Συνδεσμολογία Sub και ερωτήσεις

13 March 2007
683
Βόλος
Γεια σε όλους. Εαν και δεν είμαι και τελείως νέος στα θέματα Home cinema, μπορώ να πώ οτι πρώτη φορά ψιλοκόλλησα καθως αγόρασα τα HT4000 της Roister, και σε σχεση με τα παλιοπλαστικά δορυφοράκια της sony που είχα παλίοτερα, έχουν καποιες διαφορές στην συνδεσμολογία. (λογικό)

Το subwoofer συγκεκριμένα με μπέρδεψε. Ο προηγούμενος ενισχυτής μου είχε ενα RCA για το subwoofer, (δεν έχω τον νέο μου ακόμα) αλλα το subwoofer της Roister, φένεται να διαφωνεί... έχει όοοοολα αυτα απο πίσω:

qwthz1ip96hhm7kitkm0.jpg

(συγνώμη για την ποιότητα της φωτογραφίας.. all hail motorola)

Πως υποτίθεται πως πρέπει να συνδεθεί αυτό; :p

Επίσης μια μικρούλα ερώτηση... πιστεύετε οτι εαν έβαζα το κεντρικό ηχείο πάνω στον ραδιοενισχυτή , θα δημιουργούσε πρόβλημα υπερθέρμανσης η κάτι τετοιο; (περιμένω τον pioneer vsx-817)
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
παμε
το σαμπακι δεχεται μονοφωνικο σημα που σημαινει συνδεεις στο left rca
αλλα μαις και το σαμπακι δεν ειναι πολυ δυνατο του δινεις σημα με ενα διακλαδωτη και στο right
πραμα που δα σου δωσει λιγο κερδος στην ενταση
το κροσοβερ το βαζεις τερμα δεξια και κοβεις την συχνοτητα απο τον ενισχυτη σου στους 80 κυκλους
μετα βαζεις ενα reference demo track
κατι απο αυτα που προτεινει ο καρβερ στο σαιτ του ειναι πριτι γκουντ
και βαζεις να παιξει μονο το σαμπακι
και αλλαζεις θεση στην φαση εκει που παιζει πιο δυνατα απλα το αφηνεις
καλο θα ειναι να βρεις μια καλη θεση στο σαμπακι
κατι που θελει λιγο πειραματισμο
εως πολυ θα ελεγα
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
ο ενισχυτης αν ζεσταθει η εχει προβλημα
λογικα θα εχει κυκλωμα προστασιας
συνηθως τα ηχεια εχουν προβλημα απο ασθενικους ενισχυτες
απο κλιπαρισματα
 
13 March 2007
683
Βόλος
Επίσης μια μικρούλα ερώτηση... πιστεύετε οτι εαν έβαζα το κεντρικό ηχείο πάνω στον ραδιοενισχυτή , θα δημιουργούσε πρόβλημα υπερθέρμανσης η κάτι τετοιο; (περιμένω τον pioneer vsx-817)

Για αποφυγή λάθους, εννοώ κυριολεκτικά πάνω στον ενισχυτή ... όχι "πάνω" όπως λέμε να το συνδέσω. Για αυτό μιλάω για υπερθέρμανση, αυτό κατάλαβες; Και ευχαριστώ για τις απαντήσεις ;)

Α επίσης για να καταλάβω, δίνω απλά το ίδιο σήμα στο Line In RCA που βλέπω;
 
Last edited:

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
επειδη οι ολοκληρωμενοι νομιζαν οτι στην προηγουμενη ζωη τους ηταν κατι μεταξυ σομπας και ψηστιερας δεν βαζεις κατι πανω τους
μιας και τους ξυπνας αγρια αισθηματα
οσο περισοτερο το κενο τοσο το καλυτερο
αυτο προτεινουν και αλλωστε οι 29 κατασκευαστες ενισχυτων
αυτοι ξερουν