο.

Γενικά, για πρώτο προβολέα, δεν θα δίσταζα να προτείνω μηχάνημα 720p, εφόσον δεν υπάρχει η δυνατότητα για 1080. Αλλά, μην περιμένεις και να τον κρατήσεις για χρόνια.
 

geodengr

AVClub Addicted Member
Φιλε czoun,

Τολμώ να πω εως και 2500 ευρώ και ισως παραπανω...:grandpa:


Στα 2000 βρίσκεται αντιμέτωπος με τον BenQ 5000, και φυσικά χάνει κατά κράτος!, αλλά και στα 1600 χάνει από τον ομόσταυλο 800 -bye-


Φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Καταρχήν οφείλω να σας ευχαριστήσω, για την άμεση ανταπόκρισή σας στο ερώτημα μου (πράγμα για το οποίο δεν είχα καμία αμφιβολία).:grinning-smiley-043

Από την αρχή η προτίμηση μου έκλεινε προς τον OptomaHD65 (σύμφωνα με τα σχόλια σας σε άλλα post) και εφόσον στη παρούσα φάση το budget μου δεν μου επιτρέπει να ανέβω στην κατηγορία των 2.000 (αχ!!!! με βία θα έφτανα τον TW1000), γνωρίζω ότι θα πρέπει να κάνω κάποιες υποχωρήσεις σχετικά με την ποιότητα απεικόνισης.

Επίσης για να μπορέσω να εφαρμόσω την πολύ καλή και υπεύθυνη συμβουλή σας, υποθέτω ότι θα πρέπει να επισκεφτώ κάποιες εκθέσεις, σύμφωνα με το link που υπάρχει στο forumΚαταστήματα με στημένους βιντεοπροβολείς’ , όπουελπίζω να υπάρχουν σε λειτουργία τα παραπάνω μοντέλα.

Δεν γνωρίζω για τις επαγγελματικές ιδιότητες των μελών, αλλά εάν κάποιος μπορεί ας μου προτείνει κάποια δική του έκθεση ή κατάστημα (είτε μέσω pmή μέσω του νήματος) που θα μπορέσει να με βοηθήσει στην τελική μου απόφαση.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Σε συνέχεια των συμβουλών σας και αφού δεν μπορώ να ανεβάσω το budget μου αποφάσισα να ‛πάω’ για τον Optoma HD65.

Δεδομένου ότι έχω ήδη τοποθετημένο ένα πανί 16:9 Euroscreen με καθαρές διαστάσεις ‛κάδρου’ προβολής 2,30 mX 1.30 m (Π Χ Υ), το οποίο δεν θα ήθελα να αλλάξω στη δεδομένη στιγμή, ζητώ την γνώμη σας σχετικά με την αξιοπιστία του projection-calculator που υπάρχει στο link:

http://www.projectorcentral.com/Optoma-HD65-projection-calculator-pro.htm

Υποθέτω ότι τα αποτελέσματα των υπολογισμών του, δεν θα απέχουν πολύ από την πραγματικότητα, αλλά η επειδή η θεωρία απέχει από τη πράξη, η γνώμη κάποιου έμπειρου έχει περισσότερη σημασία.

Να αναφέρω ότι, λόγω χώρου, υπάρχουν κάποια σταθερά δεδομένα – αποστάσεις, τα οποία δυστυχώς δεν μπορώ να αλλάξω :smash: και τα αποτελέσματα των υπολογισμών με οδηγούν υποχρεωτικά (και οριακά) σε λειτουργία του βιντεοπροβολέα με το zoom στο μέγιστο (1,1 Χ), για να μπορέσω να γεμίσω το ‛κάδρο’ του πανιού μου. Σε αυτή λοιπόν την περίπτωση θα έχω αισθητές απώλειες στην απεικόνιση????

Υ.Γ.: Ακολουθώντας τον παραπάνω calculator, με τον SONY AW-15 το κάδρο γεμίζει με zoom 1,50 X και με τον EPSON TW700 με zoom 2,11 Χ.
 
Κοίταξε, για αρχή το παραπάνω γνωστό projection-calculator έχει μερική επιτυχία στους υπολογισμούς του.

Είναι πολύ πιο ασφαλές να ψάξεις για κάποιο αντίστοιχο calculator της Optoma, ή ακόμα καλύτερα, να κατεβάσεις το manual του HD65 το οποίο (λογικά) θα έχει τους γνωστούς πίνακες υπολογισμού διαστάσεων πανιού, αποστάσεων, κτλ.

Την χρήση του zoom μην τη φοβάσαι. Αισθητές διαφορές δεν θα δεις.

Έχε όμως κατά νου το offset του προβολέα, για την καθ' ύψος τοποθέτησή του.

Θα βρεις και σχετικό πινακάκι στο manual.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Δημήτρη ευχαριστώ, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και αν χρειαστεί θα επανέλθω με άλλες απορίες μου.

By the way, μήπως υπάρχει σε κανένα κατάστημα στημένος (έστω και πρόχειρα) ο HD65, για να μπορέσω να τον δω από κοντά???
 
17 June 2006
3,031
Δημήτρη ευχαριστώ, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και αν χρειαστεί θα επανέλθω με άλλες απορίες μου.

By the way, μήπως υπάρχει σε κανένα κατάστημα στημένος (έστω και πρόχειρα) ο HD65, για να μπορέσω να τον δω από κοντά???

Πρόσεξε το offset του προβολέα που στην δική σου περίπτωση είναι περιπου 25cm.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Πρόσεξε το offset του προβολέα που στην δική σου περίπτωση είναι περιπου 25cm.

Όυδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον’, για τον έμπειρο επαγγελματία ακόμα και αυτά τα ελλιπή στοιχεία αρκούν για να καταλάβει, ότι πρόκειται για κάποιον αδαή.

Μανώλη, οι περιορισμένες έως ανύπαρκτες γνώσεις μου, σχετικά με την τοποθέτηση βιντεοπροβολέων δεν με βοηθούν να κατανοήσω πλήρως τη συμβουλή σου, η πολύ καλή σχέση μου όμως με τα Μαθηματικά και την Γεωμετρία και η λόξα του ‛φτιάξ´το μόνος σου’ με κάνουν να υποθέσω, ότι εφιστώντας τη προσοχή μου στα 25 cm offset, εννοείς την καθ’ ύψος διαφορά μεταξύ του κέντρου του πανιού και του κέντρου του φακού, η οποία προκύπτει από 3,5 m απόσταση?????
 
17 June 2006
3,031
Όυδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον’, για τον έμπειρο επαγγελματία ακόμα και αυτά τα ελλιπή στοιχεία αρκούν για να καταλάβει, ότι πρόκειται για κάποιον αδαή.

Μανώλη, οι περιορισμένες έως ανύπαρκτες γνώσεις μου, σχετικά με την τοποθέτηση βιντεοπροβολέων δεν με βοηθούν να κατανοήσω πλήρως τη συμβουλή σου, η πολύ καλή σχέση μου όμως με τα Μαθηματικά και την Γεωμετρία και η λόξα του ‛φτιάξ´το μόνος σου’ με κάνουν να υποθέσω, ότι εφιστώντας τη προσοχή μου στα 25 cm offset, εννοείς την καθ’ ύψος διαφορά μεταξύ του κέντρου του πανιού και του κέντρου του φακού, η οποία προκύπτει από 3,5 m απόσταση?????

...
 

Attachments

  • optoma.jpg
    optoma.jpg
    37.3 KB · Views: 49