Electro Voice Patrician II

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
EVBrochure_10.jpg


http://www.berniebyte.ch/cool/cool.html

:worshippy:
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,539
Ειναι απιστευτο τι εφτιαχναν οι ανθρωποι, οταν το waf δεν ειχε "εφευρεθει".


76cm Woofer Wouaoo!!!!!
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Το επαναφερω για μερικες ερωτησεις.

1) Εχει βαλει καποιος PA ηχεια (επαγγελματικα δηλαδη, συναυλιαδικα πολυ λεμε) σπιτι του? Στο σαλονι π.χ. και αν ναι, ποια και με τι ενισχυτικα?

2) ΠΩΣ επαιξαν? Ενταση/τονικοτητα κλπ.

3) Διορθωσεις (βλεπε εκουαλαιζερ) επαιξαν?

Αυτα για την ωρα.
Αν υπαρξουν απαντησεις θα πεσουν ακομα περισσοτερες ερωτησεις!
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Απάντηση: Electro Voice Patrician II

1) Εχει βαλει καποιος PA ηχεια (επαγγελματικα δηλαδη, συναυλιαδικα πολυ λεμε) σπιτι του? Στο σαλονι π.χ. και αν ναι, ποια και με τι ενισχυτικα?[/B]

Νομίζω ότι είναι λίγο παρεξηγημένη κατηγορία..
Δηλαδή πότε ένα 8” ή 12” το ονομάζουμε PA?
Γιατί είναι PA και δεν είναι hi-fi?

Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο του διαχωρισμού, επιστημονικά τουλάχιστον, δεν προκύπτει (ή δε γνωρίζω) από κάποιο τεχνολογικό κριτήριο.

Πρόσφατα για παράδειγμα έβλεπα στο thomann ότι όλα τα speaker accessories τα είχαν κατηγοριοποιήσει κάτω από το
PA-Equipment
+ Loudspeakers
+ Speaker Components

Δηλαδή, fostex, jbl, celestion, όλα κάτω από το PA.


Για παράδειγμα είναι PA οι ενισχυτές κιθάρας/μπάσου? Εάν είναι τότε όλοι έχουμε ακούσει :)

Επίσης πολλοί από εμάς θα έχουν ακούσει τυπικά επαγγελματικά ηχεία σε κάποιο πάρτι φίλου που έφερε dj σπίτι του..
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Electro Voice Patrician II

Νομίζω ότι είναι λίγο παρεξηγημένη κατηγορία..
Δηλαδή πότε ένα 8” ή 12” το ονομάζουμε PA?
Γιατί είναι PA και δεν είναι hi-fi?

Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο του διαχωρισμού, επιστημονικά τουλάχιστον, δεν προκύπτει (ή δε γνωρίζω) από κάποιο τεχνολογικό κριτήριο.

Πρόσφατα για παράδειγμα έβλεπα στο thomann ότι όλα τα speaker accessories τα είχαν κατηγοριοποιήσει κάτω από το
PA-Equipment
+ Loudspeakers
+ Speaker Components

Δηλαδή, fostex, jbl, celestion, όλα κάτω από το PA.


Για παράδειγμα είναι PA οι ενισχυτές κιθάρας/μπάσου? Εάν είναι τότε όλοι έχουμε ακούσει :)

Επίσης πολλοί από εμάς θα έχουν ακούσει τυπικά επαγγελματικά ηχεία σε κάποιο πάρτι φίλου που έφερε dj σπίτι του..

Ναι αλλα εχει βαλει κανεις ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ επαγγελματικα ηχεια για ακροαση μουσικης? Να τα στησει και να τα ρυθμισει οπως κανουμε και στα σπιτικα συστηματα (hifi-hiend κλπ)
Οσο για την ονομασια δεν με απασχολει καθολου. Πεστε τα οπως θελετε. Ας μην κολλησουμε εκει.
 
17 June 2006
626
Πολλά κορυφαία επαγγελματικά μεγάφωνα compression drivers κλπ χρησιμοποιούνται και σε σπιτικές υλοποιήσεις άλλωστε. Πράδειγμα αυτών ειναι η TAD, JBL, Altec κλπ. Προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ καιρό τώρα επαγγελματική κόρνα Altec και compression driver υψηλών και ειμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Για πεστε κι'αλλα!

Οχι τιποτε αλλο αλλα προς τα εκει γερνω τελικα και θελω ψυχολογικη υποστηριξη!
Κολλητος πηγε τις προαλλες σε μαγαζι, ακουσε και μου ειπε οτι δεν ελειπε τιποτα σε σχεση με τα "συμβατικα" + ενταση και δυναμικα ατελειωτα!
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Πριν να υπάρξει κάνα παρατράγουδο… ας αναφέρω για άλλη μια φορά ότι με θεωρώ πολύ αρχάριο… στο diy, ειδικά σε σχέση με αρκετούς από εσάς που γράφετε εδώ.


Έχω δυο γνωστούς που έχουν επαγγελματικά (peavey & jbl) σπίτι τους. Αυτά τους έχουν ξεμείνει μαζί με επαγγελματικό εξοπλισμό & rack mounted ενισχυτικά, από την εποχή που ήταν DJ (ό ένας ακόμα παίζει σε γάμους και βαφτίσια).
Τα συγκεκριμένα συστήματα δεν μπορώ να πω ότι ακούγονται καλά, αλλά αυτό δεν οφείλετε μόνο στα ηχεία (και εδώ δεν μιλάμε για τυπικά ηχεία και ηλικίας 10-15 ετών) … αλλά και στο σύνολο του συστήματος τους.
Άρα τα συστήματα αυτά δεν μπορώ να πω ότι ήταν εντυπωσιακά, κάθε άλλο.


Πρόσφατα, έκανα μια ερώτηση για ‛γνωστά’ 12” .
Ακόμα δεν έχω στα χέρια μου κάποιο καινούριο 12” αλλά από σενάρια… εξετάζω πολλά.
Πρόκειται για άλλη περίπτωση… ‛μάστορας’ που του είχανε ξεμείνει δυο 12” απο club.

Άρα έχω μπει και εγώ στο τριπάκι να τα αξιοποιήσω σταδιακά προσθέτοντας κορνα/compression driver .

Ένα παράδειγμα ηχείων που είναι για σαλόνι αλλά στην ουσία μπορείς να το μπερδέψεις με PA είναι τα http://www.pispeakers.com/Products.html κοιτα για παράδειγμα το ‛π 3’ http://www.pispeakers.com/catalog/product_info.php/products_id/97


Δεν ξέρω εάν θα πάω κατασκευαστικά σε κάτι που θα μοιάζει με το ‛π’ ή κάπου αλλού.

Το project ελπίζω να ολοκληρωθεί το επόμενο δίμηνο.

Γενικά ο συνδυασμός 12” με compression driver μου ακούγετε ενδιαφέρουσα περίπτωση… αλλά και δύσκολος.
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Οπως και στο HiFi έτσι και στα PA υπάρχουν διαμάντια και χώμα. Το καθένα έχει την αγορά του. Για τα PA άλλο τα πανηγύρια άλλο το setup ενός μεγάλου group σε συναυλία.

Δυστηχώς για μας τα διαμάντια είναι πολύ ακριβότερα απ ότι τα αντίστοιχα του HiFi. Για παράδειγμα ένα ζευγάρι TAD 4001 ξεπερνά την αξία οποιουδήποτε mid/tweeter σε πολλαπλάσιο.

PA δεν έχω σπίτι εκτός απο μια κόρνα της Altec 511 αλλά έχω επαγγελματικά studio monitors κι απ αυτά ακούω.

Αν είχα χώρο >100τμ σίγουρα θα δοκίμαζα PA. Αλλωστε θα ήταν ίσως μονόδρομος.
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Απάντηση: Re: Electro Voice Patrician II

Οπως και στο HiFi έτσι και στα PA υπάρχουν διαμάντια και χώμα. Το καθένα έχει την αγορά του. Για τα PA άλλο τα πανηγύρια άλλο το setup ενός μεγάλου group σε συναυλία.

Δυστηχώς για μας τα διαμάντια είναι πολύ ακριβότερα απ ότι τα αντίστοιχα του HiFi. Για παράδειγμα ένα ζευγάρι TAD 4001 ξεπερνά την αξία οποιουδήποτε mid/tweeter σε πολλαπλάσιο.

PA δεν έχω σπίτι εκτός απο μια κόρνα της Altec 511 αλλά έχω επαγγελματικά studio monitors κι απ αυτά ακούω.

Studio monitors? Σαν ποια δηλαδη?

Αν είχα χώρο >100τμ σίγουρα θα δοκίμαζα PA. Αλλωστε θα ήταν ίσως μονόδρομος.

Αυτο ρωταω τελικα. Εχει δοκιμασει κανεις PA ηχεια στο σπιτι? Αν βγαλουμε εξω το οτι μπορει σε πολλους να φαινονται πανασχημα και ογκοδεστατα, μηπως ειναι τελικα ανελπιστα καλα ακομα και σε μικροτερους χωρους?
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
αααα....τετοια στουντιο μονιτορς???!?!?!?!?!
Ε πες ετσι να καταλαβω απ'την αρχη!

Το σκεπτικο μου ειναι το εξης.
Το πραγματικο (live event) εχει δυναμικα και ειναι αβιαστο/ασυμπιεστο (οσο φτανουν τα αφτια μας), πραγμα που δεν εχει το ηχογραφημενο/αναπαραγομενο.
Αν εχω ενα μεγαφωνο μεγαλης αποδοσης >95dB και υψηλης ισχυος, ισως μπορεσω να εχω περισσοτερα απο αυτα τα δυναμικα, ασυμπιεστα και με χαμηλο IMD. ...και με χαμηλοτερο κοστος πιθανον!
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Re: Απάντηση: Electro Voice Patrician II

Το σκεπτικο μου ειναι το εξης.
Το πραγματικο (live event) εχει δυναμικα και ειναι αβιαστο/ασυμπιεστο (οσο φτανουν τα αφτια μας), πραγμα που δεν εχει το ηχογραφημενο/αναπαραγομενο.
Αν εχω ενα μεγαφωνο μεγαλης αποδοσης >95dB και υψηλης ισχυος, ισως μπορεσω να εχω περισσοτερα απο αυτα τα δυναμικα, ασυμπιεστα και με χαμηλο IMD. ...και με χαμηλοτερο κοστος πιθανον!

Γιώργο, πολυ σωστό σκεπτικό.

Το χαμηλότερο κόστος δεν το νομίζω. Μάλλον το αντίθετο.
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Electro Voice Patrician II

Γιώργο, πολυ σωστό σκεπτικό.

Το χαμηλότερο κόστος δεν το νομίζω. Μάλλον το αντίθετο.

Αυτο ειναι που ρωταω τελικα.
Εχει δοκιμασει καποιος να βαλει ενα καθαροαιμο PA ηχειο στο σπιτι του αλλα να το ρυθμισει και να το βαλει να παιξει οπως ενα "οικιακο" η ολοι μας κολλαμε στην προκαταλειψη που εχουμε με τα επαγγελματικα?

Ελπιζω να μπορεσω να το διαπιστωσω μονος μου μεσα στο καλοκαιρι!!
(μεσω τριτου ομως).
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,539
Κοιτα Γιωργο, το προβλημα με τα ΡΑ ειναι οτι σχεδιαζονται με το σκεπτικο των spl kai μονο.
Γι´αυτο, ετσι οπως ειναι σχεδιαζμενα, εγω δεν θα τα εβαζα στο σπιτι.
Οι μοναδες τους ομως, με αλλη σχεδιαση, ορισμενες, ειναι καλες.

Ενα ηχειο που πρεπει να ειναι πολυ καλο, και αυτης της φιλοσοφιας, ειναι αυτο......
http://www.ai-audio.com/productsesp.html
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Απάντηση: Re: Electro Voice Patrician II

Κοιτα Γιωργο, το προβλημα με τα ΡΑ ειναι οτι σχεδιαζονται με το σκεπτικο των spl kai μονο.
Γι´αυτο, ετσι οπως ειναι σχεδιαζμενα, εγω δεν θα τα εβαζα στο σπιτι.
Οι μοναδες τους ομως, με αλλη σχεδιαση, ορισμενες, ειναι καλες.

Ενα ηχειο που πρεπει να ειναι πολυ καλο, και αυτης της φιλοσοφιας, ειναι αυτο......
http://www.ai-audio.com/productsesp.html

Γιατι? Τι ΔΕΝ εχουν οι μοναδες των PA?
Να σας πω εγω τι βλεπω στα ηχεια του παραπανω λινκ?
High SPL μοναδες σε ομορφο (σαλονατο) κουτι, με πολλα proprietry mumbo-jumbo που λενε και οι ξενοι!

Η ερωτηση λοιπον παραμενει.
Εχει βαλει κανεις επαγγελματικα ηχεια στο σπιτι του?
Αν ναι, εχει προσπαθησει να τα ρυθμισει για σπιτικη ακροαση?
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Γιώργο, έχει δίκιο ο συνάδελφος παραπάνω.

Για παράδειγμα στις κόρνες μεσαιουψηλών δεν τους ενδιαφέρει η ευθεία απόκριση αλλά το SPL και η διασπορά. Την απόκριση θα την φέρουν απο το EQ.
Αν μιλήσουμε μόνο για τις μονάδες σε σχεδίαση που θα έχει άλλους στόχους φυσικά και ναι. Και όχι μόνο ναι αλλά μάλλον είναι μονόδρομος.
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,539
Και το μεγαλυτερο προβλημα για μενα ειναι στα χαμηλα.
Το spl ερχεται απο την μποτα (80-100Ηζ), με μια κορυφη στη σχεδιαση (Qtc 1.2 για να μην πω μεγαλυτερη).
Φυσικα πρεπει να ακολουθησουν και τα μεσαια και τα πριμα, οποτε καταλαβαινεις τι αχταρμας γινεται.

Π.χ. δες το ιδιο μεγαφωνο (2242Η) σε δυο διαφορετικες σχεδιασεις.
Το ενα για ντιμπι και το αλλο για εκταση χαμηλα.

http://www.jblpro.ru/pdf/ASB6118.pdf

http://www.jblpro.com/pub/cinema/4645c.pdf
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Απάντηση: Re: Electro Voice Patrician II

Γιώργο, έχει δίκιο ο συνάδελφος παραπάνω.

Για παράδειγμα στις κόρνες μεσαιουψηλών δεν τους ενδιαφέρει η ευθεία απόκριση αλλά το SPL και η διασπορά. Την απόκριση θα την φέρουν απο το EQ.
Αν μιλήσουμε μόνο για τις μονάδες σε σχεδίαση που θα έχει άλλους στόχους φυσικά και ναι. Και όχι μόνο ναι αλλά μάλλον είναι μονόδρομος.

Μα φυσικα και θα το φερουν με ισοσταθμιση! Εμεις τα ιδια δεν κανουμε με τα δικα μας? Ειτε με το κροσσοβερ, με τον ταδε πυκνωτη, την δεινα αντισταση,
την σπεσιαλ λαμπα, την τοποθετηση κοκ....
Μηπως οι σπιτικες μοναδες ειναι φλατ? Η μηπως οι χωροι μας ειναι τετοιοι ωστε το τελικο αποτελεσμα να ειναι φλατ?
Οχι βεβαια!!
Οσο για την διασπορα.... Ειναι στενη η ευρεια?